SolPaylaşım  
Ana Sayfa  |  Yönetim Paneli  |  Üyeler  |  Giriş  |  Kayıt
 
OTURUYORSAN KALK; AYAKTAYSAN YÜRÜ; YÜRÜYORSAN KOŞ!
Yurt ve dünya sorunlarına soldan bakan dostlar HOŞGELDİNİZ .Foruma etkin katılım yapabilmeniz için KAYIT olmalısınız.
Yeni Başlık  Cevap Yaz
Elimizde karanfillerle haydi Taksim’e!           (gösterim sayısı: 2.274)
Yazan Konu içeriği
Üye Profili boşluk
proleter
[ tek yol devrim ]

Varsayılan Kullanıcı Resmi
Kayıt Tarihi: 16.08.2013
İleti Sayısı: 406
Konum: Yalova
Durum: Forumda Değil
İletişim E-Posta Gönder
| Özel ileti Gönder


Konu Yazan: proleter
Konu Tarihi: 30.04.2015- 23:01


1 Mayıs Komitesi: Elimizde karanfillerle haydi Taksim’e!

Başbakan Ahmet Davutoğlu’nun Taksim 1 Mayısı’na yönelik açıklamalarının ardından 1 Mayıs Komitesi (DİSK-KESK-TMMOB-TTB) yazılı bir açıklama yaptı.

Resim Ekleme

Başbakan Ahmet Davutoğlu’nun bugün yaptığı açıklamadaki “Taksim’e yarın bu vatandaşlarımızı anmak için gelecek olan, herkese Taksim açıktır. Gelsinler karanfillerini koysunlar” ifadelerini hatırlatan 1 Mayıs Komitesi işçi ve emekçilere şu çağrıda bulundu:

“Biz İstanbul 1 Mayıs komitesini oluşturan örgütler olarak, üyelerimizle birlikte bu çağrıya ‘icabet etmek’ üzere ellerimizde karanfillerle 12.00’de Taksim’e doğru yola çıkacağız. Burada 1977’de yitirdiğimiz arkadaşlarımızı anacak, karanfillerimizi Kazancı yokuşuna bırakacağız.

Tüm İstanbulluları da bu çağrı doğrultusunda, ellerinde karanfillerle evlerinden Taksim’e doğru yola çıkmaya çağırıyoruz. İstanbul Valiliği’ni de ellerinde karanfillerle gelen yurttaşları engellemeye yönelik önlemleri kaldırmaya çağırıyoruz.

Dilimizde türküler, elimizde karanfiller, barışçıl bir biçimde arkadaşlarımızı anmak için haydi Taksim’e!”

Kızıl BayrakCvp:
Yazan Cevap içeriği
Üye Profili boşluk
proleter
[ tek yol devrim ]

Varsayılan Kullanıcı Resmi
Kayıt Tarihi: 16.08.2013
İleti Sayısı: 406
Konum: Yalova
Durum: Forumda Değil
İletişim E-Posta Gönder
| Özel ileti Gönder


Cevap Yazan: proleter
Cevap Tarihi: 30.04.2015- 23:03


BDSP: Saat 11.00’de Beşiktaş Meydanı’na!

Bağımsız Devrimci Sınıf Platformu (BDSP), 1 Mayıs günü saat 11.00’de Beşiktaş Meydanı’nda toplanacağını duyurdu.

Resim Ekleme

2015 Taksim 1 Mayısı’na ilişkin açıklama yapan Bağımsız Devrimci Sınıf Platformu (BDSP), saat 11.00’de Beşiktaş Meydanı’nda toplanacağını duyurdu.

“1 Mayıs yasağını parçalamak için Taksim’e yürüyoruz!” başlıklı BDSP duyurusunda “Tüm yoldaşlarımızı ve dostlarımızı Taksim yasağını parçalama iradesiyle hazırlıkları güçlendirmeye bir kere daha davet ediyoruz” ifadelerine yer verildi.

BDSP’nin duyurusu şöyle:

“Sermaye devletinin baskı ve yasaklarını parçalamak için devrimci militan direniş ruhuyla 1 Mayıs'ta sokaklarda olacağız. Taksim Meydanı 1 Mayıs alanıdır. Taksim Meydanı’nın işçi ve emekçilere yasaklanması gayri meşrudur. Yasağa karşı her türlü direniş meşrudur. Sermaye devletinin ve hükümetinin Taksim yasağını parçalamak için 1 Mayıs'ta devrimci direniş ruhuyla sokaklarda olacağız. Saldırının gerçekleştiği her yeri direniş alanına çevirme iradesiyle hareket edeceğiz.

Tüm yoldaşlarımızı ve dostlarımızı Taksim yasağını parçalama iradesiyle hazırlıkları güçlendirmeye bir kere daha davet ediyoruz.

1 Mayıs toplanma yer ve saat bilgilerimiz:

Toplanma saati: 11.00

Toplanma yeri: Beşiktaş Meydan”

Kızıl Bayrak
Bu ileti en son proleter tarafından 30.04.2015- 23:03 tarihinde, toplamda 1 kez değiştirilmiştir.
Cvp:
Yazan Cevap içeriği
Üye Profili boşluk
proleter
[ tek yol devrim ]

Varsayılan Kullanıcı Resmi
Kayıt Tarihi: 16.08.2013
İleti Sayısı: 406
Konum: Yalova
Durum: Forumda Değil
İletişim E-Posta Gönder
| Özel ileti Gönder


Cevap Yazan: proleter
Cevap Tarihi: 30.04.2015- 23:10


Sınıfımız ve onurumuz için kavgaya, 1 Mayıs’a!

İşçiler, emekçiler, gençler, ilerici ve devrimci güçler olarak 1 Mayıs’ta işçi sınıfının kızıl bayrağı altında birleşelim, 1 Mayıs alanlarında devrim ve sosyalizmin kızıl bayrağını çok daha güçlü bir şekilde dalgalandıralım!

Resim Ekleme

2015 1 Mayısı için artık geri sayım başladı. Gerek burjuvazi gerekse işçi sınıfı bu önemli kavga gününe yönelik son hazırlıklarını yapıyorlar.

Burjuvazi; 1 Mayıs’ı hedef alan baskı, yasaklama ve kara propaganda ile işçi sınıfı ve emekçilerin alanlara inmesini engellemek için hummalı bir çalışma yürütüyor. Kent meydanlarını 1 Mayıs’a kapatıyor, devlet yetkilileri yaptıkları açıklamalarla tehditler savuruyor, işçi ve emekçilere gözdağı vermek için medya üzerinden çeşitli felaket senaryoları üretiliyor vb... Bu çabanın bir diğer önemli halkasını ise seçim aldatmacası oluşturuyor. Zira yaklaşan genel seçimler üzerinden kendi gündemini topluma ve işçi sınıfına dayatan burjuvazi; bu yolla işçi ve emekçilerin 1 Mayıs’a yönelik ilgisini zayıflatmayı hesaplıyor. Reformist sol ise kendi cephesinden bu değirmene su taşıyor.

İşçi sınıfı, emekçiler ve devrimci güçler de 1 Mayıs’a yönelik artık son hazırlıklarını yapıyorlar. Düzenin tüm baskılarına, yasaklamalarına, tehditlerine, kara propagandalarına ve seçim atmosferi üzerinden oluşturmaya çalıştıkları boğucu atmosfere rağmen; sınıfın devrimci gündemleri üzerinden haklarına ve geleceklerine sahip çıkmak için alanlara inmeye hazırlanıyorlar.

Şimdi artık işçi sınıfı adına tüm görkemi ile alanlarda yer almak için tempoyu yükseltme zamanıdır. Şimdi artık an be an süreci örme, kitlesel, militan ve coşkulu bir 1 Mayıs için seferber olma zamanıdır. 1 Mayıs’a yönelik hazırlık yapan tüm güçler, bu kapsamda son hazırlıklarını yapmalı, planlarını gözden geçirmeli ve 1 Mayıs çağrısını yükseltmelidir.

Sınıfımız ve onurumuz için kavgaya!


Günümüz dünyasında ve Türkiye’de sermaye düzeni, işçi ve emekçilere adeta kölelik dayatıyor. Tam da bu nedenle fabrikalarda, sanayi havzalarında kuralsız ve dizginsiz sömürü koşulları hüküm sürüyor. Fabrikalarda emeği azgınca sömürülen işçi ve emekçiler yaşamın her alanında aşağılanıyor, baskı ve hakaretlere maruz kalıyor. Alınmayan tedbirler ve ağır çalışma koşulları nedeniyle işçilerin yaşam hakkı hiçe sayılıyor. İş cinayetleri bu koşulların dolaysız bir sonucu olarak gün be gün yaşanıyor.

Bu böyleyken bir de işçi ve emekçilere açlık sınırlarının altında ücretler reva görülüyor. Sermaye her geçen gün büyürken, işçi ve emekçiler açlık, yoksulluk ve sefalet içerisinde bir yaşam sürüyor. Bunun kendisi tam anlamıyla bir onursuzluk dayatmasıdır. Bunun kendisi işçi sınıfını ve onurunu hiçe saymaktır.

2015 1 Mayısı, varlığı ve onuru yok sayılan işçi sınıfının gücünü sermayeye göstermek bakımından kritik bir önem kazanmaktadır. Bu nedenle, işçi ve emekçiler “Sınıfımız ve onurumuz için buradayız!” mesajını bütün bir topluma vermek için, tüm görkemi ile 1 Mayıs alanlarında yerini almalıdır.

Haklarımız ve geleceğimiz için mücadeleye!


Bu düzende varlığı ve onuru yok sayılan işçi sınıfının kazanılmış hakları da, yıllardır uygulanan saldırı programları nedeniyle kuşa dönmüş durumda.

İşçi sınıfının dün büyük bedeller ödeyerek elde ettiği sosyal ve iktisadi haklar, yıllardır uygulanan neoliberal saldırı politikaları nedeniyle bir bir ortadan kaldırıldı. Krizlerin ağır yükünü döne döne omuzlayan işçi ve emekçilerin elinde neredeyse hiçbir hak kırıntısı kalmadı. Sermaye düzeni şimdi de kıdem tazminatı hakkını ortadan kaldırmayı hedefliyor. “Ulusal İstihdam Paketi” vb. uygulamalar ile esnek çalışma biçimlerini yaygınlaştırıyor. Taşeron köleliği olağan çalışma rejimi haline gelmiş durumda. Güvencesizlik ve geleceksizlik sınıfın bütününü kesen önemli bir sorun alanı.

2015 1 Mayısı halihazırda gündemde olan sosyal yıkım saldırılarını geri püskürtmek ve gasp edilmiş haklarımızı geri almak için önemli bir imkana işaret ediyor. Tam da bu nedenle işçiler ve emekçiler hakları ve gelecekleri için 1 Mayıs alanlarındaki yerini kitlesel bir şekilde almalıdır.

Yasak zincirlerini kırmak, gerici ablukayı dağıtmak için alanlara!


İşçi sınıfına dayatılan kölelik koşulları hüküm sürsün, haramilerin keseleri dolsun diye baskı ve zorbalık her geçen gün tırmandırılıyor. Bunun için “İç Güvenlik Paketleri” çıkarılıyor, polis devleti uygulamaları pekiştiriliyor. Direnen ve mücadele eden sınıf bölüklerini hedef alan saldırılar tırmanırken grevler yasaklanıyor, fiilen ve yasalarla direnişler bastırılmaya çalışılıyor.

Her türden burjuva gericiliğinin önü sonuna kadar açılırken, faşist çetelerin ipleri çözülerek sokaklara salınıyor. İlerici-devrimci güçleri hedef alan faşist saldırılara her gün bir yenisi ekleniyor. Bu tabloya bir de seçim aldatmacası üzerinden estirilen gerici rüzgarı eklemek gerekiyor. Sömürü ve zorbalık karşısında öfkesi büyüyen kitlelerin umudu bu yolla düzene bağlanmak isteniyor.

1 Mayıs, toplumsal yaşama sirayet eden her türden burjuva gericiliğine darbe indirmek için önemli bir olanaktır. İşçiler, emekçiler ve gençler, bu gerici ablukaya güçlü bir darbe indirmek için 1 Mayıs alanlarında olmalıdır.

Özgürlük, devrim ve sosyalizm için 1 Mayıs’a!

Açlık, yoksulluk, sefalet, baskı ve sömürü kapitalist düzenin birer aynasıdır. Her birisi de bu düzen tarafından üretilmektedir.

Bununla birlikte; çözümsüz sorunlar girdabında can çekişen sermaye düzeni, kendi devamını sağlamak için sömürüyü yoğunlaştırmakta, baskı ve zorbalığı her geçen gün tırmandırmaktadır. Lakin bu cehennem koşulları işçi ve emekçilerin yaşamlarını daha da çekilmez kılmakta, öfkeyi alttan alta mayalamaktadır. İşte mevzilerde patlak veren direnişler bu olgunun en açık kanıtıdır. Geçtiğimiz 1 Mayıs’tan bugüne başta Greif olmak üzere bir dizi işçi direnişi yaşandı. Son olarak metal sektöründe yaşanan hareketlilik ve metal işçilerinin dinmeyen öfkesi, biriken sorunlar karşısında işçi sınıfının çıkış arayışı içerisinde olduğunu bir kez daha gözler önüne serdi.

Evet, işçi sınıfı ve emekçiler ortaya koydukları eylem ve direnişlerle döne döne içinde bulundukları cehennem koşullarından çıkmanın yollarını arıyor. Tarihsel deneyimlerle sabittir ki, tüm sorunların kaynağında yer alan bu azgın sömürü düzeninden kurtulmanın tek yolu devrim ve sosyalizmden geçmektedir.

Tam da bu nedenle işçiler, emekçiler, gençler, ilerici ve devrimci güçler olarak 1 Mayıs’ta işçi sınıfının kızıl bayrağı altında birleşelim, 1 Mayıs alanlarında devrim ve sosyalizmin kızıl bayrağını çok daha güçlü bir şekilde dalgalandıralım!

Kızıl Bayrak

Bu ileti en son proleter tarafından 30.04.2015- 23:11 tarihinde, toplamda 1 kez değiştirilmiştir.
Yeni Başlık  Cevap YazForum Ana Sayfası

 


 Bu konuyu 1 kişi görüntülüyor:  1 Misafir, 0 Üye
 Bu konuyu görüntüleyen üye yok.
Konuyu Sosyal Ortamda Paylas
Benzer konular
Başlık Yazan Cevap Gösterim Son ileti
Konu Klasör Karanfillerle gelen devrimin 40. yılı melnur 0 2192 26.04.2014- 06:08
Konu Klasör Arap baharının 5.yılı: Elimizde ne var? denizcan 0 1716 31.01.2016- 11:47
Konu Klasör Haydi! ODTÜ'yü savunmaya melnur 0 2155 06.09.2013- 16:05
Konu Klasör Bandista - Haydi Barikata iskra 0 1840 19.01.2014- 01:57
Konu Klasör Bandista-Haydi Barikata iskra 2 3445 28.10.2014- 17:50
Etiketler   Elimizde,   karanfillerle,   haydi,   Taksim’e
SOL PAYLAŞIM
Yasal Uyarı
Sitemiz Bir Paylasim Forum sitesidir Bu nedenle yazı, resim ve diğer materyaller sitemize kayıtlı üyelerimiz tarafından kontrol edilmeksizin eklenebilmektedir. Bu nedenden ötürü doğabilecek yasal sorumluluklar yazan kullanıcılara aittir. Sitemiz hak sahiplerinin şikayetleri doğrultusunda yazı ve materyalleri 48 Saat içerisinde sitemizden kaldırmaktadır.
Bildirimlerinizi info@solpaylasim.com adresine yollayabilirsiniz.
Forum Mobil RSS