SolPaylaşım  
Ana Sayfa  |  Yönetim Paneli  |  Üyeler  |  Giriş  |  Kayıt
 
OTURUYORSAN KALK; AYAKTAYSAN YÜRÜ; YÜRÜYORSAN KOŞ!
Yurt ve dünya sorunlarına soldan bakan dostlar HOŞGELDİNİZ .Foruma etkin katılım yapabilmeniz için KAYIT olmalısınız.
Yeni Başlık  kilitli
İddia: "Tarihin evrimi" gerçekleşmemiştir           (gösterim sayısı: 2.308)
Yazan Konu içeriği
Üye Profili boşluk
melnur
[ Gelenek ]
Kurucu
Varsayılan Kullanıcı Resmi
Kayıt Tarihi: 02.08.2013
İleti Sayısı: 9.177
Konum: İstanbul
Durum: Forumda Değil
İletişim E-Posta Gönder
| Özel ileti Gönder

34 kere teşekkür etti.
44 kere teşekkür edildi.
Konu Yazan: melnur
Konu Tarihi: 04.08.2013- 18:27


" İlkel insan hiçbir zaman var olmamış, Taş Devri, Cilalı Taş Devri hiçbir zaman yaşanmamıştır... İnsan var olduğu günden bu yana yüksek bir kültüre sahiptir. Dolayısıyla "tarihin evrimi" de hiçbir zaman gerçekleşmemiştir... Kültürel birikim, evrimsel bir süreç yaşandığını göstermez." (Harun Yahya, Yaratılış Atlası 2, s.483-496).

YANIT:

Bu iddiaların hepsi, iki alanı birbirine karıştırmaktan türüyor. Öncelikle şunu belirtelim, inanç ve bilim dünyasını birbirinden ayırmak gerekli. İnanç sistemleri kitabın yazdığını sorgulama yetkisini kişilere vermez, olduğu gibi inanmak zorundasınız. Bilim dünyasıysa, her zaman somut verilerden yola çıkar, sorgulamaya dayalıdır, inanç dünyasından da soyutlanmış bir dünyadır.

Arkeoloji biliminin elinde Paleolitik ve Mezolitik Dönemlere yani Cilalı Taş Devri'ne dair çok sayıda somut veri vardır. Bunları reddetmek, arkeoloji bilimini reddetmek olur. Yaratılış Atlası'nda da pek çok veri bilim dünyasından alınmıştır, ama onlar başka yorumlarla harmanlanarak sunulmaktadır.

Arkeoloji bilimi, kazılarda elde ettiği verilerden, insanın kültürel evrimini yaşamın pek çok boyutunda tespit etmiştir. İlk yaptıkları basit binalardan nasıl daha karmaşık binalara gittiler, ilk yaptıkları basit aletlerden nasıl daha karmaşık aletlere gittiler gibi sorulara yanıtlarımız vardır. Dinsel yaşamın nasıl geliştiğini de belgelerle ortaya koyabilmekteyiz.

Örneğin madeni aletlerin gelişimine bakalım: Tarihte ilk kullanılan metal aletler nabit bakırdan yapılmıştır. Nabit bakır, yüzeyde bulunan saf bakırdır, çekiçlenerek biçim verilmiş güzel nesneler yapılmıştır; ilk metal alet aşağı yukarı MÖ 8500-7500'ye tarihlediğimiz Çayönü yerleşmesindendir. Ama biz bakır madenciliğinin MÖ 4. binin 2. yarısında geliştiğini düşünürüz, çünkü ilk defa yüksek ısıyla ergiterek şekillendirme bu dönemde çıkmıştır. Yani madeni çıkararak, maden cevherini zenginleştirmeyi, sonra ergiterek alet yapmayı öğrenmeleri binlerce yılı almıştır. Biz bunun belgelerini buluyoruz. Tunç madenciliği için ise, aşağı yukarı bin sene ileriye, MÖ 3. binin ikinci yarısına gitmemiz gerekir. Çünkü bu dönemden önce tunç yapmak için bakır alaşımları, özellikle kalay kullanılmamıştır. Bütün madeni aletler de birdenbire ortaya çıkmamıştır; örneğin ilk demiri Alacahöyük Kral Mezarları'nda (MÖ 3. binin sonu 2. binin başında) görürüz. Demiri ilk işleyenler de, MÖ 2. binin ortalarında, Hititler'dir.

İnsan varolduğu günden bu yana yüksek bir kültüre sahip değildir. Arkeoloji bize insanoğlunun kültürel olarak da evrimleştiğini belgeleriyle göstermektedir. Eski insanların yaptıklarına, "Aman ne güzel şeyler yapmışlar" derken, onu kendi tarihsel dönemi içinde değerlendirmek gerektiğini unutmamalıyız.

Bugün de kültürel evrim süreci içinde yaşamaktayız. Örneğin insan her zaman uçmak istemiştir, bu konuda mitolojiler vardır; ama uçmaya, ilk uçağı yapmaya, çok kısa bir süre önce başlamıştır. Uçak teknolojisini de giderek geliştirmiştir. Evrenin yaşına baktığınız zaman dünyanın yaşının hiçbir şey olmadığını görüyoruz, hele insanın yaşı hiçbir şey değildir.

İÜ Edebiyat Fakültesi, Prehistorya Anabilim Dalı Öğretim Üyesi
Prof.Dr.Sevil Gülçur ile söyleşiden Derlenmiştir.Yeni Başlık  kilitliForum Ana Sayfası

 


 Bu konuyu 1 kişi görüntülüyor:  1 Misafir, 0 Üye
 Bu konuyu görüntüleyen üye yok.
Konuyu Sosyal Ortamda Paylas
Benzer konular
Başlık Yazan Cevap Gösterim Son ileti
Konu Klasör İddia: Termodinamiğin İkinci Yasası Evrim Kuramını ge melnur 1 2769 17.04.2020- 08:08
Konu Klasör 'Yeni bir tarihin peşine düşmeliyiz' melnur 0 312 06.05.2021- 20:17
Konu Klasör Tarihin tekerleği- Yavuz Alogan umut 1 3157 12.05.2015- 22:30
Konu Klasör Siyaset tarihin neresinde?-Aydemir Güler umut 3 2952 05.12.2014- 12:14
Konu Klasör Tarihin eşiğinde devrim düşü - Orhan Gökdemir melnur 0 1456 03.07.2018- 21:55
Etiketler   İddia:,   Tarihin,   evrimi,   gerçekleşmemiştir
SOL PAYLAŞIM
Yasal Uyarı
Sitemiz Bir Paylasim Forum sitesidir Bu nedenle yazı, resim ve diğer materyaller sitemize kayıtlı üyelerimiz tarafından kontrol edilmeksizin eklenebilmektedir. Bu nedenden ötürü doğabilecek yasal sorumluluklar yazan kullanıcılara aittir. Sitemiz hak sahiplerinin şikayetleri doğrultusunda yazı ve materyalleri 48 Saat içerisinde sitemizden kaldırmaktadır.
Bildirimlerinizi info@solpaylasim.com adresine yollayabilirsiniz.
Forum Mobil RSS