SolPaylaşım  
Ana Sayfa  |  Yönetim Paneli  |  Üyeler  |  Giriş  |  Kayıt
 
OTURUYORSAN KALK; AYAKTAYSAN YÜRÜ; YÜRÜYORSAN KOŞ!
Yurt ve dünya sorunlarına soldan bakan dostlar HOŞGELDİNİZ .Foruma etkin katılım yapabilmeniz için KAYIT olmalısınız.
Yeni Başlık  Cevap Yaz
Buralar bizim, buralar özgür kalacak, ölsek vermeyiz           (gösterim sayısı: 3.058)
Yazan Konu içeriği
Üye Profili boşluk
umut
[ umut yarın ]
Yasaklı
Varsayılan Kullanıcı Resmi
Kayıt Tarihi: 12.09.2013
İleti Sayısı: 3.105
Konum: Gizli
Durum: üye uzaklaştırılmış
İletişim E-Posta Gönder
| Özel ileti Gönder


Konu Yazan: umut
Konu Tarihi: 12.07.2015- 11:51


Buralar bizim, buralar özgür kalacak, ölsek vermeyiz'

Türkiye onları konuşuyor. Karadeniz'in "asi" teyzeleri Yeşil Yol talanına karşı amansız bir mücadele veriyor. Bugün, jandarmanın yerlerde sürüklediği kadınlardan 71 yaşındaki Gönül Günay soL'a konuştu; "bizi burada gömeceksiniz, ondan sonra ne yapacaksanız yapacaksınız" dedi.

Resim Ekleme

Serdar Nâzım Yüce

Gönül Günay 71 yaşında. Yeşil Yol'a karşı yükselen mücadeleye Rize'nin Çamlıhemşin ilçesinden; Makrevis köyünden (Konaklar Mahallesi) katılıyor. Doğma büyüme buralı Gönül Teyze. "Karadeniz'in bereketinden bizim rızkımıza ne düşerse onla doyururuz karnımızı. Fazlasında gözümüz yoktur" diye başlıyor konuşmaya ve her biri "insanlık dersi" niteliğindeki sözlerini tek tek sıralıyor. Birçoklarının anlamını bile bilmediği "endemik bitki türlerini" anlatıyor. "Sosyalistlere kapımız açık" diyor ve "bunu mutlaka yazın" demeyi de ihmal etmiyor...

Gönül Günay, bugün, Samistal Yaylası'na çıkan yolda dozerin önünde durup, jandarmaya kafa tutanlardan. Yerlerde sürüklenen Gönül Günay'ın sesinde, yaşından ve hırpalanmasından eser yok.

Yaşananları, en başından, usanmadan anlatıyor. "Daha şimdi indim yayladan. Evdeyiz. İyiyiz. Jandarma iki gündür orada. Dolayısıyla biz de 2 gündür oradayız" diyen Günay, "yolumuzu kestiler, dozeri yola bırakmışlar. Biz de çoluk çocuk herkes, dozerin yanından yol yaptık. Taşları elden ele taşıdık. Arabalarımızı geçirdik sonunda. Çıktık yaylaya" diye konuşuyor.

Resim Ekleme

'ÖZGÜR KALACAK KARADENİZ'
Dozerin önünde hep birlikte durduklarını söyleyen Gönül Teyze, o sırada jandarmayla olan konuşmalarını anlatıyor. "Dedik biz buradan asla kalkmayız. Burayı da vermeyiz. Bizi burada gömeceksiniz, ondan sonra ne yapacaksanız yapacaksınız dedik" şeklinde konuşan Günay, "Çünkü buralar bizim ve buralar özgür kalacak. Ölsek vermeyiz" diyor.

Olay anını da anlatan Günay, "bugün de 17'ye kadar bekledik. Bizi biraz hırpaladılar. Zorla kaldırmak istediler. Kolumuzdan tutup çektiler, düşürdüler yere. Askerlere de derdimizi anlattık hep" diyor. Askerlere "Oğlum siz de emir kulusunuz ama bu bir tek bizim sorunumuz değil. Bu doğa bizim çocuklarımıza, torunlarımıza kalacak. Buraların parçalanmasını, yok edilmesini istemiyoruz. Siz istiyor musunuz çocuklarınıza böyle kötü bir miras bırakmayı?" dediğini anlatan Gönül Teyze, AKP'ye güvenmediğinin de altını çiziyor: "Gelip 'valiyle görüşülünceye kadar dozerler çalışmayacak' dediler. Ama biz inanmıyoruz. Güven olmaz bunlara. Yine kadınlar en önde, bekleyeceğiz."

Resim Ekleme

'YEŞİL YOLDAN SONRA BURALARI YOK SAYIN'
Endemik bitki türlerinden bahseden Gönül Günay, "Endemik bitki türleri biliyorsunuz, bölgemizde çokça var. Sanıyorum, 400 civarında var burada. Onun için buna herkesin sahip çıkması lazım oğlum. AKP'liler çıkmasın, onlar zaten rant peşindeler" yorumunu yapıyor. "Bu doğa harikasının bozulmasının kimseye, hiçbir şeye katkısı yoktur. Yeşil yol dedikleri lanet yapılırsa, biter buralar. Ondan sonra yok sayın buraları" diyor.

'SOSYALİSTLERE KAPIMIZ AÇIK'
Karadeniz'e herkesin sahip çıkması gerektiğini söyleyen Gönül Teyze, "Dağlarımıza hep beraber sahip çıkalım. Bu bizim malımız değil ki. Bu bize atalarımızdan geldi, biz korumaya çalıştık. Bu şekilde de çocuklarımıza, torunlarımıza bırakmak istiyoruz. Bu hepimizin ortak kavgasıdır" diyor. "Bizim sosyalistlerimize kapımız hep açıktır. buyursunlar gelsinler" diyen Gönül Teyze, basına güvensizliğinden olsa gerek, "bunu mutlaka yazın" demeyi ihmal etmiyor.

Resim Ekleme

'BURALARIN KAVGACILARI KADINLARDIR'
Karadeniz'deki doğa mücadelelerinde neden hep kadınların en önde olduğunu soruyoruz. Gönül Teyze hemen yanıtlıyor:

"Bizim erkeklerde iş yok diyeyim. Yine var tabi tamamen yok demeyeyim. Kahvede otururlar kahveci güzelleri. Dün epey bir kalabalık çıktık ama yine kadın ağırlıktaydı. Ne yazık ki Karadeniz'in kavgacı, mücadeleci insanları kadınlardır hep. Keşke öyle olmasa, herkes bir ucundan tutsa..."

Fırtına İnisiyatifi, yarın (12 Temmuz) saat 14.00'te, Beyoğlu Tünel Meydanı'nda basın açıklaması yapacak. Biz de "Yeşil Yola Dur De" diyen herkesi eyleme çağırıyoruz.

Resim EklemeCvp:
Yazan Cevap içeriği
Üye Profili boşluk
dayanışma
[ ]
Üye Silindi
Varsayılan Kullanıcı Resmi
Kayıt Tarihi:
İleti Sayısı: 0
Konum: Gizli
Durum: üye silinmiş
İletişim E-Posta Gönder
| Özel ileti Gönder


Cevap Yazan: dayanışma
Cevap Tarihi: 12.07.2015- 15:59


Çare Havva Ana

Karadeniz’de yapılmak istenen Yeşil Yol’a karşı doğalarını savunan köylüleri jandarma yaka paça sürükledi. Fırtına İnisiyatifi’nden Evrim Güney: Burası bir dünya değeri

Resim Ekleme  
 
Karadeniz bölgesinde 8 ilin yaylalarını birbirine bağlayacak 2 bin 600 kilometre uzunluğundaki Yeşil Yol Projesi güzergâhında yer alan Fırtına Vadisi’nde dün de direniş vardı. Rize’nin Çamlıhemşin İlçesi’nde yol projesi için iş makineleri sokulan Samistal yaylasında nöbet tutan halkın direnişini engellemek isteyen jandarma direnen kadınları yaka paça yerlerde sürükledi.

Direnen yurttaşlar yol yapımı için getirilen iş makinesinin önüne geçerek çalışmaları durdurup nöbete başlamıştı. Dün nöbette bulunan yurttaşlara direniş alanında jandarma saldırdı. Köylüler yaka paça sürüklenerek direniş alanından çıkarılmaya çalışıldı. Kadınların başı çektiği direnişte iş makinelerine geçit verilmeyeceği belirtildi.

'HEDEF TALAN'

Fırtına İnisiyatifi’nden Evrim Güney şu ifadeleri kullandı: “Yeşil Yol Projesi ile talana açılmak istenen bir coğrafya var. Kavrun yaylasında biz yol çalışmalarını durdurabildik. Samistal yaylasında şu an devletin tüm kademeleri seferber oldu. Bizim ulaşım hakkımızı, protesto hakkımızı engelliyorlar. İki gündür bu yaylanın yolu iş makineleriyle kapatılarak yukarıya çıkmamızı engellediler. İnsanların yukarıya ulaşmasından çok korkuyorlar, o yüzden yolları kapatıyorlar. Bu proje şeffaf değil, halk bilgilendirilmedi. Fırtına Vadisi bir milli park, bir dünya değeri, tüm bu yönleri göz ardı edilerek bu proje dayatılıyor.”

DESTEK ÇAĞRISI
Fırtına İnsiyatifi yaptığı açıklamada tüm Türkiye’den destek beklediğini belirtti.
Birleşik Haziran Hareketi(Haziran) Rize Meclisi de yaptığı açıklamada birlikte mücadeleyi büyütmek için bugün saat 13.00'da Rize Cumhuriyet Meydanı'nda toplanacak. Haziran, "Havva Ana'nın, Yurttaş Kazım'ın doğasına sahip çıkıyoruz" diyecek.Cvp:
Yazan Cevap içeriği
Üye Profili boşluk
dayanışma
[ ]
Üye Silindi
Varsayılan Kullanıcı Resmi
Kayıt Tarihi:
İleti Sayısı: 0
Konum: Gizli
Durum: üye silinmiş
İletişim E-Posta Gönder
| Özel ileti Gönder


Cevap Yazan: dayanışma
Cevap Tarihi: 12.07.2015- 16:19


Samistal Yaylası'nda jandarma saldırısı! Kadınlar yerlerde sürüklendi

Resim Ekleme

Rize'nin Çamlıhemşin İlçesi Yukarı Kavrun Yaylası'na tepkiler nedeniyle sokulamayan iş makineleri, vadinin arka tarafındaki Samistal Yaylası'na komando birlikleri eşliğinde getirildi, yol çalışması başlatıldı.

İki gündür çalışmayı durdurmak için mücadele veren Rizeliler, bugün jandarma saldırısıyla karşılaştı.

Jandarma kadınları yerlerde sürükleyerek yol çalışmasının devamını sağlamaya çalıştı.

Resim EklemeYeni Başlık  Cevap YazForum Ana Sayfası

 


 Bu konuyu 1 kişi görüntülüyor:  1 Misafir, 0 Üye
 Bu konuyu görüntüleyen üye yok.
Konuyu Sosyal Ortamda Paylas
Benzer konular
Başlık Yazan Cevap Gösterim Son ileti
Konu Klasör “Birgün gelecek, zaman bizim olacak, bizim!” proleter 0 3355 02.06.2014- 20:58
Konu Klasör TKP: Eşitlikçi, adil, özgür bir toplumsal düzen kurmak için iktidara talibiz! melnur 0 337 16.04.2020- 08:43
Konu Klasör Bu halk bizim, bu vatan bizim. abbas 5 3845 17.10.2014- 23:09
Konu Klasör 'Esad kalacak' umut 0 2061 04.12.2013- 19:35
Konu Klasör BHH etkisiz mi kalacak? solcu 1 2105 10.03.2015- 13:08
Etiketler   Buralar,   bizim,   özgür,   kalacak,   ölsek,   vermeyiz
SOL PAYLAŞIM
Yasal Uyarı
Sitemiz Bir Paylasim Forum sitesidir Bu nedenle yazı, resim ve diğer materyaller sitemize kayıtlı üyelerimiz tarafından kontrol edilmeksizin eklenebilmektedir. Bu nedenden ötürü doğabilecek yasal sorumluluklar yazan kullanıcılara aittir. Sitemiz hak sahiplerinin şikayetleri doğrultusunda yazı ve materyalleri 48 Saat içerisinde sitemizden kaldırmaktadır.
Bildirimlerinizi info@solpaylasim.com adresine yollayabilirsiniz.
Forum Mobil RSS