SolPaylaşım  
Ana Sayfa  |  Yönetim Paneli  |  Üyeler  |  Giriş  |  Kayıt
 
OTURUYORSAN KALK; AYAKTAYSAN YÜRÜ; YÜRÜYORSAN KOŞ!
Yurt ve dünya sorunlarına soldan bakan dostlar HOŞGELDİNİZ .Foruma etkin katılım yapabilmeniz için KAYIT olmalısınız.
Yeni Başlık  Cevap Yaz
 Toplam 2 Sayfa:   Sayfa:   [1]   2   >   son» 
Stalin yoldaş ölümsüzdür!..           (gösterim sayısı: 7.847)
Yazan Konu içeriği
Üye Profili boşluk
denizcan
[ devrimci ]

Varsayılan Kullanıcı Resmi
Kayıt Tarihi: 24.12.2013
İleti Sayısı: 2.431
Konum: Trabzon
Durum: Forumda Değil
İletişim E-Posta Gönder
| Özel ileti Gönder


Konu Yazan: denizcan
Konu Tarihi: 22.08.2015- 19:37


Stalin yoldaş ölümsüzdür!..

Dünya proletaryasının ölümsüz önderlerinden Stalin, bundan 62 yıl önce 5 Mart 1953’te Moskova’da son nefesini verdi

Resim Ekleme

Dünya proletaryasının ölümsüz önderlerinden Stalin -Josef Vissarionoviç Cugaşvili- bundan 62 yıl önce 5 Mart 1953’te Moskova’da son nefesini verdi.

1879 yılında Gürcistan'ın Tiflis kentine bağlı Gori kasabasında doğan Stalin, henüz 15 yaşında devrimci mücadeleye atıldı. 1898'de RSDİP'e üye oldu.

Resim Ekleme  

1903 yılındaki parti içi ayrışmada kararlı bir şekilde Bolşevik safta, Lenin'in yanında yerini aldı. Ve bundan sonra ölene kadar Lenin'in sadık bir öğrencisi, en yakın silah arkadaşı ve onun davasının kararlı bir yürütücüsü oldu.

1910'da Bolşevik Partisi'nin MK'sına şeçildi. 1912'de yapılan Prag Konferası'nda ise (o sırada sürgünde olmasından dolayı konferansa katılamamasına rağmen) Lenin'in önerisiyle MK Rusya Bürosu sorumluluğuna getirildi. Bu görevle o, Lenin'in yol göstericiliğinde Ekim Devrimi'nin en başta gelen örgütleyicilerinden birisi oldu.

Yaşamı boyunca Marksizm-Leninizm'in arılığını korumada uzlaşmaz bir mücadele yürüten Stalin, işçi sınıfı bilimine önemli katkılarda bulundu:

Leninist ilkeler temelinde partinin ulusal sorun teorisini geliştirdi.

Leninist demokratik devrim ve kesintisiz devrim teorisini yeni deneyler ışığında zenginleştirdi.

Hiziplerin varlığıyla bağdaşmaz Leninist parti teorisini her türlü bozma girişimine karşı titizlikle korudu, savundu.

Lenin'in koyduğu ilkeler ışığında tek ülkede sosyalizmin kurulabilir olduğu teorisini geliştirdi ve bunun pratiğine öncülük etti.

Emperyalist kuşatma altında sosyalist kuruluş, sosyalizmin geliştirilmesi, tarımın kollektifleştirilmesi, proletarya diktatörlüğü vb. sorunları ele alıp inceledi ve bu konularda Marksist-Leninist teoriye katkılarda bulundu.

Resim Ekleme

Savaşa, askeri sorunlara ilişkin Marksist-Leninist teoriyi yeni koşullarda başarılı bir şekilde geliştirip zenginleştirdi ve pratiğe geçirdi.

Dil sorununun Marksist-Leninist çözümlemesini yaptı.

Stalin aynı zamanda devrimin, sosyalizmin ve dünyanın üçte birinin sosyalizmin kampına kazanılmasının pratik örgütleyicisi ve önderidir. Keskin uzak görüşlülüğü ile Stalin, 2. Dünya Savaşı'nın gelişini 10 yıl önceden gördü. Ülkeyi ekonomik, siyasi, moral ve askeri olarak bu büyük tehlikeye karşı hazırladı. Sanayideki dev atılımlarla faşist işgale karşı o muazzam direnişin askeri-teknik temellerini attı.

Bu arada Sovyet emekçilerinin yaşam düzeyini yükselterek onların parti etrafında daha sıkı kenetlenmesini sağladı.

Stalin’in önderliğindeki Sovyet halkları çok ağır bedeller ödeme pahasına da olsa Moskova önlerine kadar gelen Alman faşizminin belini kırmayı ve onları önüne katıp Berlin’e kadar kovalamayı başardı.

Stalin savunulmadan komünist olunmaz

Stalin, mücadele yaşamı boyunca Marx, Engels ve Lenin'in proletarya devrimi ve sosyalizmin inşasına ilişkin tüm temel görüşlerinin sadık savunucusu ve kararlı izleyicisi olmuştur.

Lenin’in erken dönemde kaybedilmesinin ardından Sovyetler Birliği’nde sosyalizmin inşasına yol gösterme tarihsel sorumluluğu Stalin yoldaşın omuzlarına bindi. Paris’le sınırlı ve topu topu 3 ay süren Komün deneyiminden sonra daha önce hiçbir pratik tecrübenin olmadığı bir konuda, üstelik emperyalist kuşatma ve sosyalizmi boğma çabaları yetmezmiş gibi sürekli zigzag çizen Troçki başta olmak üzere parti içindeki sağ ve sol akımlarla boğuşarak ilerletilmeye çalışılmıştır bu süreç.

Doğası gereği zaten karmaşık ve zorlu bir süreç olan sosyalizmi inşa sürecinde kuşkusuz kimi hatalar ve eksikler de söz konusu olmuştur. Ancak gerek tek sorumlusu sanki oymuş gibi Stalin yoldaşa bağlanan bu hatalar ve eksiklerin ele alınışında gerekse Stalin karşıtlarının aynı tarihsel koşullarda onun karşısında savundukları görüşlerin sosyalizmi nerelere sürükleyebileceği konularında dönemin somut koşulları, karşı karşıya bulunulan güçlük ve engeller asla gözden kaçırılmamalıdır.

Stalin yoldaş asıl olarak sosyalizmin inşasına ve onun emperyalizmin ve faşizmin saldırıları karşısında başarıyla korunmasına önderlik eden devrimci Marksist bir çizgi ve pratiğin sahibi olduğu için bütün karşıdevrimcilerin ve oportünistlerin düşmanlığını kazanmıştır. Stalin ve onun sosyalizmin kuruluşuna ilişkin teori ve pratik öğretilerine saldırı kampanyası Kruşçevci modern revizyonizmin ortaya çıkışıyla birlikte gündeme geldi. Modern revizyonizm tarih sahnesine çıkarken açıktan Marksizm-Leninizm'e saldırmaya cesaret edemiyordu. Kruşçevciler, sosyalizmin başta Sovyet toplumu olmak üzere dünya proletaryası ve halkları üzerindeki prestijini hesap etmek ve girdikleri ihanet yolunu gizlemek zorundaydı. Bu nedenle onlar sahte bir Leninizm savunuculuğunu yaparak Marksizm-Leninizm'e yönelik saldırılarını Stalin'in kişiliğine ve onun sosyalizmin kuruluşuna ilişkin öğretilerine yöneltiler.

Stalin'e karşı saldırı, gerçekte ML ve komünizm davasına saldırıdır. Karşıdevrimci propaganda ne denli güçlü olursa olsun gerçek komünistlerin, sosyalizme ve Stalin yoldaşın anısına saygı ve bağlılığını sarsmayacaktır!

AlınteriCvp:
Yazan Cevap içeriği
Üye Profili boşluk
owert
[ İşçi ]

Varsayılan Kullanıcı Resmi
Kayıt Tarihi: 25.11.2013
İleti Sayısı: 246
Konum: Antalya
Durum: Forumda Değil
İletişim E-Posta Gönder
| Özel ileti Gönder


Cevap Yazan: owert
Cevap Tarihi: 25.08.2015- 01:30


Kaçak burjuva dergilerinden okuduklarını burada paylaşmış.

Ve stalinin öldüğünde bakmışlar ölmüş ve bir numaralı adamlar Tükürmeye başlamış Tarihi lider yapmaz kaçak kardeşim. Stalin kim .sadece o dönemin temsilcisi ve o artamın ifade edilişini yapan biri sadece .Tarihte liderin somut koşullara karşı inatça duruşunu raslayamazsınız. Ve o somut maddi koşulları o kişi birey değiştiremez. Sadece yorumlar düşünce ortaya koyar ve etrafındakilerde onun çevresinde bütünleşirler . Esasında olan kişi değildir bura da ,düşünce etrafında birleşme ve bu düşüncenin doğruludur. O tükürenler de burada iyi birer kaleştir sadece.

Okuduklarımız hep burjuva kanalından bizlere gelenler.

mahkemelerde ''evet biz hainiz ''diyenler Ve bunları kabul edenler Stalin onlara ''bakın kabul edin hainlikleriniz bende sizleri af edeyim'' kandırmasına inanacak adamlarmıydı? Bir çoğu devrime katılmış adamlardı.   Yani bu adamların Seyit Rıza kadar olamdıklarımı söylüyoruz.   Ya da Stalin. Bakın devrim için hainliklerini kabul edin bende sizi af edeyim '' demesiyle bunlar yüce devrim için hainliklerini kabul etmişler kadar ahlaksız insanlarmıydı. Bir çoğu mahkemelerde Hain olduklarını kabul etti . Bu kadar ucuzmuydular yani. Eğer öyle ise boşu boşuna yaşamışlar demektir ve ölmeyi hak ediyorlardır. Bu insanlara işisel olarak bakılmaz. Çünkü toplumsal insanlardı ve verdikleri kararlarla yüzlerce insanı ölüme gönderbilen kendileri de ölümü göze alan insanlar dı bunlar.

Stalin kendi koşullarında değerlendirlmelidir.   Eğer yanlıl yapmışsa bu stalinin bireysel hatası değildir. Toplumsal olarak yanlış yapmışlardır. Çünkü toplumlarında bilincin belirleyen maddi yaşamdır.   Eğer leninde hata arayacak olursak ki söylenen ''o da üç beş adamla devrim yapmaya kalkmış ve başarılı olmuş''şeklindedir. . lenin ''bugün canım devrim yapmak istyor'' diye kalkıp devrimme soyunmamıştır.   Stalinde bugün üç beş eski devrim yapanları ipe gönderyim diye ortaya çıkamaz.

Marx ın o evinde onlarla bilikte yaşayan ve uzunca yaşayan   kadın hakkında söylenenler yalandır. Marx Öldükten sonra Engelsin yanına sığınmıştır. Marxın evinde dadıydı. Uzun yıllar o ailenin ferdiydi. Yani aileden biriydi. Marx'onunla yatmışmı bu islamcıları ilgilendiecek konudur .Çünkü onlar ancak bu uçkur işleriyle kafayı bozanlardır.

70 huri cennette müslüman erkekleri beklemekte ve   onlarla birlikte olacaktır ve her seferinde kız oğlan kız olacakmış .Bu arada Nurilerde var tabi onlarda erkek oğlan erke mi olacak vala bilmiyorum. İlgilendiğimde yok zaten.
Cvp:
Yazan Cevap içeriği
Üye Profili boşluk
munzur
[ .... ]

Varsayılan Kullanıcı Resmi
Kayıt Tarihi: 19.12.2013
İleti Sayısı: 1.075
Konum: Gizli
Durum: Forumda Değil
İletişim E-Posta Gönder
| Özel ileti Gönder


Cevap Yazan: munzur
Cevap Tarihi: 25.08.2015- 12:01


troçkistleri anlarım, varlıkları Stalin karşıtlığında yatıyor, ya kendini solcu olarak göstermek isteyenlerdeki bu Stalin düşmanlığı ne oluyor? Stalin düşmanlığının kırıntısını bile Erdoğan' göstermeyenlerin solcu olduğuna mı inanmamız gerekiyor:)Cvp:
Yazan Cevap içeriği
Üye Profili boşluk
bedrettin
[ ..... ]

Varsayılan Kullanıcı Resmi
Kayıt Tarihi: 30.08.2013
İleti Sayısı: 907
Konum: Trabzon
Durum: Forumda Değil
İletişim E-Posta Gönder
| Özel ileti Gönder


Cevap Yazan: bedrettin
Cevap Tarihi: 25.08.2015- 14:11


Stalin'e karşı tavır marksist Leninistlerle her türden oportünistleri ayıran temel kıstaslardan biridir. Stalin'e sağlığı döneminde Stalin sorunu diye dünya devriminde bir sorun yokken Stalin'in Leninizmin her türlü muhalifine karşı yürüttüğü ideolojik mücadele onu Lenin karşıtlarının bir hedefi haline getirdi. Stalin düşmanları ikiye ayrılır bu yüzden, Leninizme karşı olanların Lenin ve Stalin düşmanlığı, ikincisi ise Lenin'den yana görünüp Leninizme Stalin üzerinden karşı çıkanlar. Sol liberalleri saymıyorum onlar zaten kendilerini Marksist Leninist olarak görmüyorlar. Onlar Marksizm Leninizme karşı zaten.

Stalin dünya komünist hareketinin tartışmasız liderlerinden biridir ve sağlığında ise en önde duranıdır. Mücadelesi sosyalist mücadele tarihine silinmeyecek biçimde kazınmıştır.Cvp:
Yazan Cevap içeriği
Üye Profili boşluk
owert
[ İşçi ]

Varsayılan Kullanıcı Resmi
Kayıt Tarihi: 25.11.2013
İleti Sayısı: 246
Konum: Antalya
Durum: Forumda Değil
İletişim E-Posta Gönder
| Özel ileti Gönder


Cevap Yazan: owert
Cevap Tarihi: 25.08.2015- 14:46arkadaşlar şu verdiğim lingi okurmusunuz. Tarihin en yüce   bir bilim olduğunu unutmadan ama..

http://www.cafrande.org/stalinin-buyuk-torunu-grover-furr-ile-bir-roportaj-sscbnin-basinda-trocki-olsaydi-sonuc-degismezdi/

Bu ilinkteki yazıyı okurmusunuz.

sayın kaçak sizinde katıy katliamı hakkında analtımlar var.
Bu ileti en son owert tarafından 25.08.2015- 15:21 tarihinde, toplamda 3 kez değiştirilmiştir.
Cvp:
Yazan Cevap içeriği
Üye Profili boşluk
denizcan
[ devrimci ]

Varsayılan Kullanıcı Resmi
Kayıt Tarihi: 24.12.2013
İleti Sayısı: 2.431
Konum: Trabzon
Durum: Forumda Değil
İletişim E-Posta Gönder
| Özel ileti Gönder


Cevap Yazan: denizcan
Cevap Tarihi: 25.08.2015- 16:24


Stalin ve Sovyetler Birliği konusundaki yalanlar sosyalizm düşmanlarının diline pelesenk olmuş. Furr'un yorumu ders olsun.Cvp:
Yazan Cevap içeriği
Üye Profili boşluk
umut
[ umut yarın ]
Yasaklı
Varsayılan Kullanıcı Resmi
Kayıt Tarihi: 12.09.2013
İleti Sayısı: 3.105
Konum: Gizli
Durum: üye uzaklaştırılmış
İletişim E-Posta Gönder
| Özel ileti Gönder


Cevap Yazan: umut
Cevap Tarihi: 25.08.2015- 20:14


konu stalin. stalin biyografisini yukarıda yazmışlar. orada ancak kahramanlıklar var. ama acılar, katliamlar yok. mesela katyn ormanları katliamı yok. yüzlerce polonya'lı esir asker, subay vb katlediliyor ve gizlice gömülüyor. ortaya çıkınca da nazi'lerin üzerine atılıyor. yıllar sonra, en sonunda sscb resmen özür diledi

Beyaz Tv. durmadan bu filmi yayınlıyor, Stalin ve bilimsel sosyalizm düşmanları da hemen üzerine atılıyor. Sovyetler öldürmüş de nazilerin üstüne atmış!Reichstag Yangını gibi mi? Özür dileyen sovyet hükümeti de şu kapitalizm restorasyona yelken açanlar mı oluyor?Cvp:
Yazan Cevap içeriği
Üye Profili boşluk
hakkı
[ ]
Üye Silindi
Varsayılan Kullanıcı Resmi
Kayıt Tarihi:
İleti Sayısı: 0
Konum: Gizli
Durum: üye silinmiş
İletişim E-Posta Gönder
| Özel ileti Gönder


Cevap Yazan: hakkı
Cevap Tarihi: 25.08.2015- 23:32


eskiden hikmet kıvılcımlı'nın yazdığı bir karl marks biyografisi okumuştum. yukarıdaki alıntıda yapıldığı türden idealize bir marks portresi çiziyordu. daha sonraları da başka birinin yazdığı bir karl marks biyografisi okudum. marks'ın, karısını aldatıp hizmetçisinden bir çocuk sahibi olduğunu ve yoldaşı engels'in bu çocuğu üstlendiğini oradan öğrendim.

Sn Kaçak Marx bu şekilde yazmışsın Bende diyorum ki kimseye namus sözü vermedi   Marx
Eğer Marx ı eleştireceksen bir sürü kitabı var iddiaları veya eleştirileri var oradan eleştir. Bizde bunu anlatıyoruz.Kimse kutsal değildir Buna Marx da dahil.

Hikmet Kıvılcımlı Marx ı kutsal yapmış olabilir başka komünistlerde yapmış olabilir sen yapma ama fikirlerinden yola çıkarak yapma,
Ahlak kavramı ile komünistler ve aleviler hakkında   bir çok şey anlatılıyor bu ülkede. bir çoğu saçma sapan şeyler ama Alevilerin ve komünistlerin nasıl bir dünya tanımı var düşünceleri söyledikleri iddialar var işte ondan söz ed ve eleştirilerini yap kimse neye eleştirdin demez hatta memnun olur .
Bence ahlak konusu tam bir düşman eleştirisidir.
Cvp:
Yazan Cevap içeriği
Üye Profili boşluk
denizcan
[ devrimci ]

Varsayılan Kullanıcı Resmi
Kayıt Tarihi: 24.12.2013
İleti Sayısı: 2.431
Konum: Trabzon
Durum: Forumda Değil
İletişim E-Posta Gönder
| Özel ileti Gönder


Cevap Yazan: denizcan
Cevap Tarihi: 26.08.2015- 10:09


Kaçak bu yorumuyla onun için burada söylediğimiz pek çok şeyin ne kadar doğru olduğunu kanıtladı. Stalin'e Sovyetler Birliğine ve sosyalizme o kadar düşman ki, kendisini bu düşmanlıkla o kadar doldurmuş ki, ne yazarsan yaz o bunları kabul etmeyecektir.

http://www.solpaylasim.com/k5404-stalin-ve-sovyetler-konusunda-liberal-yalanlar.html

http://www.solpaylasim.com/k5406-katin-katliami-yalanlari.htmlYeni Başlık  Cevap Yaz
 Toplam 2 Sayfa:   Sayfa:   [1]   2   >   son» Forum Ana Sayfası

 


 Bu konuyu 1 kişi görüntülüyor:  1 Misafir, 0 Üye
 Bu konuyu görüntüleyen üye yok.
Konuyu Sosyal Ortamda Paylas
Benzer konular
Başlık Yazan Cevap Gösterim Son ileti
Konu Klasör İyi ki doğdun Stalin yoldaş! melnur 3 1979 19.12.2019- 19:59
Konu Klasör Stalin spartakus 14 5143 13.07.2015- 21:03
Konu Klasör Stalin düşmanlığı bedrettin 20 9288 30.09.2019- 08:41
Konu Klasör Stalin'i savunmak spartakus 89 21342 15.08.2015- 08:32
Konu Klasör Donetsk'te Stalin posterleri denizcan 1 2503 19.10.2015- 18:12
Etiketler   Stalin,   yoldaş,   ölümsüzdür
SOL PAYLAŞIM
Yasal Uyarı
Sitemiz Bir Paylasim Forum sitesidir Bu nedenle yazı, resim ve diğer materyaller sitemize kayıtlı üyelerimiz tarafından kontrol edilmeksizin eklenebilmektedir. Bu nedenden ötürü doğabilecek yasal sorumluluklar yazan kullanıcılara aittir. Sitemiz hak sahiplerinin şikayetleri doğrultusunda yazı ve materyalleri 48 Saat içerisinde sitemizden kaldırmaktadır.
Bildirimlerinizi info@solpaylasim.com adresine yollayabilirsiniz.
Forum Mobil RSS