SolPaylaşım  
Ana Sayfa  |  Yönetim Paneli  |  Üyeler  |  Giriş  |  Kayıt
 
OTURUYORSAN KALK; AYAKTAYSAN YÜRÜ; YÜRÜYORSAN KOŞ!
Yurt ve dünya sorunlarına soldan bakan dostlar HOŞGELDİNİZ .Foruma etkin katılım yapabilmeniz için KAYIT olmalısınız.
Yeni Başlık  Cevap Yaz
 Toplam 4 Sayfa:   Sayfa:   «ilk   <   1   2   3   [4] 
Cvp:
Yazan Cevap içeriği
Üye Profili boşluk
bedrettin
[ ..... ]

Varsayılan Kullanıcı Resmi
Kayıt Tarihi: 30.08.2013
İleti Sayısı: 907
Konum: Trabzon
Durum: Forumda Değil
İletişim E-Posta Gönder
| Özel ileti Gönder


Cevap Yazan: bedrettin
Cevap Tarihi: 10.01.2016- 00:27


Alıntı Çizelgesi: hakkı yazmış

Alıntı Çizelgesi: bedrettin yazmış

Demek çöküş burjuvadan iktidar alındıktan sonra olacak.

Sen anlamamakta direniyorsun ancak nafile. Kapitalizm proleterya tarafından yıkılmadıkça çökmez, daha baskıcı yöntemler kullanarak sürer diyorum. Sen hala demagoji yapmaya çalışıyorsun.
Yine karıştırmışsın senin kafan karışık

Sönümlenme ile çökmeyi bile birbirine karıştırıyorsun. Çökmek altında enkazını bırakmaktır bir şey çökerken alttakileri de ezer yok eder. Çökmede irade olmaz sönümlemede tam bir irade   olur.

Sen karıştırıyorsun sonrada bana demogoji yapıyorsun diyorsun.
Bence sende çilehaneye kapanmalısın. İhtiyacın var gibi geldi bana.
Kelime haznen zayıf senin, belki de onun için anlaşamıyoruz. Başka kelimelerle anlatayım.

Kapitalizm müdahale sonucu yıkılmadıkça, burjuva devlet parçalanıp proletaryanın eline geçmedikçe yıkılmaz, çökmez, ''sönümlenmez''. Yıkılması için müdahale lazım, kitle iradesi lazım. Kitleler yıkmak için harekete geçmedikçe, bu hareket başarıya ulaşmadıkça kapitalizm daha baskıcı bir hal alarak devam eder. Sen bu söylediğime karşı mı çıkıyorsun, yanlış mı buluyorsun, ne söylüyorsun?Cvp:
Yazan Cevap içeriği
Üye Profili boşluk
hakkı
[ ]
Üye Silindi
Varsayılan Kullanıcı Resmi
Kayıt Tarihi:
İleti Sayısı: 0
Konum: Gizli
Durum: üye silinmiş
İletişim E-Posta Gönder
| Özel ileti Gönder


Cevap Yazan: hakkı
Cevap Tarihi: 11.01.2016- 11:52


Alıntı Çizelgesi: bedrettin yazmış

Kelime haznen zayıf senin, belki de onun için anlaşamıyoruz. Başka kelimelerle anlatayım.

Kapitalizm müdahale sonucu yıkılmadıkça, burjuva devlet parçalanıp proletaryanın eline geçmedikçe yıkılmaz, çökmez, ''sönümlenmez''. Yıkılması için müdahale lazım, kitle iradesi lazım. Kitleler yıkmak için harekete geçmedikçe, bu hareket başarıya ulaşmadıkça kapitalizm daha baskıcı bir hal alarak devam eder. Sen bu söylediğime karşı mı çıkıyorsun, yanlış mı buluyorsun, ne söylüyorsun?
Tek bir cümle yazacağım aslında üstte yazdım dikkatini çekmemiş.

Çökmede irade olmaz sönümlemede tam bir irade   olur.
İşte arasındaki fark .
Çöküyorsa onu çökerten bir irade yoktur. Sönümleniyorsa onu söndüren irade vardır.
Anlamak bu kadar mı zor.

Ama Çökmez çökertilir diyebilirsin . sönümlemeyi çökmek ile aynı tutamazsın. Ben çöküyor diyorum sen çökmez diyorsun ne diyeyim ben bunu böyle görüyorum sen başka türlü.
Bu ileti en son hakkı tarafından 11.01.2016- 11:56 tarihinde, toplamda 1 kez değiştirilmiştir.
Cvp:
Yazan Cevap içeriği
Üye Profili boşluk
denizcan
[ devrimci ]

Varsayılan Kullanıcı Resmi
Kayıt Tarihi: 24.12.2013
İleti Sayısı: 2.431
Konum: Trabzon
Durum: Forumda Değil
İletişim E-Posta Gönder
| Özel ileti Gönder


Cevap Yazan: denizcan
Cevap Tarihi: 11.01.2016- 12:00


Hakkı kapitalizmin ortadan kalkması için kitlelerin onu yıkması ve iktidarı alması zoruna mı gidiyor, neden bu kadar lafı döndürmeye çalışıyorsun. İnanıyorsan ve savunuyorsan söylediğimi söylesen tartışmalar bu kadar uzar mı? Anlaşılmaz bir adamsın ya.Cvp:
Yazan Cevap içeriği
Üye Profili boşluk
hakkı
[ ]
Üye Silindi
Varsayılan Kullanıcı Resmi
Kayıt Tarihi:
İleti Sayısı: 0
Konum: Gizli
Durum: üye silinmiş
İletişim E-Posta Gönder
| Özel ileti Gönder


Cevap Yazan: hakkı
Cevap Tarihi: 11.01.2016- 12:11


Alıntı Çizelgesi: denizcan yazmış

Hakkı kapitalizmin ortadan kalkması için kitlelerin onu yıkması ve iktidarı alması zoruna mı gidiyor, neden bu kadar lafı döndürmeye çalışıyorsun. İnanıyorsan ve savunuyorsan söylediğimi söylesen tartışmalar bu kadar uzar mı? Anlaşılmaz bir adamsın ya.


Ne diyeyim istersen sen benim yerime konuş.Cvp:
Yazan Cevap içeriği
Üye Profili boşluk
melnur
[ Gelenek ]
Kurucu
Varsayılan Kullanıcı Resmi
Kayıt Tarihi: 02.08.2013
İleti Sayısı: 9.802
Konum: İstanbul
Durum: Forumda Değil
İletişim E-Posta Gönder
| Özel ileti Gönder

45 kere teşekkür edildi.
34 kere teşekkür etti.
Cevap Yazan: melnur
Cevap Tarihi: 03.08.2022- 03:07


''...tarihsel sınırlarına gelmiş dayanmış Kapitalizm'i devirmek istiyorsak,buna müdahil olacak özneyi ortaya çıkartmalıyız.''

Karınca arkadaş söylemiş bunu. Ya da namı diğer VEDA. ( Bu arada SOLplatform'u da kapatmışlar.) Şu ezberlerden, ezberlediği kalıplardan hiç kurtulamadığını da söyleyeyim. Ne zaman kapitalizm demeye kalksa sürekli ''tarihsel sınrlarına gelmiş'' kalıbını da yazma gereği duyuyor, nedenine, nasılına hiç değinmeden. Bir yerde bir cümle görüyor, o cümleyi bir kalıp olarak alıyor, ezberliyor ve yeri geldiğini düşündüğü anda da aynen kullanıyor. Doğru bir yöntem değil bu. Ezberlediğin, bir yerde görüp beendiğin cümleleri öyle uluorta kullanamazsın. Okura saygı duymalısın, gerekiyorsa her yazıda tekrara da düşerek ve bundan çekinmeyerek. Bunu yapmıyorsan, yapamıyorsan kendinde bilmiyorsun demektir, ezbelediğin ve bir kalıp şeklinde kurduğun cümleyi sen de anlamamışsın demektir.

İkincisi,kapitalizmi devirme konusunda ''müdahil olacak parti'' konusu. Burada kurulan cümlede böyle bir parti var ama toplumsal alanda güçlenmesi gerek, şeklinde bir anlam da var ama gerçekte söylenmek istenenin Karınca ya da Veda tarafından böyle bir öznenin olmadığıdır. Yani toplumsal alanda güçsüz de olsa böyle bir öznenin, böyle bir partinin ülkede olmadığı şeklinde bir algı var arkadaşımızda. Bu da yanlış. Doğru değil. Her zamanki gibi yine nedeni yok, gerekçesi yok ama, böyle düşündğünü pek çok yorumunda dile getirdiğni biliyorum.

Oysa ülkede parti enflasyonundan geçilmiyor. Yetmiyor bölündükçe de bölünüyorlar, yeni yeni partiler, örgütler ortaya çıkıyor. Kısaca ülkede işçi sınıfına önderlik edebilecek ideolojik yeterlilikleri olmadığını söyleyebilmek bu kadar kolay, bu kadar basit ve bu kadar nedensiz, nasılsız...-olmamalı.   Eleştirilebilir, kimi siyasetlerinin doğru olmadığ söylenebilir, ama ''böyle bir örgüt yoktur'' anlamında cümleler kurulamaz. Kurulmamalı.

Sanırım sorun, hiçbir parti veya örgütün toplumsal alanda bir güç olamaması nedeniyle ortaya çıkmaktadır ve bu durumun suçlusunun da sadece parti olduğu algısından kaynaklanmaktadır. Bu da doğru değil. İşçi sınıfının ve emekçi halkın (ülkemizdeki gibi) ''sınırlarına gelip dayanmış kapitalizme'' karşı bir başkaldırı içinde olamamasının nedeni öncülük iddiasıyla ortaya çıkmış partilerin sınıfı ve emekçi halkı bu kıvama getirememiş olması gibi tamamiyle yanlış bir algıya sahibiz. Partilerin elbette çeşitli gerekçelerle egemen ideolojiye boyun eğmiş kitleleri de hareketlendirmek gibi bir işlevleri vardır, olmalıdır da, ama böyle bir işlev yerine getirilemiyorsa ya da bu konuda bir başarı ortaya çıkmıyorsa bu öncülük iddiasında olan parti ve örgütlerin ideolojik ve siyasal yetersizliklerine bağlanamaz. Proletarya ve emekçi kesimler kendi dinamikleri içinde kurtuluşlarının ve daha güzel koşullarda yaşamanın sadece ekonomik mücadeleyle değil ve aynı zamanda siyasal mücadeleyle de kazanılacağı bilinç ve hareketliiğine sahip olamadıkça parti sınıf birlikteliği gerçekleşmez. Böyle bir birliktelik tek başına parti ve örgütlerin başarabilecekleri bir şey değildir. Dolayısıyla ikide bir ''öncü parti yoktur'' ya da '' öncü parti kurulmalıdır'' gibi nedeni, nasılı olmayan cümleleri birer ezber haline getirip kullanmamak gerek.

Sosyalist partilerimiz konusunda şunu da eklemek gerek. Evet, ülkede bir sosyalist parti ve örgüt enflasyonu var. Belki de dünyanın hemen hemen her tarafında böyle bir gerçeklik var. Ama ülkemizdeki farklılık, hiçbirinin bir diğerinden farklı bir toplumsal gücü temsil edememesidir. Bu parti enflasyonunda sosyalist partilerimizden biri veya ikisi diğerlerinden farklı bir konuma yerleşse, toplumsal alanda belli bir etkiye sahip olsa, belk çok da eleştirilmezdi, ama yoklar. Hiçbiri yok. Birbirlerinden ( bu alanda) farkları yok. Ama hala bölünüyorlar ve hala birleşme gibi bir dertleri yok ve belki de en önemlisi böyle bir dertleri de yok. ( Ama ne gam, normalmiş bu durum, ekim devrimi öncesinde de böyleymiş ve bu durum Büyük Ekim Devrimi'nin gerçekleşmesinde bir sorun yaratmamış!)

Son olarak şu konuya da değinmek isteri. Ükemizdeki bu parti enflasyonundan kurtulabilmenin yolunun içlerinden birinin toplumsal alanda bir güç olabilmesi ve bu şekilde bir çekim merkezi haline gelebilmesinden geçtiğini düşünürdüm. Ama olmuyor, başka bir şey gerekiyor. Başka bir yol bulmak gerek. Tekerleme gibi yineliyorum, kalabalıkların dönüp bakabilmesi için de kalabalık olmak gerekiyor. Bu kadar güçsüz ve parçalı yapılara yanaşmak, aidiyet duygusu olabilse de pek mümkün olmuyor. Hem benzerlerin mutlaka bir araya gelebilmesi gerekiyor ve hem de bir araya gelebilmenin yolları bulunmalı ve kalıcı hale getirilmeli diye düşünüyorum. Küçük olsun benim olsun anlayışı terk edilmelidir. Demokratik merkeziyetçilik daha açık bir hale getirilmeli ve parti içinde ''farklı eğilimler''e de yer açılabilmelidir. Daha demokratk bir parti yapısı üzerinde durulmalıdır. Demokratik yapı zaten zorunlu olarak   merkeziyetçiliğe varacaktır. Merkeziyetçiliğin öne çıkarılması ise demokratik olmaya ihtiyaç duymayabilir. ( Sanırım başka cümlelerle de olsa Metin Çulhaoğlu'nun yaklaşımı böyle bir şeydi.)Sorunlarımız bir hayli fazla.
Umarım başarırız.
Umarım...

Bu ileti en son melnur tarafından 03.08.2022- 03:16 tarihinde, toplamda 2 kez değiştirilmiştir.
Yeni Başlık  Cevap Yaz
 Toplam 4 Sayfa:   Sayfa:   «ilk   <   1   2   3   [4] Forum Ana Sayfası

 


 Bu konuyu 1 kişi görüntülüyor:  1 Misafir, 0 Üye
 Bu konuyu görüntüleyen üye yok.
Konuyu Sosyal Ortamda Paylas
Benzer konular
Başlık Yazan Cevap Gösterim Son ileti
Konu Klasör İşte Kapitalizm! munzur 2 3430 20.11.2014- 19:25
Konu Klasör Kapitalizm eskidi mi? umut 40 17856 07.10.2015- 10:32
Konu Klasör Vahşi kapitalizm ve kadınlar munzur 0 2137 12.08.2015- 15:29
Konu Klasör Çağdaş kapitalizm üzerine dayanışma 0 2571 30.05.2014- 17:21
Konu Klasör Kapitalizm, sosyalizm, komünizm munzur 18 10926 06.07.2015- 19:47
Etiketler   kapitalizm,   çöküyorsa,   iradecilik,   neden
SOL PAYLAŞIM
Yasal Uyarı
Sitemiz Bir Paylasim Forum sitesidir Bu nedenle yazı, resim ve diğer materyaller sitemize kayıtlı üyelerimiz tarafından kontrol edilmeksizin eklenebilmektedir. Bu nedenden ötürü doğabilecek yasal sorumluluklar yazan kullanıcılara aittir. Sitemiz hak sahiplerinin şikayetleri doğrultusunda yazı ve materyalleri 48 Saat içerisinde sitemizden kaldırmaktadır.
Bildirimlerinizi info@solpaylasim.com adresine yollayabilirsiniz.
Forum Mobil RSS