SolPaylaşım  
Ana Sayfa  |  Yönetim Paneli  |  Üyeler  |  Giriş  |  Kayıt
 
OTURUYORSAN KALK; AYAKTAYSAN YÜRÜ; YÜRÜYORSAN KOŞ!
Yurt ve dünya sorunlarına soldan bakan dostlar HOŞGELDİNİZ .Foruma etkin katılım yapabilmeniz için KAYIT olmalısınız.
Yeni Başlık  Cevap Yaz
Enternasyonalizm ve sosyalist devrim           (gösterim sayısı: 3.330)
Yazan Konu içeriği
Üye Profili boşluk
bedrettin
[ ..... ]

Varsayılan Kullanıcı Resmi
Kayıt Tarihi: 30.08.2013
İleti Sayısı: 907
Konum: Trabzon
Durum: Forumda Değil
İletişim E-Posta Gönder
| Özel ileti Gönder


Konu Yazan: bedrettin
Konu Tarihi: 09.09.2015- 13:29


Hem Marsist-Leninist olduğun savıyla ortaya çıkacaksın hem de sınıf mücadelesini ULUSAL düzlemde ele alacaksın..."

Başka bir başlıkta geçiyor bu cümle. http://www.solpaylasim.com/k867-sozde-sol-forumun-iki-ruh-ikizi-kuyrukcusu.html Tartışılmaya değer görüyorum. Enternasyonalist solcuların çok olduğu ve kendilerini böyle adlandırdığı bir ülkede faydalı bir tartışma olabilir. Bu enternasyonalistlerin enternasyonal dünyaya ulaşmak açısından ulusal sınırlar içinde sosyalist devrimi reddettikleri anlamına gelmiyor. Bunu söyleyebilirim. Bu sözüm verdiğim linkteki tartışmayla ilgili değil. O tartışmada ilgili kişiler böyle düşünmüyor olabilir. Ancak enternasyonalizm ulusal ölçek içinde gerçekleştirilen bir devrimin ulusal ölçek içinde kurtuluş getirmeyeceğini anlatır. Bu kavram mutlak kurtuluşun sosyalist devrimlerini gerçekleştirmiş olan ulusal devletlerin birbirlerine bağlanarak ve sınırları ortadan kaldırarak gerçekleştirecekleri ulus ötesi toplum biçimi içinde yattığını gösterir. Enternasyonalizmin sosyalizmle ilgili anlamı budur. Bu yüzden de enternasyonalizm için ulusal devlet içinde iktidarın alınması ve sosyalist kuruculuğun başlanması önemlidir. Tek ülkede sosyalist devrim savunulmadan enternasyonalizmi savunmak marksist leninist ideolojiye aykırıdır. Kim böyle bir tavır gösteriyorsa, ulusal sınırlar içinde sosyalist devrim ile enternasyonal birliği karşı karşıya getiriyorsa marksizm leninizme aykırı bir siyasi tutum içine giriyor demektir. Doğrusu sosyalist devrimi savunmak ve o devrimin enternasyonal karakterinin bilincinde olmaktır.Cvp:
Yazan Cevap içeriği
Üye Profili boşluk
dayanışma
[ ]
Üye Silindi
Varsayılan Kullanıcı Resmi
Kayıt Tarihi:
İleti Sayısı: 0
Konum: Gizli
Durum: üye silinmiş
İletişim E-Posta Gönder
| Özel ileti Gönder


Cevap Yazan: dayanışma
Cevap Tarihi: 09.09.2015- 17:30


Bilimsel sosyalizm savunulduğunda zaten ulus ötesi toplumsal birlik de savunulmuş olur. Bilimsel sosyalizmi savunup enternasyonalizmi reddetmek kurama aykırı. Bu ayrımı yapmak bence ya bilgisizlik ya art niyetli bir yaklaşımdır. Bence gereksiz bir tartışma bu.Cvp:
Yazan Cevap içeriği
Üye Profili boşluk
bedrettin
[ ..... ]

Varsayılan Kullanıcı Resmi
Kayıt Tarihi: 30.08.2013
İleti Sayısı: 907
Konum: Trabzon
Durum: Forumda Değil
İletişim E-Posta Gönder
| Özel ileti Gönder


Cevap Yazan: bedrettin
Cevap Tarihi: 09.09.2015- 21:00


Alıntı Çizelgesi: dayanışma yazmış

Bilimsel sosyalizm savunulduğunda zaten ulus ötesi toplumsal birlik de savunulmuş olur. Bilimsel sosyalizmi savunup enternasyonalizmi reddetmek kurama aykırı. Bu ayrımı yapmak bence ya bilgisizlik ya art niyetli bir yaklaşımdır. Bence gereksiz bir tartışma bu.Ben de öyle düşünüyorum ancak bu şekilde de bırakmamak lazım. Çok rastlanılan bir yanlış ve forumlarda sık sık kullanılıyor. Sosyalist olmanın önüne enternasyonalist kelimesi eklendiğinde sosyalistlerin ulusal sınırlar içindeki devrim hedefi buhar oluyor ve kürt ulusalcılığına biat etmenin yolu açılıyor. Enternasyonalizm kavramının savunulması bilimsel sosyalizmdeki anlamı nedeniyle değil, ulusal sınırlar içindeki sınıf mücadelesinin ve iktidar hedefinin yok sayılmasıyla ilgili. Bu konu bence çok önemli ve sol forumlarda bu konuda hata üzerine hata yapılıyor.Cvp:
Yazan Cevap içeriği
Üye Profili boşluk
melnur
[ Gelenek ]
Kurucu
Varsayılan Kullanıcı Resmi
Kayıt Tarihi: 02.08.2013
İleti Sayısı: 9.803
Konum: İstanbul
Durum: Forumda Değil
İletişim E-Posta Gönder
| Özel ileti Gönder

45 kere teşekkür edildi.
34 kere teşekkür etti.
Cevap Yazan: melnur
Cevap Tarihi: 10.09.2015- 00:23


Alıntı Çizelgesi: bedrettin yazmış

Alıntı Çizelgesi: dayanışma yazmış

Bilimsel sosyalizm savunulduğunda zaten ulus ötesi toplumsal birlik de savunulmuş olur. Bilimsel sosyalizmi savunup enternasyonalizmi reddetmek kurama aykırı. Bu ayrımı yapmak bence ya bilgisizlik ya art niyetli bir yaklaşımdır. Bence gereksiz bir tartışma bu.Ben de öyle düşünüyorum ancak bu şekilde de bırakmamak lazım. Çok rastlanılan bir yanlış ve forumlarda sık sık kullanılıyor. Sosyalist olmanın önüne enternasyonalist kelimesi eklendiğinde sosyalistlerin ulusal sınırlar içindeki devrim hedefi buhar oluyor ve kürt ulusalcılığına biat etmenin yolu açılıyor. Enternasyonalizm kavramının savunulması bilimsel sosyalizmdeki anlamı nedeniyle değil, ulusal sınırlar içindeki sınıf mücadelesinin ve iktidar hedefinin yok sayılmasıyla ilgili. Bu konu bence çok önemli ve sol forumlarda bu konuda hata üzerine hata yapılıyor.Bana göre doğru saptamalar bunlar. Enternasyonalist kavramını daha çok troçkist olduğunu söyleyenler savunsa da, güncel siyasette ve olur olmaz yerlerde karşımıza çıkmasının nedeni kuyrukçu anlayışın kuyrukçuluklarına bir kılıf uydurma çabasıdır. Bu tipler kendileri gibi kuyrukçuluk yapmayanlara en başta ''ulusalcı'' yaftasını fırlattıkları için kendilerinin farkını bu kavramla ortaya koymaya çalışıyorlar. Gerçekte ise bilimsel sosyalizmi savunmak doğrudan enternasyonalist olmayı gerektirir zaten. Bu konuda hiç bir sorun yok. ''Enternasyonalist'' olduğunu iddia edenlerin çok büyük çoğunluğunun ( sözde sol-sosyalist forumlardakilerin tamamının) bu kavramı ısrarla ileri sürmeleri ise ulusal ölçek içinde siyasal devrimin üzerinden atlama çabalarını gizleme amacı nedeniyledir ki,   sorunlu konumlanış da zaten bu noktada başlamaktadır. Nedeni ise çok açık; kuyrukçuluğa kapı aralamak veya kuyrukçuluklarına kılıf uydurmak!Yeni Başlık  Cevap YazForum Ana Sayfası

 


 Bu konuyu 1 kişi görüntülüyor:  1 Misafir, 0 Üye
 Bu konuyu görüntüleyen üye yok.
Konuyu Sosyal Ortamda Paylas
Benzer konular
Başlık Yazan Cevap Gösterim Son ileti
Konu Klasör Sürekli devrim mi, tek ülkede sosyalist devrim mi? spartakus 0 3497 14.07.2015- 00:07
Konu Klasör Sosyalist devrim mi, sosyalist seçenekler mi? melnur 2 3428 16.01.2017- 21:55
Konu Klasör Sosyalist devrim melnur 13 9586 30.01.2019- 08:14
Konu Klasör Milli ve Sosyalist Devrim spartakus 0 2897 01.02.2016- 01:27
Konu Klasör Sosyalist devrim tezi: Güncelleme umut 5 3932 06.10.2020- 10:35
Etiketler   Enternasyonalizm,   sosyalist,   devrim
SOL PAYLAŞIM
Yasal Uyarı
Sitemiz Bir Paylasim Forum sitesidir Bu nedenle yazı, resim ve diğer materyaller sitemize kayıtlı üyelerimiz tarafından kontrol edilmeksizin eklenebilmektedir. Bu nedenden ötürü doğabilecek yasal sorumluluklar yazan kullanıcılara aittir. Sitemiz hak sahiplerinin şikayetleri doğrultusunda yazı ve materyalleri 48 Saat içerisinde sitemizden kaldırmaktadır.
Bildirimlerinizi info@solpaylasim.com adresine yollayabilirsiniz.
Forum Mobil RSS