SolPaylaşım  
Ana Sayfa  |  Yönetim Paneli  |  Üyeler  |  Giriş  |  Kayıt
 
OTURUYORSAN KALK; AYAKTAYSAN YÜRÜ; YÜRÜYORSAN KOŞ!
Yurt ve dünya sorunlarına soldan bakan dostlar HOŞGELDİNİZ .Foruma etkin katılım yapabilmeniz için KAYIT olmalısınız.
Yeni Başlık  Cevap Yaz
Enternasyonalizm ve sosyalist devrim           (gösterim sayısı: 4.160)
Yazan Konu içeriği
Üye Profili boşluk
bedrettin
[ ..... ]

Varsayılan Kullanıcı Resmi
Kayıt Tarihi: 30.08.2013
İleti Sayısı: 907
Konum: Trabzon
Durum: Forumda Değil
İletişim E-Posta Gönder
| Özel ileti Gönder


Konu Yazan: bedrettin
Konu Tarihi: 09.09.2015- 13:29


Hem Marsist-Leninist olduğun savıyla ortaya çıkacaksın hem de sınıf mücadelesini ULUSAL düzlemde ele alacaksın..."

Başka bir başlıkta geçiyor bu cümle. http://www.solpaylasim.com/k867-sozde-sol-forumun-iki-ruh-ikizi-kuyrukcusu.html Tartışılmaya değer görüyorum. Enternasyonalist solcuların çok olduğu ve kendilerini böyle adlandırdığı bir ülkede faydalı bir tartışma olabilir. Bu enternasyonalistlerin enternasyonal dünyaya ulaşmak açısından ulusal sınırlar içinde sosyalist devrimi reddettikleri anlamına gelmiyor. Bunu söyleyebilirim. Bu sözüm verdiğim linkteki tartışmayla ilgili değil. O tartışmada ilgili kişiler böyle düşünmüyor olabilir. Ancak enternasyonalizm ulusal ölçek içinde gerçekleştirilen bir devrimin ulusal ölçek içinde kurtuluş getirmeyeceğini anlatır. Bu kavram mutlak kurtuluşun sosyalist devrimlerini gerçekleştirmiş olan ulusal devletlerin birbirlerine bağlanarak ve sınırları ortadan kaldırarak gerçekleştirecekleri ulus ötesi toplum biçimi içinde yattığını gösterir. Enternasyonalizmin sosyalizmle ilgili anlamı budur. Bu yüzden de enternasyonalizm için ulusal devlet içinde iktidarın alınması ve sosyalist kuruculuğun başlanması önemlidir. Tek ülkede sosyalist devrim savunulmadan enternasyonalizmi savunmak marksist leninist ideolojiye aykırıdır. Kim böyle bir tavır gösteriyorsa, ulusal sınırlar içinde sosyalist devrim ile enternasyonal birliği karşı karşıya getiriyorsa marksizm leninizme aykırı bir siyasi tutum içine giriyor demektir. Doğrusu sosyalist devrimi savunmak ve o devrimin enternasyonal karakterinin bilincinde olmaktır.Cvp:
Yazan Cevap içeriği
Üye Profili boşluk
dayanışma
[ ]
Üye Silindi
Varsayılan Kullanıcı Resmi
Kayıt Tarihi:
İleti Sayısı: 0
Konum: Gizli
Durum: üye silinmiş
İletişim E-Posta Gönder
| Özel ileti Gönder


Cevap Yazan: dayanışma
Cevap Tarihi: 09.09.2015- 17:30


Bilimsel sosyalizm savunulduğunda zaten ulus ötesi toplumsal birlik de savunulmuş olur. Bilimsel sosyalizmi savunup enternasyonalizmi reddetmek kurama aykırı. Bu ayrımı yapmak bence ya bilgisizlik ya art niyetli bir yaklaşımdır. Bence gereksiz bir tartışma bu.Cvp:
Yazan Cevap içeriği
Üye Profili boşluk
bedrettin
[ ..... ]

Varsayılan Kullanıcı Resmi
Kayıt Tarihi: 30.08.2013
İleti Sayısı: 907
Konum: Trabzon
Durum: Forumda Değil
İletişim E-Posta Gönder
| Özel ileti Gönder


Cevap Yazan: bedrettin
Cevap Tarihi: 09.09.2015- 21:00


Alıntı Çizelgesi: dayanışma yazmış

Bilimsel sosyalizm savunulduğunda zaten ulus ötesi toplumsal birlik de savunulmuş olur. Bilimsel sosyalizmi savunup enternasyonalizmi reddetmek kurama aykırı. Bu ayrımı yapmak bence ya bilgisizlik ya art niyetli bir yaklaşımdır. Bence gereksiz bir tartışma bu.Ben de öyle düşünüyorum ancak bu şekilde de bırakmamak lazım. Çok rastlanılan bir yanlış ve forumlarda sık sık kullanılıyor. Sosyalist olmanın önüne enternasyonalist kelimesi eklendiğinde sosyalistlerin ulusal sınırlar içindeki devrim hedefi buhar oluyor ve kürt ulusalcılığına biat etmenin yolu açılıyor. Enternasyonalizm kavramının savunulması bilimsel sosyalizmdeki anlamı nedeniyle değil, ulusal sınırlar içindeki sınıf mücadelesinin ve iktidar hedefinin yok sayılmasıyla ilgili. Bu konu bence çok önemli ve sol forumlarda bu konuda hata üzerine hata yapılıyor.Cvp:
Yazan Cevap içeriği
Üye Profili boşluk
melnur
[ Gelenek ]
Kurucu
Varsayılan Kullanıcı Resmi
Kayıt Tarihi: 02.08.2013
İleti Sayısı: 10.996
Konum: İstanbul
Durum: Forumda Değil
İletişim E-Posta Gönder
| Özel ileti Gönder

50 kere teşekkür edildi.
36 kere teşekkür etti.
Cevap Yazan: melnur
Cevap Tarihi: 10.09.2015- 00:23


Alıntı Çizelgesi: bedrettin yazmış

Alıntı Çizelgesi: dayanışma yazmış

Bilimsel sosyalizm savunulduğunda zaten ulus ötesi toplumsal birlik de savunulmuş olur. Bilimsel sosyalizmi savunup enternasyonalizmi reddetmek kurama aykırı. Bu ayrımı yapmak bence ya bilgisizlik ya art niyetli bir yaklaşımdır. Bence gereksiz bir tartışma bu.Ben de öyle düşünüyorum ancak bu şekilde de bırakmamak lazım. Çok rastlanılan bir yanlış ve forumlarda sık sık kullanılıyor. Sosyalist olmanın önüne enternasyonalist kelimesi eklendiğinde sosyalistlerin ulusal sınırlar içindeki devrim hedefi buhar oluyor ve kürt ulusalcılığına biat etmenin yolu açılıyor. Enternasyonalizm kavramının savunulması bilimsel sosyalizmdeki anlamı nedeniyle değil, ulusal sınırlar içindeki sınıf mücadelesinin ve iktidar hedefinin yok sayılmasıyla ilgili. Bu konu bence çok önemli ve sol forumlarda bu konuda hata üzerine hata yapılıyor.Bana göre doğru saptamalar bunlar. Enternasyonalist kavramını daha çok troçkist olduğunu söyleyenler savunsa da, güncel siyasette ve olur olmaz yerlerde karşımıza çıkmasının nedeni kuyrukçu anlayışın kuyrukçuluklarına bir kılıf uydurma çabasıdır. Bu tipler kendileri gibi kuyrukçuluk yapmayanlara en başta ''ulusalcı'' yaftasını fırlattıkları için kendilerinin farkını bu kavramla ortaya koymaya çalışıyorlar. Gerçekte ise bilimsel sosyalizmi savunmak doğrudan enternasyonalist olmayı gerektirir zaten. Bu konuda hiç bir sorun yok. ''Enternasyonalist'' olduğunu iddia edenlerin çok büyük çoğunluğunun ( sözde sol-sosyalist forumlardakilerin tamamının) bu kavramı ısrarla ileri sürmeleri ise ulusal ölçek içinde siyasal devrimin üzerinden atlama çabalarını gizleme amacı nedeniyledir ki,   sorunlu konumlanış da zaten bu noktada başlamaktadır. Nedeni ise çok açık; kuyrukçuluğa kapı aralamak veya kuyrukçuluklarına kılıf uydurmak!Cvp:
Yazan Cevap içeriği
Üye Profili boşluk
melnur
[ Gelenek ]
Kurucu
Varsayılan Kullanıcı Resmi
Kayıt Tarihi: 02.08.2013
İleti Sayısı: 10.996
Konum: İstanbul
Durum: Forumda Değil
İletişim E-Posta Gönder
| Özel ileti Gönder

50 kere teşekkür edildi.
36 kere teşekkür etti.
Cevap Yazan: melnur
Cevap Tarihi: 07.11.2022- 01:52


Hem Marsist-Leninist olduğun savıyla ortaya çıkacaksın hem de sınıf mücadelesini ULUSAL düzlemde ele alacaksın..."

Enternasyonalizm konusunda bir yorumda bulunmak gerektiğini yazmıştım. Nunun için forumda uygun bir başlık da ararken bu başlığa rastladım. Yazmak istediklerimin merkezine oturtmak istediğim şey de bu başlıkta var. Alıntı yaptığım cümle bu konuda tam da ibretlik bir cümle değil mi? Böyle düşünenler var ya da düşüncelerini, konumlanışlarını böyle maskelemeye çalışanlar var, diyelim. Enternasyonalizm bir dönem burjuva kozmopolitizmiyle karıştırılmış, sadece birilerinin birilerini desteklemek ve bu yolla kuyruklarına katılmak olarak algılanmış, ''bir tanımlama yapar mısınız?'' diye sorulduğunda birinin diğerinin karşıtı olduğu şeklinde yanıt verilmiş. Öyle olduğu için de liberallerin o dönemlerde hem AKP'nin ve hem de Kürt ulusalcılığını etkileyen siyasi çizgilerine akıllarınca soldan destek vermeyi enternasyonalizm sanmış ve bu şekilde davranmayanlara, bu siyasi çizginin ülkeyi bir karabasana çevireceğini söyleyenlere de ULUSALCI dediklerini burada sürekli yineledik. Kimler olduklarını biliyorsunuz; Biri Vaeda mahlası ile yazar ( ayrıca belki de on on beşe yakın farklı mahlasara forumlara girer çıkar, saçmasapan şeyler yazardı) diğeri de EKİM adında bir başka kuyrukçuydu. Ben bu arkadaşarın bir tek doğru yorumlarına da rastlamamıştım. En önemli özelliklerinden biri de internet kullanmaktaki becerileriydi. Oradan buradan bulduklarını çoğu kez de yanlış yorumlayarak birbirlerine ekler ve sonra da akılllarınca yorumlar ve sonra da kendilerine enternasyonalist komünist derlerdi. Kuyrukçuluklarının da nedeni zaten ( o dönemde) bu enternasyonalist komünist anlayışları nedeniyleydi. Ne demişlerdi:

''Hem Marsist-Leninist olduğun savıyla ortaya çıkacaksın hem de sınıf mücadelesini ULUSAL düzlemde ele alacaksın..."

Oysa Marksist Leninist ve dolayısıyla enternasyonalist olmak ulusal ölçekte bir sınıf mücadelesini sahiplenmeyi ve yine ulusal ölçekte bir siyasal devrim perspektifini savunmayı gerekli kılar. Başka sözcüklerle enternasyonalist olmak, bilimsel sosyalist ideolojinin enternasyonalist özelliği ulusal ölçekte bir sınıf mücadeesini öngörür, daha doğrusu dayatır. Yine başka sözcüklerle, gerçek kurtuluşun bilimsel sosyalist kavrayışa göre enternasyonal düzeyde gerçekleşeceği gerçeği mücadelenin ulusal ölçekte sürdürülmesi anlamına gelir. Her ülkenin özgün koşulları ne bir devrim ihracını gerekli kılar ve ne de sınıf mücadelesinin enternasyonal düzeyde verileceği anlamına gelir. Her ülke koşulları siyasal devrime ve gerçekleştirildiğinde sosyalist kuruluşa kendi özgün koşullarındaki mücadelelerin ULUSAL ÖLÇEKTE başarıya ulaşmasıyla mümkün olacaktır. Bu yüzden enternasyonalizmi ulusal ölçeklerdeki sınıf mücadelesinin karşıtı olarak görmek gerçekten hem koca bir cahillik ve hem de sanallığın verdiği cahil cesaretinin bir ifadesidir ve başkaca bir şey de değildir.

Proletarya enternasyonalizmi işçi sınıfının ulusal ve uluslararası çıkarlarını gözetmek ve bu yönde siyasetleri savunmak   demektir. Bir başka tanımlamayla başka ülkeledeki sosyalist partilerle, sınıfla ve halklarla dayanışma ve kardeşlik ilişkisi kurmaktır. Enternasyonalist mücadeleyle sınıfsal mücadelenin dünya çapında olacağı, bunun için evrensel anlamda bir örgütün kurulmasının ve ülkelerdeki sosyalist mücadelelerin bu örgüt tarafından belirlenmesi yönündeki açıklama ve imaların   maddi gerçeklikle örtüşür bir yanı bulunmamaktadır ve zaten eşitsiz gelişme yaasına da bir uygunluğu yoktur. Enternasyonalizmin kurulmasının dayanışma bağlamında ilişkileri geliştireceği söylenebilir. ( Benzer şekilde Metin Çulhaoğlu enternasyonal tarzı örgütlenmelerin gerekli olmadığını karşılıklı fikir alışverişinde bulunan örgütlerin olabileceğini de ileri sürmüştür.)

Kısaca enternasyonalist olmak isteyen biri öncelikle ''ulusalcı'' olmak zorundadır.
Ulusal ölçekte sosyalist devrim perspektifi olmadan, bu yönde siyasetler oluşturumadan enternasyonalist falan olunmaz.


Ulusal ölçekte siyasal devrimin gerekliliği ve zorunluluğu öne çıkarılmadan, bu mücadelenin öneminin altı kalınca çizilmeden ve gereğinin yapılması yönünde ciddi ve somut siyasetler savunulmadan enternasyonalizm üzerine ahkam kesmeye çalışmak Lenin'in sözleriyle ''devrimci lafazanlık''tan başka bir şey değildir. Ciddiye alınmas gereken bir yanı da yoktur.Cvp:
Yazan Cevap içeriği
Üye Profili boşluk
melnur
[ Gelenek ]
Kurucu
Varsayılan Kullanıcı Resmi
Kayıt Tarihi: 02.08.2013
İleti Sayısı: 10.996
Konum: İstanbul
Durum: Forumda Değil
İletişim E-Posta Gönder
| Özel ileti Gönder

50 kere teşekkür edildi.
36 kere teşekkür etti.
Cevap Yazan: melnur
Cevap Tarihi: 05.02.2024- 06:59


Enternasyonalizm konusu çoğu kez kerameti kendinden menkul solcular tarafından ve gerekli gereksiz hemen her yerde kullanılmaya çalışılan bir kavramdır. Özellikle Kürt hareketinin yükselişe geçtiği süreçte sosyalist olmanın bir ulusalcı harekete biat etmek anlamına geldiği ve bunun için de enternasyonalist solcu olunması gerektiği söylenir. Biat etmeyenler de ulusalcı, sosyal şoven ve hatta neo-faşist olarak nitelenir. Dolayısıyla bu tip kişiler biraz da (sol) liberallerin bu konulardaki etkisiyle Kürt hareketine alınan siyasal pozisyona göre kullanlmaktadır.

Geçenlerde Metin Çulhaoğlu'nun bir yorumuna rastlamıştım, o da enternasyonalizmi özetle ülke sınırları dışında, başka ülkelerin sınıf ve halklarıyla dayanışma ve kardeşlik   ilişkisi olarak tanımlamaktadır. Bizim kerameti kendinden menkul solcularımız dillerinin ucuna gelmesine rağmen pek de dillendiremedikleri şekliyle ''devrim ihracı'' anlamına gelmediği ve aynı zamanda ulusal bir ölçekte bir halkın devrimci mücadelesine uluslarası bir örgütlenmenin karar veremeyeceği anlamına da gelmektedir. Dolayısıyla bir sosyalist için enternasyonalist olmak ulusal ölçekte bir devrim perspektifine sahip olmaktan da geçmektedir. Yani bu bağlamda ''ulusalcı'' olmak... Ama işte gel de bunu bizim kuyrukçu enternasyonalistlere anlat!Yeni Başlık  Cevap YazForum Ana Sayfası

 


 Bu konuyu 1 kişi görüntülüyor:  1 Misafir, 0 Üye
 Bu konuyu görüntüleyen üye yok.
Konuyu Sosyal Ortamda Paylas
Benzer konular
Başlık Yazan Cevap Gösterim Son ileti
Konu Klasör Sürekli devrim mi, tek ülkede sosyalist devrim mi? spartakus 0 4174 14.07.2015- 00:07
Konu Klasör Sosyalist devrim mi, sosyalist seçenekler mi? melnur 2 4175 16.01.2017- 21:55
Konu Klasör Sosyalist devrim melnur 13 11639 30.01.2019- 08:14
Konu Klasör Milli ve Sosyalist Devrim spartakus 0 3537 01.02.2016- 01:27
Konu Klasör Sosyalist Devrim ve siyaset-Erkan Baş denizcan 0 3572 05.11.2014- 21:20
Etiketler   Enternasyonalizm,   sosyalist,   devrim
SOL PAYLAŞIM
Yasal Uyarı
Sitemiz Bir Paylasim Forum sitesidir Bu nedenle yazı, resim ve diğer materyaller sitemize kayıtlı üyelerimiz tarafından kontrol edilmeksizin eklenebilmektedir. Bu nedenden ötürü doğabilecek yasal sorumluluklar yazan kullanıcılara aittir. Sitemiz hak sahiplerinin şikayetleri doğrultusunda yazı ve materyalleri 48 Saat içerisinde sitemizden kaldırmaktadır.
Bildirimlerinizi info@solpaylasim.com adresine yollayabilirsiniz.
Forum Mobil RSS