SolPaylaşım  
Ana Sayfa  |  Yönetim Paneli  |  Üyeler  |  Giriş  |  Kayıt
 
OTURUYORSAN KALK; AYAKTAYSAN YÜRÜ; YÜRÜYORSAN KOŞ!
Yurt ve dünya sorunlarına soldan bakan dostlar HOŞGELDİNİZ .Foruma etkin katılım yapabilmeniz için KAYIT olmalısınız.
Yeni Başlık  Cevap Yaz
 Toplam 2 Sayfa:   Sayfa:   «ilk   <   1   [2] 
Cvp:
Yazan Cevap içeriği
Üye Profili boşluk
melnur
[ Gelenek ]
Kurucu
Varsayılan Kullanıcı Resmi
Kayıt Tarihi: 02.08.2013
İleti Sayısı: 8.275
Konum: İstanbul
Durum: Forumda
İletişim E-Posta Gönder
| Özel ileti Gönder

29 kere teşekkür edildi.
21 kere teşekkür etti.
Cevap Yazan: melnur
Cevap Tarihi: 27.11.2017- 11:51


Bilimsel sosyalizmi savunabilmenin yolu siyasal devrim perspektifine sahip olabilmekten geçmektedir. Siyasal devrim perspektifine sahip olabilmek ise internette, ordan burdan bulunan marksist ustalar alıntılarını, devrimci özünü de bir tarafa bırakarak forumlara asmaktan geçmemektedir. Bir ülkede koşullar ne olursa olsun, "sosyalistim" diyebilmenin önceliği devrimin güncelliği ilkesinden hareket etmek, bu çerçevede örgütlenmek ve bu temelde sınıfsal mücadelede bulunmaktan geçmektedir.   İşçi sınıfının enternasyonal düzeyde örgütlenmesi, her türlü dayanışması, ideolojik birlikteliği, emperyalizm karşısında tek ses olabilmesi, ulusal ve uluslarası düzeyde işçi sınıfı mücadelesinde nesnelliğe uygun yeni siyasi araçlar yaratılması vb. bunların hepsi önemlidir; ama eğer bu çerçeve ulusal ölçekteki bir siyasal devrim perspektifini ötelemenin gerekçesi olarak ileri sürülüyor ya da pratikte böyle bir konumlanışa yol açıyorsa, orada sosyalist mücadeleye zarar veren bir konumlanış var demektir.

Dört yıldan fazla olmuş bu satırları yazalı. Hala güncel ve hiç de eskimeyecek! Burada söylenmek istenenler dışında başka başka anlamlara gelecek yorumlarda bulunmak Lenin'in söylediği ''devrimci lafazanlık'' kapsamı içinde bile değildir. Açıkçası gevezeliktir; sosyalist ideolojiyi sulandırmaktır ve hatta sosyalist ideolojiyi çarpıtmak ve oportünizme savrulmaktır. Buna isteyen, ''sola ihanet'' de diyebilir.

Cvp:
Yazan Cevap içeriği
Üye Profili boşluk
melnur
[ Gelenek ]
Kurucu
Varsayılan Kullanıcı Resmi
Kayıt Tarihi: 02.08.2013
İleti Sayısı: 8.275
Konum: İstanbul
Durum: Forumda
İletişim E-Posta Gönder
| Özel ileti Gönder

29 kere teşekkür edildi.
21 kere teşekkür etti.
Cevap Yazan: melnur
Cevap Tarihi: 06.02.2018- 14:15


Alıntı Çizelgesi: melnur yazmış

Bilimsel sosyalizmi savunabilmenin yolu siyasal devrim perspektifine sahip olabilmekten geçmektedir. Siyasal devrim perspektifine sahip olabilmek ise internette, ordan burdan bulunan marksist ustalar alıntılarını, devrimci özünü de bir tarafa bırakarak forumlara asmaktan geçmemektedir. Bir ülkede koşullar ne olursa olsun, "sosyalistim" diyebilmenin önceliği devrimin güncelliği ilkesinden hareket etmek, bu çerçevede örgütlenmek ve bu temelde sınıfsal mücadelede bulunmaktan geçmektedir.   İşçi sınıfının enternasyonal düzeyde örgütlenmesi, her türlü dayanışması, ideolojik birlikteliği, emperyalizm karşısında tek ses olabilmesi, ulusal ve uluslarası düzeyde işçi sınıfı mücadelesinde nesnelliğe uygun yeni siyasi araçlar yaratılması vb. bunların hepsi önemlidir; ama eğer bu çerçeve ulusal ölçekteki bir siyasal devrim perspektifini ötelemenin gerekçesi olarak ileri sürülüyor ya da pratikte böyle bir konumlanışa yol açıyorsa, orada sosyalist mücadeleye zarar veren bir konumlanış var demektir.Ne kadar yararlı oluyor bilmiyorum; Komünist olmak enternasyonalist olmayı gerekli kılıyor; çünkü sonal kurtuluş mutlaka ve mutlaka enternasyonal düzeyde gerçekleşecektir. Ama...

Evet, ama diyerek devam edelim; enternasyonalist olmak, '' emperyal kapitalizm evrensel bir sistemdir, dolayısıyla evrensel ölçekte yıkılmadan ...'' şeklinde başlayan cümlelerle siyasal devrim perspektifini inkar edecek, öteleyecek, yok sayacak veya önemsiz kılacak her yaklaşım biçimi ve her tür söylem gerçekte anti-komünist ve karşı devrimci bir söylemden başkada bir şey değildir.

Kapitalizmin emperyal aşamaya geçmesiyle birlikte kurtuluşun bu emperyal sistemin yıkılmasıyla olanaklı olduğu tezi en başta ulusal ölçekte siyasal devrim düşüncesini öne çıkarmakla mümkün. Hem Leninist olmak ve hem de Leninizme temelden aykırı şeyler söylemek bu ülkede ve özellikle sanal dünyada çok geçerli. Bu tutumdan sıyrılmak gerek. Siyasal devrim perspektifini ötelemek ve enternasyonal dünya devrimi adı altında önemsiz hale getirmek gerçekte günümüz Troçkist şarlatanlığın bir eğilimidir.

Böyledir, ama hem Leninizme aykırıdır ve hem de sosyalist akla!
Bu ileti en son melnur tarafından 06.02.2018- 14:18 tarihinde, toplamda 1 kez değiştirilmiştir.
Yeni Başlık  Cevap Yaz
 Toplam 2 Sayfa:   Sayfa:   «ilk   <   1   [2] Forum Ana Sayfası

 


 Bu konuyu 1 kişi görüntülüyor:  1 Misafir, 0 Üye
 Bu konuyu görüntüleyen üye yok.
Konuyu Sosyal Ortamda Paylas
Benzer konular
Başlık Yazan Cevap Gösterim Son ileti
Konu Klasör İlerlemecilik mi kurtuluşçuluk mu? melnur 1 233 03.04.2020- 08:28
Konu Klasör ''Liberal'', ''işbirlikçi'', ''kuyrukçu''... melnur 0 705 02.03.2019- 08:38
Konu Klasör Bolşevik Parti ve Enternasyonalizm spartakus 1 1959 21.12.2014- 03:14
Konu Klasör Enternasyonalizm ve sosyalist devrim bedrettin 3 2375 10.09.2015- 00:23
Konu Klasör sosyalizm ile reel sosyalizm arasında ne fark var yura 5 10427 23.03.2014- 12:22
Etiketler   Enternasyonalizm,   sosyalizm,   kuyrukçuluk
SOL PAYLAŞIM
Yasal Uyarı
Sitemiz Bir Paylasim Forum sitesidir Bu nedenle yazı, resim ve diğer materyaller sitemize kayıtlı üyelerimiz tarafından kontrol edilmeksizin eklenebilmektedir. Bu nedenden ötürü doğabilecek yasal sorumluluklar yazan kullanıcılara aittir. Sitemiz hak sahiplerinin şikayetleri doğrultusunda yazı ve materyalleri 48 Saat içerisinde sitemizden kaldırmaktadır.
Bildirimlerinizi info@solpaylasim.com adresine yollayabilirsiniz.
Forum Mobil RSS