SolPaylaşım  
Ana Sayfa  |  Yönetim Paneli  |  Üyeler  |  Giriş  |  Kayıt
 
OTURUYORSAN KALK; AYAKTAYSAN YÜRÜ; YÜRÜYORSAN KOŞ!
Yurt ve dünya sorunlarına soldan bakan dostlar HOŞGELDİNİZ .Foruma etkin katılım yapabilmeniz için KAYIT olmalısınız.
Yeni Başlık  Cevap Yaz
Müslim: Suriye'nin toprak bütünlüğünden yanayız           (gösterim sayısı: 2.850)
Yazan Konu içeriği
Üye Profili boşluk
umut
[ umut yarın ]
Yasaklı
Varsayılan Kullanıcı Resmi
Kayıt Tarihi: 12.09.2013
İleti Sayısı: 3.105
Konum: Gizli
Durum: üye uzaklaştırılmış
İletişim E-Posta Gönder
| Özel ileti Gönder


Konu Yazan: umut
Konu Tarihi: 25.11.2015- 08:54


Müslim: Suriye'nin toprak bütünlüğünden yanayız


Resim Ekleme


PYD'nin Eş Genel Başkanı Salih Müslim, RS FM'de Yavuz Oğhan'dan bidebunudinle programında yorumladı. Müslim, kendisine yöneltilen "PYD'nin amacı bağımsız bir Kürt devleti kurmak mı?" sorusuna "Amaç Suriye'nin bir bütün olarak yoluna devam etmesi" cevabını verdi. Müslim özerk kanton yönetiminden de vazgeçmeyeceklerini belirterek "Biz yeni bir oluşum kurduk. Bu gelecek Suriye modelidir. Eğer Suriye yeniden yapılanacaksa, bu bizim Rojova'da kurduğumuz modelin bir genişletilmişi olacaktır. Kürtlerle Araplarla, Türkmenlerle beraber yaşıyoruz." dedi.

"PYD'NİN PKK İLE İLİŞKİSİ YOKTUR"

PKK ile ilişkileri konusunda konuşan Müslim, "YPG, Suriye Devrimi'nden itibaren olan Rojova'ya mahsus bir güçtür. PKK ile ilişkisi yoktur. Savaş ilerledikçe özellikle Kürdistan'ın pek çok yerinden katılanlar oldu.   Amed'den Van'dan, Diyarbakırda, Süleymaniye'den   katılanlar oldu. Yanında savaşanlara sen nerden geliyorsun diye soramıyorsun. Zaten PYD de politik bir partidir.   PKK ile ilişki kurmak doğru değildir." dedi.

"TÜRKİYE'NİN MÜDAHALE HAKKI YOK"

Müslim, Ankara'dan gelen "YPG Fırat'ın batısına geçemez" şeklinde açıklamalarla ilgili, "Cerablus ile Azez arasında halkımız vardır. Oranın yüzde 50'sini Kürtler teşkil ediyor. Türkmenler ve Araplar da var, karışık bir yer olmasına rağmen çoğunluğu Kürt'tür.   Zaten tarihi olarak da Rojova'nın bir parçasıdır. Orada Demokratik Suriye Güçleri de var. Hem Türkmenler 'den hem Kürtler'den oluşur. Türkiye gerçekten Türkmenleri düşünüyorsa bu güçlerin sözcüsü, komutanı Türkmen'dir. Türkiye bunlara engel oluyor.   Burada dürüst bir şey görmüyoruz. Türkiye'nin müdahale hakkı yok.   Bölgedeki Kürtler Araplar Türkmenler anlaştıysa Türkiye'nin orada ne işi var?" dedi.

"RUS UÇAKLARI CİHATÇILARI VURUYORDU"


Ankara'nın Türkmen hassasiyeti göstermelik olduğunu söyleyen Müslim, söz konusu bölgede farklı cihatçı grupların var olduğunu belirtti. Müslim Türkiye'nin Suriye sınırında Rus jetini düşürmesiyle ilgili "Uçak düşürülen yer Türkiye'nin sınırıdır. Lazkiye'ye yakındır. Orada toplu halde Türkmenler'in yaşadığı bir yer yok, Ermeniler gibi azınlıklar var. Türkiye iki senedir buraya cihatçı insanları getirip besliyor. Oradan El Nusra, DAİŞ gibi gruplar çıkarılmıştı. Bu sabah geriye dönüldü, yine ağır silahlarla gruplar bölgeye girdiler. Rus uçakları da dağları ele geçirmeye çalışanları vuruyordu" ifadelerini kullandı.

Sol



Cvp:
Yazan Cevap içeriği
Üye Profili boşluk
umut
[ umut yarın ]
Yasaklı
Varsayılan Kullanıcı Resmi
Kayıt Tarihi: 12.09.2013
İleti Sayısı: 3.105
Konum: Gizli
Durum: üye uzaklaştırılmış
İletişim E-Posta Gönder
| Özel ileti Gönder


Cevap Yazan: umut
Cevap Tarihi: 25.11.2015- 09:02


Rusya'nın Suriye'ye etkin bir şekilde girmesi Suriye kürtlerini de daha açık bir pozisyon almaya zorlamış. Suriye'nin toprak bütünküğünden yana olmayı savunmak ilk planda ayrı bir devlet olmaktan yana değilmiş gibi olmaktır. Hem merkezi idare olacak ve hem de görünürde ona bağlı olan bir yerel idare. Rojava da kanton olarak iç işlerde kendini yönetecek. Aynı durumu Türkiye'de de istiyorlar. Irak'da zaten bölgesel kürt yönetimi hakim. İlerde İran'da böyle kantonal yönetim oluşursa ilk planda istediklerine ulşaşacaklar.   Işid'in bölgede ortaya çıkması görüntüyü biraz netleştirdi.



Yeni Başlık  Cevap Yaz



Forum Ana Sayfası

 


 Bu konuyu 1 kişi görüntülüyor:  1 Misafir, 0 Üye
 Bu konuyu görüntüleyen üye yok.
Konuyu Sosyal Ortamda Paylas
Benzer konular
Başlık Yazan Cevap Gösterim Son ileti
Konu Klasör Toprak reformundan geri adım mı? solcu 0 2051 14.11.2014- 10:12
Konu Klasör Türkiye’de Toprak Reformu Denemeleri... melnur 0 131 12.01.2021- 11:07
Etiketler   Müslim:,   Suriyenin,   toprak,   bütünlüğünden,   yanayız
SOL PAYLAŞIM
Yasal Uyarı
Sitemiz Bir Paylasim Forum sitesidir Bu nedenle yazı, resim ve diğer materyaller sitemize kayıtlı üyelerimiz tarafından kontrol edilmeksizin eklenebilmektedir. Bu nedenden ötürü doğabilecek yasal sorumluluklar yazan kullanıcılara aittir. Sitemiz hak sahiplerinin şikayetleri doğrultusunda yazı ve materyalleri 48 Saat içerisinde sitemizden kaldırmaktadır.
Bildirimlerinizi info@solpaylasim.com adresine yollayabilirsiniz.
Forum Mobil RSS