SolPaylaşım  
Ana Sayfa  |  Yönetim Paneli  |  Üyeler  |  Giriş  |  Kayıt
 
OTURUYORSAN KALK; AYAKTAYSAN YÜRÜ; YÜRÜYORSAN KOŞ!
Yurt ve dünya sorunlarına soldan bakan dostlar HOŞGELDİNİZ .Foruma etkin katılım yapabilmeniz için KAYIT olmalısınız.
Yeni Başlık  Cevap Yaz
Alman emperyalizmi neye güveniyor?           (gösterim sayısı: 3.028)
Yazan Konu içeriği
Üye Profili boşluk
umut
[ umut yarın ]
Yasaklı
Varsayılan Kullanıcı Resmi
Kayıt Tarihi: 12.09.2013
İleti Sayısı: 3.105
Konum: Gizli
Durum: üye uzaklaştırılmış
İletişim E-Posta Gönder
| Özel ileti Gönder


Konu Yazan: umut
Konu Tarihi: 05.12.2015- 09:17


Alman emperyalizmi neye güveniyor?
Erhan Nalçacı
Dün Suriye tezkeresi Alman parlamentosundan geçti, Almanya ABD önderliğindeki askeri yığınağa 1200 asker, 4 uçak ve bir savaş gemisi ile katılıyor. Nazizmi yaratan Alman tekellerinin ordusu IŞİD’e karşı savaşacakmış! Nasıl da içimiz rahatladı!

Bundan 3 hafta önce Alman Komünist Partisi (DKP)’nin kongresinde sağ ve sol kanatların mücadelesine tanıklık etme şansım oldu. Kongrenin esas meselesi, DKP’nin Marksist-Leninist bir parti olup olmadığıydı.

Sağ kanattan, Volkswagen fabrikalarından bir sendikacı kürsüden “Eğer bunu kabul edersek partimiz Stalinist bir parti olarak damgalanır” diye delegeleri korkutmaya çalışıyordu. “Marksizim-leninizm demokrasiye ve insan haklarına karşı işlenen suçlarla kirlendi” diye   ekliyordu.

Sanki zaman tünelindeydik ve 1900’lerin başında Alman Sosyal Demokrat Partisi’nin kongresinde bir reformist sendika ağası konuşuyordu.

Stalin korkusu burjuvazinin son 70 yıldır işçi sınıfını kontrol etmek için kullandığı en önemli motiflerinden birisi.

İşin gerçeği “Stalinist” bir parti olmaz, çünkü Stalin yeni bir çağı parlak bir şekilde yorumlayan ve devrimin önünü açan bir kuram üretmemiştir. Lenin’in isminin eklenmesinin nedeni emperyalizm çağının devrimci görevlerini mükemmel bir şekilde tanımlamasıdır.

Buna rağmen burjuvazi ölümden korkar gibi Stalin’den korkar. Çünkü iki kez tam sosyalizm belasında kurtulacaklarını umduklarında, tam bütün karşı-devrimci çabaları sonuç verecekken katlanarak büyüyen bir sosyalizm gerçeği ile karşılaştılar.

Bunların ilki 1929’a kadar süren ve burjuvazinin yaşamasına izin veren NEP döneminden çıkış ile ilgilidir. Dünya burjuvazisi Sovyetler Birliği’nin içindeki karşı-devrimcilere de güvenerek bu sürecin sosyalizmin yıkılması ile sonlanacağı kanısındadır. Ama sonuç sosyalizmin şahlanması olmuş, kolektivizasyon hamlesi ile burjuvazinin yaşam damarları kesilmiş, gericiliğin üreyebileceği alanlar kurutulmuştur.

İkincisi ise özenle Alman faşizminin büyütülüp kollanmasıdır, bazı bedelleri vardır ancak ABD, İngiliz ve Fransız emperyalizmi Sovyetler Birliği’nin yanıp yıkılmasını ve siyasi coğrafyadan silinmesini her şeyden çok arzu etmektedir.

Bu maceranın nasıl bir hezimete dönüştüğünü tarihten biliyorsunuz. Her iki dönemeçte de SBKP’nin genel sekreteri Stalin’di ve ona sonsuz bir öfke beslemeleri bu iki feci yenilgiye dayanıyor.

Savaş sonrasında bütün korkularını ve nefretlerini var güçleri ile destekledikleri ideolojik mücadeleye akıttılar. Bunun için satın aldıkları entelektüellerin sayısını kimse tahmin edemez.

İdeolojik çarpıtmanın esası, tarihi değerlendirmek için bir kriter olarak sınıf mücadelesinin yerine insan hakları ve demokrasiyi el çabukluğu ile koymaları oldu.

Oysa bizim için esas olan, tarihsel bir eylemin eşitlik ve özgürlük mücadelesinde nasıl bir rol oynadığıdır. Stalin döneminde SBKP inanılmaz zorlukta ve keskinlikte bir sınıf mücadelesi vermiştir. Eğer bir hata varsa bu mücadeleye içkindir, bunu da araştırıyoruz zaten.

Kafasında Stalin korkusu olan bir solcu varsa bilin ki beyni burjuvazi tarafından yoğrulup şekillendirilmiştir.

Burjuvazinin sınıfın aklının yok eden bir zehir gibi bu korkuyu serpmesine engel olabilseydik, şimdi Almanya yeni bir emperyalist macera için askeri bir eyleme girişemeyecekti.

Alman burjuvazisi kendini ülkesinde güvende hissettiği için böyle bir adım attı ve arkasının nasıl geleceğini göreceğiz.

Ama çok güvenmesinler, her meşru olmayan müdahale işçi sınıfını tarih sahnesine davet eder.Yeni Başlık  Cevap YazForum Ana Sayfası

 


 Bu konuyu 1 kişi görüntülüyor:  1 Misafir, 0 Üye
 Bu konuyu görüntüleyen üye yok.
Konuyu Sosyal Ortamda Paylas
Benzer konular
Başlık Yazan Cevap Gösterim Son ileti
Konu Klasör ABD Emperyalizmi ve IŞİD proleter 0 2809 09.03.2015- 14:46
Konu Klasör Erhan Nalçacı'dan Fransız emperyalizmi... melnur 0 2051 21.04.2018- 11:02
Konu Klasör Alman İdeolojisi. melnur 1 4637 13.09.2013- 19:28
Konu Klasör Alman İdeolojisi ( Feuerbach) melnur 14 8058 17.08.2013- 23:07
Konu Klasör Alman Devrimi 100 yaşında: Vardık varız, var olacağız melnur 4 2859 16.01.2022- 00:02
Etiketler   Alman,   emperyalizmi,   neye,   güveniyor
SOL PAYLAŞIM
Yasal Uyarı
Sitemiz Bir Paylasim Forum sitesidir Bu nedenle yazı, resim ve diğer materyaller sitemize kayıtlı üyelerimiz tarafından kontrol edilmeksizin eklenebilmektedir. Bu nedenden ötürü doğabilecek yasal sorumluluklar yazan kullanıcılara aittir. Sitemiz hak sahiplerinin şikayetleri doğrultusunda yazı ve materyalleri 48 Saat içerisinde sitemizden kaldırmaktadır.
Bildirimlerinizi info@solpaylasim.com adresine yollayabilirsiniz.
Forum Mobil RSS