SolPaylaşım  
Ana Sayfa  |  Yönetim Paneli  |  Üyeler  |  Giriş  |  Kayıt
 
OTURUYORSAN KALK; AYAKTAYSAN YÜRÜ; YÜRÜYORSAN KOŞ!
Yurt ve dünya sorunlarına soldan bakan dostlar HOŞGELDİNİZ .Foruma etkin katılım yapabilmeniz için KAYIT olmalısınız.
Yeni Başlık  Cevap Yaz
Sur’a Ensar Olanlar           (gösterim sayısı: 1.479)
Yazan Konu içeriği
Üye Profili boşluk
umut
[ umut yarın ]
Yasaklı
Varsayılan Kullanıcı Resmi
Kayıt Tarihi: 12.09.2013
İleti Sayısı: 3.105
Konum: Gizli
Durum: üye uzaklaştırılmış
İletişim E-Posta Gönder
| Özel ileti Gönder


Konu Yazan: umut
Konu Tarihi: 10.04.2016- 14:57


Sur’a Ensar Olanlar

Özkan Öztaş
Muhacir, göç edenlere deniyor, İslam tarihinde de ilk kez Mekke’den Medine’ye göç edenler için kullanıldığı söylenir.

Ensar ise, göç edenlere sahip çıkanlar, yardım edenler manasına gelmekte. Mekke’den Medine’ye göç edenleri ilk karşılayan ve yardımcı olanlara da Ensari demişler.

Ensar kelimesinin bugün geldiği yerdeki manası hepimizin malumu…

Karaman’daki bir yurtta yaşanan taciz olayının akabinde AKP’nin “göç edenlere ve ihtiyaç sahiplerine” nasıl “ensar” olduğunu da görmüş olduk.

Bakan hazretleri “bir kereden bir şey olmaz” demişti. Hadi bu aşağılık ifadeyi bir kenara koyalım, o açıklamadan bu yana memlekette kaç din adamının, kaç yobazın daha tacizi geldi gündeme sayabilenimiz var mı?

Diyarbakır’da bomba seslerinin ardı sıra kesilmediği zamanlarda Sur’un yakın çevrelerindeydim. Polis ve askerler Sur’a girmeyi kesinkes yasaklamıştı. Patlayan bomba seslerine insanların duyarsızlıklarını falan da konu etmeyeceğim bu sefer. Ama o günlerde Diyarbakır’da gördüğüm bir pankart son günlerde yaşanan kimi gelişmelerden sonra yeniden hafızamda canlandı.

Pankartta, “Sur’a Ensar Olalım” yazıyordu.

Adamlar Sur’a ensar olmuş, ötesi var mı diye düşündüm? Aklıma daha kötüsü gelmiyor.

Sur’a ensar olmanın da formülünü, Karaman’da Çorum’da Nazilli’de, Kayseri’de, İstanbul’da daha pek çok yerde olduğu gibi göstermekten de çekinmiyorlar.

Sur’daki taciz ise biraz daha farklı tabi… Bireyin varlığına yapılan bir taciz değil buradaki örnek. Mesela tarihine, kültürüne, onuruna, hayallerine ve benliğine yapılanları bir kenara not etmek gerekir.

Ama kısaca bir hatırlayalım Sur’a nasıl ensar olunur, nasıl yürütülür bu işler.

Örnek olsun AKP dostu ailelere Sur’da yaşamlarına devam etmeleri için para dağıtılırken, AKP karşıtlarını ateşe atıyorlar.

Sur’da gasp edilen alanlarda yaşayanların zaten yaklaşık yüzde otuzunun tapusu yoktu. Şimdi hak hukuk yalanlarıyla insanları oyalıyorlar.

Bombalar yağdırarak çimento, demir, şantiye ve rant hevesiyle Kürdistanı yerle yeksan edenler yalnız değiller. Meseleye yerelden ses verenlerin sayısı hiç de az değil.

İdris Baluken’in Sur’da AKP’nin rantına izin vermeyeceğine dair iddiasının temelini ne oluşturuyor?   Alternatif bir önerileri mi var yoksa rantın AKP’ye gitmesinden mi çekiniyorlar?

Mehdi Eker geçtiğimiz gün TGRT Haber’de, Sur’da yapılan kamulaştırmaların 2009 yılında başladığını ve Diyarbakır Büyükşehir Belediyesi ile o günden bugüne birlikte çalıştıklarını ifade etti. Yapılan müzelerin ise hep birlikte açılışını yaptıklarını hatırlattı.

Ortalık kan gölüyken, inşaat molozlarının içinden cesetler çıkarken Kürt sermayesi inşaat çalışmalarını kimin yapacağını tartışmakta.

Diyarbakır’da büyük oranda Sur’dan aldığı oylarla meclise giden yobaz vekil Altan Tan’ın aday gösterilişine mi, Sur’a bombalar yağarken verdiği tekliflere mi yoksa AKP’li bakanla aynı cümleler kurarak tecavüzcü bir vakıfa sahip çıkışına mı yanalım?

Selahattin Demirtaş’ın Diyarbakır halkını Cuma namazlarına daveti, ya da başlayan üç aylardan barış temennisi.

Ne denir bilemiyorum.

Ama tüm bu sonuçlara bakınca Sur’a ensar olmak konusunda yarışı kimin kazanacağını kestirmek zor tabi. Amansız bir yarış. Kazananı olmayan savaşın amansız yarışı.Yeni Başlık  Cevap YazForum Ana Sayfası

 


 Bu konuyu 1 kişi görüntülüyor:  1 Misafir, 0 Üye
 Bu konuyu görüntüleyen üye yok.
Konuyu Sosyal Ortamda Paylas
Benzer konular
Başlık Yazan Cevap Gösterim Son ileti
Konu Klasör 17 Aralık sonrası olanlar... dayanışma 0 2089 31.01.2014- 08:55
Konu Klasör Foruma son kayıt olanlar... melnur 1 791 01.02.2019- 14:25
Konu Klasör Foruma yeni kayıt olanlar için... melnur 0 631 14.12.2018- 16:24
Etiketler   Sur’a,   Ensar,   Olanlar
SOL PAYLAŞIM
Yasal Uyarı
Sitemiz Bir Paylasim Forum sitesidir Bu nedenle yazı, resim ve diğer materyaller sitemize kayıtlı üyelerimiz tarafından kontrol edilmeksizin eklenebilmektedir. Bu nedenden ötürü doğabilecek yasal sorumluluklar yazan kullanıcılara aittir. Sitemiz hak sahiplerinin şikayetleri doğrultusunda yazı ve materyalleri 48 Saat içerisinde sitemizden kaldırmaktadır.
Bildirimlerinizi info@solpaylasim.com adresine yollayabilirsiniz.
Forum Mobil RSS