SolPaylaşım  
Ana Sayfa  |  Yönetim Paneli  |  Üyeler  |  Giriş  |  Kayıt
 
OTURUYORSAN KALK; AYAKTAYSAN YÜRÜ; YÜRÜYORSAN KOŞ!
Yurt ve dünya sorunlarına soldan bakan dostlar HOŞGELDİNİZ .Foruma etkin katılım yapabilmeniz için KAYIT olmalısınız.
Yeni Başlık  Cevap Yaz
Türkiye bu referandumu kaldıramaz           (gösterim sayısı: 3.631)
Yazan Konu içeriği
Üye Profili boşluk
munzur
[ .... ]

Varsayılan Kullanıcı Resmi
Kayıt Tarihi: 19.12.2013
İleti Sayısı: 1.075
Konum: Gizli
Durum: Forumda Değil
İletişim E-Posta Gönder
| Özel ileti Gönder


Konu Yazan: munzur
Konu Tarihi: 19.05.2016- 09:36


Türkiye bu referandumu kaldıramaz
Haluk ŞAHİNAnkara’nın güncel siyasetini yakın plandan izlemek uzmanlık alanlarımdan biri değildir. Hiçbir zaman “Ankara gazetecisi” olmadım, bundan pişman da değilim. Ben olaylara daha çok siyaset ile sosyolojinin kesiştiği köşeden bakmaya çalışır, yeni yönelimler gözler, yapısal dönüşümleri saptamaya çalışırım. İstanbul bu açıdan daha yüksek bir tepedir.

Ancak, son gelişmeler nedeniyle, Ankara siyaseti üzerine bir şeyler söylememin zorunlu hale geldiğini düşündüm.   Bu “fazladan” yazı o düşüncenin ürünüdür.

“Son gelişmeler” derken dokunulmazlıklar konusundaki oylamayı kastediyorum. Biliyorsunuz Salı günü yapılan oylamada 330’un üzerinde ama 367’nin altında kabul oyu çıktı. Bu, referanduma gidilmesi demektir.

Ankara gazetecileri Cuma günkü ikinci oylamada da böyle bir sonuç çıkacağını tahmin ediyorlar. Yani ufukta bir referandum görünüyor.

Bence bu, çıkabilecek olan sonuçların en kötüsüdür. Ben, hukukun üstünlüğüne ve insan haklarına inanan bir sosyal demokrat olarak, asla oylanmaması gereken bu konunun 330’un altında kalarak red   edilmesini uygun bulurum.  

Ancak bu olası görünmüyor.

İkinci tercihim, oylamada 367 oyun aşılması, yeni dokunulmazlıkları kaldırma kararının Meclis’te alınmasıdır.

Ve, en kötü sonuç, oyların 330 ile 367 arasında kalması yani referanduma gidilmesi olur.

                                                                  ***

Neden mi?

Çünkü böyle bir referandum benzin dökülmüş zemine ateş atılması gibi olur.

Soyut bir ülkeden söz etmiyoruz. Asıl amacın, oylarının çoğunu Kürtlerden alan HDP milletvekillerini Meclis’ten atmak ve mümkünse hapse tıkmak olduğunu biliyoruz. Bu konuda halkın desteğini istemek üzere meydanlara ve ekranlara çıkacak siyasetçilerin, ne gibi etnik ve dinsel tahriklere başvurabileceğini de biliyoruz. Hele bazılarının ağzında, milliyetçiliğin şovenizme, onun da ırkçılığa dönüşebileceğini tahmin edebiliyoruz. Meçhulümüz olan şeyler değil bunlar!

Yapmadan edemezler,   onların fıtrarında ve kültürlerinde var: Devletin imkanlarından da yararlanarak ağır tahrikçilik yapacak nefret söylemini doruğa çıkartacaklardır.

Türkiye işte bunu kaldırmaz!

PKK’nın tahrikleri ve gaddarlıkları şunca yıldır bu ülkede yaşayan insanları etnik planda karşı karşıya getirmeyi başaramadı. Terör örgütü bu fırsatı ganimet bilecektir.

Referanduma en çok onlar onlar sevineceklerdir. Etnik bölünmeye zemin hazırladığı için, bir; dağa çıkmayı tek seçenekmiş gibi gösterdiği için; iki.

Hele günümüz konjonktüründe, PKK’ya bu fırsatın verilmemesi yaşamsal önemdedir.

                                                            ***

Dokunulmazlıkların kaldırılması girişiminin “adli” değil “siyasal” bir girişim olduğunu biliyoruz. Konu adli olsaydı, milletvekillerinin dokunulmazlıklarının kaldırılmasını sağlayacak yollar vardı, hala var.

Amaç, HDP milletvekillerine yönelik tepkiler üzerinden milliyetçileri AKP’nin şemsiyesi altına çekmektir. Tabii, bir de bonus olarak “partili Cumhurbaşkanlığı” maddeleri oraya konabilirse,   AKP için ortaya tadına doyulmaz bir ziyafet çıkar.   Dinciliğin yanında etnik milliyetçiliğin alet olarak kullanıldığı böyle bir oylamada iktidar bloğunun yüzde 60’ı aşan "Evet" oyu kimseyi şaşırtmaz...

Ardından bir erken seçim, yeni   Meclis, yeni   Anayasa. Bingo: Nurtopu gibi Türkiye’ye özgü bir başkanlık rejiminiz olmuştur!

Sözü şuraya getireceğim: Eğer Meclis’te “Hayır” oyu çıkmasını garanti edemiyorlarsa, CHP’lilerin yapacağı en iyi şey yalandan değil sahiden “Evet” oyu kullanıp önerinin 367 oyu geçmesini sağlamak olmalıdır!

Referandumda nasıl olsa geçecek olanı şu aşamada   Meclis’ten geçirmek akıllıcadır, en azından ek tahribatı önler.   Artık siyasal İslamcılıktan çok Türk-İslam sentezi mukaddesatçılık özelliği öne çıkan iktidarı, HDP milletvekilleri konusundaki açmazla karşı karşıya bırakmak en doğrusu olur.

Türkiye’yi gerçekten sevenler de bunu anlayacaktır, çünkü şu gergin ülke böyle bir referandumu kaldırmaz!Cvp:
Yazan Cevap içeriği
Üye Profili boşluk
munzur
[ .... ]

Varsayılan Kullanıcı Resmi
Kayıt Tarihi: 19.12.2013
İleti Sayısı: 1.075
Konum: Gizli
Durum: Forumda Değil
İletişim E-Posta Gönder
| Özel ileti Gönder


Cevap Yazan: munzur
Cevap Tarihi: 19.05.2016- 09:37


Referandum konusunda başka bir bakış açısı. Ben içinden çıkamadım. Parlamentoda evet mi çıkmaı, yoksa hayır mı? Cuma günü 367 geçilmeli mi geçilmemeli mi?Cvp:
Yazan Cevap içeriği
Üye Profili boşluk
Gökkağan
[ ]
Üye Silindi
Varsayılan Kullanıcı Resmi
Kayıt Tarihi:
İleti Sayısı: 0
Konum: Gizli
Durum: üye silinmiş
İletişim E-Posta Gönder
| Özel ileti Gönder


Cevap Yazan: Gökkağan
Cevap Tarihi: 19.05.2016- 17:56


Hdp ne bu ülkenin nede kürtlerin bir partisi olmuştur. Hdp seçimini emperyalizmden yana kullanarak bu ülke insanına en büyük zararı vermiş ve vermektedir. Dokunulmazlıklar bir an önce kaldırılmalı ve yargı önünde hesap vermelidirler.Cvp:
Yazan Cevap içeriği
Üye Profili boşluk
melnur
[ Gelenek ]
Kurucu
Varsayılan Kullanıcı Resmi
Kayıt Tarihi: 02.08.2013
İleti Sayısı: 11.042
Konum: İstanbul
Durum: Forumda Değil
İletişim E-Posta Gönder
| Özel ileti Gönder

50 kere teşekkür edildi.
36 kere teşekkür etti.
Cevap Yazan: melnur
Cevap Tarihi: 19.05.2016- 22:47


Alıntı Çizelgesi: munzur yazmış

Referandum konusunda başka bir bakış açısı. Ben içinden çıkamadım. Parlamentoda evet mi çıkmaı, yoksa hayır mı? Cuma günü 367 geçilmeli mi geçilmemeli mi?Sosyalistler her şeyden önce işlerine bakmalı, örgütlenme çabalarının içinde olmalılar, destek vermeliler, katkı yapmalılar. Bunu yaparken de kuşkusuz güncel siyasete kayıtsız kalmadan.

AKP güncel siyasetia kendi çıkarına iyi kullanabilen bir beceriye sahip. Oy aldığı kitlenin biat anlayışına yakın olması, ne yaparsa yapsın kendisi için bir tehlikenin ortaya çıkmasını önlüyor. Miliyetçi, ırkçı, faşist bir siyaset de izlese aynı kitleden oy alabiliyor, çok daha farklı bir siyaset izlese de. Ergenekoncu olarak da oy alabiliyor, cemaat karşıtı olarak da, hırsızlık ve rüşvet havuzuna boğazına kadar batsa da oy alabiliyor, laikliğin altını oynasa da. Ne yapsa belli bir kitlesi var. Devlet olanaklarını kullanması, her türlü baskıyı kullanması vb. Böyle bir iktidara karşı güçlenmenin yolu, CHP'nin bugün yaptığı gibi sokağa çıkmasıdır. HDP'nin de öyle. Meclisten dokunulmazlıkların kaldırılmasına karşı AKP hamlelerine karşı da eğilip bükülmemesi gerekiyor. Haluk Şahin'e katılmıyorum. Bu konuda referanduma gidilirse AKP'nin ekmeğine yağ sürülür kaygısı doğru olsa bile, bu konuda dik durabilmeli ve AKP'ye karşı cepheden karşı koyabilmelidir.   Ne var ki, böyle bir tavır tek başına yeterli değildir. CHP parlamento içinde bu dik duruşu gösterirken AKP'ye karşı muhalefet etmeyi sadece parlamentoyla sınırlandırırsa AKP gericiliğinin hedeflediği diktatörlüğü kesinlikle engelleyemez. Mutlaka ve mutlaka sokağın da örgütlenmesi gerekiyor. Bugünkü gibi... AKP'yi geriletecek güç sadece sokaklardır; başka bir şey değil.Cvp:
Yazan Cevap içeriği
Üye Profili boşluk
munzur
[ .... ]

Varsayılan Kullanıcı Resmi
Kayıt Tarihi: 19.12.2013
İleti Sayısı: 1.075
Konum: Gizli
Durum: Forumda Değil
İletişim E-Posta Gönder
| Özel ileti Gönder


Cevap Yazan: munzur
Cevap Tarihi: 20.05.2016- 13:37


Alıntı Çizelgesi: Gökkağan yazmış

Hdp ne bu ülkenin nede kürtlerin bir partisi olmuştur. Hdp seçimini emperyalizmden yana kullanarak bu ülke insanına en büyük zararı vermiş ve vermektedir. Dokunulmazlıklar bir an önce kaldırılmalı ve yargı önünde hesap vermelidirler.Bu ülkede AKP hesap vermeyecek de hesap verilmesi istenen HDP milletvekilleri mi olacak? AKP'nin oyununa gelmemeliyiz. AKP'nin amacı HDP'den bazı milletvekillerin dokunulmazlıklarını kaldırmak değil. Doğudaki savaş sadece PKK'nin suçu da değil. Bu savaşı başlatanların içinde AKP yönetimi de var. AKP bu savaşın başlayacağını bile bile oralara silah yığılmasına göz yummadı mı? Şimdi AKP'yi bir kenara bırakıp, HDP ile mi uğraşılacak?Yeni Başlık  Cevap YazForum Ana Sayfası

 


 Bu konuyu 1 kişi görüntülüyor:  1 Misafir, 0 Üye
 Bu konuyu görüntüleyen üye yok.
Konuyu Sosyal Ortamda Paylas
Benzer konular
Başlık Yazan Cevap Gösterim Son ileti
Konu Klasör ''Solu ayağa kaldırmak'' gerek... melnur 3 355 04.05.2024- 06:43
Konu Klasör Muhalefette seçim işbirliği sınırlı kaldı: Geniş uzlaşma İstanbul'da... melnur 1 125 26.03.2024- 05:33
Konu Klasör Cumhurbaşkanlığı referandumu... melnur 30 2718 28.03.2023- 00:53
Konu Klasör Sosyalist solun referandumu... melnur 10 1644 15.12.2022- 09:07
Konu Klasör Türkiye yanıyor... melnur 3 1543 05.08.2021- 04:15
Etiketler   Türkiye,   referandumu,   kaldıramaz
SOL PAYLAŞIM
Yasal Uyarı
Sitemiz Bir Paylasim Forum sitesidir Bu nedenle yazı, resim ve diğer materyaller sitemize kayıtlı üyelerimiz tarafından kontrol edilmeksizin eklenebilmektedir. Bu nedenden ötürü doğabilecek yasal sorumluluklar yazan kullanıcılara aittir. Sitemiz hak sahiplerinin şikayetleri doğrultusunda yazı ve materyalleri 48 Saat içerisinde sitemizden kaldırmaktadır.
Bildirimlerinizi info@solpaylasim.com adresine yollayabilirsiniz.
Forum Mobil RSS