SolPaylaşım  
Ana Sayfa  |  Yönetim Paneli  |  Üyeler  |  Giriş  |  Kayıt
 
OTURUYORSAN KALK; AYAKTAYSAN YÜRÜ; YÜRÜYORSAN KOŞ!
Yurt ve dünya sorunlarına soldan bakan dostlar HOŞGELDİNİZ .Foruma etkin katılım yapabilmeniz için KAYIT olmalısınız.
Yeni Başlık  Cevap Yaz
Halklar SSCB'yi özlüyor           (gösterim sayısı: 2.370)
Yazan Konu içeriği
Üye Profili boşluk
yura
[ .... ]

Varsayılan Kullanıcı Resmi
Kayıt Tarihi: 08.02.2014
İleti Sayısı: 816
Konum: Bolu
Durum: Forumda Değil
İletişim E-Posta Gönder
| Özel ileti Gönder


Konu Yazan: yura
Konu Tarihi: 17.08.2016- 18:28


Halklar SSCB'yi özlüyor: En yüksek oran Azerbaycan ve Ermenistan'da

11 eski Sovyet cumhuriyetinden 9’unda 35 yaş üstü katılımcılar, Sovyetler Birliği’nin (SSCB) dağılmasından önce yaşam kalitesinin daha iyi olduğunu düşünüyor.

Resim Ekleme

Sputnik Görüşler projesi kapsamında gerçekleştirilen araştırmaya göre, 11 eski Sovyet cumhuriyetinden 9’unda 35 yaş üstü katılımcılar, Sovyetler Birliği’nin (SSCB) dağılmasından önce yaşam kalitesinin daha iyi olduğunu düşünüyor.

Sovyet Sosyalist Cumhuriyetler Birliği’nin (SSCB) dağılmasının üzerinden geçen 25 senede, halkın SSCB dönemine ilişkin bakışında nasıl bir değişim oldu? 11 eski birlik üyesi ülkede yapılan araştırmaya göre, SSCB döneminde yaşayan geniş bir kesim, birliğin dağılmasından önceki hayat şartlarının daha iyi olduğunu görüşünde.

Rusya’da ankete katılan ve SSCB döneminde yaşayanların yüzde 64’ü SSCB’de yaşam kalitesinin daha yüksek olduğu görüşünü dile getirirken, bu oran Ukrayna’da yüzde 60 seviyesinde. SSCB’de yaşam kalitesinin daha iyi olduğu görüşünü savunanların oranının en yüksek çıktığı iki ülke ise Ermenistan ve Azerbaycan. Ermenistan halkının yüzde 71’i, Azerbaycan halkının ise yüzde 69’u SSCB dönemini daha iyi buluyor.

SSCB dönemini yaşamamış olan 18 -24 yaş aralığındaki kesim ise birliğin dağılmasından sonra hayatın daha iyiye gittiği görüşünü ileri sürdü.

ORANLAR DİKKAT ÇEKİCİ

Ülkelerin hemen hepsinde 35 yaş üstü sakinlerin çoğu SSCB dağılmadan önce hayatın daha iyi olduğunu düşünüyor: Ermenistan’da bu görüşü paylaşanların oranı yüzde 71 (bu görüşe   katılmayanların oranı ise sadece yüzde 23), Azerbaycan’da yüzde 69 (katılmayanların oranı yüzde 29), Rusya’da yüzde 64 (yüzde 28), Kazakistan’da yüzde 61 (yüzde 27), Ukrayna’da yüzde 60 (yüzde 23), Moldova’da yüzde 60 (yüzde 32), Kırgızistan’da yüzde 60 (yüzde 30), Belarus’ta yüzde 53 (yüzde 28), Gürcistan’da yüzde 51 (yüzde 46) oldu. Sadece Tacikistan (yüzde 39 – yüzde 55) ve Özbekistan’da (yüzde 4-yüzde 91) 35 yaş üstü anket katılımcıları SSCB’nin   dağılmasının ardından hayatın daha iyi olduğu görüşünde.Cvp:
Yazan Cevap içeriği
Üye Profili boşluk
hakkı
[ ]
Üye Silindi
Varsayılan Kullanıcı Resmi
Kayıt Tarihi:
İleti Sayısı: 0
Konum: Gizli
Durum: üye silinmiş
İletişim E-Posta Gönder
| Özel ileti Gönder


Cevap Yazan: hakkı
Cevap Tarihi: 20.08.2016- 08:35


SSCB dönemini yaşamamış olan 18 -24 yaş aralığındaki kesim ise birliğin dağılmasından sonra hayatın daha iyiye gittiği görüşünü ileri sürdü.

ORANLAR DİKKAT ÇEKİCİ

Ülkelerin hemen hepsinde 35 yaş üstü sakinlerin çoğu SSCB dağılmadan önce hayatın daha iyi olduğunu düşünüyor: Ermenistan’da bu görüşü paylaşanların oranı yüzde 71 (bu görüşe   katılmayanların oranı ise sadece yüzde 23), Azerbaycan’da yüzde 69 (katılmayanların oranı yüzde 29), Rusya’da yüzde 64 (yüzde 28), Kazakistan’da yüzde 61 (yüzde 27), Ukrayna’da yüzde 60 (yüzde 23), Moldova’da yüzde 60 (yüzde 32), Kırgızistan’da yüzde 60 (yüzde 30), Belarus’ta yüzde 53 (yüzde 28), Gürcistan’da yüzde 51 (yüzde 46) oldu. Sadece Tacikistan (yüzde 39 – yüzde 55) ve Özbekistan’da (yüzde 4-yüzde 91) 35 yaş üstü anket katılımcıları SSCB’nin   dağılmasının ardından hayatın daha iyi olduğu görüşünde.

------------------------------------------------------
Ne kadar dikkat çekici bir anket. Genç nesil bu günkü yaşam geçmişteki (SB zamanında) yaşamdan daha iyi diyor Ama orta yaşlı ve yaşlı nesil eski yaşam bu günden daha iyi diyor.
Halbuki bu gün (Sovyet bloku ülkelerinde )bu   ülkelerde bir devrim kalkışması olsa bu kalkışmaya katılım büyük oranda 15 yaş üstü 35 yaş altı genç insanlardan olacaktır.

İşte bu ankette Sovyetler Birliği için sorulmuş halbuki sosyalizm iyi anlatılsa ve sosyalizm sorulsa idi acaba anket sonuçları nasıl çıkardı, hangi yaş gurubu daha çok neyi isteyecekti.

Birde o katılımcılara şunu sormak gerekiyor özellikle 35 yaş üstü insanlara niçin sosyalizmin yıkılmasına izin verdiniz yıkılmaması için ne yaptınız başınıza bu gün gelenlerin geleceğini kitaplarda hiç mi okumadınız .Acaba bu tür ankete nasıl cevaplar gelecekti.

Zamanımızda pişmanlıklarını anlatanlara çok rastlamaya başladık .Ama o pişman olanların hiç birisi suçu kendilerinde kabul etmiyor hepsi kendi dışlarında düşmen aramaktadır.

Dünyada bilgiye ulaşmak dünden daha kolay kaynakta oldukça bol bir şeyi öğrenmek için illa da oralarda yaşamak gerekmiyor Bu günün gençleri daha fazla özgürlük istiyor o özgürlüğün olabilmesi için bu günün üretim biçimi ve üretim araçları oldukça gelişmiş durumda
Bir tek el koymak gerekiyor.

Anketler de bunu dikkate alarak yapılmalıdır hangi yaş gurubu daha fazla demokrasi ve özgürlük istemektedir çıkan sonuç çok farklı olacaktır .Belki de bir çok insana öğreticide olacaktır.Yeni Başlık  Cevap YazForum Ana Sayfası

 


 Bu konuyu 1 kişi görüntülüyor:  1 Misafir, 0 Üye
 Bu konuyu görüntüleyen üye yok.
Konuyu Sosyal Ortamda Paylas
Benzer konular
Başlık Yazan Cevap Gösterim Son ileti
Konu Klasör Halklar kardeştir ozkanates 23 9455 29.09.2015- 14:07
Konu Klasör Halklar kardeştir 2 ozkanates 6 3144 10.12.2015- 15:40
Konu Klasör 'Halk' mı 'halklar' mı?-Ender Helvacıoğlu umut 3 3081 27.05.2015- 12:21
Etiketler   Halklar,   SSCByi,   özlüyor
SOL PAYLAŞIM
Yasal Uyarı
Sitemiz Bir Paylasim Forum sitesidir Bu nedenle yazı, resim ve diğer materyaller sitemize kayıtlı üyelerimiz tarafından kontrol edilmeksizin eklenebilmektedir. Bu nedenden ötürü doğabilecek yasal sorumluluklar yazan kullanıcılara aittir. Sitemiz hak sahiplerinin şikayetleri doğrultusunda yazı ve materyalleri 48 Saat içerisinde sitemizden kaldırmaktadır.
Bildirimlerinizi info@solpaylasim.com adresine yollayabilirsiniz.
Forum Mobil RSS