SolPaylaşım  
Ana Sayfa  |  Yönetim Paneli  |  Üyeler  |  Giriş  |  Kayıt
 
OTURUYORSAN KALK; AYAKTAYSAN YÜRÜ; YÜRÜYORSAN KOŞ!
Yurt ve dünya sorunlarına soldan bakan dostlar HOŞGELDİNİZ .Foruma etkin katılım yapabilmeniz için KAYIT olmalısınız.
Yeni Başlık  Cevap Yaz
Akan bir yıldıza dair           (gösterim sayısı: 3.206)
Yazan Konu içeriği
Üye Profili boşluk
melnur
[ Gelenek ]
Kurucu
Varsayılan Kullanıcı Resmi
Kayıt Tarihi: 02.08.2013
İleti Sayısı: 10.486
Konum: İstanbul
Durum: Forumda Değil
İletişim E-Posta Gönder
| Özel ileti Gönder

36 kere teşekkür etti.
50 kere teşekkür edildi.
Konu Yazan: melnur
Konu Tarihi: 19.09.2016- 08:46


Akan bir yıldıza dair

Osman Çutsay
Giderek yoğunlaşan bir karanlıkta, yakışıklı bir yıldız halinde akıp gitti. Sevgi dolu, sorumlu, hep mütevazı ve hep çalışkan...

Geride, çoktan parçalanma sürecine girmiş bir ülke ve acılı bir halk bıraktı. Tarık Akan’ın o kendine özgü enerjisini ve yaşama sevincini anlamak istemeyen bazıları, belki de onun harekete geçirdiği sevgi selinden dolayı, ağızlarına geleni söylediler, yazdılar. Elbette sevgi selinin çok gerisinde kaldılar. Ama doğrusu iyi oldu.

İyi oldu, çünkü şunu daha açık gördük: Dinciler ile liberal gericilerin, Tarık Akan nefreti ortaktı. Dincileri zaten biliyorduk, ama liberal gericiliğin pek cerbezeli bir temsilcisi, “hukukçu bir hanım” dayanamadı ve Tarık Akan’a “resmi ideolojiye destek verdiği” için kuşkuyla baktığını hatırlatma ihtiyacı duydu. Şu veya bu sözle. Derdi bu kadardı. Çünkü meramı bu kadardı. Başka nasıl görecekti?

Galiba Ataç’a, Fransızcayı vaktiyle en iyi bilen bir adam olarak sormuşlar, “meramını anlatacak kadar Fransızca ne kadar zamanda öğrenilir” diye, hazret, “meramına bakar” demiş. Onun gibi. Bunların meramı bu kadar.

Cumhuriyet düşmanlığında ortak dincilerle “hukukçu liberallerin” meramı bu kadar. Bu kadar güdük, zavallı, emperyal güdülerin esiri ve kendini bilmez bir cehalet çukurunda bekçilik yapmayı iş sanıyorlar. Bizim Tarık Akanımızı yine sevimli bulsunlar?

Bulsalar, bizde ve Tarık Akan’da bir yanlışlık aramamız gerekirdi zaten.

Demek ki...

Demek ki, dinciler ile bu liberal döküntüler bir konuda ortaklar: Türkiye’nin ilerici damarını kim korursa, ilericilik bayrağını kim taşırsa onu hedef alıyorlar. Cumhuriyetçi Tarık Akan, ısrarla, Türkiye’nin ilerici tarihine büyük bir ihtimamla yaklaşıyor, onu koruyordu. Bunu Mustafa Kemal’den Nâzım Hikmet’e, Yılmaz Güney’den Aziz Nesin ve İlhan Selçuk’a kadar hiç ayırmadan yapıyordu, üstelik bu hassasiyetini gizlemiyordu.

Bizim büyük umudumuzu simgeliyordu adeta.

O nedenle komünistler de, solun çeşitli akımları da, kemalistler de, bu güzel çocuğa, mahallemizin en yakışıklı abisine hep sevgiyle baktılar, kendilerinden saydılar, işlerini desteklediler, onunla onur duydular.

Dincilerin ve iyice etnikleştirilmiş bir deliriumu siyaset seçenlerin ona karşı da içten içe besledikleri nefreti ve öfkeyi anlamak, hatta böyle kolayca birleştikleri için kutlamak yerinde olur: Bunlar birbirlerini tamamlamak zorundalar.

Tarık Akan resmi ideolojiyi koruyormuş?

Bunlarla artık hiçbir şey konuşamazsınız.

Bunları söyleyenlerle yan yana gelemezsiniz.

Karanlığımızı yaratanların, üç buçuk kıt zekâlı tüccar imamların değil, böyle bir şeyler bildiğini sanan zamane cahilleri, emperyalist demokrasilerin liberal çöplük kuşları (“Belge’li Birikim gericiliği”) ve güç verdikleri dinci odaklar olduğunu bahaneyle bir kez daha öğrenmiş olduk. Bunların koalisyonu bitmez.

Bitmez, çünkü 200 yıllık ilericilik tarihimizi, şimdi uçurumda yuvarlanmakta olan Türkiye Cumhuriyeti’nin de o ilerici tarihin bir aşaması olduğunu kabullenemiyorlar, buna tahammül gösteremiyorlar. Bu tarihe sahip çıkanları ve onu daha ileriye, sosyalizme taşımak isteyenleri kendilerine düşman görüyorlar.

Doğru görüyorlar.

Gericilikle bu toprakların güzel çocuklarının kavgası bitmez ki. Türk olsun, Kürt olsun, ilericiliğin Anadolu’daki yolu bellidir: Gericilikle savaş. Tarık Akan son sözlerinde bile “Bu mücadele hiç bitmeyecek“ demedi mi?

Bu çevrelere ve böyle cahil liberal hukuk militanlarına en güzel yanıtlardan birini “Bizler de halkına gerçek bir sevgi ile bağlı olan özverili aydınlara, halkın gerçek dostlarına sahip çıkmayı görev biliyoruz” diyerek Türkiye komünistleri verdi ve bu mütevazı devrimciyi son yolculuğunda da yalnız bırakmadı.

Bu, bir büyük yol ayrımıdır. Ancak...

Ancak, bizi ilgilendiren şey daha başka: Tarık Akan, o büyük temizliği ve çalışkan güzelliği ile aramızdan çekilir, çok iyi yetiştirdiği tertemiz çocuklarını, soylu hayat arkadaşını, yürekli dostlarını ve bir parçası olduğu ilerici dünyamızı, yeni bir mücadelenin eşiğinde yalnız bırakırken, karşımızdaki koalisyona, o cepheye de dikkat çekmiş oldu. Adeta son bir politik hizmette daha bulundu.

Yakıştı: Sonuna kadar politikti çünkü. Hepimize örnek oldu. Gıpta ettik. Genç kuşaklara örnek gösterebileceğimiz için gönendik. Ama soluğumuz da tıkandı.

Akan, bir yıldızdı.Yeni Başlık  Cevap YazForum Ana Sayfası

 


 Bu konuyu 1 kişi görüntülüyor:  1 Misafir, 0 Üye
 Bu konuyu görüntüleyen üye yok.
Konuyu Sosyal Ortamda Paylas
Benzer konular
Başlık Yazan Cevap Gösterim Son ileti
Konu Klasör TARIK AKAN. hakkı 6 3495 18.09.2016- 08:12
Konu Klasör Ters akan tarih-Süleyman Altunoğlu denizcan 1 3674 05.10.2015- 22:44
Konu Klasör 'Akan kanın durması' için sosyalizmi ötelememeli umut 0 3037 20.08.2014- 13:08
Konu Klasör Sosyalizme dair... melnur 0 3908 27.02.2017- 23:16
Konu Klasör Yaşamaya dair... melnur 0 2699 20.09.2016- 10:16
Etiketler   Akan,   bir,   yıldıza,   dair
SOL PAYLAŞIM
Yasal Uyarı
Sitemiz Bir Paylasim Forum sitesidir Bu nedenle yazı, resim ve diğer materyaller sitemize kayıtlı üyelerimiz tarafından kontrol edilmeksizin eklenebilmektedir. Bu nedenden ötürü doğabilecek yasal sorumluluklar yazan kullanıcılara aittir. Sitemiz hak sahiplerinin şikayetleri doğrultusunda yazı ve materyalleri 48 Saat içerisinde sitemizden kaldırmaktadır.
Bildirimlerinizi info@solpaylasim.com adresine yollayabilirsiniz.
Forum Mobil RSS