SolPaylaşım  
Ana Sayfa  |  Yönetim Paneli  |  Üyeler  |  Giriş  |  Kayıt
 
OTURUYORSAN KALK; AYAKTAYSAN YÜRÜ; YÜRÜYORSAN KOŞ!
Yurt ve dünya sorunlarına soldan bakan dostlar HOŞGELDİNİZ .Foruma etkin katılım yapabilmeniz için KAYIT olmalısınız.
Yeni Başlık  Cevap Yaz
SOYUTLAMA           (gösterim sayısı: 914)
Yazan Konu içeriği
Üye Profili boşluk
hakkı
[ ]
Üye Silindi
Varsayılan Kullanıcı Resmi
Kayıt Tarihi:
İleti Sayısı: 0
Konum: Gizli
Durum: üye silinmiş
İletişim E-Posta Gönder
| Özel ileti Gönder


Konu Yazan: hakkı
Konu Tarihi: 21.09.2016- 10:42
SOYUTLAMA .
Marks a soruyorlar bu sonuca nasıl ulaştın .? Marks şu cevabı veriyor soyutlama yaptım.

Biz Marksistlerde tıpkı sonuca varmak için soyutlama yapmamız gerekir. Soyutlama bir maddeden yola çıkarak onun bu şekle gelmesindeki oluşumları eylemleri incelemek hakkında yorum eleştiri yapmaktır.

Elimizde soyutlama yapmak için çok veri var biz bir kaç tanesini inceleyeceğiz.

Metea =Yani pazar için üretilmiş madde. Pazarda meta dan yola çıkarak geriye doğru geldiğimizde artık değere rastlarız artık değerde işçiye ve çalınmış emeğe bu araştırmada dağıtıma ve farklı sınıfların varlığına.

Devlet =Devletten yola çıktığımızda mülkiyete, zora, sınıflara, iş bölümüne rastlarız.

Tarih =Savaşlara, katliamlara, entrikalara, kazanan ve kaybedenlere, ölen, ölüm emri verenlere, krallara, kölelere rastlarız.

Siyaset =İktidar muhalefet çıkar işbirliği ortaklıklar krizler refah dönemleri devrimler karşı devrimler çelişkiler anlaşmalar a rastlarız.

Daha çok, evren var, tanrı var, güç var, ezilmişlik var .
Biz Metea dan başlayalım.

Metea= Pazar için üretilmiş insan ihtiyacını karşılayacak (kullanım değeri) mal demektir. Bu malı pazarda gördüğümüzde üzerinde düşündüğümüz zaman geriye doğru yola alırız .Nasıl pazara geldiğinden başlayarak nasıl üretildiğine kadar gideriz. Tekrar pazara gelir ve üzerindeki karı da hesapladığımızda sermaye birikimini görürüz .İşte bunları görebilmemiz için Meta daki hareketi ve soyutlama bilincini oluşturmamız gerekiyor.Bu bilinç ve sorgulama bizi sınıflı toplumun nasıl oluştuğundan tutun bu gün son sınıflı toplum olan kapitalizmin nasıl ayakta durduğuna kadar götürür.

Devlet= Günümüzde en çok tartışılan konu,   nasıl bir şey, yok olsa ne olur, varlığı kime menfaat sağlıyor, kimi eziyor, ortakları varmı kimler, sınıfsal kökeninden ne anlıyoruz .Soyut olan yapının somut hali nedir gibi soruların cevaplarını bulacağız.Yaşadığımız dönemin ve çok iddialı sözlerin ürünü devlet günümüzün en fazla tartışılan oluşumudur.

Tarih =Geçmişten bu yana bütün filozofların en fazla kafa yorduğu oluşumdur çok kitaplar yazıldı çok değişik fikirler üretildi .Bazı filozoflar krallar ve ilişkileri olarak anladı anlattı bazları alttaki sınıfların etkileri olarak anlattı bazıları yönetim olarak yorumladı bazıları ekonomi olarak.Ama tarih hep hayatımızda vardı bundan sonrada olacaktır.Çünkü tarih sadece bizim geçmişimiz değil geleceğimizi de biçimlendiriyor.

Siyaset= Hepimizin bildiği gibi yönetim bilimi bilimse içinde insan vardır ve yönetilen yöneten diye bir farklı yapılanmalar bulunur.Bu yapılanmaların yanında insan ve düşüncelerinde menfaatler, güçler, çıkarlar, mevcuttur .Birde iyiler kötüler vardır .Siyaset yapılanmasının içinde en çok nasıl yönetilmeliyiz ve yönetilmelimiyiz soruları vardır.Bu kurumda çok tartışılıyor zamanımızda .Bu kurumda demokrasi en fazla tartışılan yönetim biçimidir .

Evren ve Tanrı gibi soyut kavramları inceleyeceğiz. Soyuttan somuta ve somuttan soyuta doğru yolculuk yapacağız.

Hakkı BaykuşCvp:
Yazan Cevap içeriği
Üye Profili boşluk
melnur
[ Gelenek ]
Kurucu
Varsayılan Kullanıcı Resmi
Kayıt Tarihi: 02.08.2013
İleti Sayısı: 8.098
Konum: İstanbul
Durum: Forumda Değil
İletişim E-Posta Gönder
| Özel ileti Gönder

24 kere teşekkür edildi.
17 kere teşekkür etti.
Cevap Yazan: melnur
Cevap Tarihi: 13.05.2020- 14:21


Çoğu kez anlaşılabilir olmak için doğru yöntemin somuttan başlamak olduğu, somutun gerçeğin anlaşılabilmesi için daha gerekli bir yöntem olduğu konusunda bir algıya sahibizdir. Ama gerçek böyle değildir. Marks'a göre somut ''çeşitliliğin birliği''dir, bir sentez sürecidir ve bir sonuçtur. Bu yüzden başlangıç noktası olmamaz ve olmamalı. Gerçeği anlamanın yolu soyut olandan somut olana yükselmekten geçmektedir, bu yüzden. Bu şekilde bir yöntem, yani soyuttan somuta varmak somutu anlamanın yoludur. ( Dönüp dolaşıp ezberciliğin bir anlama yöntemi olmadığının altı çizilmiş oluyor.) Tekrar edilecekse somut olanı anlamak olguyu veya nesneyi bir soyutlama sürecinden geçirmekle ve sonra yeniden somuta dönmekle mümkün hale gelir.


Yeni Başlık  Cevap YazForum Ana Sayfası

 


 Bu konuyu 1 kişi görüntülüyor:  1 Misafir, 0 Üye
 Bu konuyu görüntüleyen üye yok.
Konuyu Sosyal Ortamda Paylas
Benzer konular
Başlık Yazan Cevap Gösterim Son ileti
Benzer konu yok
Etiketler   SOYUTLAMA
SOL PAYLAŞIM
Yasal Uyarı
Sitemiz Bir Paylasim Forum sitesidir Bu nedenle yazı, resim ve diğer materyaller sitemize kayıtlı üyelerimiz tarafından kontrol edilmeksizin eklenebilmektedir. Bu nedenden ötürü doğabilecek yasal sorumluluklar yazan kullanıcılara aittir. Sitemiz hak sahiplerinin şikayetleri doğrultusunda yazı ve materyalleri 48 Saat içerisinde sitemizden kaldırmaktadır.
Bildirimlerinizi info@solpaylasim.com adresine yollayabilirsiniz.
Forum Mobil RSS