SolPaylaşım  
Ana Sayfa  |  Yönetim Paneli  |  Üyeler  |  Giriş  |  Kayıt
 
OTURUYORSAN KALK; AYAKTAYSAN YÜRÜ; YÜRÜYORSAN KOŞ!
Yurt ve dünya sorunlarına soldan bakan dostlar HOŞGELDİNİZ .Foruma etkin katılım yapabilmeniz için KAYIT olmalısınız.
Yeni Başlık  Cevap Yaz
 Toplam 3 Sayfa:   Sayfa:   «ilk   <   1   2   [3] 
Cvp:
Yazan Cevap içeriği
Üye Profili boşluk
melnur
[ Gelenek ]
Kurucu
Varsayılan Kullanıcı Resmi
Kayıt Tarihi: 02.08.2013
İleti Sayısı: 8.917
Konum: İstanbul
Durum: Forumda Değil
İletişim E-Posta Gönder
| Özel ileti Gönder

43 kere teşekkür edildi.
33 kere teşekkür etti.
Cevap Yazan: melnur
Cevap Tarihi: 25.01.2020- 07:19


Okudum sayılmaz, şöyle bir göz gezdirdim ve bir iki konuya değinmek gereğini hissettim. Farkındayım, çok tekrarlıyorum ama gerçekten önemli. Bilimsel sosyalizmi savunmak her şeyden önce bilimsel sosyalist kavrayışı edinebilmekle mümkündür. Sosyalizmi bu bilimsel sosyalist kavrayıştan yani diyalektikten ya da   bilimsel bir akıl yürütme sürecinden soyutladığımızda geriye çoğu kez yanlış yorumlarda, hatalı kavrayışlara yol açabilen bir ezbercilikten öteye geçemeyiz. Elbette her konuya diyalektik bir kavrayışla yaklaşmak gereksiz bir zorlamadır ama en basitinden mantıklı bir çözümleme yapabilme yönteminden yoksunluk hemen her konuyu anlayabilmemizin ve dolayısıyla açıklayabilmemizin önünde bir engel oluşturacaktır. Bu başlıkta ve daha bir çok başlığımızdaki konu da böylesi bir kapsam içinde değerlendirilmelidir. Örnek verelim; tek ülkede sosyalizm olur mu olmaz mı sorusunun yanıtı ne olmalıdır? Çok sıradan bir yaklaşımla proleter diktatörlüğün bulunduğu ve aynı zamanda bir geçiş süreci olan döneme sosyalizm dendiğinde bunun yaratacağı fayda ve zararlar ne olabilir? Bu bir bakış açısı?

Bir de ezberci bir bakış açısıyla yaklaşalım; Marks şöyle dedi, Lenin böyle dedi. Her ikisi de sosyalizmi şöyle tanımladığı için biz de öyle tanımlayalım! Neden? Çünkü Marks öyle söyledi, Lenin böyle söyledi?

Çok net söylüyorum, doğrusu ikinci yöntem değil, birincisidir. Gerektiğinde diyalektik, gerektiğinnde bilimsel bir yaklaşım, gerektiğinde neden sonuç ilişkisi çerçevesinde bir mantıksal çözümleme... Sosyalisti sosyalist yapan şey öncelikle bu kavrayış ve çözümleme becerisini edinmiş olmakta yatıyor. Önemli olanın ezbercilikte yatmadığını anlamamız gerekiyor. Birincisi zor geliyorsa ikincisini bir yöntem olarak benimsemekten önce mutlaka bir samimiyet gerekiyor ve sonra itici bir üslup kullanmamak. Çünkü ezberci yöntem konuyu derinliğine anlamaktan uzak bir yüzeyselliktir ve doğru bir kavrayış da yoksa çoğunlukla yanlış sularda yol aşmaktan başka bir şeye yol açmaz.

Konuya dönersek, Marks sosyalizmi geçiş sürecinden sonraki komünist toplumun ilk evresi olarak tanımlamamıştır, Lenin'in ise her iki anlama gelecek yorumları bulunmaktadır.

Peki, nerede bizim sosyalist kavrayışımız; nerede ilgili bir konu hakkında neden sonuç bağlamlı çözümleme anlayışımız?

( Şu sorulabilir; neden ezberci yöntemde ısrar edilir? Yanıtı basit, kolaycılık. İnternette ara bul, sonra onu referans al, aynı şeyleri anlamadan tekrar et. Böyle, yanıtı bu, detaylandırılabilir, derinleştirilebilir ama, temel nedeni bu.)Yeni Başlık  Cevap Yaz
 Toplam 3 Sayfa:   Sayfa:   «ilk   <   1   2   [3] Forum Ana Sayfası

 


 Bu konuyu 1 kişi görüntülüyor:  1 Misafir, 0 Üye
 Bu konuyu görüntüleyen üye yok.
Konuyu Sosyal Ortamda Paylas
Benzer konular
Başlık Yazan Cevap Gösterim Son ileti
Konu Klasör sosyalizm ile reel sosyalizm arasında ne fark var yura 5 11451 23.03.2014- 12:22
Konu Klasör Ütopik Sosyalizm ve Bilimsel Sosyalizm melnur 19 12288 30.08.2013- 00:25
Konu Klasör Sosyalizm ve din proleter 0 2005 21.01.2015- 22:26
Konu Klasör Sosyalizm melnur 2 3116 18.02.2020- 06:32
Konu Klasör Sosyalizm ve Din melnur 0 2355 12.08.2013- 23:27
Etiketler   SPden,   VEDAya,   göre,   sosyalizm.
SOL PAYLAŞIM
Yasal Uyarı
Sitemiz Bir Paylasim Forum sitesidir Bu nedenle yazı, resim ve diğer materyaller sitemize kayıtlı üyelerimiz tarafından kontrol edilmeksizin eklenebilmektedir. Bu nedenden ötürü doğabilecek yasal sorumluluklar yazan kullanıcılara aittir. Sitemiz hak sahiplerinin şikayetleri doğrultusunda yazı ve materyalleri 48 Saat içerisinde sitemizden kaldırmaktadır.
Bildirimlerinizi info@solpaylasim.com adresine yollayabilirsiniz.
Forum Mobil RSS