SolPaylaşım  
Ana Sayfa  |  Yönetim Paneli  |  Üyeler  |  Giriş  |  Kayıt
 
OTURUYORSAN KALK; AYAKTAYSAN YÜRÜ; YÜRÜYORSAN KOŞ!
Yurt ve dünya sorunlarına soldan bakan dostlar HOŞGELDİNİZ .Foruma etkin katılım yapabilmeniz için KAYIT olmalısınız.
Yeni Başlık  Cevap Yaz
K.Okuyan: Küba’da gerçek bir demokrasi ve katılım var           (gösterim sayısı: 1.549)
Yazan Konu içeriği
Üye Profili boşluk
melnur
[ Gelenek ]
Kurucu
Varsayılan Kullanıcı Resmi
Kayıt Tarihi: 02.08.2013
İleti Sayısı: 8.917
Konum: İstanbul
Durum: Forumda Değil
İletişim E-Posta Gönder
| Özel ileti Gönder

33 kere teşekkür etti.
43 kere teşekkür edildi.
Konu Yazan: melnur
Konu Tarihi: 07.12.2016- 13:33


Kemal Okuyan: Küba’da gerçek bir demokrasi ve katılım var


Türkiye’den Fidel Castro’nun cenazesine katılan Komünist Parti Merkez Komite üyesi Kemal Okuyan Enver Aysever’in RS FM’de konuğu oldu, Castro’nun cenazesini, Küba sosyalizmini anlattı.

Resim Ekleme  

AYKIRI AKADEMİ - HABER

Enver Aysever’in RS FM’deki “Oyuna Devam” programının bugünkü ilk konuğu Komünist Parti Merkez Komite Üyesi Kemal Okuyan’dı. Fidel Castro’nun cenazesine Kemal Okuyan, cenazeden izlenimlerini anlattı, “Küba sosyalizmi çözülüyor mu” tartışmalarına yanıt verdi. Küba’dayken Türkiye’den çok sık haber alamadığını, aldığı haberlerde ise Castro’nun ölümüyle birlikte Küba sosyalizmiyle ilgili karalamaların arttığını gördüğünü söyleyen Kemal Okuyan, “Çok büyük bir vicdansızlık. Küba’daki sosyal eşitlik, özgürlük, eğitim ve sağlık alanındaki olanaklar karşılaştırılamaz bile. Küba polis devleti diyorlar. Küba’da yürürken polis bile göremezsiniz. Muhalefet bastırılıyor deniyor, muhalefet 200 kişi” diye konuştu.

‘KÜBA’DA GERÇEK BİR DEMOKRASİ VE KATILIM VAR’

Castro’ya yapılan saldırıların nedeninin anti-komünizm olduğunu söyleyen Kemal Okuyan, “Komünizm yalnızca bir dünya görüşü değil, bugünkü kapitalizmin tek alternatifidir. Bizim aydınlarımızın genlerine işlemiş bir anti-komünizm var” dedi. “Küba’da tek parti var, doğru. Bundan da vazgeçmeyecekler” diye konuşan Okuyan, “Türkiye’de ne kadar çok siyasi parti var, özgürlük alanı var mı? Küba’da ise tek parti var ama Küba’daki o parti aşağıdan yukarıya tartışmalarla, kılı kırk yararak karar alıyor. Ve bu laf değil. Küba’da gerçek bir demokrasi ve katılım var. Partininse olmazsa olmazları var. Irkçılık yasak, çocuklara tecavüz etmek özellikle yasak mesela” ifadelerini kullandı.

Yazar Fehim Işık’ın “Fidel’in Kürt düşmanlarıyla işbirliği yaptığını” söylemesi üzerine konuşan Komünist Parti MK Üyesi, “Küba’nın Kürt meselesinde taraf olması, doğrudan taraf olması mümkün değil. Öte yandan bir devrimci iktidar olarak bütün dünyada halkların, insanların sorunlarına duyarlı bir iktidar. Bunu da pek çok kez kanıtladı” dedi. Küba’nın Angola’ya ırkçılığa karşı asker yolladığını hatırlatan Kemal Okuyan, “Angola temsilcisi ‘Bu coğrafyaya altın ve elmas almak için gelmeyen tek dış güçtür Küba, geldiler cepleri boş gittiler, yoldaşlarının ceplerinden arta kalanları aldılar’ dedi cenazede. Hepimiz ağladık. Fidel’in Küba’sının yaptığı budur” diye konuştu.

“Küba’nın Kürt sorununa taraf olan devletlerle diplomatik ilişkisi var. Abluka altında olan, izole edilmeye çalışılan ülkeden söz ediyoruz” diyen Okuyan, “Amerika’ya işbirliği yapıyoruz, mecburuz diyeceksiniz. Ortada devlet diye bir kurum var. Küba, 10 milyon nüfusla kendi ilkeleri ile bu arenada var ediyor kendini. Buradan eleştiri çıkarmak ayıptır. Bunlar unutulur. Küba tarihi boyunca belki de dünyada ilkeli dış politika yapan tek ülkedir” ifadelerini kullandı.

‘MUSTAFA KEMAL’İN TARİHİ İLERİYE GÖTÜRDÜĞÜNÜ BİLİYORLAR’

“Mustafa Kemal, Türkiye tarihindeki önemli bir devrimcidir. Bunu eleştirenleri anlamıyorlar mesela Küba’da” diyen Kemal Okuyan, “Oraya Türkiye’den giden bazı kişilere ‘Nasıl yani, Mustafa Kemal’e karşı mısınız?’ diye soruyorlar. Devrimci kişiliklere sahip çıkıyor Küba. İşçi önderi olmadığını, bir burjuva devrimcisi olduğunu biliyorlar ama tarihi ileriye götürmüş bir devrimci olduğunu da biliyorlar” diye konuştu.

‘KÜBA’NIN EŞCİNSELLİĞİNİ SAKLAMAYA GEREK DUYMAYAN BAKANLARI VAR’

Küba’nın eşcinsellere baskı uyguladığı yönündeki iddialara tepki gösteren Kemal Okuyan, “Eşcinsellere karşı aşmak zorunda oldukları bir erkek egemen dil vardı. Küba’da yıllar yılı kapitalizmin büyüttüğü bir dildi. Fidel, dünyada eşcinsellerden özür dileyen tek liderdir. Yoklukları var, doğru. Ama zulüm ediliyor diyenlere sadece gülerim ben.   Eşcinsel kimlikle siyaset yapanlar var Küba’da. Küba’nın eşcinselliğini saklamaya hiç de gerek duymayan bakanları var” dedi.

Fidel Castro’nun yerine kardeşi Raul Castro’nun geçtiğinin hatırlatılmasıyla ilgili yorumda bulunan Komünist Parti Merkez Komite üyesi, “Raul ile Fidel arasında kardeşlik ilişkisine ilk kez cenazede tanık oldum ben. Orada bir lideri kaybetmiş olmanın dışında, ailesinden bir parçayı kaybetmiş olmanın hüznü vardı. Aralarında bir kardeş ilişkisi kesinlikle yok. Küba’da bir kişi bile Raul kardeşiydi diye lider oldu demez. Türkiye’ye baksın bunu diyenler. Kendilerini küçük duruma düşürüyorlar. Ayrıca Raul için ‘Hadi artık senin sıran’ denmedi ki bir anda, Raul 45 yıldır Küba Cumhuriyeti ordusunun Genelkurmay Başkanı” diye konuştu.

Türkiye’deki gelişmeleri değerlendiren   Kemal Okuyan, “Umutsuzluk ve panikle çıkış yaratmak imkânsız. Türkiye zaten oldukça uzun süredir bu karanlığı yaşıyor. Burada yeni bir şey yok. Halbuki bilmek gerekiyor. Türkiye, evet karanlıkta ama mutlak bir karanlığa ülkeyi sürükleyemeyecekler, bunu başaramayacaklar” dedi.

‘İLKELERDEN VAZGEÇEREK SOL SİYASET YAPILAMAZ’

Türkiye solunun güçsüzlüğü ve ‘solda birlik’ tartışmalarıyla ilgili konuşan Kemal Okuyan şunları söyledi:

“Birlik güzeldir ama olmayacak unsurları bir araya getirmeye çalışıyorlar. Sol emek ekseninin dışında iş yapamaz. Oradan kopmalı. Kopamayanlarla iş yapamaz. Laiklikten vazgeçenlerle sol iş yapamaz. Sol Türkiye’deki bazı kurumlardan, sermayeden medet umarak iş yapamaz. Cemaatlerden medet umarak iş yapamaz. İlke ile hareket etme yeteneği kazanması gerekiyor solun. Laiklik 3 yıl öncesine kadar yerin dibine sokuldu, sol adına cemaatlerle görüşüldü. İlkelerden vazgeçerek hiçbir şey yapılmaz.”

http://aykiriakademi.com/haber/haber-goster/732-kemal-okuyan-kuba-da-gercek-bir-demokrasi-ve-katilim-var.htmlYeni Başlık  Cevap YazForum Ana Sayfası

 


 Bu konuyu 1 kişi görüntülüyor:  1 Misafir, 0 Üye
 Bu konuyu görüntüleyen üye yok.
Konuyu Sosyal Ortamda Paylas
Benzer konular
Başlık Yazan Cevap Gösterim Son ileti
Konu Klasör PKK'ye katılım ve solun tavrı... melnur 1 870 20.09.2019- 09:27
Konu Klasör Osmanlı: Mitler ve gerçekler... melnur 4 325 22.12.2020- 05:23
Konu Klasör Çavuşesku, romantizm ve gerçekler... melnur 0 257 28.12.2020- 04:51
Konu Klasör Evrim bir gerçek midir, yoksa bir kuram mıdır? melnur 0 2502 04.08.2013- 18:21
Konu Klasör İnsanlık önüne koyduğu her gerçek sorunu aşar… melnur 0 538 13.12.2019- 00:49
Etiketler   K.Okuyan:,   Küba’da,   gerçek,   bir,   demokrasi,   katılım,   var
SOL PAYLAŞIM
Yasal Uyarı
Sitemiz Bir Paylasim Forum sitesidir Bu nedenle yazı, resim ve diğer materyaller sitemize kayıtlı üyelerimiz tarafından kontrol edilmeksizin eklenebilmektedir. Bu nedenden ötürü doğabilecek yasal sorumluluklar yazan kullanıcılara aittir. Sitemiz hak sahiplerinin şikayetleri doğrultusunda yazı ve materyalleri 48 Saat içerisinde sitemizden kaldırmaktadır.
Bildirimlerinizi info@solpaylasim.com adresine yollayabilirsiniz.
Forum Mobil RSS