SolPaylaşım  
Ana Sayfa  |  Yönetim Paneli  |  Üyeler  |  Giriş  |  Kayıt
 
OTURUYORSAN KALK; AYAKTAYSAN YÜRÜ; YÜRÜYORSAN KOŞ!
Yurt ve dünya sorunlarına soldan bakan dostlar HOŞGELDİNİZ .Foruma etkin katılım yapabilmeniz için KAYIT olmalısınız.
Yeni Başlık  Cevap Yaz
İşçilerin vatanı yok mu           (gösterim sayısı: 1.367)
Yazan Konu içeriği
Üye Profili boşluk
melnur
[ Gelenek ]
Kurucu
Varsayılan Kullanıcı Resmi
Kayıt Tarihi: 02.08.2013
İleti Sayısı: 8.040
Konum: İstanbul
Durum: Forumda Değil
İletişim E-Posta Gönder
| Özel ileti Gönder

17 kere teşekkür etti.
24 kere teşekkür edildi.
Konu Yazan: melnur
Konu Tarihi: 17.12.2016- 19:44


İşçilerin vatanı yok mu

işte o sorunun yanıtı

Resim Ekleme

soL Haber Portalı yazarı Kemal Okuyan'ın kaleme aldığı "Türkiye Solunun Yurtseverlik Sınavı" Yazılama Yayınevi etiketiyle 3. baskısını yaptı.

Türkiye solunda yerli-yersiz kullanılan "ulusalcılık" kavramına ve ona eşlik eden "işçilerin vatanı yoktur" önermesine marksizmin temel kaynaklarıyla karşılık veren Kemal Okuyan çalışmasında, emperyalizmle ve gericilikle mücadelenin geçiştirilmesine karşı bir mücadele çizgisi olarak yurtseverliği öne çıkarıyor.

"İşçilerin vatanı yoktur" diyerek böbürlenenleri "Bunun işçi sınıfının yoksulluğunu bir erdem gibi sunmaktan farkı yok" sözleriyle eleştiren Okuyan, "bizim vatanımız yok diye ortalıkta caka satmak, komünistlerin işi olamaz." diyor.

İşte Kemal Okuyan'ın "Türkiye Solunun Yurtseverlik Sınavı" kitabında "işçinin vatanı yoktur" önermesinin tartışıldığı o bölümler:

"Proletaryanın vatanı olmaz!" Gına gelmiş olmalı... Yurtseverliğin, devrimcilerin dünyasından kapı dışarı edilmesi için bir tanrıya dilekçe vermedikleri kalan liberallerin, Marx'tan hatırladıkları bir avuç önermeden biri bu.

Lakin yanlış hatırlıyorlar! (...)


İşçilerin vatanı yoktur... Komünist Manifesto'da böyle yazıyor. Doğrudur.

Doğrudur da Manifesto'da gerçekte ne yazıyor?

"Komünistler ayrıca, vatanı, milliyeti kaldırmayı istemekle suçlandı. İşçilerin vatanı yoktur. Sahip olmadıkları bir şeyi onlardan almak mümkün değildir. Proletarya öncelikle siyasal egemenliği ele geçirmek, kendisini ulus olarak kurmak zorunda olduğu sürece, hiçbir şekilde burjuva anlamıyla olmamakla birlikte, henüz kendisi de ulusaldır."

"İşçilerin vatanı yoktur"u bir böbürlenme konusu olarak öne atanlar ne dediklerini gerçekten bilmiyorlar. Bunun işçi sınıfının yoksulluğunu bir erdem gibi sunmaktan farkı yok. Övünülecek bir şey değildir, bu bir durumdur; "bizim vatanımız yok" diye ortalıkta caka satmak, komünistlerin işi olamaz.

Komünistler, Marx'ın öngördüğünden de uzun bir süreye yayılan kapitalizmin tasfiyesi için, işçi sınıfının kendini bir ulusal sınıf olarak kurmasının yolları üzerinde durmalı. (...) Yurtseverlik bir taktik olarak değil, içselleştirilmiş bir nitelik olarak, işçi sınıfının bu doğrultuda en önemli silahıdır.

Millileştirme kavramı -yani üretim araçlarının bireysel mülkiyet konusu olmaktan çıkarılması, kamu mülkiyetine geçiş- nereden çıktı sanılıyor? İşçi sınıfı iktidarı alır ama üretim araçlarının mülkiyeti işçi sınıfına değil, tüm topluma verilir!

Görüldüğü gibi "işçilerin vatanı yok" ezberinin sorumlusu kesinlikle Marx değil. Dolayısıyla komünistlerin Nâzım'ın muhteşem dizelerinden esinlenerek geliştirdiği "Bu memleket bizim" sloganına karşı "bu memleket bizim değil, biz dünyalıyız" demeye getirenler, Marx'ı rahat bırakıp uzaylı referans bulmalılar kendilerine...

Sinan Acıoğlu

http://odatv.com/iscilerin-vatani-yok-mu-0812161200.htmlYeni Başlık  Cevap YazForum Ana Sayfası

 


 Bu konuyu 1 kişi görüntülüyor:  1 Misafir, 0 Üye
 Bu konuyu görüntüleyen üye yok.
Konuyu Sosyal Ortamda Paylas
Benzer konular
Başlık Yazan Cevap Gösterim Son ileti
Konu Klasör Barzani'den Duran Kalkan'a yanıt: Vatana ihanet yura 1 2528 18.04.2015- 14:28
Etiketler   İşçilerin,   vatanı,   yok
SOL PAYLAŞIM
Yasal Uyarı
Sitemiz Bir Paylasim Forum sitesidir Bu nedenle yazı, resim ve diğer materyaller sitemize kayıtlı üyelerimiz tarafından kontrol edilmeksizin eklenebilmektedir. Bu nedenden ötürü doğabilecek yasal sorumluluklar yazan kullanıcılara aittir. Sitemiz hak sahiplerinin şikayetleri doğrultusunda yazı ve materyalleri 48 Saat içerisinde sitemizden kaldırmaktadır.
Bildirimlerinizi info@solpaylasim.com adresine yollayabilirsiniz.
Forum Mobil RSS