SolPaylaşım  
Ana Sayfa  |  Yönetim Paneli  |  Üyeler  |  Giriş  |  Kayıt
 
OTURUYORSAN KALK; AYAKTAYSAN YÜRÜ; YÜRÜYORSAN KOŞ!
Yurt ve dünya sorunlarına soldan bakan dostlar HOŞGELDİNİZ .Foruma etkin katılım yapabilmeniz için KAYIT olmalısınız.
Yeni Başlık  Cevap Yaz
Binlerce TKP'li 22 Ocak'ta İstanbul'da buluşuyor           (gösterim sayısı: 2.428)
Yazan Konu içeriği
Üye Profili boşluk
melnur
[ Gelenek ]
Kurucu
Varsayılan Kullanıcı Resmi
Kayıt Tarihi: 02.08.2013
İleti Sayısı: 8.286
Konum: İstanbul
Durum: Forumda Değil
İletişim E-Posta Gönder
| Özel ileti Gönder

21 kere teşekkür etti.
29 kere teşekkür edildi.
Konu Yazan: melnur
Konu Tarihi: 20.01.2017- 11:33


Binlerce TKP'li 22 Ocak'ta İstanbul'da buluşuyor

Türkiye Komünist Partisi'nin yeniden siyasete dönmesi için yapılan çağrı sonrası binlerce TKP üyesi, 22 Ocak saat 15.00'de İstanbul Haliç Kongre Merkezi'ndeki buluşmada bir araya gelmeye hazırlanıyor. Toplantı TKP üyeleri dışında da büyük ilgi görüyor ve Haliç toplantısına büyük bir katılım bekleniyor.

Resim Ekleme

Türkiye Komünist Partisi, binlerce üyesinin ortaya koyacağı bir iradeyle yeniden siyasete dönmeye hazırlanıyor. Yedi TKP üyesi tarafından 27 Aralık’ta yapılan çağrı ve 2014 yılında TKP'nin devamlılığı için sorumlu tutulmuş Heyet'in açıklaması ile TKP’nin binlerce TKP üyesi, 22 Ocak saat 15.00'de İstanbul Haliç Kongre Merkezi'nde yapılacak buluşmada bir araya gelmeye hazırlanıyor. Bilindiği gibi 2014 yılında parti içinde yaşanan kriz sonucu ortaya çıkan farklı odakların ortak kararıyla TKP askıya alınmıştı.

Daha önce 8 Ocak'ta yapılması planlanan ancak 22 Ocak'a ertelenen buluşma öncesi 7 TKP üyesi tarafından yapılan çağrıda şöyle denilmişti:

"Emperyalizm topraklarımızı kanlı bir oyun alanına çevirmişse, gericilik kontrolden çıkmışsa, zorbalık ve adaletsizlik halkımızın sabrını sınıyorsa, işçi sınıfı üzerindeki yük ve baskı her geçen gün artıyorsa, her tarafı dökülmekte olan sömürü düzenine karşı gerçek bir seçenek oluşturulmadığı için insanlar yurdundan ümidi kesiyorsa, ülke Türkiye Komünist Partisi'ni çağırıyor demektir. Türkiye Komünist Partisi tarihi boyunca bu ülkede eşitliğin, özgürlüğün, aydınlığın sesi oldu. Şimdi bu sesi güçlendiriyoruz. Ülke Türkiye Komünist Partisi'ni, TKP partilileri çağırıyor. Son iki buçuk yıldır Türkiye Komünist Partisi’nin kurumsal sorumluluğunu üstlenen Heyet üyesi yoldaşlarımızın da yerlerini alacaklarını düşündüğümüz bir buluşma zorunlu ve acildir."

Komünist Parti de bu çağrıya katıldığını bildiren bir açıklama yaparak TKP üyelerinin yapılacak toplantıyla partinin siyasal kaderine karar vermelerini istemişti. Komünist Parti Merkez Komitesi imzasını taşıyan açıklamada şu ifadeler yer alıyordu:

“İki buçuk yıl önce yaşanan iç sorun sırasında faaliyeti bir mutabakatla askıya alınan TKP’nin siyasal mücadelede yerini almasının zamanı gelmiştir. Bu yalnızca öznel sorunların aşılması için yeterli zeminin oluşmasıyla ilgili değildir. Türkiye’de işçi sınıfının hakiki temsilcisinin görkemli biçimde yerini almadığı bir zaman diliminin sonlanması zorunludur. Bu yönde bir çıkışın biricik tarihsel adresi olan TKP’nin yokluğu artık dayanılmaz hale gelmiştir.

Kaldı ki, 2014’te yaşananlar da dar anlamda bir iç sorun olarak görülemez. TKP geleneği ülkemizin içinden geçtiği siyasal iklimden ayrı görülemeyecek liberal-tasfiyeci bir saldırıya uğramıştır. Bu saldırı döneminin kesinkes kapanacağı bir buluşma her anlamda tarihsel öneme sahip olacaktır.

Geride bıraktığımız Pazar günü, 25 Aralık’ta TKP’nin hukuksal açıdan zorunlu olan resmi kongresi gerçekleştirildi ve Partinin tüzel kişiliği güvence altına alındı. Şimdi sıra TKP’nin, geleneğine sahip çıkanlar ve geleceğe sosyalist devrim perspektifiyle bakanlar tarafından siyaset sahnesinde yeniden ayağa kaldırılmasındadır.”

Açıklamada, yapılacak toplantının “TKP’nin yetkili kurullarını oluşturmakla kalmayacağı” belirtilmiş, “yeniden umudun örgütlenmesi için kollar sıvanacaktır” denilmişti.

Ulaşım koşulları nedeniyle 22 Ocak’a ertelenen toplantıyla ilgili Komünist Parti Merkez Komitesi’nin sosyal medyada yayılan çağrısı şu ifadeyle son buluyor:

Komünist Parti üye ve dostlarını 22 Ocak’ta saat 15.00’te İstanbul Haliç Kongre Merkezi’ne, tarihe bir kez daha tanıklık etmeye çağırmaktadır.

http://haber.sol.org.tr/toplum/binlerce-tkpli-22-ocakta-istanbulda-bulusuyor-182924Yeni Başlık  Cevap YazForum Ana Sayfası

 


 Bu konuyu 1 kişi görüntülüyor:  1 Misafir, 0 Üye
 Bu konuyu görüntüleyen üye yok.
Konuyu Sosyal Ortamda Paylas
Benzer konular
Başlık Yazan Cevap Gösterim Son ileti
Konu Klasör Binlerce yurttaş Meclis'e yürüdü abbas 2 2645 14.02.2014- 14:21
Konu Klasör On binlerce işçi AKP'yi protesto etti melnur 0 1708 16.02.2014- 03:18
Konu Klasör Gündoğdu: 2,5 milyon evsiz, yüz binlerce ölü olur dayanışma 2 2597 17.08.2015- 21:12
Etiketler   Binlerce,   TKPli,   Ocakta,   İstanbulda,   buluşuyor
SOL PAYLAŞIM
Yasal Uyarı
Sitemiz Bir Paylasim Forum sitesidir Bu nedenle yazı, resim ve diğer materyaller sitemize kayıtlı üyelerimiz tarafından kontrol edilmeksizin eklenebilmektedir. Bu nedenden ötürü doğabilecek yasal sorumluluklar yazan kullanıcılara aittir. Sitemiz hak sahiplerinin şikayetleri doğrultusunda yazı ve materyalleri 48 Saat içerisinde sitemizden kaldırmaktadır.
Bildirimlerinizi info@solpaylasim.com adresine yollayabilirsiniz.
Forum Mobil RSS