SolPaylaşım  
Ana Sayfa  |  Yönetim Paneli  |  Üyeler  |  Giriş  |  Kayıt
 
OTURUYORSAN KALK; AYAKTAYSAN YÜRÜ; YÜRÜYORSAN KOŞ!
Yurt ve dünya sorunlarına soldan bakan dostlar HOŞGELDİNİZ .Foruma etkin katılım yapabilmeniz için KAYIT olmalısınız.
Yeni Başlık  Cevap Yaz
TKP yoluna devam ediyor           (gösterim sayısı: 1.680)
Yazan Konu içeriği
Üye Profili boşluk
melnur
[ Gelenek ]
Kurucu
Varsayılan Kullanıcı Resmi
Kayıt Tarihi: 02.08.2013
İleti Sayısı: 6.655
Konum: İstanbul
Durum: Forumda Değil
İletişim E-Posta Gönder
| Özel ileti Gönder

7 kere teşekkür etti.
7 kere teşekkür edildi.
Konu Yazan: melnur
Konu Tarihi: 23.01.2017- 06:29


TKP yoluna devam ediyor

Bugün İstanbul Haliç Kongre Merkezi'nde binlerce TKP'linin katılımıyla yapılan toplantıda Türkiye Komünist Partisi'nin yoluna devam ettiği ilan edildi.

Resim Ekleme

Türkiye Komünist Partisi binlerce üyesinin ortaya koyduğu iradeyle yoluna devam ediyor. Yedi TKP üyesi tarafından 27 Aralık’ta yapılan çağrı ve 2014 yılında TKP'nin devamlılığı için sorumlu tutulmuş Heyet'in açıklamasıyla tüm Türkiye'den bu çağrıya yanıt veren binlerce TKP üyesi İstanbul Haliç Kongre Merkezi'nde buluştu.

Toplantı için kapılar saat 12:00'de açıldı. Kayıt masaları önünde kuyruklar oluştu.

Saat 14.00'de salona girişler başladı. Salonun tamamen dolmasının ardından toplantıyı izlemek için merdivenleri ve geçiş yerlerini dolduran katılımcılar fuayeye taştı. Katılımcıların bir kısmı toplantıyı fuayede kurulan dev ekrandan izledi.

Toplantı, çağrıyı yapan 7 TKP'liden biri olan Yaşar Çelik'in salonu selamlayarak saygı duruşuna davet etmesiyle başladı. Saygı duruşunun ardından kürsüye gelen şair Nihat Behram 'Örgütün Gücü' isimli şiirini okudu. Behram'ın ardından Yaşar Çelik yeniden kürsüye gelerek toplantı yönetimi için Kaya Güvenç, Erhan Nalçacı ve Özlem Şen'in isimlerini önerdi. Divan'ın oluşmasının ardından toplantıya geçildi.

Resim Ekleme

Divan'da yer alan Kaya Güvenç kısa bir açış konuşmasıyla toplantının hazırlık süreci, amacı ve gündemi hakkında bilgi verdi.

Güvenç'in konuşmasının ardından ilk sözü Yunanistan Komünist Partisi Siyasi Büro üyesi Yorgos Marinos aldı. Marinos konuşmasında YKP Merkez Komitesi’nin kutlama mesajını iletirken, ''Nisan 2016’da sizi selamlarken partinizin artık hak ettiği adı almanın ve kendi halkının arasında ve Uluslararası Komünist Harekette Türkiye Komünist Partisi, TKP olarak, mücadele etmenin zamanının geldiğini söylemiştik. Türkiyeli komünistlerin bu kararını selamlıyor ve kutluyoruz'' ifadelerini kullandı.

Resim Ekleme

TKP ve YKP arasında uzun yıllardan beri süren güçlü bağlara da değinen Marinos, ''TKP ile YKP arasındaki ilişki, çok karmaşık koşullarda inşa edilen enternasyonalist bir ilişki örneğidir. Bu ilişki sınıf çıkarları, her iki ülkede işçi sınıflarının sınıfsal birliği, kapitalizmi alaşağı etme ve sosyalizm-komünizmi inşa etme mücadelesinin kılavuzluğunda yaşanıyor. Aynı şey gençlik örgütlerimiz, KG ile KNE için de geçerlidir'' dedi.

Marinos'un ardından Küba Komünist Partisi adına konuşan Alberto Gonzalez Casals da TKP'nin yeniden siyasete dönmesinin önemini vurguladı.

Casals'ın konuşmasından sonra 2014 yılında TKP'nin devamlılığı için oluşturulan Heyet'in üç üyesi adına konuşma yapan İbrahim Bulut, çok sayıda olumsuzluğa rağmen, heyetin üstlendiği görevi sabır ve onurla sürdürmeye çalıştığını belirtti. Bulut konuşmasına şöyle devam etti:

"Heyet yine bu sorumluluk bilinciyle, ülkemizin ve sosyalizm mücadelesinin partimiz Türkiye Komünist Partisi’ne duyduğu ihtiyacı görerek, TKP’nin siyasete döndürülmesi için 2016 Temmuzu'nda bir çağrı yapmıştır. Bu çağrımız çok sayıda yoldaşımız tarafından heyecanla karşılanmış ve destek görmüştür.

İlk olarak, geçtiğimiz ay Ankara’da gerçekleştirdiğimiz resmi olağanüstü genel kongre ile partimizin tüzel kişiliği üzerindeki hukuksal tehdit ortadan kaldırılmıştır.

Akabinde, 7 değerli yoldaşımız tarafından, TKP’nin siyasete dönüşünü sağlamak üzere, “Ülke Türkiye Komünist Partisini çağırıyor” başlığıyla tüm parti üyelerine ve heyetimize bir çağrı yapılmıştır."

Bu çağrının binlerce TKP üyesi ve dostu tarafından heyecanla karşılanmış olduğunu gördüklerini bildiren heyet açıklaması "Burada görmüş olduğumuz tablo, TKP’nin siyasete dönmesi için gereken iradenin bu salonda bir araya geldiğini göstermektedir. Heyet olarak 2.5 yılı aşkın bir süredir taşıdığımız sorumluluk ve yetkileri burada oluşan iradenin belirleyeceği yetkili kurula devretmekten mutluluk duyacağız" cümleleriyle son buldu.

http://haber.sol.org.tr/toplum/tkp-yoluna-devam-ediyor-183152Yeni Başlık  Cevap YazForum Ana Sayfası

 


 Bu konuyu 1 kişi görüntülüyor:  1 Misafir, 0 Üye
 Bu konuyu görüntüleyen üye yok.
Konuyu Sosyal Ortamda Paylas
Benzer konular
Başlık Yazan Cevap Gösterim Son ileti
Konu Klasör Kölelik devam ediyor proleter 1 1902 21.05.2014- 21:40
Konu Klasör BOP Bombaları Patlamaya Devam Ediyor! tarihselmaddeci 0 823 12.12.2016- 18:16
Konu Klasör TOKİ şantiyelerinde sömürü devam ediyor melnur 0 2498 05.08.2013- 00:39
Konu Klasör Barış Atay'a linç devam ediyor umut 2 2415 05.01.2015- 10:32
Konu Klasör Validebağ'da hukuksuz çalışma devam ediyor. solcu 16 4527 11.11.2014- 13:55
Etiketler   TKP,   yoluna,   devam,   ediyor
SOL PAYLAŞIM
Yasal Uyarı
Sitemiz Bir Paylasim Forum sitesidir Bu nedenle yazı, resim ve diğer materyaller sitemize kayıtlı üyelerimiz tarafından kontrol edilmeksizin eklenebilmektedir. Bu nedenden ötürü doğabilecek yasal sorumluluklar yazan kullanıcılara aittir. Sitemiz hak sahiplerinin şikayetleri doğrultusunda yazı ve materyalleri 48 Saat içerisinde sitemizden kaldırmaktadır.
Bildirimlerinizi info@solpaylasim.com adresine yollayabilirsiniz.
Forum Mobil RSS