SolPaylaşım  
Ana Sayfa  |  Yönetim Paneli  |  Üyeler  |  Giriş  |  Kayıt
 
OTURUYORSAN KALK; AYAKTAYSAN YÜRÜ; YÜRÜYORSAN KOŞ!
Yurt ve dünya sorunlarına soldan bakan dostlar HOŞGELDİNİZ .Foruma etkin katılım yapabilmeniz için KAYIT olmalısınız.
Yeni Başlık  Cevap Yaz
Sistem ne getiriyor?-Mehmet Kuzulugil           (gösterim sayısı: 1.195)
Yazan Konu içeriği
Üye Profili boşluk
melnur
[ Gelenek ]
Kurucu
Varsayılan Kullanıcı Resmi
Kayıt Tarihi: 02.08.2013
İleti Sayısı: 6.835
Konum: İstanbul
Durum: Forumda Değil
İletişim E-Posta Gönder
| Özel ileti Gönder

9 kere teşekkür etti.
10 kere teşekkür edildi.
Konu Yazan: melnur
Konu Tarihi: 28.03.2017- 20:59


Sistem ne getiriyor?-Mehmet Kuzulugil

Hiçbir şey getirmiyor. Fiili diktatörlüğe (bir) anayasal çivi (daha) çakıyor. Bir anayasa değişikliği oya sunuluyor ama aslında oylanan bir süredir sallanan ve düşmemekte ısrar eden çürümüş bir rejimin olduğu gibi kalması.

İlginç bir durum.

Aslında anayasa “değişikliğine” evet demek, değişmeye hayır demek anlamına geliyor. Artık yettiği hakkında, “bunun böyle” gitmeyeceği hakkında bir referandumda çıkabilecek herhangi bir çoğunluk oyundan daha yaygın bir ortak kanaat var. Ve referandumdan evet sonucu çıkması “bir süre daha böyle gitmesi”, mevcut siyasal konfigürasyonun çok da yerinden oynamaması yönünde bir sonuç olacak.

Beri yanda biz anayasa “değişikliğine” hayır diyeceğiz. Ve aslında artık bir şeylerin gerçekten değişmesini istediğimiz için bunu yapacağız. Anayasada “değişiklik” önerisi reddedilirse, aslında “artık değişmesi gerekiyor” diyenlerin önerdiği yönde bir sonuç olacak.

Peki hayır cephesi şu sıralar nelerle meşgul?

Anayasa değişikliğinin neler getireceğini anlatmakla!

Etkisiz bir iş mi?

Etkili olsa gerek. Bu kadar akademisyen, hukukçu, siyasetçi, yazar bu işle uğraştığına göre!

Üstelik bunu büsbütün bir kenara koymak da mümkün değil. Sonuçta “neyin oylandığını bilmemek” ayıp oluyor. Kendi adıma söyleyeyim, bu kadar zamandır “Hayır” için söz söyleyen, yazı yazan, söylev çeken birisi olarak, BBC’nin sitesindeki 10 soruluk “kuiz”den 6 doğru cevap çıkardığım için utanmadım değil!

Kendi payıma dersimi çıkardım, “teknik” içeriğini küçümsediğim anayasa değişikliği paketinin tam olarak neler getirdiğini bugün hemen detaylı bir biçimde okuyacağım. Sonra bir taksiye bineceğim ve taksiciyi “evet” demesi durumunda neler geleceğini bilip bilmediği konusunda sorguya çekeceğim. Paketin neler getirdiği konusundaki her yanlışında onu şaşırtacak, “aklını alacağım”.

Tekrar bilgisayar başına oturduğumda ise “bugün evet oyu kullanmaya çoktan karar vermiş bir taksiciyi ‘hayır’a ikna ettim, siz de yapabilirsiniz” açıklamamla sosyal medyayı aydınlatacağım.

İlerleyen günlerde aynı taksiye binmemek için dua etmeyi ihmal etmeyeceğim!

“Abi biz arkadaşlarla konuştuk, sonuçta sizin dediğiniz şeylerin de çok bir önemi yok. Yani adam isterse bacanağını başkan yardımcısı atayacak... Tamam bu bayağı uçuk bir durum. Ama sonuçta ben istikrara bakarım, piyasalara bakarım. Türkiye’yi yıkmak isteyen yabancı güçlere nasıl diş geçireceğimize bakarım.” Vallahi böyle derse kalbim dayanmaz.

Ben taksiciye gerçekten ne söyleyeceğimi söyleyeyim.

15 yılı idare eden dengeler artık yıkıldı. Senin başkan çok kahraman olduğundan, iman gücünden falan değil, Ortadoğu’da Amerika’nın bölge müdürü olma yetkisini kaptığından yürümüş gitmişti. Şimdi her yerde dersini alıp geri kaçıyor.

Peki bunun sonucu ne olacak dersin? Katar’ın, Suud ülkesinin, ıvırın zıvırın akıttığı paralar bitecek.

Dünya senin reise sırtını dönüyor.

Sakın “kahraman adam dünyaya kafa tutuyor” deme. Senin reis dünya arkasında durduğu için bu kadar efelenebiliyordu.

Bak Hollanda’ya... O kadar artistlikten sonra, yaptırıma gücü yetti mi? Avrupa’daki Türkleri kışkırttılar. Şöyle orta halli bir meydana yüz bin Türkü toplayabildiler mi? Şimdi bizimkiler “çifte vatandaşlık kalkarsa ne yaparız” diye titreşiyor.

Senin reis Suriye’ye Çeçenistan’dan, Karadeniz’den topladığı katil çeteleriyle girerken emri Amerika’dan alıyordu. Biraz da abarttı ama bunu bile büyük patronun bu kadarından gizli bir memnuniyet duyacağını bildiği için yaptı.

Şimdi büyük patron başka yollar arıyor. Seninki de “aman Suriye’de beni atıp, Kürtleri bölge müdürü yapacaklar” paniğiyle konuşup duruyor.

Uzun uzun konuşturup yorma beni. Bir yaz daha Arap turist gezdirerek harçlığını çıkarmaya hazırsan yürü devam et. “Kentsel dönüşüm bizim oraya geldi, bizim konduyu müteahhite verip kendime plaka alırım, elin arabasında çalışmam” diyordun ya! Müteahhitler topu atıyor. 100 bin ihtiyaç fazlası daire vardı İstanbul’da şimdi milyonlardan konuşuluyor.

Değişecek arkadaş!

Bu iş böyle gitmeyecek. Çünkü zaten oluru yoktu. Daha doğrusu tek oluru senin tepene binmeleri. Sen karın tokluğuna eşşek gibi çalışmaya razı olduğun sürece gidecek şeyler vardı. Öyle devam etti. Şimdi belki o da yetmiyor.

Maceranın sonuna gelindi. Sen istesen de istemesen de böyle olacak.

Hayır çıkınca silahını kuşanıp, reisini yedirmemeye mi niyetlisin? Ya reisin seni yedirirse!

Evet çıkınca “yürü be reis” mi diyeceksin? Ya reis balkona çıkıp da “ucuz atlattık, şimdi Almanlarla, Amerikalılarla nikah tazelemenin zamanıdır, az duralım” buyurursa.

Bu böyle gitmez. Değişmesi lazım.

* * *

Değişiklik paketi değişmesi kaçınılmaz olanın bir süre daha öyle durmasını "getiriyor".

Peki anayasada değişiklik paketi ile gerçekten tek adam yönetimi geliyor mu?

Onu bana sormayın, bir taksici çevirin ona sorun.Yeni Başlık  Cevap YazForum Ana Sayfası

 


 Bu konuyu 1 kişi görüntülüyor:  1 Misafir, 0 Üye
 Bu konuyu görüntüleyen üye yok.
Konuyu Sosyal Ortamda Paylas
Benzer konular
Başlık Yazan Cevap Gösterim Son ileti
Konu Klasör 'Ulus devlet öldü'-Mehmet Kuzulugil denizcan 0 1177 10.12.2015- 12:54
Konu Klasör Taşeron Yasası, "tam kölelik" mi getiriyor? dayanışma 0 1603 29.05.2014- 17:42
Konu Klasör Boktan sistem solcu 1 1739 18.08.2014- 22:49
Konu Klasör Sistem solculuğu melnur 1 1988 12.08.2013- 16:10
Konu Klasör Sistem işliyor, halk… melnur 0 2315 28.04.2014- 09:46
Etiketler   Sistem,   getiriyor-Mehmet,   Kuzulugil
SOL PAYLAŞIM
Yasal Uyarı
Sitemiz Bir Paylasim Forum sitesidir Bu nedenle yazı, resim ve diğer materyaller sitemize kayıtlı üyelerimiz tarafından kontrol edilmeksizin eklenebilmektedir. Bu nedenden ötürü doğabilecek yasal sorumluluklar yazan kullanıcılara aittir. Sitemiz hak sahiplerinin şikayetleri doğrultusunda yazı ve materyalleri 48 Saat içerisinde sitemizden kaldırmaktadır.
Bildirimlerinizi info@solpaylasim.com adresine yollayabilirsiniz.
Forum Mobil RSS