SolPaylaşım  
Ana Sayfa  |  Yönetim Paneli  |  Üyeler  |  Giriş  |  Kayıt
 
OTURUYORSAN KALK; AYAKTAYSAN YÜRÜ; YÜRÜYORSAN KOŞ!
Yurt ve dünya sorunlarına soldan bakan dostlar HOŞGELDİNİZ .Foruma etkin katılım yapabilmeniz için KAYIT olmalısınız.
Yeni Başlık  Cevap Yaz
 Toplam 2 Sayfa:   Sayfa:   «ilk   <   1   [2] 
Cvp:
Yazan Cevap içeriği
Üye Profili boşluk
Proleter_Devrimci
[ Proleter_Devrimci ]

Kullanıcı Resmi
Kayıt Tarihi: 19.01.2019
İleti Sayısı: 68
Konum: Gizli
Durum: Forumda Değil
İletişim E-Posta Gönder
| Özel ileti Gönder

12 kere teşekkür edildi.
20 kere teşekkür etti.
Cevap Yazan: Proleter_Devrimci
Cevap Tarihi: 24.04.2019- 14:19


Alıntı Çizelgesi: Alıntı yazmış
parti içi demokrasinin de merkeziyetçiliğin işleyişini örselememesi gerekiyor, çünkü tekrar olacak, komünist partilerin işleyiş şeklinde merkeziyetçiliğin gerekliliği de şart.
Ama işte sorun aynı; ikisi bir arada nasıl olacak?


Bu, partinin misyonu ve kullandığı mücadele biçimi doğrultusunda cevap verilebilecek bir sorudur? Şöyle ki 2. Enternasyonal döneminde, Sosyal Demokratların parlamenter savaşım biçimlerinden yararlandıkları (ya da Marx'ın deyimiyle şartlar sebebiyle parlamento ''ahırını'' kullandıkları) bir süreçte, Sosyal Demokrat Partiler, Leninizmin öngördüğü güçlü merkeziyet ve disipline sahip bir öncü ve örgütlü müfreze olma niteliğinden ziyade, bu parlamenter niteliğe uygun bir işleve sahip bulunuyordu. Yani denge, demokratik işleyişten yanaydı. 20. yüzyıl ile birlikte toplumsal hareketlerin ortaya çıkışına ve devrimci dalgalanmalara paralel olarak ise bu denge, merkeziyetçilik yönünde bir değişim gösterdi. Zira 2. Enternasyonal döneminin parti anlayışı, dönemin toplumsal hareketlerine önderlik edebilecek bir yapıdan uzaktı. Bu doğrultuda parti anlayışıda, parlamenter nitelikten, daha devrimci, merkeziyetçi ve demir disipline dayanan bir anlayışa doğru evrildi. Bu merkezileşme eğilimi, tabi ki çeşitli eleştirilerede konu olur. Bu eleştiriler bürokratizm ve mekanik olma gibi kavramlar üzerine yoğunlaşır. Lenin ise savunduğu parti anlayışının merkeziyetçi ve disipline dayanan niteliğine yönelik eleştirileri ise şöyle cevaplar;

"Aristokratik anarşizm, özel olarak, Rus nihilistinin niteliğidir. Rus nihilisti, parti örgütünü ürkünç bir 'fabrika' olarak düşünür; parçanın bütüne ve azınlığın çoğunluğa bağlılığını 'kölelik' olarak görür; ... bir merkezin yönetiminde işbölümü yapılmasını, insanların 'çark dişlileri' haline getirilmesi gibi görür ve bu davranışa traji-komik feryatlarla karşı çıkar; ... partinin örgüt tüzüğünden sözetmek, insanı tüzüğün tümünden vazgeçirecek aşağılayıcı bir tiksintiyle karşılanır." "Bürokrasi hakkındaki bu ünlü feryatların, merkezî organların kişisel bileşiminden duyulan tatminsizliğin perdesi olduğu ve kongrede ciddiyetle verilen sözden dönmeyi örtmekte kullanılan bir incir yaprağı yerine geçtiği, sanıyorum, aydınlanmıştır. Siz bir bürokratsınız, çünkü [sayfa 101] kongrede benim isteklerime karşın seçildiniz; siz bir biçimcisiniz, çünkü tutumunuz, benim rızama uygun değil, kongrenin resmî kararlarına uygun yolda; siz tamamen mekanik bir yönde hareket ediyorsunuz; çünkü parti kongresindeki 'mekanik' çoğunluğun sözünü ediyorsunuz, benim üye seçilme isteğimi dikkate almıyorsunuz; siz bir müstebitsiniz, çünkü, çevre anlayışlarının kongre tarafından açıkça kabul edilmeyişinden hoşlanmadıkları için çevrelerin 'devamlılığında' daha çok direnen eski uyuşuk bir takıma iktidarı teslim etmeyi reddediyorsunuz."


Burada şunu görüyoruz ki, sınıf mücadelesinin en önemli organı olan Partinin, işleyiş biçimi ve niteliği, gelişigüzel değil, kullanılacak mücadele biçimi doğrultusunda belirlenebilecek bir olgudur. Merkeziyetçilik ile demokratik işleyiş noktasındaki kısmi çelişkide hangisinin ağır basacağıda bu doğrultuda belirlenir.
Bu ileti en son Proleter_Devrimci tarafından 24.04.2019- 19:04 tarihinde, toplamda 7 kez değiştirilmiştir.
Cvp:
Yazan Cevap içeriği
Üye Profili boşluk
melnur
[ Gelenek ]
Kurucu
Varsayılan Kullanıcı Resmi
Kayıt Tarihi: 02.08.2013
İleti Sayısı: 8.040
Konum: İstanbul
Durum: Forumda Değil
İletişim E-Posta Gönder
| Özel ileti Gönder

24 kere teşekkür edildi.
17 kere teşekkür etti.
Cevap Yazan: melnur
Cevap Tarihi: 24.04.2019- 19:32


Merkeziyetçilik gereği alınan bir kararın eylem birliği nasıl gerçekleştirilecek? Demokratik uygulama o karara parti içinde karşı olanlar varsa ne yapacaklar; uyulma zorunluluğu varsa parti merkeziyetçiliğin hakim olduğu bir işleyişe sahip olacaktır; kararın gerektirdiğini yapmak ise bir müddet sonra parti içinde bir kaosa ve hiziplerin oluşumuna yol açacaktır. Bir üstte söylemek istediğim bu iki durumun bir soruna yol açmadan nasıl bir denge halinde partide tutulacağıdır. Yanıtın -bir önceki yorumumda da söyledim- konuya bir yanıt niteliğinde değil. Soyutlama düzeyinde kaldığı için sen de doğru olup olmadığını tam olarak anlayamıyorsun.

Lenin'in tavrı şudur; Partinin demokratik bir yapısı olduğunu ironik biçimde savunurken, muhaliflere '' parti içi demokrasi gereği sizin farklı görüşleri dillendirmeniz hakkınızdır, ama bizim de yine demokratik yapı gereği sizleri partiden atma hakkımız vardır.''


İster çubuk merkeziyetçilik ve isterse demokratik yöne göre bükülsün, Lenin'in devrimci partisindeki olmazsa olmazlık bu.


Bense farklı bir soru soruyorum, Sn. proleter devrimci!
Bu ileti en son melnur tarafından 24.04.2019- 19:33 tarihinde, toplamda 1 kez değiştirilmiştir.
Cvp:
Yazan Cevap içeriği
Üye Profili boşluk
Proleter_Devrimci
[ Proleter_Devrimci ]

Kullanıcı Resmi
Kayıt Tarihi: 19.01.2019
İleti Sayısı: 68
Konum: Gizli
Durum: Forumda Değil
İletişim E-Posta Gönder
| Özel ileti Gönder

12 kere teşekkür edildi.
20 kere teşekkür etti.
Cevap Yazan: Proleter_Devrimci
Cevap Tarihi: 24.04.2019- 19:52


Yine ne dediğimi anlayamamışsın. Demokratik işleyiş ile merkeziyetçi işleyiş arasında bir çelişki vardır her zaman. Her ikisi birden, eşit bir şekilde zaten mümkün olamaz. Dolayısıyla sorduğun ''nasıl'' sorusunun mantıksızlığı ortada...

Diğer yandan eleştirdiğin olgu, devrimci bir partinin temel niteliğidir. Öncü olma iddiasındaki bir devrimci partinin başka türlü örgütlenmesini bekleyemezsiniz.. Fakat sen parlamenter tarzda bir mücadele şeklini seçiyorsan, zaten Leninist tarzda bir devrimci örgütlenme tarzının tümüyle benimsenmesinin bir anlamı yoktur.

Bu ileti en son Proleter_Devrimci tarafından 24.04.2019- 20:15 tarihinde, toplamda 4 kez değiştirilmiştir.
Cvp:
Yazan Cevap içeriği
Üye Profili boşluk
melnur
[ Gelenek ]
Kurucu
Varsayılan Kullanıcı Resmi
Kayıt Tarihi: 02.08.2013
İleti Sayısı: 8.040
Konum: İstanbul
Durum: Forumda Değil
İletişim E-Posta Gönder
| Özel ileti Gönder

24 kere teşekkür edildi.
17 kere teşekkür etti.
Cevap Yazan: melnur
Cevap Tarihi: 24.04.2019- 20:05


İyi de yanıt ne o zaman. Bir araba yazıyı neden foruma astın?

Dahası, daha önceki başlıklarda komünist partiler için benzer yorumlar yaptığımda hemen her görüşün partide yer almasına ilişkin bir yorumda da bulunmuştun.


(Ve üçüncüsü, son cümleni sürekli tekrarlayan bir arkadaşımız vardı. Umarım o değilsindir. Onu göndermek zorunda kalmıştım. Umarım aynı sorun sende yaşanmaz.)


(Proleter devrimci arkadaş; ''nasıl'' sorusuyla bitirilmiş bir yazı, üzerinde düşünülmesi içindir. Yoksa Lenin ne söyledi demek istemedim. Sen öyle anlamış ve hemen internete asılmıssın. Önceki forumlarda böyle alışmışsın anlaşılan...)

Bu ileti en son melnur tarafından 24.04.2019- 20:23 tarihinde, toplamda 3 kez değiştirilmiştir.
Cvp:
Yazan Cevap içeriği
Üye Profili boşluk
melnur
[ Gelenek ]
Kurucu
Varsayılan Kullanıcı Resmi
Kayıt Tarihi: 02.08.2013
İleti Sayısı: 8.040
Konum: İstanbul
Durum: Forumda Değil
İletişim E-Posta Gönder
| Özel ileti Gönder

24 kere teşekkür edildi.
17 kere teşekkür etti.
Cevap Yazan: melnur
Cevap Tarihi: 16.04.2020- 05:00


Mehmet Ali Aybar'ın ''Leninist Parti burjuva modelinde bir örgüttür.'' saptamasının kaynağı aslında Rosa'dır. Rosa bu konuda bir adım daha ileridedir ve merkeziyetçiliğin ''burjuva modelde bir diktatörlük'' olduğunu ileri sürmüştür. Rosa'ya göre sorunun kaynağında yine Kautsky vardır. Kautsky merkezi bir işleyişin devrim sonrasına da yansıyacağı ve sosyalistleri ''diktatörlük ve demokrasi'' ikileminde bulunmak zorunda bırakacağını iddia ediyordu. Bu yüzden   Kautsky merkezileşme ve devrim sonrası için diktatörlük ve demokrasi sorununu ''ya diktatörlük ya da demokrasi'' olarak ortaya koyuyordu. Demokrasi ve diktatörlüğü birbirinin karşıtı gibi ele alıyordu. Rosa bu konuda Lenin ve Troki'nin de aynı ''yanlış'' içinde olduğunu söylüyor, Lenin ve Troçki ile Kautsky arasındaki farkın sadece Kautsky'nin demokrasiden, Lenin ve Troçki'nin ise diktatörlükten yana tavır alması olarak görüyordu. Rosa da diktatörlükten yana ama Troçki ve Lenin ile arasındaki farkın bu diktatörlüğün demokratik bir biçim alması şeklindedir. Bu konuda diktatörlüğü kuracak olanın devrimden sonra proletaryanın bizzat kendisinin olması ve   partinin veya parti içinde bir kliğin diktatörlüğü olmaması gerektiği yolundadır.

Partinin merkezileşmesi veya proleter diktatörlük konusunda ''doğrudan proletarya'' vurgusu yapmanın da sorun çözücü bir yanı olduğunu düşünmüyorum. Özellikle bu tartışmaların geçtiği kesitte Rus proletaryasının hemen her konuda, doğrudan kararlara katılması belki çok demokratik bir öneriymiş gibi gelebilir ama, bence pratikte karşılığı bulunmayan bir öneriydi. Bugünün dünyası olabilir mi, ya da ne kadar olabilir, nasıl olabilir, tartışılabilir. Rosa proletaryanın bilinçliliği konusunu da bu ''demokratik tavır''la ilişkilendirir. Bir anlamda doğruya yanlışlıklar yapa yapa ulaşılacağının altını çizer.

Mahir Sayın da bu konuda Rosa'ya yakındır. Demokrasi konusunu diktatörlüğün karşıtı olarak görmez. Demokratik merkeziyetçilik konusunda da aynı yorumda bulunur. Merkeziyetçiliğin karşıtının özerklik olduğunu, sosyalizmin özerklikten yana değil, merkeziyetçilikten yana bir ideoloji olduğu ve demokrasinin de merkeziyetçiliğe içkin bir nitelik olarak yorumlanmasını ve sonuçta merkeziyetçiliğin demokratikleştirilmesini savunur.

Önemli bir konu.
Hem parti ve hem de proleter diktatörlük konusundaki işleyişi daha da somut   ve ''demokratik'' bir hale getirecek bir konu...
Üzerinde kafa yormaya değer.Yeni Başlık  Cevap Yaz
 Toplam 2 Sayfa:   Sayfa:   «ilk   <   1   [2] Forum Ana Sayfası

 


 Bu konuyu 1 kişi görüntülüyor:  1 Misafir, 0 Üye
 Bu konuyu görüntüleyen üye yok.
Konuyu Sosyal Ortamda Paylas
Benzer konular
Başlık Yazan Cevap Gösterim Son ileti
Konu Klasör Üyelik, merkeziyetçilik ve TKP... melnur 3 807 25.11.2019- 09:06
Konu Klasör Yeniden, ulusalcılık ve milliyetçilik konusu... melnur 2 600 06.05.2019- 18:14
Konu Klasör FETÖ :Leninist bir örgütmüş. hakkı 1 2241 06.10.2016- 00:07
Konu Klasör Leninist Kesintisiz Devrim Teorisi spartakus 0 2703 08.03.2015- 19:10
Konu Klasör Leninist strateji ve ‘Sosyalist Bölünme’ dayanışma 0 3092 07.09.2014- 21:08
Etiketler   Leninist,   partilerde,   demokratik,   merkeziyetçilik
SOL PAYLAŞIM
Yasal Uyarı
Sitemiz Bir Paylasim Forum sitesidir Bu nedenle yazı, resim ve diğer materyaller sitemize kayıtlı üyelerimiz tarafından kontrol edilmeksizin eklenebilmektedir. Bu nedenden ötürü doğabilecek yasal sorumluluklar yazan kullanıcılara aittir. Sitemiz hak sahiplerinin şikayetleri doğrultusunda yazı ve materyalleri 48 Saat içerisinde sitemizden kaldırmaktadır.
Bildirimlerinizi info@solpaylasim.com adresine yollayabilirsiniz.
Forum Mobil RSS