SolPaylaşım  
Ana Sayfa  |  Yönetim Paneli  |  Üyeler  |  Giriş  |  Kayıt
 
OTURUYORSAN KALK; AYAKTAYSAN YÜRÜ; YÜRÜYORSAN KOŞ!
Yurt ve dünya sorunlarına soldan bakan dostlar HOŞGELDİNİZ .Foruma etkin katılım yapabilmeniz için KAYIT olmalısınız.
Yeni Başlık  Cevap Yaz
'TÜRKİYE BU YOBAZLIĞI HAZMEDEMEZ'           (gösterim sayısı: 844)
Yazan Konu içeriği
Üye Profili boşluk
melnur
[ Gelenek ]
Kurucu
Varsayılan Kullanıcı Resmi
Kayıt Tarihi: 02.08.2013
İleti Sayısı: 6.551
Konum: İstanbul
Durum: Forumda Değil
İletişim E-Posta Gönder
| Özel ileti Gönder

7 kere teşekkür etti.
7 kere teşekkür edildi.
Konu Yazan: melnur
Konu Tarihi: 15.05.2017- 12:12


Korkut Boratav, 'Ankara Havası'nın konuğu oldu: Türkiye bu yobazlığı hazmedemez

Prof. Dr. Korkut Boratav, Ankara NHKM'de, "Ankara Havası"nın konuğu oldu. Yoğun ilgi gören söyleşide Erkan Yıldız ve Ali Somel'in soruları yanıtlayan Boratav, "Türkiye bu yobazlığı hazmedemez. Her türlü umudu yok etmek için gaddarlaşıyorlar. Bugünkü adımlar kalıcı olmayacak eminim" dedi.

Resim Ekleme

"Ankara Havası", Yalçın Küçük ve Kemal Okuyan'ın ardından söyleşi formatıyla üçüncü etkiliğinde Prof. Dr. Korkut Boratav'ı Ankara Nâzım Hikmet Kültür Merkezi'nde konuk etti.

Büyük ilgi gören söyleşi, Nuriye Gülmen ve Semih Özakça'nın açlık grevi eylemine destek mesajı ve Soma Katliamı anmasıyla başladı.

İKİ ALTERNATİF VAR...

Erkan Yıldız ve Ali Somel'in yaptığı sunuşun ardından Korkut Boratav alkışlarla kürsüye çıkarken, ilk olarak "Siyasi ve ekonomik kriz bir devrimler çağına yeniden kapı aralayabilir mi?" sorusunu yanıtladı. Boratav, "Ekim Devrimi'nin 100. yılını kutluyoruz ama ben Ekim'e kadar gitmeyeceğim. İkinci savaşı izleyen 30 yıllık dönemi hatırlatmak istiyorum. Ekim Devrimi gibi değilse de emperyalizm ve kapitalizmin hayli zorlandığı bir 30 yıldan söz ediyoruz. Sermayenin emeğe birçok taviz vermek zorunda kaldığı yıllar bu yıllar. Bu dönemde emeğin talebi ekonomik taleplerin dışına çıkmış, sosyalist-komünist partiler bu dönemde oldukça güçlenmiştir. İtalya, Fransa gibi ülkelerde komünist partiler büyük oy oranlarına çıkarken, ABD'de de aynı dönemde radikal hareketler sahneye çıktı. Bu dalga aynı dönemde Türkiye'ye de yansıdı. Süreç öyle bir noktaya geldi ki, emperyalistler, kapitalistler bu iş böyle gitmez demeye başladı. Bugünkü neoliberal karşı dalga buradan kaynaklanıyor. Sermayenin sınırsız tahakkümünü uyguladığı dönemdi, şimdi bu dönem bitti mi diye tartışılıyor" dedi.

Resim Ekleme

80'li yıllarla günümüzü kıyaslayan bir araştırmada batılı beyaz yakalılarla ve Latin Amerika'da emekçilerin çok önemli ekonomik gerileme yaşadığının görüldüğünü aktaran Boratav, "İki tane alternatif protesto biçimi var, bunlardan birisi soldan geliyor. Nerede halk kapitalizme karşı çıkabildi diye sorduğumuzda ilk yanıt Latin Amerika'dan geliyor. Burada direnmede başarılar kazanıldı ama bir yere kadar. Latin Amerika'nın en ılımlı solcu ülkesinde, Brezilya'da sivil bir darbeyle iktidarı devirdiler. Avrupa'da ılımlı sola tahammül edemediler. Buradan çıkan diğer alternatifin adı Trump ve Le Pen gibi isimler oldu" ifadelerini kullandı.

'TÜRKİYE BU YOBAZLIĞI HAZMEDEMEZ'

"Cumhuriyetin aydınlanmacı değerlerini savunuyoruz" diyen Boratav, cumhuriyetin bir yandan da bünyesinde gericiliği de barındırdığını ve tüm bunların bütünlüklü şekilde değerlendirilmesi, pozitif yönlerinin de savunulması gerektiğini dile getirdi.

Son olarak üniversitelere yönelik saldırıya ilişkin bir soruyu yanıtlayan Boratav, "Normal bir toplum kendini onarır. Bizim toplum giderek gaddarlaşıyor. Babam 3 kere tasfiye edildi ama mesleğini yapması engellenmedi. Ben de bir kere atıldım, sonunda geri döndüm. Yani bir şekilde hukuk seni geri getirdi ama bugünkü KHK'lı, OHAL'li faşizm daha gaddar. Hem meslekten atıyor hem de pasaportunu alıyor elinden. Bu mümkün değil Türkiye toplumu hazmedemez. Açlık grevinde olan eğitimcileri bu şekilde bırakamaz bu toplum.   Türkiye bu yobazlığı hazmedemez. Her türlü umudu yok etmek için gaddarlaşıyorlar. Bugünkü adımlar kalıcı olmayacak eminimin. Bu yarın sosyalizmi kuruyoruz anlamına gelmiyor, bu vartayı atlayacağız ve aydınlık ufuklara yol alacağız. Buradakiler aydınlık ufukları biliyor, onu unutmuyoruz, ne olduğunu unutmayacağız" ifadelerini kullandı.

Resim Ekleme

http://haber.sol.org.tr/toplum/korkut-boratav-ankara-havasinin-konugu-oldu-turkiye-bu-yobazligi-hazmedemez-196319Yeni Başlık  Cevap YazForum Ana Sayfası

 


 Bu konuyu 1 kişi görüntülüyor:  1 Misafir, 0 Üye
 Bu konuyu görüntüleyen üye yok.
Konuyu Sosyal Ortamda Paylas
Benzer konular
Başlık Yazan Cevap Gösterim Son ileti
Benzer konu yok
Etiketler   TÜRKİYE,   YOBAZLIĞI,   HAZMEDEMEZ
SOL PAYLAŞIM
Yasal Uyarı
Sitemiz Bir Paylasim Forum sitesidir Bu nedenle yazı, resim ve diğer materyaller sitemize kayıtlı üyelerimiz tarafından kontrol edilmeksizin eklenebilmektedir. Bu nedenden ötürü doğabilecek yasal sorumluluklar yazan kullanıcılara aittir. Sitemiz hak sahiplerinin şikayetleri doğrultusunda yazı ve materyalleri 48 Saat içerisinde sitemizden kaldırmaktadır.
Bildirimlerinizi info@solpaylasim.com adresine yollayabilirsiniz.
Forum Mobil RSS