SolPaylaşım  
Ana Sayfa  |  Yönetim Paneli  |  Üyeler  |  Giriş  |  Kayıt
 
OTURUYORSAN KALK; AYAKTAYSAN YÜRÜ; YÜRÜYORSAN KOŞ!
Yurt ve dünya sorunlarına soldan bakan dostlar HOŞGELDİNİZ .Foruma etkin katılım yapabilmeniz için KAYIT olmalısınız.
Yeni Başlık  Cevap Yaz
Sol şerit-Aydemir Güler           (gösterim sayısı: 744)
Yazan Konu içeriği
Üye Profili boşluk
melnur
[ Gelenek ]
Kurucu
Varsayılan Kullanıcı Resmi
Kayıt Tarihi: 02.08.2013
İleti Sayısı: 6.666
Konum: İstanbul
Durum: Forumda Değil
İletişim E-Posta Gönder
| Özel ileti Gönder

7 kere teşekkür etti.
7 kere teşekkür edildi.
Konu Yazan: melnur
Konu Tarihi: 24.05.2017- 12:43


Sol şerit-Aydemir GülerTürkiye’de siyasetin sol şeridi, ki zaten pek geniş sayılmaz, başkalarının tasallutu altında inim inim inler.

Daha geleneksel olan işgalci Kemalist ve sosyal-demokrattır. Kemalizmin sol olup olmadığı, işçi hareketinden gelmediği için sosyal-demokratlık yapıp yapamadığı gibi tartışmalar detaydır ve bir noktadan sonra sağlıklı olmayacaktır. Kemalizmi bir sabit blok kabul edip ideolojik “ilkeler” atfetmek yanlıştır. Kurtuluş Savaşını yapan kadroyu 12 Eylül faşistleriyle eş görmekse delilik. Kemalizmi sol, sağ diye ayrıştırmak pekâlâ mümkündür. Ama bunların arasında hem geçişkenlikler vardır, hem de çatışma. Öte yandan sola ihanetinin tarihi yüz yılı çoktan geçen sosyal-demokrasinin işçi sınıfıyla bağını abartmak da manasız olur. Bu akım dünyanın herhangi bir yerinde sosyal(ist) de, demokrat da değildir. En solcu görüntüyü veren lider olarak Ecevit, ancak komünizmin önünü kesmiş olmakla övünecek kadar işçi yanlısı, Fethullah’a ve Vahdettin’e ayılıp bayılacak kadar Kemalisttir!

Ama AKP’ye öyküne öyküne ona benzeyen Türk işi Kemalist sosyal demokrasi, en son 2011 seçimleri ve sonrasında Bülent beyi mezarında pek memnun edecek bir performans sergileyerek sol şeride bir kez daha yerleşmişti.

Diğer boyutlarına ve derinliklerine değinmeyeceğim; sosyalist olmak CHP içinde de mümkündü. “Tabii ki CHP’yi biliyordunuz, sosyalist bir parti değildi, şöyleydi böyleydi… Ama…” Tabii ki ve ama’lar, laik tabanla, tabanda bayağı bir nüfusun kendini sosyalist saymasıyla, cumhuriyetçi direncin burada kendini göstermesiyle vb açımlanıyordu ve bu söylenenler kimi doğrulara sürekli değip duruyordu. Tabii ki ve ama’larla örülen bu teori “CHP’den bir şey olmaz” kestirmeciliğini bile kapsıyordu. Tabii ki CHP’den fazla bir şey olmazdı, ama bu partinin sola kayması, kaydırılması çok önemliydi.

Ne kadar saçma ve ne kadar doğru! Bu saçma doğruların çıktısı sosyalizmin ayrıca örgütlenmesini gereksizleştirir veya önemsizleştirir. CHP’de de sosyalist olunabilmektedir ve devrimci bir işçi sınıfı partisinin varlığını koruması “tabii ki” iyi bir şeydir!

2011’de solun başına bu geldi. İki yıl sonra CHP’nin solcuları Gezi’nin ön saflarında yerlerini alıp partilerini aklıyorlarken, CHP’nin Haziran direnişinin yangın söndürücüsü rolünü başarıyla oynuyordu.

Türkiye’de sosyalizm mücadelesinin acil görevlerinden biri bu işgale son vermektir. Bu görev hiç bitmez. Bu görev mücadeleye içkindir. 2010 ve öncesinde saldırgan yetmez ama evetçi liberallerdi. Onun gerisine inerseniz sol laik paşaların, anti-emperyalist Avrasyacıların kuşatması altındaydı.

2013’ten sonra Kemalist sosyal-demokratların yerini hem devrimci hem liberal Kürt hareketi almıştır. Tabii ki Kürt hareketi kendi haklarının peşindeydi, tabii ki sınıfsal açıdan belirsizlikler taşıyordu ve böyle bir hareketten ideolojik tutarlılık beklenmemeliydi…

Tabii ki bu söylenenler doğruydu! Ama Kürtlerin biraz daha özgürleşmesi Türkiye’yi demokratikleştirecekti. Tabular yıkılıyor, insanlar düşüncelerini dile getirebiliyordu. Ermeni sorununun da tartışılması artık mümkün hale geliyordu. Kadınların alanı genişliyordu. Bütün bunları görmemek için gizli milliyetçi olmalıydınız. Belki de homofobik!

CHP rivayetlerinden daha az saçma/doğru olmayan bu yükseliş 2015’te sol şeridi neredeyse ele geçirdi. Geçmişi vardır ve Kürt hareketi içindeki sosyalistlerin, devrimcilerin öyküleri bilinir. Bunlara son zamanlarda Diyarbakır’dan Rojava’ya uzanan komün masalları eklenmişti. Yine kimileri sosyalist ve devrimciliklerinde samimiydiler. Onların samimiyeti ve ideolojileri kendilerine; ortaya çıkan sonuca göre Türkiye’de sosyalist olmak Kürt hareketinin içinde gayet mümkündü… Komün masalları ve Gezi kahramanlıkları hareketin içindeki ümmetçileri, Türk patronlarla ayrılmaz bağlar kurmuş Kürt zenginleri, Suriye’nin kuzeyindeki Amerikan silahlarını ve üslerini aklamaya yeterdi de artardı bile.

Türkiye’nin iyiye gittiğini söyleyecek değilim. Tartışırız. Daha doğrusu karanlığın içindeki ışık huzmelerini nasıl yakalayacağımız tartışması kapanmamıştır.

Ancak sol şeridin her aklına esen tarafından kullanılması 2017 Mayıs ayı itibariyle kapanmıştır. İşçi sınıfı partisi dışında tabiikilerle, amalarla solcuyu oynamanın koşulları kalmamıştır. Şimdi bizim işimiz, bu alanı temizlemek ve genişletmektir. Aynı anda ve alabildiğine…Yeni Başlık  Cevap YazForum Ana Sayfası

 


 Bu konuyu 1 kişi görüntülüyor:  1 Misafir, 0 Üye
 Bu konuyu görüntüleyen üye yok.
Konuyu Sosyal Ortamda Paylas
Benzer konular
Başlık Yazan Cevap Gösterim Son ileti
Konu Klasör 70’e 30/Aydemir Güler melnur 0 1699 22.11.2013- 11:20
Konu Klasör Aydemir Güler'le Söyleşi... melnur 10 5206 08.09.2013- 23:08
Konu Klasör Aydemir Güler-Yapamazlar ki melnur 0 1212 15.10.2016- 01:56
Konu Klasör AKP tökezlerse…-Aydemir Güler melnur 0 1244 25.02.2017- 21:24
Konu Klasör Katar’a bak…-Aydemir Güler melnur 0 611 10.06.2017- 08:53
Etiketler   Sol,   şerit-Aydemir,   Güler
SOL PAYLAŞIM
Yasal Uyarı
Sitemiz Bir Paylasim Forum sitesidir Bu nedenle yazı, resim ve diğer materyaller sitemize kayıtlı üyelerimiz tarafından kontrol edilmeksizin eklenebilmektedir. Bu nedenden ötürü doğabilecek yasal sorumluluklar yazan kullanıcılara aittir. Sitemiz hak sahiplerinin şikayetleri doğrultusunda yazı ve materyalleri 48 Saat içerisinde sitemizden kaldırmaktadır.
Bildirimlerinizi info@solpaylasim.com adresine yollayabilirsiniz.
Forum Mobil RSS