SolPaylaşım  
Ana Sayfa  |  Yönetim Paneli  |  Üyeler  |  Giriş  |  Kayıt
 
OTURUYORSAN KALK; AYAKTAYSAN YÜRÜ; YÜRÜYORSAN KOŞ!
Yurt ve dünya sorunlarına soldan bakan dostlar HOŞGELDİNİZ .Foruma etkin katılım yapabilmeniz için KAYIT olmalısınız.
Yeni Başlık  Cevap Yaz
Siyasi iktidarı istemeyen bir işçi sınıfı var olamaz           (gösterim sayısı: 2.015)
Yazan Konu içeriği
Üye Profili boşluk
melnur
[ Gelenek ]
Kurucu
Varsayılan Kullanıcı Resmi
Kayıt Tarihi: 02.08.2013
İleti Sayısı: 8.016
Konum: İstanbul
Durum: Forumda Değil
İletişim E-Posta Gönder
| Özel ileti Gönder

17 kere teşekkür etti.
24 kere teşekkür edildi.
Konu Yazan: melnur
Konu Tarihi: 18.06.2017- 08:18


'Siyasi iktidarı istemeyen bir işçi sınıfı var olamaz, görevimiz yeni 15-16 Haziranlar yaratmak'


Türkiye Komünist Partisi (TKP) İzmir’de 15-16 Haziran büyük işçi direnişinin 47’nci yıl dönümünü andı. Etkinlikte, siyasi iktidarı istemeyen bir işçi sınıfının var olamayacağı vurgulandı. TKP'nin esas görevinin işçi sınıfını yeniden siyaset sahnesine çıkarmak ve yeni 15-16 Haziranlar yaratmak olduğu ifade edildi.

Resim Ekleme

Özgür Cem Boynueğri

15-16 Haziran büyük işçi direnişi, Türkiye Komünist Partisi (TKP) tarafından değişik illerde işçi buluşmaları ve etkinliklerle anılmaya devam ediyor.

TKP İzmir İl Örgütü tarafından Alsancak’taki Mimarlık Merkezi’nde düzenlenen “İşçi Sınıfı Güçlüdür” adlı etkinlik, işçi sınıfının yeniden ayağa kalmak, siyaset sahnesinde yerini alma umudunu bir kez daha güçlendirdi.

Etkinlik 15-16 Haziran belgeselinin gösterimiyle başladı.

KAYA GÜVENÇ: İŞÇİ SINIFIN KİTLESEL OLARAK AYAĞA KALKTIĞI AN

Etkinliğin açılış konuşmasını yapan Kaya Güvenç, sermaye sınıfını işçi sınıfından her zaman korktuğunu belirterek, “Ancak 1960’larda işçi sınıfı mücadelesinin yükselişi ve güçlenişi, patronlar sınıfını çok daha fazla korkuttu. Saraçhane mitingi, Kavel direnişi, Derby işgali gibi büyük eylemler, sermaye sınıfını çok korkuttu. İşçi sınıfının iktidara gelmesine işaret eden DİSK’in 1967’de kurulmasıyla birlikte, patronları sınıfı ve dönemin Adalet Partisi DİSK’i yok etmek istedi. 15-16 Haziran 1970’deki büyük işçi direnişi, işçilerin sınıf bilinci kazanması açısından önemli bir hamel oarak tarihe geçti. Nasıl yorumlanırsa yorumlansın, 15-16 Haziran Türkiye işçi sınıfının kitlesel olarak ayağa kalktığı bir eşiktir” dedi.

15-16 Hazrian büyük işçi direnişinin pek çok deneyimin sonucu olduğunu ifade eden Kaya Güvenç, “TÖS’ün öğretmen boykotu, toprak igalleri, gençlik hareketleri ve dünyadaki gelişmelerin bir sonucu olarak 15-16 Haziran büyük işçi direnişi doğdu. Ve sermaye sınıfı, bu büyük işçi hareketinden çok rahatsız oldu. Bu rahatsızlığından dolayı önce DİSK’i ortadan kaldırmayı, sonra da işçi sınıfının iktidar hedefine yönelmesi anlayışını yok etmeyi istedi. 12 Mart 1971 muhtırası bunun için verildi” diye konuştu.

Resim Ekleme

Kaya Güvenç:15-16 Haziran Türkiye işçi sınıfının kitlesel olarak ayağa kalktığı bir eşiktir

KEMAL OKUYAN: GÖREVİMİZ İŞÇİ SINIFINI SİYASET SAHNESİNE ÇIKARMAK


Türkiye Komünist Partisi Merkez Komite Sekreteri Kemal Okuyan, günümüzün en önemli sorusunun, işçi sınıfının bugün 15-16 Haziran benzeri bir direnişi neden sergileyemediği sorusu olduğunu vurguladı. Türkiye’de 15-16 Haziran 1970 günlerindeki işçi sınıfının olup olmadığı sorusunun kritik bir soru olduğunu ifade eden Okuyan şöyle devam etti:

Bugünün sorunu, işçi sınıfının siyasal ve toplumsal alandan tasfiye dilmesidir. Dünyada ve Türkiye’de işçi sınıfı tabii ki var, hem de çoğalmış olarak var. Ama ne yazık ki siyasal alandan tamamen çıkarılmış olarak var. Bizim görevimiz siyasal ve ideolojik mücadelede işçi sınıfını etkili kılmak, yeniden sahneye çağırmak, buna öncülük etmektir. 1970’lerin başlarında dünya çok farklıydı. En önemli fark da o yıllarda dünya siyaseti Trump ile Merkel’in bilek güreşiyle belirlenmiyordu. 70’lerde dünyaya damgasını vuran çelişki, emek-sermaye çelişkisiydi. Bu gerçeği, o dönemin en eğitimsiz işçisi bile biliyor, hissediyordu. İşçi sınıfı, kendisine ait bir düzenin mümkün olduğunu düşünebiliyordu. Başka bir dünya mümkündü ve bu dünyada partonlara, sömürücülere yer yoktu. O dönemde işçi olmanın bir karşılığı vardı: Emek, alın teri, hak edilmiş yaşam, ekmeğini kaznamak onur ve gurur vesilesiydi. Anayasal Direniş Komiteleri, bir haklılığı ve meşruluğu yansıtıyordu.Cvp:
Yazan Cevap içeriği
Üye Profili boşluk
melnur
[ Gelenek ]
Kurucu
Varsayılan Kullanıcı Resmi
Kayıt Tarihi: 02.08.2013
İleti Sayısı: 8.016
Konum: İstanbul
Durum: Forumda Değil
İletişim E-Posta Gönder
| Özel ileti Gönder

24 kere teşekkür edildi.
17 kere teşekkür etti.
Cevap Yazan: melnur
Cevap Tarihi: 18.06.2017- 08:19


"SİYASİ İKTİDARI İSTEMEYEN BİR İŞÇİ SINIFI VAR OLAMAZ"

SSCB’nin ortadan kalkması ve dünya sermayesinin neoliberal saldırılarıyla birlikte, işçi sınıfının en önemli referanslarının ve dayanaklarının kaybolduğunu hatırlatan Okuyan şunları söyledi:

Resim Ekleme

O tarihten itibaren sermaye sınıfının truva atları, SSCB’nin ortadan kalkmasını, sosyalist iktidar projesinin yanlışlanması olarak   sundular. Hatta kimi solcular ‘emek-sermaye çelişkisini çok fazla abarttık, oysa başka çelikiler de varmış’ dşyecek kadar ileri gittiler, akıllarını kaybettiler. Çevre, kadın, gençlik, LGBT, kimlik ve etnik dinamikleri, emek-sermaye gibi büyük bir çelişkinin yanına koyup eşitlediler. Dünya ve Türkiye soluna bu düşünceler adeta şırınga edildi. Solun beyni yıkandı. Sol, bu düşünceler yüzünden özelleştirmelere bile karşı çıkamadı. İşçi sınıfının kimliği ortadan kaldırıldı. Oysa biliyoruz ki, siyasi iktidarı istemeyen bir işçi sınıfı var olamaz. İşçi sınıfının biricik silahı, yeni bir düzen kurma hedefiydi, bu silahı sınıfın elinden aldılar.

Kemal Okuyan: 15-16 Haziranların 50’nci, 60’ıncı, 70’inci yıllarını anmak değil, kendi 15-16 Haziranlarımızı yaratmak için mücadele etmek zorundayız  

"SINIFI BİR ARAYA GETİRİP AYAĞA KALDIRACAK ALAN SİYASAL ALANDIR"

Bugün Türkiye Komünist Partisi’ni bekleyen görevin, işçi sınıfını bir sınıf olarak siyaset sahnesine getirmek olduğunu ifade eden Okuyan, sözlerini şöyle tamamladı:

İşçi sınıfı bugün devrimci bir potansiyel olarak varlığını sürdürüyor. İşçi sınıfını, tüm çelişkilerin anası olan emek-sermaye çelişkisini siyasal-ideolojik alana çıkarmalıyız ki, 47 yıl önceki 15-16 Haziranları anmak yerine, yeniden kendi 15-16 Haziranlarımızı yaratabilelim. Bugün işçi sınıfını yeniden siyaset sahnesine çıkarabilecek, bir güç haline getirebilecek mücadele, ekonomik düzlemdeki mücadele değil, siyasal mücadaledir. Ekonomik düzlemden bölünmüş, birbirine düşmüş, atomize olmuş, parçalanmış işçi sınıfının bu bölünmüşlüğünü giderecek olan ve sınıfı yeniden bir araya getirecek alan siyasal alandır, bu işlem siyasal bi işlemdir. Biz 15-16 Haziranların 50’nci, 60’ıncı, 70’inci yıllarını anmak değil, kendi 15-16 Haziranlarımızı yaratmak için mücadele etmek zorundayız.  
Bu ileti en son melnur tarafından 18.06.2017- 08:21 tarihinde, toplamda 1 kez değiştirilmiştir.
Cvp:
Yazan Cevap içeriği
Üye Profili boşluk
melnur
[ Gelenek ]
Kurucu
Varsayılan Kullanıcı Resmi
Kayıt Tarihi: 02.08.2013
İleti Sayısı: 8.016
Konum: İstanbul
Durum: Forumda Değil
İletişim E-Posta Gönder
| Özel ileti Gönder

24 kere teşekkür edildi.
17 kere teşekkür etti.
Cevap Yazan: melnur
Cevap Tarihi: 18.06.2017- 08:23


YAPICILAR KONSERİ

Etkinlik, müzik grubu Yapıcılar’ın Türkçe, Rusça, Yunanca seslendirdiği konseriyle sona erdi.

Resim Ekleme

Resim Ekleme

Resim Ekleme

http://haber.sol.org.tr/toplum/siyasi-iktidari-istemeyen-bir-isci-sinifi-var-olamaz-gorevimiz-yeni-15-16-haziranlar-yaratmakYeni Başlık  Cevap YazForum Ana Sayfası

 


 Bu konuyu 1 kişi görüntülüyor:  1 Misafir, 0 Üye
 Bu konuyu görüntüleyen üye yok.
Konuyu Sosyal Ortamda Paylas
Benzer konular
Başlık Yazan Cevap Gösterim Son ileti
Konu Klasör Devrimin ve işçi sınıfının ustası:İyi ki doğdun Gorki! melnur 3 103 29.03.2020- 10:09
Konu Klasör AB ve NATO'dan çıkmayı istemeyen sol olur mu? denizcan 1 1804 28.01.2015- 08:57
Konu Klasör TKP: İhsanoğlu, AKP'nin alternatifi olamaz umut 0 1777 17.06.2014- 11:13
Konu Klasör AKP karşıtlığı Cemaat güzellemesi olamaz! toplumcu 0 2330 18.12.2013- 14:01
Konu Klasör İddia: Algler Sudan Karaya Geçiş Olamaz melnur 0 1915 04.08.2013- 18:35
Etiketler   Siyasi,   iktidarı,   istemeyen,   bir,   işçi,   sınıfı,   var,   olamaz
SOL PAYLAŞIM
Yasal Uyarı
Sitemiz Bir Paylasim Forum sitesidir Bu nedenle yazı, resim ve diğer materyaller sitemize kayıtlı üyelerimiz tarafından kontrol edilmeksizin eklenebilmektedir. Bu nedenden ötürü doğabilecek yasal sorumluluklar yazan kullanıcılara aittir. Sitemiz hak sahiplerinin şikayetleri doğrultusunda yazı ve materyalleri 48 Saat içerisinde sitemizden kaldırmaktadır.
Bildirimlerinizi info@solpaylasim.com adresine yollayabilirsiniz.
Forum Mobil RSS