SolPaylaşım  
Ana Sayfa  |  Yönetim Paneli  |  Üyeler  |  Giriş  |  Kayıt
 
OTURUYORSAN KALK; AYAKTAYSAN YÜRÜ; YÜRÜYORSAN KOŞ!
Yurt ve dünya sorunlarına soldan bakan dostlar HOŞGELDİNİZ .Foruma etkin katılım yapabilmeniz için KAYIT olmalısınız.
Yeni Başlık  Cevap Yaz
Çok fazla evrimsel argüman var; YASAK!           (gösterim sayısı: 1.837)
Yazan Konu içeriği
Üye Profili boşluk
melnur
[ Gelenek ]
Kurucu
Varsayılan Kullanıcı Resmi
Kayıt Tarihi: 02.08.2013
İleti Sayısı: 8.158
Konum: İstanbul
Durum: Forumda Değil
İletişim E-Posta Gönder
| Özel ileti Gönder

17 kere teşekkür etti.
24 kere teşekkür edildi.
Konu Yazan: melnur
Konu Tarihi: 24.07.2017- 09:43


"Evrimsel argüman çok fazla sıkıntı yaşarız"

Cerrahiye bağlı komplikasyonların Engellenmesiyle birlikte daha yüz güldürücü sonuçlar doğuracağını, evrimsel argümanlarla açıklayan doktorun makalesi, Marmara Üniversitesi Tıp Fakültesi'nden ret yanıtı aldı...

Resim Ekleme
 

By-pass ameliyatlarında koldan alınan damarın kullanılmasının, cerrahiye bağlı komplikasyonların engellenmesiyle birlikte daha yüz güldürücü sonuçlar doğuracağını, evrimsel argümanlarla açıklayan doktorun makalesi, Marmara Üniversitesi Tıp Fakültesi'nden ret yanıtı aldı.

Gerekçe: "Evrim teorisi ve evrimsel argüman çok fazla kullanılmış, sıkıntı yaşarız!"

soL’dan Evrim Gökçe’nin haberine göre Geçtiğimiz günlerde genç bir cerrah, sosyal medya hesabında Marmara Üniversitesi’ndeki görevinden istifa ettiğini duyurdu.

Kalp Damar Cerrahisi uzmanı olan Mert Mercan, İstanbul Üniversitesi Cerrahpaşa Tıp Fakültesi mezunu ve uzmanlığını almış olduğu alanda binlerce hastayı tedavi etmiş bir hekim. By-pass ameliyatları yapan Mercan, cerrahinin ve dolayısıyla hastanın yaşamının daha uzun sürmesini hedefleyen bir araştırma planladı. Buna göre ameliyatlarda bacaktan alınan toplardamar yerine, daha dayanıklı olan kol atardamarı kullanılmasını öngörüyordu.

Araştırma, by-pass sonrası 15-20 yıl içinde kalbi besleyen ana damarların yerine kullanılan göğüs atar damarı ve bacak toplardamarının düzensiz çalışma sonucu tekrar tıkanma ve kalp krizine neden olabildiğini; koldan alınan damarın ise daha yüz güldürücü sonuçlar doğuracağına işaret ediyor, ilgili damarın koldan çıkarıldıktan sonra bölgede his ve hareket kaybı olmaması için bir model öne sürüyordu.

ARAŞTIRMAYA 'UYGUNSUZ İÇERİK' REDDİ
 
Ancak Mercan’ın hakemli dergide yayınlanması için hazırladığı bilimsel makale “uygunsuz içerik” gerekçesiyle reddedildi. Çünkü Mercan, makalesinde dolaşım düzeninin evrimsel gelişiminden örnekler veriyor, çalışmasını bu temele dayandırıyordu.

Makalenin yayınlanmadığını öğrenen doktor, yönetime giderek durumun sebebini sorduğunda; “Makalenizde uygunsuz içerik olduğu için kurul yayınlanmaması gerektiğine karar verdi” yanıtıyla karşılaştı.

Bilimsel gerçeklerle çelişen bir şey olup olmadığını soran doktora, kurul kararının bu yönde olduğu söylendi. Bir kurul üyesi ise; “Yönetimi zor durumda bırakacak şekilde yazıldığı için” yanıtını verdi.

'ÇOK FAZLA EVRİMSEL ARGÜMAN KULLANILMIŞ, SIKINTI YAŞARIZ'

Kurul üyesine siyaset değil bilim yaptıklarını hatırlatan Mercan, Marmara Üniversitesi Tıp Fakültesi Dekanı Ömer Günal ile görüştü ve kendisine tatmin edici bir açıklama yapılmasını talep etti.

Dekandan aldığı yanıt ise; “Hocam makalenizi özel bir dergide yayınlayalım ama burada yayınlayamayız. Evrim teorisi ve evrimsel argüman çok fazla kullanılmış. Şimdi bunu yayınlarsak böyle bir dönemde sıkıntı yaşarız” oldu.

Bilimsel gerçekleri ve insanlığın faydası için yazılmış bir makaleyi siyasi sebeplerden dolayı yayınlamıyor olmanın bilim insanlığı ile bağdaşmadığını söyleyen Mercan, durumun yandaşlıkla olan bağına işaret edince dekandan “Hakaret etmeyin dava açarım. Biz de burada ülke şartlarında bilim yapmaya çalışıyoruz” yanıtını aldı.

soL’a konuşan Mercan, Marmara Üniversitesi gibi köklü bir kurumda yaşadığı duruma dönük şaşkınlığını dile getirdi.

Mercan; “Marmara Üniversitesi’nde bile bilim yapılmaktan korkulması çok enteresan, başka bir yerde olsa bu denli şaşırmazdım” ifadelerini kullandı.

Okuldaki görevinden istifa eden doktor Mercan; “Yaşananlar, bu ülkede bilimin artık yapılamayacağı anlamına geliyor” şeklide konuştu.

İstifa ettiğini ancak meydanı kimseye bırakmadığını söyleyen Mercan; “Bu omurgasızların içinde, evrensel bilimi savunan, gerçekleri korkmadan söyleyebilen insanlar da olmalı. Üniversiteye geri döneceğim ama Marmara'ya değil” dedi.

http://odatv.com/evrimsel-arguman-cok-fazla-sikinti-yasariz-2407171200.htmlCvp:
Yazan Cevap içeriği
Üye Profili boşluk
melnur
[ Gelenek ]
Kurucu
Varsayılan Kullanıcı Resmi
Kayıt Tarihi: 02.08.2013
İleti Sayısı: 8.158
Konum: İstanbul
Durum: Forumda Değil
İletişim E-Posta Gönder
| Özel ileti Gönder

24 kere teşekkür edildi.
17 kere teşekkür etti.
Cevap Yazan: melnur
Cevap Tarihi: 27.07.2017- 21:25


Evrim bilimi ateizm propagandası mı yapıyor?
İlker Belek


Böyle bakıyorlar. Evrim ateizmi öğretiyor, taraflıdır diyorlar.

Ama ideolojik ve siyasi manada esas taraflı olan bu bakış açısıdır ve bilim her türlü apiriorizmi yerle bir ettiği için, evrime müfredatta hiç yer verilmemesini, en azından yaradılışçılıkla birlikte öğretilmesini talep eder.

Yaratılışçılık ise zaten dinden başka bir şey değildir. Bunlara din dersleri yetmiyor, fiziği, kimyayı, ama özellikle biyolojiyi dinselleştirmeye çalışıyorlar.

*****

Evrim cansız ve canlılar dünyasının hareketini konu alır. Her tür maddi kategorinin değişimini inceler.

Bu anlamda bilimler açısından ortak bir metodolojik temel sağlar. İşte yaratılışçıların gözünü korkutan şey budur: Çocuklara bilimsel yöntembilimin öğretilmesi, maddenin hareketi içinde kavratılması, yani diyalektik materyalizm.

Evrimin, gerici ideolojilerinin iç yüzünü ortaya çıkardığını görüyorlar.

*****

Hareketsiz, yani değişmeyen madde yoktur. Madde ile hareket diyalektik birlik halindedir. Bilim bu diyalektiği açıklar ve buradan çıkardığı bilgiyi nesnel gerçekliği kontrol altına almak üzere kullanır.

Bütün keşifler bunun sonucudur. Bu faaliyet olmasaydı kültürleşme de olmayacaktı.

Doğayı anlama faaliyeti yaratana sığındığı ölçüde gerçeklikten kopar, başarıya ulaşamaz. Yaratıcının zaten işe karıştığı bir yer vardır, o da adına din denilen ideolojiler alanıdır. Bilim, dinin etkili olmadığı anlaşılmış bulunduğu için şiddetli bir gereksinim halinde, büyük mücadelelerin sonucunda doğa-insan ilişkisine dahil olmuştur.

Bilgi üretim sürecinde tanrının, herhangi türden bir yaratıcının, doğa üstü güçlerin işlevi yoktur. Tersine, bunlar işe karıştığında bilgilenme süreci sekteye uğrar.

İş tanrıya bırakılmış olsaydı, tıp antibiyotik direncini anlayamaz ve hastaların dertlerine çare bulamazdı.

*****

İşte yaratılışçıları, dincileri rahatsız eden gerçek budur. İsterler ki din her alanda belirleyici olsun, yön çizsin, son sözü söylesin.

Bilimle din arasındaki ilişki uzlaşmaz bir karşıtlıktır. Kültürleşme süreci kaçınılmaz olarak bilimi öne çıkardı. Sonuçta eğitim laikleştirildi. Dinin etki alanı sınırlandı.

Seküler gelişmeler ABD’de Evangelizm gibi çocukların temel eğitimine bile karşı çıkan zifiri karanlık mezheplerde rahatsızlık yarattı. Bu çevreler bilimin etkisini geriye çevirmek için pek çok oyun oynadılar. Bir türlü beceremediler. Bunun üzerine yeni bir taktikle, adını yaratılışçılık olarak değiştirip dini müfredata egemen kılmaya çalıştılar.

Yani Türkiye’deki yaratılışçılık ithal bir konudur. İlginç bir biçimde, aynen kürtaj meselesinde olduğu gibi, fundemantalist İslam ile Evangelizm evrim karşıtlığında aynı çizgiye düşerler.

*****

Evrim hareketli madde üzerinde çalışırken dinle, yaratanla ilgilenmez. Yalnızca, araştırma konusuna, yani değişime odaklanır. İnanç hakkında herhangi bir imada bile bulunmaz.

Peki dincilerin evrimi ateizm destekçisi olarak nitelemelerinin nedeni nedir? Evrim biliminin sıradan faaliyetinin tanrıyı dahil etmeyen bir içeriğe sahip olması. Ama bilimin ontolojisi böyledir ve dincilerin katlanamadıkları da budur.

Evrim bilimi herhangi bir biçimde inanç düzlemine giren tek söz etmiyorsa da, çalışma metodolojisi itibariyle yaratana, doğaüstü güçlere, dine gerek bırakmayan bir alan açar ve nesnel gerçeklikteki her şeyin kendi doğallığı içinde anlaşılabileceğini, kontrol edilebileceğini ortaya çıkarmış olur.

Bu ateizm propagandası değildir, ama insan zihnini özgürleştiren bilimsel-devrimci bir müdahaledir.

İşte bu nedenle bilimin etkisinin arttığı ortamlarda ateizm de gelişir. Yine aynı nedenle bilim insanı sıfatını hak edecek insanların çok önemli kısmı ateisttir. Doğanın hareketini anlayan bilim insanının tanrıya inanma ihtimali yok gibidir.

*****

Ama bize ne değil mi? Kim neye, nasıl inanırsa inansın.

Yeter ki bilimin, aklın önü kesilmesin, insan insan olmayı unutmasın, hiçbir inanç dayatılmasın, inanç sömürü aracı olarak kullanılmasın, gerçeklerin üzeri inançla örtülmesin.

Maalesef, evrim bilimi ile yaratılışçılığı aynı kefeye koymak bile inancın dayatılmasından başka bir şey değil.

Direnilecek, kaçınılmaz.

Bir de şu var: Bu dayatma, başka şeylerin yanı sıra ateistlerin çoğalmasına da yarar. Kendi kuyularını kazıyorlar bir anlamda, siyasal olarak değerlendirmek gerek.Yeni Başlık  Cevap YazForum Ana Sayfası

 


 Bu konuyu 1 kişi görüntülüyor:  1 Misafir, 0 Üye
 Bu konuyu görüntüleyen üye yok.
Konuyu Sosyal Ortamda Paylas
Benzer konular
Başlık Yazan Cevap Gösterim Son ileti
Konu Klasör DAHA FAZLA SİYASET, DAHA FAZLA PARTİ melnur 6 2226 06.02.2018- 12:56
Konu Klasör Evrimsel Kavramlar melnur 0 1469 31.08.2013- 22:47
Konu Klasör Evrimsel Değişimi Doğada Gerçekleşirken Izlemek melnur 0 1634 04.02.2016- 23:45
Konu Klasör Her Şey Yasak vurguni 0 1638 03.01.2015- 11:46
Konu Klasör Fazla heveslenmeyin denizcan 0 1457 31.07.2015- 19:42
Etiketler   Çok,   fazla,   evrimsel,   argüman,   var;,   YASAK
SOL PAYLAŞIM
Yasal Uyarı
Sitemiz Bir Paylasim Forum sitesidir Bu nedenle yazı, resim ve diğer materyaller sitemize kayıtlı üyelerimiz tarafından kontrol edilmeksizin eklenebilmektedir. Bu nedenden ötürü doğabilecek yasal sorumluluklar yazan kullanıcılara aittir. Sitemiz hak sahiplerinin şikayetleri doğrultusunda yazı ve materyalleri 48 Saat içerisinde sitemizden kaldırmaktadır.
Bildirimlerinizi info@solpaylasim.com adresine yollayabilirsiniz.
Forum Mobil RSS