SolPaylaşım  
Ana Sayfa  |  Yönetim Paneli  |  Üyeler  |  Giriş  |  Kayıt
 
OTURUYORSAN KALK; AYAKTAYSAN YÜRÜ; YÜRÜYORSAN KOŞ!
Yurt ve dünya sorunlarına soldan bakan dostlar HOŞGELDİNİZ .Foruma etkin katılım yapabilmeniz için KAYIT olmalısınız.
Yeni Başlık  Cevap Yaz
Çin: Emperyalizme yeni lider çıkar mı?           (gösterim sayısı: 2.948)
Yazan Konu içeriği
Üye Profili boşluk
melnur
[ Gelenek ]
Kurucu
Varsayılan Kullanıcı Resmi
Kayıt Tarihi: 02.08.2013
İleti Sayısı: 9.802
Konum: İstanbul
Durum: Forumda
İletişim E-Posta Gönder
| Özel ileti Gönder

34 kere teşekkür etti.
45 kere teşekkür edildi.
Konu Yazan: melnur
Konu Tarihi: 11.09.2017- 11:06


Çin: Emperyalizme yeni lider çıkar mı?

   
Son dönemde dünya ölçeğinde gücünü arttıran Çin Halk Cumhuriyeti’nin emperyalizm başlığında bulunduğu konumu değerlendiren bir yazı.

Resim Ekleme

Behiç Oktay

Türkiye’de gündemi pek işgal etmese de Çin konusu gitgide daha da fazla önem kazanan ve gündemi doğrudan etkileyen bir hal alıyor. Çin dış politikasının, 2013’ten bu yana görevde olan ve Kasım ayında düzenlenecek olan 19. Parti Kongresi ile birlikte bir dönem daha görev alması beklenen Çin Cumhurbaşkanı Xi Jinping ile oldukça ivmeli bir yükselişte olması dünyada bazı taşları yerinden oynatıyor.

Çin gibi bir gücün, yaklaşık 4 yılda dev uluslararası projelere girişmesi, kendi çevresini tamamen kontrol altına almayı amaçlaması gibi durumlar elbette ki ABD’yi rahatsız ediyor. Bugün dünya üzerindeki gerginlik noktalarının büyük kısmı doğrudan veya dolaylı olarak ABD-Çin gerginliğine dokunur duruma geldi. Bu, herkesi ABD’nin yerini Çin mi alacak sorusuna yanıt aramaya itiyor.

Çin ve “Kore Sorunu”

“Kore Sorunu” olarak adlandırabileceğimiz, uluslararası siyasetin kritik noktalarından biri haline gelen Kore Yarımadası ve çevresindeki kriz ortamı, uzaktan bakıldığında yalnızca Kore Demokratik Halk Cumhuriyeti (KDHC) ile ABD arasındaki bir restleşmeden ibaret olarak görülse de sorunun içindeki aktörler ve rolleri oldukça fazla.

Çin’in kendi doğusunu tamamen kontrol altına almak istediği artık su götürmez bir gerçeklik halini aldı. Güney Çin Denizi ile Kore Yarımadası, Çin’in bu yöndeki politikalarının en belirgin şekilde ortaya çıktığı bölgeler olarak öne çıkıyor.

“Kore Sorunu” bugün Çin’i tehdit eder bir boyuta ulaştı. Doğusundaki tek müttefiki olan KDHC’ye yıllar boyunca uygulanan ambargoya karşın, gümrük kaydı yapmadan ticareti sürdüren Çin, son dönemdeki uluslararası baskı sebebiyle bunu sürdürmekte zorlanır hale geldi. KDHC’nin füze denemeleri sonucu ABD’nin bölgede askeri varlığını artırması da Çin’i zor durumda bırakmaya başladı.

Geçtiğimiz yıldan bu yana ABD’nin Güney Kore’ye yerleştirmek istediği füze savunma sisteminin yalnızca Güney Kore’yi KDHC’den korumayı amaçlamadığını Çin elbette biliyor. Bu füzeleri Çin’in hakimiyet kurmak istediği Pasifik kıyılarında ABD’nin askeri tehdit olarak kullanabileceği oldukça açık.

Çin, ABD’nin askeri olarak bölgeye daha fazla yerleşmemesi için “Kore Sorunu”nun askeri olarak değil masada çözülmesini gündemde tutuyor. Çin, KDHC, Güney Kore, ABD, Rusya ve Japonya’nın yer alacağı “altı katılımcı”lı görüşme önerisi sorunun müzakere sonucunda barışçıl şekilde çözülmesini içeriyor. Mayıs ayında göreve başlayan Güney Kore Cumhurbaşkanı Moon Jae-in’in seçim vaatlerinden birisi olan KDHC ile müzakere masasına oturmak kritik bir paralellik içeriyor. Moon, gerekirse Pyongyang’ı ziyaret edeceğini dahi belirtiyordu.

Ancak KDHC’nin füze denemelerini bahane eden ABD, geçtiğimiz haftaki hidrojen bombası denemesi sonrası, Güney Kore ile füze savunma sisteminin yerleştirilmesi ve kapasitelerinin artırılması konusunda anlaştı.

Bu durum elbette KDHC ile birlikte Çin’i de rahatsız ediyor. Çin, KDHC ve ABD’yi masaya çağırırken, KDHC çevresindeki emperyalist ablukayı savuşturmak için füze denemelerini sürdürüyor. Tarafların yaptıkları sert açıklamalar ve bölgede artan askeri hareketlilik sürerken, tarafların Çin’in ısrarla önerdiği müzakere masasına gelmeyeceğini söylemek mümkün. KDHC emperyalist saldırganlığa karşı elindeki tek kozu güçlendirmek isterken, ABD ise bunu bahane ederek bölgeye yerleşiyor ve Asya’nın Pasifik kıyılarındaki iki rakibine karşı bölgede elini güçlendiriyor.

“Kore Sorunu”nu yönlendirme kapasitesine bakıldığında Çin’in önerisinin şimdilik pek gerçekçi olmadığı görülüyor.

Ortadoğu’da petrol hesapları

Çin için petrolün önemi gün geçtikçe artıyor. Elbette bunun bir sonucu olarak, Ortadoğu ülkeleri ile ilişkiler gün geçtikçe daha da gelişiyor. Çin için petrolün önemi Türkiye’yi de yakından ilgilendiriyor.

Çin’in başka devletlerin iç işlerine karışmama politikası 25 Eylül’de yapılacak olan Kürdistan’ın bağımsızlığı referandumunda Çin’i oldukça sıkıştıran bir başlık haline geldi. Çin özellikle ABD işgali sonrasında Kuzey Irak’ta Kürtler tarafından kontrol edilen zengin petrol sahalarıyla ilgileniyordu.

Çin’in dış politikasına bakıldığında, Sincan, Tayvan ve Tibet bölgelerindeki sorunlar nedeniyle diğer ülkelerdeki ayrılıkçı hareketlere yönelik kesin bir karşı duruş sergilediği görülüyor. Türkiye ile yaptığı anlaşmalar sebebiyle de Kürtlere karşı bu tutumunu devam ettirmek zorunda kalan Çin, şimdiye kadar Kürtlerin yaşadıkları ülkelerde haklarının korunması gerektiğini vurgulamakla birlikte, genel anlamda ayrılıkçı düşüncelerin dünya için savaş ve istikrarsızlık anlamına geleceğini de savunmayı sürdürüyor.

Ancak Çin’in çıkarları söz konusu olduğunda bu tavrından taviz verebildiğini görüyoruz. Kuzey Irak’ın önemli petrol kaynaklarına sahip olması Çin’in iştahını kabartırken, 25 Eylül sonrası Çin’in buna benzer tavizler verip vermeyeceğini göreceğiz.

ABD-Çin gerginliği ve Çin’in gelecekteki rolü

Geçtiğimiz yıl Avrupa ve ABD’de gerçekleşen kritik seçimler öncesi çokça tartışılan küreselleşmeci-korunmacı ayrımı ilk duyulmaya başlandığı andan itibaren Çin bu saflaşmada yerini almıştı. Küreselleşmenin önemini vurgulayan pek çok açıklama yapan Çin, özellikle Avrupalı küreselleşme yanlılarının desteğini almayı başarmıştı.

Dünya Ekonomik Forumu’nun düzenlediği Davos’ta düzenlenen forumda ilk kez bir Çin Cumhurbaşkanı açılış konuşması gerçekleştirdi. Konuşmasında beklendiği üzere küreselleşmeyi överek Davos katılımcılarının ve küreselleşme yanlılarının sempatisini kazanan Xi’nin özellikle Avrupa sermayesi tarafından dünya liderliği olarak potansiyel bir aday olarak görülmesine şaşırmamak gerek.

Tüm bu konuların aslında tek bir ortak noktası var. Çin ABD’nin dünya üzerindeki egemenliğini sarsıyor. ABD ise Çin’i kendi yuvasından çıkarmamak için elinden geleni yapıyor. Çin, “Bir Kuşak Bir Yol”un inşa edilebilmesi için projeye dahil olan ülkelerde istikrarın ve barışın hakim olması gerektiğini ısrarla belirtirken, ABD Çin’i çevre ülkelerdeki çeşitli sorunlar ile bölgesine hapsetmeye uğraşıyor.

Filipinler’de IŞİD saldırıları, Kore Yarımadası’nda askeri hareketlilik, Güney Çin Denizi’nde tansiyonun yükselmesi, Hindistan ile yaklaşık 2 ay süren sınır gerginliği, Katar krizinde Çin’in Suudi Arabistan ile İran arasında bir seçim yapmaya zorlanması ve son olarak Burma’da yaşanan olaylar bunlardan bazıları.

Çin bugün dünyanın ve özellikle AB’nin kendine biçtiği role uygun hareket edebilmek adına dış siyasette sıradan bir politika izliyor gibi görünse de, özellikle ABD desteğiyle çeşitli kanallardan egemenlik alanlarına ve “Bir Kuşak Bir Yol” projesinin geçeceği bölgelerde yapılan saldırılara oldukça sert tepki verdiği görülüyor. Önümüzdeki yıllarda Afrika ve Ortadoğu’da “İpek Yolu”na yönelik saldırılar, projenin engellenmesi, güvenliğinin sağlanması gibi konularda nasıl bir tavır alacağı da merak konusu.

Dünyanın bu derece çalkalanıyor olması, her yerde tansiyonun yükselmesi, Çin’in ABD hegemonyasını ciddi olarak tehdit etmesi ve her iki ülkenin de tüm dünyada askeri, siyasi ve ekonomik olarak etkisi bulunduğu düşünüldüğünde, çok kutuplu dünyaya gidişte bütün dünyayı etkileyen bir kriz döneminden geçtiğimizi söyleyebiliriz.

Çin, istemediğini sıkça dile getirse de ABD’ye daha ciddi bir rakip olacaktır. Asıl soru, Çin yeni bir ABD olacak mıdır?

http://gazetemanifesto.com/2017/09/10/cin-emperyalizme-yeni-lider-cikar-mi/Cvp:
Yazan Cevap içeriği
Üye Profili boşluk
melnur
[ Gelenek ]
Kurucu
Varsayılan Kullanıcı Resmi
Kayıt Tarihi: 02.08.2013
İleti Sayısı: 9.802
Konum: İstanbul
Durum: Forumda
İletişim E-Posta Gönder
| Özel ileti Gönder

45 kere teşekkür edildi.
34 kere teşekkür etti.
Cevap Yazan: melnur
Cevap Tarihi: 01.10.2017- 12:59


H.Murat Yurttaş yazdı | Emperyalizm üzerine III: Emperyalist sistemde liderlik

Resim Ekleme


H. Murat Yurttaş bu haftaki yazısında Çin’i ekonomik ve siyasi yönden değerlendiriyor

Emperyalist sistem içerisinde yeni bir durumun ortaya çıktığını ve emperyalist olmaya aday olduklarından şüphe olmayan özellikle Rusya ve Çin’in siyasi ve ekonomik olarak yükselişlerinin daha yakın ve derinlemesine değerlendirilmesi gerekiyor dedikten sonra Rusya ile başlamıştım. Şimdi de aynı kriterlerle Çin’e bakalım.

* * *

Çin üzerindeki dünyanın en büyük ekonomisi oldu olacak beklentisi bir yandan da ABD’nin yerine yeni bir lider ortaya çıkıp çıkmayacağı sorularını gündeme getirdi.

Dünyadaki eğilim, İkinci Dünya Savaşı sonrasında oluşturulan ve Soğuk Savaş koşullarında şekillendirilen mevcut emperyalist sistemin bu haliyle devam etmesinin zor olacağını gösteriyor. ABD ve İngiltere arasındaki yakınlık ile Almanya-Fransa-İtalya arasında belirlenen Avrupa Birliği arasında artan bir rekabet olduğu görülüyor. Bu bağlamda, bir yenilik olarak Brezilya, Rusya, Hindistan, Çin ve Güney Afrika’nın yeni bölgesel güçlerin öne çıktığını ve emperyalist olmaya aday olduklarını daha önce yazmıştık.

Büyük toprakları ve devasa nüfusuyla Çin kuşkusuz bu ülkeler arasında bir odak olma özelliği tartışmasız olan bir ülke. Ancak Çin hakkında bugün emperyalist değerlendirmesinin yapılıp yapılamayacağı biraz daha tartışmayı hak ediyor.

* * *

Çin ekonomisine baktığımızda bir dizi veriyi şöyle sıralayabiliriz;

– Nominal olarak dünya 2.’si olan 11,8 trilyon dolarlık ve satın alma gücü bakımından dünya 1.’si olan 23,2 trilyon dolarlık gayri safi milli hasılaya (GSMH) sahiptir. Bu, Çin’i satın alma gücü bakımından 20 trilyon dolar barajını ilk geçen ekonomi yapmaktadır.

– Bununla birlikte kişi başına düşen gelir nominal olarak 8.500 dolar ve satın alma gücü bakımından 16.500 dolar ile Çin sırasıyla 71 ve 78. sırada tutmaktadır.

– 1,4 milyarlık dünyanın en kalabalık nüfusunun içinden 807 milyonluk devasa bir işgücüne sahip ülkede, nüfusunun yüzde 29’u tarımda, yüzde 30’u sanayide ve yüzde 41’i hizmet sektöründe çalışıyor.

– GSMH’nin ise yüzde 9’u tarım, yüzde 40’ını sanayi ve yüzde 51’ini hizmet sektörü sağlıyor.

– Çin ekonomisi 1979-2010 arasında yıllık yüzde 10 büyüme ortalamasını tutturarak 2000 yılında İtalya’yı, 2005’te Fransa’yı, 2006’da İngiltere’yi, 2007’de Almanya’yı ve 2009’da Japonya’yı geçerek dünyanın ikinci büyük ekonomisi oldu.

– 9,6 milyon kilometrekarelik yüzölçümü ile kıyaslandığında Çin’in doğal kaynaklar açısından zengin sayılamayacağı söylenebilir. Hızlı büyüyen ekonominin ihtiyaçlarını karşılamak üzere doğal kaynaklarını büyük miktarlarda üretmekle birlikte pek çok alanda büyük bir hammadde ihtiyacına sahip bir ekonomi konumunda. Çin’in kömür rezervleri dahi onu dünyada ancak üçüncü sıraya koyuyor. Bu durum Çin’in dış ticaretteki geleceği açısından akılda tutulmalıdır.

– Çin’in ihracatı incelendiğinde, 2010’da 1,75 trilyon dolar olan ihracatın 2015 yılında 2,37 trilyon dolara yükseldiği ve bunun yüzde 48’ini makineler, yüzde 13’ünü giyim ve tekstil, yüzde 8,7’sini metaller ve mineraller, yüzde 5’ini kimyasal ürünler, yüzde 4’ünü taşıtlar, yüzde 4’ünü plastik ürünler ve yüzde 3’ünü aletler oluşturduğu görülüyor.

– Çin en çok ihracatı ABD (yüzde 19), Hong Kong, Japonya, Almanya, Güney Kore, Meksika, İngiltere, Hindistan, Kanada ve Vietnam ile gerçekleştiriyor.

– Çin’in ithalatına bakıldığında ise, 2010 yılında 1,1 trilyon dolar olan ithalatın 2015 yılında 1,27 trilyon dolara geldiği görülüyor. Çin’in en büyük ithalat kalemi yüzde 32,5 ile mineral ve değerli metaller de dahil olmak üzere metal hammaddeler. Bunu yüzde 25 oranıyla makineler, yüzde 13 ile taşıtlar ve aletler, yüzde 8 ile kimyasal ürünler, yüzde 5 ile plastik ürünler, yüzde 8 ile hayvansal ve bitkisel ürünler takip ediyor.

– Çin en çok ithalatı ABD, Güney Kore, Japonya, Almanya, Avustralya, Hong Kong, Malezya, Brezilya, Singapur ve Rusya ile yapıyor.

– Çin 2011’de ABD’ye karşı 275 milyar dolar ve Avrupa Birliği’ne karşı 92 milyar dolar dış ticaret fazlası verdi. Benzer şekilde Meksika, Hindistan, Kanada ile birlikte İngiltere, Fransa, İtalya, İspanya ve Türkiye gibi ülkelere karşı bakıldığında da 20 ile 35 milyar dolar arasında dış ticaret fazlası bulunuyor. Bununla birlikte Güney Kore’ye 88, Tayvan’a 87, Malezya’ya 37, Avustralya’ya 35, Almanya’ya 32, Suudi Arabistan’a 30 ve Japonya’ya 21 milyar dolar ticaret açığı verdi.

– Çin’in dış ticaret rakamlarında dikkat edilmesi gereken bir husus da Çin’de yapılan üretim sırasında yaratılan katma değerin aslında çok düşük olması ve bunun dış ticaret istatistiklerine yansımaması. Bir hesaplamaya göre, Çin’de üretilen “iPhone” ürünlerinden Çin’in ABD’ye karşı sağladığı dış ticaret fazlası 13 milyar doları geçiyor. Ancak, aynı hesaplamayı yaratılan katma değerler üzerinden yaptığınızda ABD sadece Çin’e karşı “iPhone” ürününden 7 milyar dolardan fazla ticaret fazlası veriyor. Bunun nedeni Çin’de yapılan üretimin “iPhone” ürünlerinin toplam maliyeti içindeki payının sadece yüzde 4 olduğu ve bu ürünlerin yarattığı katma değerin en fazla yüzde 10’u Çin’de kaldığı halde ürünün tüm maliyetlerinin Çin’den ABD’ye ihraç edilirken fiyatın içinde kalması.

– Çin’deki yabancı sermaye yatırımlarına bakıldığında 2016 yılında yatırım stoku 2,9 trilyon dolara yaklaşmış durumda. Çin’e 2005 ile 2008 arasında her yıl ortalama 140 milyar dolar doğrudan yabancı yatırım yapılırken 2009’da yaşanan yüzde 25’lik düşüş ertesi yıl toparlandı. 2010’dan 2013’e gelindiğinde yıllık doğrudan yabancı yatırım miktarı rekor düzey olan 291 milyar dolara gelirken ardından başlayan düşüşle birlikte 2016’da ise 2008’deki düzeye kadar geriledi. Bu iki dönem arasında doğrudan yabancı yatırımlar yüzde 40’a varacak şekilde azalmış oldu.

– 2016’da Çin’e yapılan yabancı yatırımların yüzde 69’u Hong Kong üzerinden geldi. Bunun dışında yüzde 5 Singapur, yüzde 4 Güney Kore, yüzde 3’er ABD, Macao, Tayvan ve Japonya, yüzde 2’şer Almanya ve İngiltere ile yüzde 1 Lüksemburg diğer yatırımcı ülkeler oldular. Bu yatırımların yüzde 43’ü imalat, yüzde 21’i emlak, yüzde 6’sı hizmetler, yüzde 6’sı toptan ve perakende ticaret ile yüzde 2’si ulaşım ve haberleşme sektörüne yapıldı.

– Çin yabancı ülkelerde 2005 ile 2013 yılları arasında yıllık ortalama 45 milyar dolar doğrudan yatırım yaparken bu tutar 2014-2016 yılları arasında yıllık ortalama 170 milyar doları geçmiş durumda. Çin’in doğrudan yatırım stoku 1,3 trilyon doları buluyor.

– Çin’in 2004-2010 arasında yaptığı yurtdışındaki yatırımları ise en çok 140 milyar dolar ile Hong Kong’a, 27 milyar dolar ile Cayman Adaları’na, 14 milyar dolar ile Virgin Adaları’na, 7 milyar dolar ile Avustralya’ya, 6 milyar dolarla Güney Afrika’ya, 5 milyar dolarla Singapur’a, 3,5 milyar dolarla ABD’ye, 3 milyar dolar ile Kanada’ya, 2,5 milyar dolar ile Rusya’ya ve 1,6 milyar dolar ile Myanmar’a gitti.

– Çin Forbes dergisinin dünyanın en büyük 2 bin şirketini gösteren listesinde 263 şirketle temsil ediliyor. Bunların arasında hizmet, inşaat, sigorta, madencilik, ev eşyaları, büyük bankalar, emlak ve bölgesel bankalar sektörlerinde dünyanın en büyük şirketleri Çinli firmalar. Ancak bunların Çin’in büyük nüfusu ve yüzölçümü düşünüldüğünde çok şaşırtıcı sayılmaması gerekir.

Bu ileti en son melnur tarafından 01.10.2017- 13:00 tarihinde, toplamda 1 kez değiştirilmiştir.
Cvp:
Yazan Cevap içeriği
Üye Profili boşluk
melnur
[ Gelenek ]
Kurucu
Varsayılan Kullanıcı Resmi
Kayıt Tarihi: 02.08.2013
İleti Sayısı: 9.802
Konum: İstanbul
Durum: Forumda
İletişim E-Posta Gönder
| Özel ileti Gönder

45 kere teşekkür edildi.
34 kere teşekkür etti.
Cevap Yazan: melnur
Cevap Tarihi: 01.10.2017- 13:00


* * *

Çin’e bakarken sosyalizmden devralınan planlamanın bu ülkenin ekonomik kalkınmasına katkı sunduğunu görmek gerekiyor. Bu haliyle son birkaç yılda büyüme oranının düşürülerek daha niteliksel bir hal almasına öncelik verilmesinin diğer kapitalist ülkelerden daha etkili sonuçlar doğurabileceği düşünülmelidir. Benzer şekilde “Tek Kuşak Tek Yol” projesinin de hayata geçtikçe Çin’in etkisini arttıracağı bilinmelidir. Dolayısıyla karşımızda ABD liderliğindeki emperyalist sistemde alternatif bir kutup yaratmaya ya da hiyerarşiyi değiştirmeye en yakın aday olduğunu biliyoruz.

Çin’in iktisadi verileri bize Rusya’dan farklı olarak sanayi odaklı bir ekonomiyi gösteriyor. Ayrıca Çin’in gelişen sanayisi ve elindeki görece az hammadde kaynakları düşünüldüğünde Çin’in iddialı ekonomik büyümesini sürdürmek için hammaddelere sürekli erişimini sağlamak gibi bir zorunluluğu bulunuyor. Bu durum Çin’in dünya ticaretinin serbestleşmesi ve yeni ticaret anlaşmalarında çıkarlarının önümüzdeki dönemde daha fazla tartışılacağını da gösteriyor. Çin’in yurtdışındaki yatırımlarının da esasında bu hammadde ihtiyacını karşılamaya yönelik olduğu tahmin edilebilir.

Çin’in bugüne kadarki ekonomik büyümesinin esas olarak ucuz ve devasa işgücü ile dev bir fabrika haline gelmesine dayandığı da görülebilir. Ancak iktisadi verilerin daha derinlemesine incelenmesi gerektiği de yukarıdaki “iPhone” örneğinde açıkça görülüyor. Çin, yüksek teknolojili ürünlerin yarattığı değer önemli ölçüde az olan montaj işlemlerini yerine getiren sanayisi ile emperyalist ekonomilerle gerçekten rekabet edebilecek nitelikte olmadığı açık olmalı.

Bununla birlikte, niteliksel büyümeyi öncelemek için büyüme oranını aşağıya çekmek, “Tek Kuşak Tek Yol” projesi ve Yuan’ın uluslararası para birimi olması için son yıllarda gösterilen tercihler Çin’in planının iktisadi göstergelerini bu rekabete hazırladığını açıkça ortaya koyuyor.

Çin’in en büyük gücünün 1,4 milyarlık devasa nüfusu olduğunu kabul etmek gerekiyor. Bu toplamda devasa bir iç pazar sağlarken dış dünyada rekabete hazırlayıcı da sayılabilir. Çin’in nüfus yapısını sağlıklı tutmak için “tek çocuk” politikasını da ikinci çocuğa izin verecek şekilde gevşettiğini söylemek gerekiyor.

Elbette bu devasa nüfus bir yandan da sorunlar biriktiriyor. Çin’de bir eksik istihdam sorunu yaşanıyor. Düşük ücretler, esnek istihdam modelleri gibi nedenler ciddi bir işsizlik olasılığını barındırıyor. Ayrıca tek çocuk politikası nedeniyle yaşlanan nüfusun ihtiyaçlarını karşılayacak kadar genç ve çalışabilir nüfus bulunmaması riski de bulunuyor.

Bunun yanı sıra özellikle enerji ihtiyacı ve karbon salınımlarının azaltılması gerekliliği Çin ekonomisini zorluyor. Dahası, Çin ekonomisinin yüksek büyüme oranlarının sürdürülebilir halde tutulması için gereken finansman ihtiyacı da büyüyor. Çin’in yabancı rezerv varlıkları ve özellikle ABD’ye verdiği borçlar dışında son birkaç yıldır sermaye ihraç eder bir konumda olsa da doğrudan yatırım stoklarının da gösterdiği gibi henüz yolun başında olduğu açık.

* * *

Çin’in öncülüğünde yürütülen “Tek Kuşak Tek Yol” altı kara ulaşımı koridoru ve bir deniz yolunu öngörüyor. Bunlar, Batı Çin’den Batı Rusya’ya uzanan “Yeni Avrasya Kara Köprüsü”, Kuzey Çin’den Doğu Rusya’ya uzanan “Çin-Moğolistan-Rusya Koridoru”, Batı Çin’den Türkiye’ye uzanan “Çin-Orta Asya-Batı Asya Koridoru”, Güney Çin’den Singapur’a uzanan “Çin-Çinhindi Yarımadası Koridoru”, Güney Çin’den Myanmar’a uzanan “Çin-Myanmar-Bangladeş-Hindistan Koridoru” ve Güney ve Batı Çin’den Pakistan’a uzanan “Çin-Pakistan Koridoru” ile Çin kıyılarından Singapur üzerinden Akdeniz’e uzanan “Deniz İpek Yolu”ndan oluşuyor.

Bu amaçla ABD ve Japonya dışında hemen her ülkenin halihazırda üye olduğu veya üye olması beklenen 100 milyar dolar sermayeli Asya Altyapı Yatırım Bankası (AAYB) ile ayrıca 40 milyar dolarlık İpek Yolu Fonu kuruldu. AAYB, kurulur kurulmaz Tacikistan, Bangladeş, Pakistan, Endonezya, Pakistan, Myanmar, Umman ve Azerbaycan’da 1,73 milyar dolarlık projeye finansman sağlamış durumda.

“Tek Kuşak Tek Yol” projeleri kapsamında 4 ile 8 trilyon dolar arasında altyapı yatırımı yapılması bekleniyor. Bu projelerin Asya’nın ve dünyanın ekonomik yapısını değiştireceği kesin olmakla birlikte Çin’in etkinliği ve amaçlarının belirleyici olacağı söylenebilir. Bu bağlamda, Çin’in uzun vadeli hedefleri açısından fikir verdiği söylenebilir. Ayrıca Çin’in finansal sermayesinin dünyaya açılmasının da bu projeyle birlikte ete kemiğe bürüneceği söylenebilir.

* * *

Çin’in dış politikasına kısaca göz atıldığında Tayvan’ın en temel sorunlarından biri olduğu görülüyor. İç Savaş sonrası milliyetçilerin elinde kalan tek yer olan bu ada üzerinde kurulu Çin Cumhuriyeti 1971’e kadar tüm Çin’in temsilcisi kabul edilirken bugün artık Çin Halk Cumhuriyeti bu statüye sahip. Çin’in ayrıca başta Hindistan, Vietnam ve Japonya olmak üzere neredeyse tüm bölge ülkeleriyle sınır ve münhasır ekonomik alan sorunları bulunuyor.

Çin, Afrika, Asya ve Pasifik bölgesinde etkisini arttırmayı sürdürürken Rusya ile stratejik bir ilişki geliştiriyor. Ancak ne Rusya ile ne de diğer ülkelerle ilişkileri emperyalist Avrupa Birliği ve NATO gibi bir işbirliği düzeyine erişmiş değil. Bununla birlikte Çin’in Pakistan gibi ABD’nin etkin olduğu kimi ülkelerle ilişkilerinin son yıllarda fazlasıyla geliştiği görülüyor.

Bununla birlikte son dönemde Kore Yarımadası, Güney Çin Denizi ve Myanmar’da yaşanan   bölgesel gerilimler ile Hindistan’la yaşanan sınır gerginliği gibi başlıkların Çin’i kontrol altında tutmak üzere ABD tarafından kaşındığı da görülüyor.

Öte yandan Çin’in yumuşak karnını ordusu oluşturuyor. Teknolojik yeterliliği kuşkulu olmakla birlikte giderek kendi askeri sanayisine dayanan Çin ordusunun 15-20 yıl içinde ABD ordusunun becerilerine ulaşabileceği ileri sürülse de bunun şimdilik kolay olmadığı da söylenmeli.

* * *

Tüm bu açıklamalar ışığında Çin’in “gelecek vaat eden” bir odak olduğu tartışmasız olmakla birlikte emperyalist olarak değerlendirilmesi için henüz çok erken olduğu rahatlıkla söylenebilir. Son dönemde ABD ile yaşadığı gerginliklerin sona ereceğini söylemek mümkün olmasa da sonuç olarak bu gerginlikte ABD’nin başka güçleri kendi düzeyine yaklaştırmama politikasının mı Çin’in ekonomik büyümesinin mi galip geleceğini zaman gösterecek.

Çin’in emperyalist sisteme liderlik etmesinden çok ayrı bir kutup oluşturma potansiyelinin daha öne çıktığı görülüyor. Bunun ötesine geçen analizler ise ancak ABD’yi yerinden etme telaşıyla uydurulan masallar olabilir.

http://gazetemanifesto.com/2017/09/30/emperyalizm-uzerine-iii-emperyalist-sistemde-liderlik/Cvp:
Yazan Cevap içeriği
Üye Profili boşluk
melnur
[ Gelenek ]
Kurucu
Varsayılan Kullanıcı Resmi
Kayıt Tarihi: 02.08.2013
İleti Sayısı: 9.802
Konum: İstanbul
Durum: Forumda
İletişim E-Posta Gönder
| Özel ileti Gönder

45 kere teşekkür edildi.
34 kere teşekkür etti.
Cevap Yazan: melnur
Cevap Tarihi: 31.10.2021- 15:06


Çin’in başarısı kimin? - H.Murat Yurttaş


"Lenin’in emperyalizm teorisi için en çok söylenebilecek niteliklerden biri, süper, ultra gibi adlarla anılan emperyalizmin kendi içerisindeki çıkar çatışmaları ve çekişmeleri bütünüyle yok saymaya varan tezlerle olan hesaplaşmasıdır. Lenin için bir hiyerarşi yoktur, güçleri farklılaşan emperyalist güçler vardır."
 
En başında kısaca yazalım. Yunanistan Komünist Partisi, Pire Limanı’nın bugün %67’ye ulaşan payının Çin devlet şirketi COSCO’ya satılmasından bu yana bu özelleştirme ile mücadele etmenin yolunu Çin’i emperyalist ilan etmekte buldu.

Benzer şekilde Rusya doğalgazının Yunanistan üzerinden taşınması ihtimalleri konuşulmaya başlandığında ise bu kez emperyalist sayılma sırası Rusya’ya gelmiştir.

Bu yaklaşımdaki “yabancılık” unsurunun doğrudan “emperyalizm” tartışmasının bir unsuru sayılmasından başlayarak bir dizi sorunu barındıran bu yaklaşımın teoriden kopukluğunun en güzel örneklerinden birisi ise Türkiye’de Komünist Parti’nin 2017 yılında yayınladığı konferans raporundaki Lenin’in emperyalizm teorisini ters yüz eden ve meseleyi bir siyasi soruna indirgeyen yaklaşımda görülmüştü.

* * *

Buradan ilerlerken not etmek gerekir ki, emperyalizm “hiyerarşik bir sistem” değildir. Emperyalist hiyerarşi, reel sosyalizm ile mücadele ve “Soğuk Savaş” döneminde kurulan ittifaklar bağlamında ortaya çıkan bir anomalidir. Bir tür tarihsel çıkarların belirlediği kapitalizmin doğasına aykırı “zorunlu işbirliği”nin sonucudur.

Lenin’in emperyalizm teorisi için en çok söylenebilecek niteliklerden biri, süper, ultra gibi adlarla anılan emperyalizmin kendi içerisindeki çıkar çatışmaları ve çekişmeleri bütünüyle yok saymaya varan tezlerle olan hesaplaşmasıdır. Lenin için bir hiyerarşi yoktur, güçleri farklılaşan emperyalist güçler vardır.

Emperyalizm ne hiyerarşik olmak zorundadır ne bir “dünya sistemi”dir. Kapitalizmin belli bir gelişkinlikte ve belli özellikleri olan en yüksek aşamasıdır. Farklı sermaye gruplarının ve bunların devletlerinin birbirleriyle sürekli bir rekabet, çekişme ve çatışma içerisinde oldukları bir kaotik durumdan sistem ve hiyerarşi çıkmaz.

Bu emperyalizmin tarihini tam olarak kavrayamayan veya yok sayan bir yanlış değerlendirmenin ürünüdür.

* * *

Bu yanlışlardan arınarak sağlıklı bir değerlendirme yapmak gerekir. Bu nedenle Çin’i değerlendirirken bazı kritik soruların cevaplanması gerekiyor.

Bunların en başına Çin’in 1990’da kişi başına 300 dolar olan gelirini bugün 10 bin dolara taşırken başarı kapitalizmin midir? Böyle diyeceksek iki sorunun daha cevabını vermek gerekir.

Birincisi, kapitalizm neden başka ülkelerde benzer sonuçların ortaya çıkmasını sağlamamıştır? İkincisi ise planlamanın etkileri, üretim araçlarında özel mülkiyetin payı ve bunların büyümeye katkıları ile kamusal mülkiyetin payı ve bunların büyümeye katkıları arasında bir kıyas yapınca ne gibi sonuçlarla karşılaşıyoruz?

Tarihsellik diyeceksek hiçbir zaman kapitalistleşmemiş bir toplumun sosyalizme geçerken izleyeceği yolun 1917 Rusya’sı gibi bölgesel de olsa kapitalizmin gelişkin halde var olduğu veya günümüz Türkiye’si gibi kapitalizmin gelişkin halde tüm ülkede egemen olduğu örneklerle aynı şekilde olacağını söylemek mümkün müdür?

Emperyalizmi sadece yabancılık unsuru üzerinden ele almaya varacak bir noktaya varmayı hangi teorik temele dayandıracağız?

Sosyalist kuruluş aşamalarında kapitalizme alan açılmasının büsbütün karşısında mıyız?

* * *

Çin’in başlı başına bir model olduğunu tartışmaktan ziyade Çin’i bekleyen tehlikeler ile birlikte Çin’e özgü sosyalizm, 21. yüzyıl sosyalizmi iddiası ile uyumluluğu incelemenin daha verimli ve ileride tüm devrimler yönünden önemli olan sorulara cevap bulmak için bu yaklaşım çok daha sağlıklı olacaktır.

Çin’e eleştirel yaklaşmakla onu emperyalist saymak arasında büyük bir açı vardır. Dahası Çin’in iddiasının sosyalizmi kurmanın daha ilk adımlarını atmaktan ibaret olduğu bugün Çin’in kapitalist olup olmadığını tartışmak da yararlı ve ilerletici değildir.

Dahası emperyalizmin kapitalist dahi olsalar emperyalist olmadıkları açık olan Çin ve Rusya’ya karşı müdahale ve saldırganlıklarını da doğru şekilde konumlandırmak için bu tartışmanın teorik çerçevesinin doğru çizilmesi gerektiği tartışmasızdır.

* * *

Dünya bir kez daha emperyalist rekabetin gerilimlerine doğru ilerlerken yanlış sularda vakit kaybetmemek gerekiyor.

https://gazetemanifesto.com/2021/cinin-basarisi-kimin-471160/Yeni Başlık  Cevap YazForum Ana Sayfası

 


 Bu konuyu 1 kişi görüntülüyor:  1 Misafir, 0 Üye
 Bu konuyu görüntüleyen üye yok.
Konuyu Sosyal Ortamda Paylas
Benzer konular
Başlık Yazan Cevap Gösterim Son ileti
Konu Klasör Emperyalizme ve kapitalizme OXI denizcan 0 2012 09.07.2015- 19:54
Konu Klasör TKP'den yeni parti çıktı! İşte yeni partinin ismi denizcan 0 4284 21.07.2014- 04:13
Konu Klasör Kürt çözümünde yeni dönem ve yeni toplumsallık... denizcan 0 2734 12.12.2014- 15:24
Konu Klasör Yeni Türkiye'nin yeni normali ve sosyalizm... melnur 8 1077 19.04.2021- 08:13
Konu Klasör Yeni durum, yeni dizilim umut 0 2608 12.10.2015- 09:31
Etiketler   Çin:,   Emperyalizme,   yeni,   lider,   çıkar,  
SOL PAYLAŞIM
Yasal Uyarı
Sitemiz Bir Paylasim Forum sitesidir Bu nedenle yazı, resim ve diğer materyaller sitemize kayıtlı üyelerimiz tarafından kontrol edilmeksizin eklenebilmektedir. Bu nedenden ötürü doğabilecek yasal sorumluluklar yazan kullanıcılara aittir. Sitemiz hak sahiplerinin şikayetleri doğrultusunda yazı ve materyalleri 48 Saat içerisinde sitemizden kaldırmaktadır.
Bildirimlerinizi info@solpaylasim.com adresine yollayabilirsiniz.
Forum Mobil RSS