SolPaylaşım  
Ana Sayfa  |  Yönetim Paneli  |  Üyeler  |  Giriş  |  Kayıt
 
OTURUYORSAN KALK; AYAKTAYSAN YÜRÜ; YÜRÜYORSAN KOŞ!
Yurt ve dünya sorunlarına soldan bakan dostlar HOŞGELDİNİZ .Foruma etkin katılım yapabilmeniz için KAYIT olmalısınız.
Yeni Başlık  Cevap Yaz
Cansız parçacıklar canlı gibi davranabiliyor!           (gösterim sayısı: 427)
Yazan Konu içeriği
Üye Profili boşluk
melnur
[ Gelenek ]
Kurucu
Varsayılan Kullanıcı Resmi
Kayıt Tarihi: 02.08.2013
İleti Sayısı: 6.666
Konum: İstanbul
Durum: Forumda Değil
İletişim E-Posta Gönder
| Özel ileti Gönder

7 kere teşekkür etti.
7 kere teşekkür edildi.
Konu Yazan: melnur
Konu Tarihi: 05.01.2018- 20:15


Cansız parçacıklar canlı gibi davranabiliyor!

Resim Ekleme

Burton’un laboratuvarı, küçük plastik parçacıklardan daha karmaşık sistemler üretmek üzerine çalışıyor. Parçacıklar, iyonlaştırılan argon gazının oluşturduğu plazma ile dolu vakum tankına konuluyor. © Justin Burton, Emory University

Emory Üniversitesi’nden fizikçiler cansız parçacıklardan oluşan bir sistemin kristal ve akışkan durumlar arasında gidip gelirken canlı gibi davranabildiklerini gösterdi. Physical Review Letters’da yayımlanan makale, bu dinamiklerin anlaşılması yolunda ilk deneysel bulguları sundu.

Üniversiteden fizik profesörü Justin Burton, en basit fiziksel sistemde ve sabit ortamda, bazı özelliklerin sürekli değiştiğini keşfettiklerini söyledi. Ona göre, sistemleri o kadar basitti ki, bu kadar karmaşık bir davranışın bu basitlikten çıkmasını beklemiyorlardı. Çoğu canlı sistem -ateş böceklerinden nöronlara- davranışlarını benzer şekilde değiştirirler; sistemi açma ve kapama. Hücrelerin düzenlenmesinde, gen yazılımlarında ve nöron aktivitelerinde bir durumdan diğerine değişme özelliği beklenen bir olaydır. Son makalede ise, kum kadar küçük cansız plastik taneciklerin de açma-kapama düğmesine sahip oldukları gösterildi.

Burton, taneciklerin tek başına kristal ve akışkan durumlar arasında geçiş yapamayacağını, ancak 40 kadarı bir araya geldiğinde açma-kapamanın gözlemlendiğini söyledi. Davranış değiştirebilme özelliğinin önceden düşünüldüğünden çok daha evrensel bir anlama gelebileceğini öne sürdü. Laboratuvarlarında plastik parçacıklar model olarak kullanıldı. Bunun sebebi, parçacıkların katının erimesini taklit edebilmesi ve sistemin kuvvet etkisiyle nasıl değiştiğinin gözlemlenebilmesi.

Parçacıklar argon plazmayla dolu bir vakum tankına konuldu. Tankın basıncı değiştirilerek parçacıkların hareketlerinin uyarılmış ve serbest durumdan sıkışık ve stabil bir duruma nasıl değiştiği incelendi.

Emory lisansüstü öğrencisi Guram “Guga” Gogia, bir çalkalayıcıya basarak ve parçacıkları plazma ile doldurulmuş vakum tankına yavaş yavaş ekleyerek yüklü bir elektrot üzerinde havada yüzen tek bir partikül tabakası oluşturdu ve sonrasında keşif anı yaşandı.Gogia, “Tankın parametrelerini düşük bir gaz basıncına ayarlarsam ve serbestçe dolaşmalarını sağlarsam, partiküllerin nasıl davranacağını merak ediyordum,” diyor ve ekliyor, “Birkaç dakika sonra çıplak gözle garip davrandıklarını görebiliyordum”. Saniyeler içerisinde parçacıkların katı yapılarından eriyerek gaz gibi bir duruma geçtiklerini ve bu erime ve yeniden kristalleşmenin iki durum arasında sürekli gerçekleştiğini gözlemledi. “Bir buz kütlesini oda sıcaklığında bıraktığınızı hayal edin. Erirse şaşırmazsınız, ama eridikten sonra tekrar buza döner ve tekrar erirse şok olursunuz.”

Gogia deneyleri tekrarlayarak doğruladı ve ölçümlerle gösterdi. Bulgular dengede olmayan sistemler için basit bir model oluşturabilir. Burton, bir durumdan diğerine değişmenin fiziksel dünyamızın her yerde bulunan bir parçası olduğunu söyledi. “Dünyanın ikliminden beynimizdeki nöronlara kadar hiçbir şey uzun süre kararlı durumda kalamaz. Sistemlerin nasıl değiştiğini anlamak, fizik için temel bir sorudur. Bizim modelimiz bu davranışı karmaşıklığından kurtarıyor ve gereken minimum içeriği sunuyor. Bu da karmaşık sistemleri anlamak için bir başlangıç noktası sağlıyor.”

Çeviren: Nazlı Turan

Notre Dame Üniv.   Havacılık ve Makine Mühendisliği Doktora Öğr.


Kaynak: https://www.sciencedaily.com/releases/2017/11/171102124927.htm

( Bilim ve Gelecek dergisinin sorumlusu Erdal Helvacıoğlu'nun facebook'ta paylaştığı bir yazı.)
Bu ileti en son melnur tarafından 05.01.2018- 20:17 tarihinde, toplamda 1 kez değiştirilmiştir.
Yeni Başlık  Cevap YazForum Ana Sayfası

 


 Bu konuyu 1 kişi görüntülüyor:  1 Misafir, 0 Üye
 Bu konuyu görüntüleyen üye yok.
Konuyu Sosyal Ortamda Paylas
Benzer konular
Başlık Yazan Cevap Gösterim Son ileti
Konu Klasör Para ve din siyasetten dışarı! toplumcu 0 1989 25.01.2014- 13:35
Konu Klasör Tercümeye harcanan para her yıl katlanıyor imgetercume 0 1275 24.06.2015- 11:55
Konu Klasör Sokakta sarılmak suç: 91 TL para cezası umut 5 2118 22.10.2014- 11:56
Konu Klasör 'Erdoğan'ın korkunç bir para eğilimi var' toplumcu 0 1589 04.03.2014- 23:13
Konu Klasör ''Evden para çıkışının görüntüsü var” kemalist 0 1592 26.02.2014- 11:11
Etiketler   Cansız,   parçacıklar,   canlı,   gibi,   davranabiliyor
SOL PAYLAŞIM
Yasal Uyarı
Sitemiz Bir Paylasim Forum sitesidir Bu nedenle yazı, resim ve diğer materyaller sitemize kayıtlı üyelerimiz tarafından kontrol edilmeksizin eklenebilmektedir. Bu nedenden ötürü doğabilecek yasal sorumluluklar yazan kullanıcılara aittir. Sitemiz hak sahiplerinin şikayetleri doğrultusunda yazı ve materyalleri 48 Saat içerisinde sitemizden kaldırmaktadır.
Bildirimlerinizi info@solpaylasim.com adresine yollayabilirsiniz.
Forum Mobil RSS