SolPaylaşım  
Ana Sayfa  |  Yönetim Paneli  |  Üyeler  |  Giriş  |  Kayıt
 
OTURUYORSAN KALK; AYAKTAYSAN YÜRÜ; YÜRÜYORSAN KOŞ!
Yurt ve dünya sorunlarına soldan bakan dostlar HOŞGELDİNİZ .Foruma etkin katılım yapabilmeniz için KAYIT olmalısınız.
Yeni Başlık  Cevap Yaz
TKH ve gazetemanifesto üzerine...           (gösterim sayısı: 494)
Yazan Konu içeriği
Üye Profili boşluk
melnur
[ Gelenek ]
Kurucu
Varsayılan Kullanıcı Resmi
Kayıt Tarihi: 02.08.2013
İleti Sayısı: 6.551
Konum: İstanbul
Durum: Forumda Değil
İletişim E-Posta Gönder
| Özel ileti Gönder

7 kere teşekkür etti.
7 kere teşekkür edildi.
Konu Yazan: melnur
Konu Tarihi: 07.04.2018- 08:07


SOLgazete'nin yayın hayatına son vermesinden bu yana, tatile gittiğim günler dışında pek günlük gazete almıyorum.   Yurt ve dünya haberlerini de TV dışında Sol, İleri ve gazetemanifesto   sitelerinden takip etmeye çalışıyorum. Bilindiği gibi Sol TKP'nin, İleri HTKP'nin (TİP) ve gazetemanifesto da TKH'nin yayın organı. Sadece yayın organları açısından bakıldığında SOL'un önemli bir birikimi yansıttığını, İleri'nin de özellikle Çulhaoğlu'nun varlığıyla önemsenmesi gerektiğini, gazetemanifesto'nun ise ha bugün ha yarın yayınına son verecekmiş gibi bir algı yarattığını söyleyebilirim. Yazarlar bölümüne baktım, en son yazılan yazı 24 Mart. Bugünse ayın 7'si. yaklaşık 15 gündür gazetemanifesto'da yazarlara ayrılan bölümde yeni bir yazı yok.

Çok şaşırmıyorum; iyi niyetle çıkılan yolda fazla duygusallığa yer olmamalı. Ve özellikle sol siyasette şu bencil tavırlardan da bir an önce sıyrılmalı. KP TKP adını alırken birleşme üğzerine görüşmeler yapıldığını biliyoruz. Olmadı. Nedeni şu ya da bu. Ama bir gerçek var ki KP-TKP bu damarın öncüsü olduğunu çoktan kanıtladı. TKH'nin bir an önce bu damara katılması gerekirken   solculara yakışmayacak türden bir ayak direme emek ve zaman açısından sola zarar vermiyor mu? TKP ve TKH ideolojik yönden farksız iki siyasi oluşum. Erkan Baş'ın HTKP'si ise   başka bir kulvarda yol aldığını söyleyelim. TKH ve TKP'nin ideolojik yönden ( hemen hemen) farksız oluşları Türkiye gibi her tarihsellikte çok önemli sorunlar yaşayan bir ülkede bir araya gelmelerini, bir olmalarını gerekli kılıyor. TKH yönetiminin böyle böyle düşündüğünü tahmin ediyorum. Peki, o halde neden olmadı, neden olmuyor? ''TKP yönetiminin hatalı'' olduğunu söylemenin bir inandırıcılığı ve yararı var mı?

Daha önce de değinmiştim; birleşilmelidir. Bu birleşme parti kapatarak TKP'ye katılma şeklinde mi olur, yoksa başka bir formül yaratılabilir mi; pek kestiremiyorum. Ama gözlemlediğim bir şey varsa, o da ''parti MK'sinin yarı yarıya'' olması gibi bir koşulun bu saatten sonra hiçbir geçerliliğinin olamayacağı yönünde.

gazetemanifesto'nun özellikle yazarlar bölümünün hali içler acısı. ''yarı yarıya birliktelik'' diye tutturabilen bir oluşumun durumu bu olmamalı. Sadece bu da değil. TKH'nin TKP ile aynı yetkinlik   ve etkinlikte olduğu algısı yaratmaya çabalamasının da bir inandırıcılığı olmuyor. Başta da söylediğim gibi, sadece emek ve zaman kaybı ve tabi bir de işin maddi boyutu-kaybı var.

Türkiye solu şu sen-ben kavgasından sıyrılmalıdır. TKH HTKP gibi ideolojik açıdan farklı bir kulvarda değil. O zaman yapması gerekenin bir an önce TKP'ye katılmak olduğunu anlamalıdır.

Bir an önce!Cvp:
Yazan Cevap içeriği
Üye Profili boşluk
melnur
[ Gelenek ]
Kurucu
Varsayılan Kullanıcı Resmi
Kayıt Tarihi: 02.08.2013
İleti Sayısı: 6.551
Konum: İstanbul
Durum: Forumda Değil
İletişim E-Posta Gönder
| Özel ileti Gönder

7 kere teşekkür edildi.
7 kere teşekkür etti.
Cevap Yazan: melnur
Cevap Tarihi: 08.04.2018- 16:30


Ekleyelim; TKH TKP'ye katıldığında sosyalist solda çok büyük bir sıçrama mı olacak? Kuşkusuz hayır, ama en azından TKH'nin kapsadığı alanda zaman ve emek kaybı ortadan kalkacak. Gereksiz bir şeki,lde yan yollara sapma ortadan kalkacak. Bir anlamda TKP'nin sesi daha gür çıkacak ve bu saçma ayrılık son bulmuş olacak. TKH'nin ideolojik donanım açısından TKP'nin önüne geçebilme şansı bulunmuyor. Mümkün değil. Böyle bir şey olmayacak. O zaman hem parti yönetiminin ve hem de üyelerinin bu konuyu derinliğine ele almaları gerekmiyor mu?Yeni Başlık  Cevap YazForum Ana Sayfası

 


 Bu konuyu 1 kişi görüntülüyor:  1 Misafir, 0 Üye
 Bu konuyu görüntüleyen üye yok.
Konuyu Sosyal Ortamda Paylas
Benzer konular
Başlık Yazan Cevap Gösterim Son ileti
Konu Klasör Bir kez daha, seçimler ve solumuz üzerine... melnur 1 80 12.02.2019- 18:32
Konu Klasör GazeteManifesto'dan İleriHaber'e... melnur 1 493 03.01.2018- 10:18
Etiketler   TKH,   gazetemanifesto,   üzerine.
SOL PAYLAŞIM
Yasal Uyarı
Sitemiz Bir Paylasim Forum sitesidir Bu nedenle yazı, resim ve diğer materyaller sitemize kayıtlı üyelerimiz tarafından kontrol edilmeksizin eklenebilmektedir. Bu nedenden ötürü doğabilecek yasal sorumluluklar yazan kullanıcılara aittir. Sitemiz hak sahiplerinin şikayetleri doğrultusunda yazı ve materyalleri 48 Saat içerisinde sitemizden kaldırmaktadır.
Bildirimlerinizi info@solpaylasim.com adresine yollayabilirsiniz.
Forum Mobil RSS