SolPaylaşım  
Ana Sayfa  |  Yönetim Paneli  |  Üyeler  |  Giriş  |  Kayıt
 
OTURUYORSAN KALK; AYAKTAYSAN YÜRÜ; YÜRÜYORSAN KOŞ!
Yurt ve dünya sorunlarına soldan bakan dostlar HOŞGELDİNİZ .Foruma etkin katılım yapabilmeniz için KAYIT olmalısınız.
Yeni Başlık  Cevap Yaz
Yalçın Küçük: “Perincek'in sola verdiği zararı''           (gösterim sayısı: 660)
Yazan Konu içeriği
Üye Profili boşluk
melnur
[ Gelenek ]
Kurucu
Varsayılan Kullanıcı Resmi
Kayıt Tarihi: 02.08.2013
İleti Sayısı: 6.655
Konum: İstanbul
Durum: Forumda Değil
İletişim E-Posta Gönder
| Özel ileti Gönder

7 kere teşekkür etti.
7 kere teşekkür edildi.
Konu Yazan: melnur
Konu Tarihi: 12.05.2018- 10:15


Yalçın Küçük: “Doğu’nun sola verdiği zararı hiçbir ajan vermemiştir”

Küçük, “Tayyip Efendi’nin meddahı oldu” diye andığı Perinçek’in siyasi tarihinden kesitler aktararak “Doğu’nun, Türk soluna verdiği zararı hiçbir ajan vermemiştir” dedi

Resim Ekleme

Doğu Perinçek’in, Soner Yalçın’a geçen hafta yazdığı mektupta eleştiri yönelttiği Yalçın Küçük, Odatv’de Perinçek’e yanıt veren bir yazı kaleme aldı.

Küçük, “Arkadaşımdır ve pek tuhaf bir arkadaşlık olmalıdır” diye andığı Perinçek için “Tayyip Efendi’nin meddahı oldu” dedi ve siyasi geçmişinden bazı hatırlatmalarda bulundu.

Perinçek’in siyasi tarihçesi

Yalçın Küçük, şimdi “Tayyip Efendi’nin meddahı” olan Perinçek’in TİP’ten Bekaa’ya uzanan siyasi geçmişinden şu hatırlatmaları yaptı:


(a) Doğu, TİP’e girdi, sonra yıkmaya çalıştı. Süleyman Demirel’in Moskova gezisinden sonra Sovyet Komünist Partisi’nin TİP’i yıkma girişimlerine denk geldi, çok aktif oldu. (b) Sonra TKP ile başladı ve gizli TKP liderlerini tek tek ifşa etti, adreslerini yayınladı, ihbarcılık yaptı. (c) Önce Kürtler’e yaklaştı ve şimdi nefret ve kin saçıyor, burada devam etmektedir.

Bunların çoğu tekrardır ve yazılıdır ve sanki bir özettir. Bu ise çok güzel bir hikayedir, ilk defa ben Bekaa Vadisi’ne gittim ve Öcalan ile ilk olarak, bir Türk devrimcisi olarak konuştum. Yayıladım.

Sonra Emeğin Birliği’nden, Teslim Töre, bir arkadaşım, bana şunları aktardı; Hocam, Perinçek senden sonra, Apo’ya gidecek, görüşecek, Kürtçü olacak ve sonra… Ve tam söylediği gibi çıktığını biliyoruz. Belki tahmin ve belki istihbarattır. Bilemeyiz.

Devrimcileri polise ihbar etti

Küçük, şimdi Kürt düşmanlığı yaptığını söylediği Perinçek’in 1980 öncesi devrimcileri açık adreslerini yayımlayarak polise ihbar ettiğini hatırlattı:


Bu dönemde Perinçek çok ateşli bir Maocudur. Yaptıkları ise şunlardır, Sovyetler’den aldığı işaretler üzerine TİP’i yıkmaya kalktı ve mutlak anlamda yıkmasalar dahi, çok zayıflattılar. Daha sonra, gizli TKP’yi ortadan kaldırmaya çalıştı ve utanılacak işler yaptı. Gizli TKP’nin gizli birçok üyesinin isimlerini ve adreslerini Aydınlık Gazetesi’nde ilan etti. Çok açıkça ihbar ediyordu ve demek Perinçek aynı zamanda bir ihbarcıdır. Polise bildirdi, bilinmektedir.

Perinçek ajan mı?

Küçük, Perinçek’in ajan olup olmadığı üzerine tartışmalara da bir Behice Boran anısı ile değindi:

Bir gün tutuklu, Mamak’ta olabilir, bir davada sırasını bekliyor. Tutuklu gençlerden biri, sırada, bir soru sormak için yanıyor ve ‘Hocam’, diyor, ‘Beni hatırlıyor musunuz?’. ‘Hayır, evladım’ ve bunun üzerine genç, ‘nasıl hatırlamazsınız’, biraz şaşırıyor, ‘Ben partinizi çok bastım’, diyor. Behice Hanım’ın hatırlaması gerekiyor. Cevabı şudur, ‘Aman evladım o kadar çoktunuz ki, hangi birinizi hatırlayayım’ ve bunları gülerek anlatıyor. Bana naklederken de gülüyordu. Gülmek Behice Hanım’a çok yakışıyor.

Bunun üzerine genç tutuklu rahatlıyor ve sorusunu açıklıyor. Önce Doğu’yu ve sonra herhalde hocasını kastederek soruyor, ‘ajan mı’; sorusu budur. Behice Hanım’ın cevabı ise şudur: ‘Evladım, bilemem. Ama ajan olup olmaması hiç önemli değildir. Sosyalizme zararını soruyorsan bütün ajanlardan daha çoktur.’ Önemli olan işte budur. Doğu’nun, Türk soluna verdiği zararı hiçbir ajan vermemiştir.

http://sendika62.org/2017/10/yalcin-kucuk-dogunun-sola-verdigi-zarari-hicbir-ajan-vermemistir-452830/
Bu ileti en son melnur tarafından 14.05.2018- 13:30 tarihinde, toplamda 1 kez değiştirilmiştir.
Cvp:
Yazan Cevap içeriği
Üye Profili boşluk
melnur
[ Gelenek ]
Kurucu
Varsayılan Kullanıcı Resmi
Kayıt Tarihi: 02.08.2013
İleti Sayısı: 6.655
Konum: İstanbul
Durum: Forumda Değil
İletişim E-Posta Gönder
| Özel ileti Gönder

7 kere teşekkür edildi.
7 kere teşekkür etti.
Cevap Yazan: melnur
Cevap Tarihi: 14.05.2018- 13:53


Perincek gerçekten ilginç bir kişilik. MİT ajanı olduğunu hiç düşünmüyorum. Faşist olduğu iddiiaları da çok abartılı.   Bence her iki iddia da konu dışı olmalıdır. Bir konunun anlaşılabilmesi o konuda saçma sapan iddiaların ileri sürülmesi anlamına gelmez. Perincek'in siyasetini beğenmemek öncelikle ne söylediğini anlamaktan ve sonra da karşı argümanlar oluşturmaktan geçer. Solun anlama ve eleştirme yönteminde bu vardır, bu olmalıdır. Sanal ortamda, sosyal medyada özellikle Kürt milliyetçilerinde ve Kürt hareketinin kuyruğuna takılmayı solculuk sanan çevrelerde bir kolaycılık hakim. Beğenmediniz mi; söyledikleri hoşuna gitmiyor mu; ''faşist'' de, ''MİT ajanı'' de, yetmiyorsa, ''Sosyal şoven'', ''sosyal faşist'' de...-bundan bir şey çıkmıyor ki! Ne bir anlatı var, ne bir eleştiri! Sadece karalama, hakaret ve küfür...

Perincek soldur; beğenirsiniz, beğenmezsiniz; güncel siyasetteki yer tutuşuna katılır veya katılmazsınız, ideolojik doğrultusundan yana bir tavır koyarsınız veya karşı çıkarsınız; ama nasıl bir değerlendirme yaparsanız yapın, Perince'in sol saflarda olduğu gerçeğini yadsıyamazsınız. Kimi zaman güncele yaklaşım konusunda o kadar farklı bir yorumda bulunur ve karşısındakinden üstteki cümlede sayılan etiketlerden birini veya birkaçını savurursunuz; ama yine de böyle bir kızgınlık bile Perincek'in sol saflarda bir ömür geçirdiği gerçeğini değiştirmez.

Doğu Perincek'e yöneltilen en önemli eleştiri 80 öncesinde ( bir kısım) devrimcileri ihbar etmesidir ve bu ihbarcılığı açık açık yayın organında dile getirmesidir. Bu olayın savunulacak hiçbir yanı yok. Geçenlerde bir yerde okudum; Perincek'e bu olay hatırlatıldığında ve ''pişman mısınız?'' diye sorulduğunda Perincek'in yanıtı ''pişman değilim'' şeklinde olmuş. O olayın nedeni olarak partisine yapılan silahlı saldırılar olduğunu söylemiş. Gerekçe ne olursa olsun, bir devrimcinin bir devrimciyi, bir solcunun bir başka solcuyu siyasi nedenlerle polise ihbar etmeye kalkışmasını anlayabilmek zor. Ama hayatı şöyle ya da böyle sol mücadele içinde geçmiş birinin bu gerekçeyle solcu sayılmamasını da anlamak mümkün değil.

Konu Perincek olduğunda tartışılacak pek çok şey ileri sürülebilir. Örnekse Türkiye devrimi konusundaki görüşleri ve sola milliyetçiliği bulaştırması da sorunlu. Ama en sorunlu yanı, çok fazla keskin zikzaklar çizmesi. İdeolojik doğrultuda çok büyük savrulmalar olmaksızın güncel siyasete yaklaşımda koşullara bağlı olarak   farklılıklar ortaya çıkabilir. Ama bu farklılık, bu farklı siyaset tarzı Perincek'de çok sık gerçekleşiyor. Ve bir öncesinde savunduğu görüşleri bir sonraki zikzakında bütünüyle reddedici bir tavır içine girebiliyor. Örnekse, Kürt hareketine yaklaşım biçimindeki keskin zik zak ve Erdoğan konusundaki yanlış yorumlama kaynaklı bir başka zik zak!

Böyle yaklaşıldığında, böyle bakıldığında Perincek'te eleştirilecek pek çok özellik bulunabilir; ama son kertede solda olmadığı, öteden beri sol mücadelenin içinden gelmediği iddia edilemez. Sosyal medyada, internetin sözde sol-sosyalist forumlarında Perincek'e yapıştırılan hakaret ve küfürlerin bu tür siyasi değerlendirmeler kaynaklı olduğunu hiç düşünmüyorum. Yine aynı noktaya geleceğim; Kürt milliyetçiliğinin kendilerini desteklemeyen her parti ve kişiye yönelik eleştiri(!), hakaret ve küfürlerinden Perincek'in payına düşen sıfatlar bunlar. Peşlerine takılan kuyrukçu tiplerin de konuyu köpürtmesi konunun içinden çıkılmaz bir hale dönmesine neden oluyor.

Bence konunun açılımı bu!
Bu ileti en son melnur tarafından 14.05.2018- 14:08 tarihinde, toplamda 1 kez değiştirilmiştir.
Yeni Başlık  Cevap YazForum Ana Sayfası

 


 Bu konuyu 1 kişi görüntülüyor:  1 Misafir, 0 Üye
 Bu konuyu görüntüleyen üye yok.
Konuyu Sosyal Ortamda Paylas
Benzer konular
Başlık Yazan Cevap Gösterim Son ileti
Konu Klasör Yalçın Küçük aylar sonra konuştu: AKP bitiyor melnur 1 68 11.03.2019- 13:12
Konu Klasör Sola dönerken umut 1 1710 22.01.2015- 05:35
Konu Klasör Sola düşen umut 0 1112 01.04.2016- 11:24
Konu Klasör Sola doğru son çıkış umut 11 5021 25.10.2014- 22:18
Konu Klasör Sola kapatılan ve açılan kapılar umut 1 1686 08.03.2015- 23:45
Etiketler   Yalçın,   Küçük:,   “Perincekin,   sola,   verdiği,   zararı
SOL PAYLAŞIM
Yasal Uyarı
Sitemiz Bir Paylasim Forum sitesidir Bu nedenle yazı, resim ve diğer materyaller sitemize kayıtlı üyelerimiz tarafından kontrol edilmeksizin eklenebilmektedir. Bu nedenden ötürü doğabilecek yasal sorumluluklar yazan kullanıcılara aittir. Sitemiz hak sahiplerinin şikayetleri doğrultusunda yazı ve materyalleri 48 Saat içerisinde sitemizden kaldırmaktadır.
Bildirimlerinizi info@solpaylasim.com adresine yollayabilirsiniz.
Forum Mobil RSS