SolPaylaşım  
Ana Sayfa  |  Yönetim Paneli  |  Üyeler  |  Giriş  |  Kayıt
 
OTURUYORSAN KALK; AYAKTAYSAN YÜRÜ; YÜRÜYORSAN KOŞ!
Yurt ve dünya sorunlarına soldan bakan dostlar HOŞGELDİNİZ .Foruma etkin katılım yapabilmeniz için KAYIT olmalısınız.
Yeni Başlık  Cevap Yaz
Forumda nitelik ve tartışma özgürlüğü üzerine...           (gösterim sayısı: 915)
Yazan Konu içeriği
Üye Profili boşluk
melnur
[ Gelenek ]
Kurucu
Varsayılan Kullanıcı Resmi
Kayıt Tarihi: 02.08.2013
İleti Sayısı: 8.278
Konum: İstanbul
Durum: Forumda Değil
İletişim E-Posta Gönder
| Özel ileti Gönder

21 kere teşekkür etti.
29 kere teşekkür edildi.
Konu Yazan: melnur
Konu Tarihi: 26.11.2018- 08:08


Sınıf mücadelesi doğrudan burjuvazi ile proletarya arasında olmaz. Eğer öyle olsaydı, işimiz kolaydı, çünkü bir toplumda burjuva ile emekçi kesimin sayıları birbiriyle kıyaslanmayacak kadar farklı. Bu yüzden mücadele çoğu kez burjuvazi ile proletaryanın sınıflı toplumda karşı karşıya geldiği alanın dışında olur ve orada da emekçilerin karşısına emekçiler sürülür. Düzeni savunmak sadece burjuvaziye kalsa feodalizmi yıkıp iktidara kurulan burjuvazinin iktidarını sürdürebilmesi mümkün olabilir miydi?

Bu söylediğim bilinen bir gerçeklik. Sağcılık, faşistlik, liberal olmak, dinci olmak vb. hep bu şekilde sistemden yana olmaktır. Sistem varlığını koruyor ve her koşulda kendini yeniden üretebilir hale gelebiliyorsa bu çelişik, tuhaf durum nedeniyledir. Yapılacak pek bir şey yok; mücadele edilecek ve bu kesimler ya kazanılmaya çalışılarak ya da dışlanarak yolumuza devam edeceğiz.

Bir de kerameti kendinden menkul kişiler var, ve solda konumlandıklarını ve kendilerini solcu, sosyalist vb. göstermelerine rağmen savunduklarının sol-sosyalizm ile pek de ilgisi yoktur. Çoğu kez sola, sosyalizme aykırı şeyler söylerler ama farkında bile değillerdir.

Bir de yine solda olduğu, sosyalist olduğu izlenimini verenler var ki, sanırım ne olduğunu kendileri de bilmiyorlar. Sadece böyle bir algı yaratmaya çalışıyorlar. Bunun neden yaparlar anlamıyorum. Savundukları tamamiyle liberal demokrasi. Karşı oldukları da reeliyle, kuramsal olanıyla sosyalizmin tam kendisi. Samimiler mi; tam kestiremiyorum. Ama rahatsız edici bir yanları olduğu kesin.

Şimdi burada sabahtan akşama kadar yazıp çizseler ve ağızlarına geleni söyleyip, internette buldukları liberal-gerici saldırı haberlerini burada yayınlasalar onlara yanıt mı vereceğiz?

Açıkçası, ben sadece rahatsızlık duyuyorum.
Yazıyazforum'u kurmak istemeyişimin nedeni de buydu ve birilerinin ''çokn güzel bir forumdu, herkes yazıyordu'' demelerinin nedeni orada tartışacakları envai çeşit üyenin bulunması ve akıllarına estiği her şeyi yazabilme özgürlüğüydü!
Buranın da bu tür bir niteliksizliğe bürünmesini kesinlikle istemiyorum.

Ya daha özenli olup, bilmediğimiz konular üzerinden tartışmaya çalışmayacağız ve eleştiri adı altında sosyalizme çakma alışkanlığını sürdürmeyeceğiz; -çünkü gerçekten de kalite düşüyor-; ya da biraz daha sakin olmanın yolunu bulacağız.Cvp:
Yazan Cevap içeriği
Üye Profili boşluk
melnur
[ Gelenek ]
Kurucu
Varsayılan Kullanıcı Resmi
Kayıt Tarihi: 02.08.2013
İleti Sayısı: 8.278
Konum: İstanbul
Durum: Forumda Değil
İletişim E-Posta Gönder
| Özel ileti Gönder

29 kere teşekkür edildi.
21 kere teşekkür etti.
Cevap Yazan: melnur
Cevap Tarihi: 27.11.2018- 08:38


Ya daha özenli olup, bilmediğimiz konular üzerinden tartışmaya çalışmayacağız ve eleştiri adı altında sosyalizme çakma alışkanlığını sürdürmeyeceğiz; -çünkü gerçekten de kalite düşüyor-; ya da biraz daha sakin olmanın yolunu bulacağız.

Bunun çok kolay bir şey olmadığının bilincindeyim. Öyle, aman aman konuların içine girip, kimsenin yapmadığı çözümlemelerde bulunmakla bir ilgisi de yok, söylemek istediklerimin. Kalite, seviye demek bu tür forumlarda kesinlikle böyle bir özellik değildir. Komünizmin çok ileri aşamalarında devletin nasıl bir biçim alacağı veya iş bölümünün o aşamalarda kalkması gerçeğinden tam olarak ne anlamamız gerektiği konusu bir yere kadar önemlidir, ama bana göre seviye-nitelik sadece bu konuları konuşmaya çalışmanın ötesinde bir anlama sahip olmalıdır. Ve bana göre seviye ve kalite dediğimiz özellik yazı yazan, yorumlarda bulunan üyenin samimiyetinde saklıdır. En sıradan bir konu bile önemli, en üst düzey bir olgu bile anlaşılabilir hale gelecekse bunun öncelikli koşulu yazan veya yorumda bulunan üyelerin samimiyetidir. Ne söylemeye çalışıyorsa, söylemeye çalıştıklarında yalansız-dolansız olması, samimiyeti o konunun da, o forumun da seviyesi ve kalitesi anlamına gelir. Forumlarda, özellikle sol bir forum olduğu iddiası taşıyan forumlarda önemsenmesi gereken bir özellik olduğunu düşünüyorum.

Seviye-kalite sadece ''sayın''lı, ''efendim''li veya benzer hitap şekillerinin havada uçuştuğu cümleler kurmaktan geçmez.   Bir kişi üstelik solcu-komünist, ve/veya enternasyonalist olduğu iddiasını taşıyorsa edinilmeyen, içselleşmeyen bilgiler çerçevesinde ahkam kesmeye kalkmayacak veya en azından o duruma uygun bir üslup kullanacaktır. Forumlarda başka türlü seviye-kalite olmaz.

Solcu olmak, sosyalist olmak hangi gerekçeyle olursa olsun sabahtan akşama kadar, hemen her gün -doğru veya yanlış sola-sosyalizme çatmakla da olmaz. Dünyanın emperyalist bir karanlığa girdiği ve ülkemizde dinci gericiliğin siyasal ve toplumsal bir alanda at koşturduğu koşullarda böyle bir alışkanlığın rahatsız ediciliğini hissetmeyen birinin solcu olabilmesi, solcu kalabilmesi mümkün değildir. Bu hata 15-16 yıl önce yapıldı. AKP devlet olma yönünde ağlarını örerken, tek amacı gevezelik yapmak veya tek amacı sola-sosyalizme giydirmek olan kişilere solcu-sosyalist veya enternasyonalist payeleri verildi, öyle görüldüler, o kişiler ve savundukları gereksizlikler baş tacı edildi; sonuç ne oldu? Sadece ve sadece AKP gericiliğine yol verildi, ve AKP de o yoldan hiçbir engelle karşılaşmadan bugünlere geldi'

Ülke yangın yeri. Klasik bir söz haline geldi; kurtuluşumuz sosyalizmden geçmektedir. Öncelikle içimizdeki ayrık otlarının önemsizleştirilmesi gerekiyor. Forum bağlamında yapılacak başka bir şey yoktur. Forumlarda amacı gevezelik olan, samimiyetsiz kişilerle lafazanlığa soyunmak olanların bu ülke insanına ve sol düşünceye hiçbir katkısı da olamaz. Devam ederiz kuşkusuz; ama bilinmelidir ki, bugüne kadar yapılan bu çok büyük yanlışlar artık sürdürülemez hale gelmiştir. Sürdürmek isteyenlerin rahatsız ediciliğini açığa çıkarmak da solcu olmanın bir gereği olmalıdır, artık.

( Devam ederiz.)Yeni Başlık  Cevap YazForum Ana Sayfası

 


 Bu konuyu 1 kişi görüntülüyor:  1 Misafir, 0 Üye
 Bu konuyu görüntüleyen üye yok.
Konuyu Sosyal Ortamda Paylas
Benzer konular
Başlık Yazan Cevap Gösterim Son ileti
Konu Klasör Devrimci örgüt anlayışı üzerine tartışma Köroğlu 1 335 23.03.2020- 20:13
Konu Klasör İşçi sınıfının kapsam, nitelik ve mücadele olanakları bedrettin 2 2486 22.08.2014- 00:13
Konu Klasör Yunanistan Komünist Partisi'nden TKP'ye dayanışma mesajı. melnur 0 498 22.03.2019- 07:44
Konu Klasör Selahattin Demirtaş: HDP'li hükümet tartışılmalı... melnur 1 326 17.02.2020- 22:07
Konu Klasör Ahmet Şık: Bu iktidarın meşruiyetini tartışmalıyız, bu kararla birlikte meşruiyet ortadan kalkmıştır melnur 1 739 07.05.2019- 08:22
Etiketler   Forumda,   nitelik,   tartışma,   özgürlüğü,   üzerine.
SOL PAYLAŞIM
Yasal Uyarı
Sitemiz Bir Paylasim Forum sitesidir Bu nedenle yazı, resim ve diğer materyaller sitemize kayıtlı üyelerimiz tarafından kontrol edilmeksizin eklenebilmektedir. Bu nedenden ötürü doğabilecek yasal sorumluluklar yazan kullanıcılara aittir. Sitemiz hak sahiplerinin şikayetleri doğrultusunda yazı ve materyalleri 48 Saat içerisinde sitemizden kaldırmaktadır.
Bildirimlerinizi info@solpaylasim.com adresine yollayabilirsiniz.
Forum Mobil RSS