SolPaylaşım  
Ana Sayfa  |  Yönetim Paneli  |  Üyeler  |  Giriş  |  Kayıt
 
OTURUYORSAN KALK; AYAKTAYSAN YÜRÜ; YÜRÜYORSAN KOŞ!
Yurt ve dünya sorunlarına soldan bakan dostlar HOŞGELDİNİZ .Foruma etkin katılım yapabilmeniz için KAYIT olmalısınız.
Yeni Başlık  Cevap Yaz
M.Çulhaoğlu'nun ''sinikleri''...           (gösterim sayısı: 156)
Yazan Konu içeriği
Üye Profili boşluk
melnur
[ Gelenek ]
Kurucu
Varsayılan Kullanıcı Resmi
Kayıt Tarihi: 02.08.2013
İleti Sayısı: 6.531
Konum: İstanbul
Durum: Forumda Değil
İletişim E-Posta Gönder
| Özel ileti Gönder

6 kere teşekkür etti.
5 kere teşekkür edildi.
Konu Yazan: melnur
Konu Tarihi: 04.12.2018- 08:31


M.Çulhaoğlu bugünkü yazısını ''sinikler''e ayırmış!

Evet, siniklere, yani kendi yorumuyla ''...CHP ve HDP dışında ve kendisine dışsal gördüğü kişilere, süreçlere, eylemlere, bunların ardındaki etmenlere, amaçlara, bir şeylerin daha iyiye doğru değişebileceğine'' inanmayan ve anlamsız bulan örgütsüz solculara... Bu tür solcuların yanlış bir bilince sahip olduklarını, internet ortamında bilgiye ulaşmanın kolaylığı dolayısıyla yanlış bir bilinç edindiklerini ve bu durumun kimi aydınlar tarafından ''aydınlanmış yanlış bilinç'' olarak adlandırıldığını söylüyor.

Bu türe giren solcuların da aslında rahat ve huzurlu olduklarını da iddia ederek, açıklamasını bile yapıyor:

“Sinik bilinçlilik durumunun benimsenmesi, gelecekteki düş kırıklıklarına karşı bir savunma oluşturur. Sinikler, olabilecek en kötüyü varsayarak başkalarından bir adım önde olduklarına inanırlar; dolayısıyla sinik bilinç kendini hiçbir zaman yanılmış ya da aldatılmış hissetmez, tersine kuşkuları doğrulandığı için bundan gurur duyar. Siniklerde temelsiz bir üstünlük ve güvenlik duygusu gelişir.”

Rahat, huzurlu, kendine güvenli ama örgütsüz ve edimsiz!

Daha önce örgütlü olup da bir şekilde örgütünden kopan, küsen ve köşesine çekilenleri de aynı kategori içinde görüyor Çulhaoğlu!

Ve bu açıklamalardan sonra asıl konuya geliyor:

''...sol hareketi bugün “sinik” görüntü veren insanlarla omuzlamak zorunda olduğumuzu da kabul edelim'' diyor!

Ve sadece bir saptamada da bulunmakla kalmıyor, bu ''siniklere'' bir öfke duyduğunu da belli etmekten kaçınmıyor.

''Sonuçta, günümüzün dünyasını ve Türkiye’yi “çürümeyle”, “kirle” ve benzeri olumsuzluklarla niteliyorsak solcuların bütün bunlardan tamamen münezzeh kalmasını bekleyemeyiz.''

Bu sinikler ölü toprağını bir üzerinden atsa, hareketsizlikten, atıllıktan bir kurtulsa ve belki TİP'in siyasetine etkin bir şekilde bir omuz verse, her şey iyi olacak; en azından iyi olma yönünde bir doğrultu kazanacak!

Ve Çulhaoğlu'na da böyle bir yazı yazdırmayacaklar!

Ama o sinikler yok mu!
Ah, o sinikler, vah o sinikler!

NOT: Çulhaoğlu'nun yazısı: https://ilerihaber.org/yazar/sinizm-kazandiriyor-91950.htmlBu ileti en son melnur tarafından 06.12.2018- 14:14 tarihinde, toplamda 1 kez değiştirilmiştir.
Cvp:
Yazan Cevap içeriği
Üye Profili boşluk
melnur
[ Gelenek ]
Kurucu
Varsayılan Kullanıcı Resmi
Kayıt Tarihi: 02.08.2013
İleti Sayısı: 6.531
Konum: İstanbul
Durum: Forumda Değil
İletişim E-Posta Gönder
| Özel ileti Gönder

5 kere teşekkür edildi.
6 kere teşekkür etti.
Cevap Yazan: melnur
Cevap Tarihi: 06.12.2018- 15:08


Çulhaoğlu'nun sözünü ettiği, CHP ve HDP dışında, örgütlü sol-sosyalist yapılarda da olmayan   solcuların sayısı ne kadardır? Onlarca mı, yüzlerce mi? Sayılarının çok fazla olduklarını sanmıyorum. Peki bu kişiler arasında   ülkenin kötüye gidişinin hiç düzelmeyeceğini düşünen ''aydınlanmış yanlış bilinçli,'' ve ''sinik'' kişilerin sayısı ne kadardır? Bence çok daha az. Çulhaoğlu geçenlerde Demirtaş ile ilgili AİHM kararını eleştiren ''çok az'' sayıdaki Kemalist kesimleri yazısının konusu haline getirmişti; şimdi de kendi deyimiyle ''sinikleri''!

Sık sık köşe yazısına uygun konu bulmak zor geliyor sanırım. Metin Çulhaoğlu da bu tür entelektüel bilgiler verme gereği hissediyor. Ama yazısının bir yerinde kullandığı ifadenin üzerinde durmakta yarar var, sanırım.

'' ...sol hareketi bugün   “sinik” görüntü veren insanlarla omuzlamak zorunda olduğumuzu da kabul edelim''

Neden böyle bir zorunluluk olsun ki? Türkiye'nin gidişatının düzelmeyeceğine inanan, örgütlü de olmayan ve ayrıca sayılarının çok da dikkate alınabilecek kadar fazla olduğuna ilişkin hiçbir emare bulunmayan ''sinikler'' neden olmazsa olmaz bir konuma yerleştiriliyor, gerçekten anlamak zor! Türkiye'nin sol-sosyalist siyasetinde gereken sadeleştirme yapıldı ve benzerlikleri farklılıklarından çok daha fazla olan parti ve örgütler bir araya geldi, bu sorun aşıldı da sıra bu ''aydınlanmış yanlış bilinç'' sahiplerine mi geldi?

Örnekse, HTKP veya TİP'in ideolojik ve siyasi pozisyonuna uygun başka parti ve örgütler bulunmuyor mu? Hadi TKP ve TKH'den bir kopuş yaşandı ve başka bir kulvarda bir konum alınarak AKP karşıtlığını ve demokrasiyi daha merkeze alan bir siyasetten yana tavır konuluyor, hiç olmazsa ''sinikler'' yerine ''sol hareketi omuzlayacak'' bu örgüt ve partilerle bir araya gelebilecek yönde çalışmalar yapılsa ve Çulhaoğlu'ndan bu konudaki görüşlerini öğrensek çok daha uygun olmaz mı(ydı)?Yeni Başlık  Cevap YazForum Ana Sayfası

 


 Bu konuyu 1 kişi görüntülüyor:  1 Misafir, 0 Üye
 Bu konuyu görüntüleyen üye yok.
Konuyu Sosyal Ortamda Paylas
Benzer konular
Başlık Yazan Cevap Gösterim Son ileti
Benzer konu yok
Etiketler   M.Çulhaoğlunun,   sinikleri.
SOL PAYLAŞIM
Yasal Uyarı
Sitemiz Bir Paylasim Forum sitesidir Bu nedenle yazı, resim ve diğer materyaller sitemize kayıtlı üyelerimiz tarafından kontrol edilmeksizin eklenebilmektedir. Bu nedenden ötürü doğabilecek yasal sorumluluklar yazan kullanıcılara aittir. Sitemiz hak sahiplerinin şikayetleri doğrultusunda yazı ve materyalleri 48 Saat içerisinde sitemizden kaldırmaktadır.
Bildirimlerinizi info@solpaylasim.com adresine yollayabilirsiniz.
Forum Mobil RSS