SolPaylaşım  
Ana Sayfa  |  Yönetim Paneli  |  Üyeler  |  Giriş  |  Kayıt
 
OTURUYORSAN KALK; AYAKTAYSAN YÜRÜ; YÜRÜYORSAN KOŞ!
Yurt ve dünya sorunlarına soldan bakan dostlar HOŞGELDİNİZ .Foruma etkin katılım yapabilmeniz için KAYIT olmalısınız.
Yeni Başlık  Cevap Yaz
Marksizm Leninizm'i öğrenmek konusu...           (gösterim sayısı: 229)
Yazan Konu içeriği
Üye Profili boşluk
melnur
[ Gelenek ]
Kurucu
Varsayılan Kullanıcı Resmi
Kayıt Tarihi: 02.08.2013
İleti Sayısı: 6.962
Konum: İstanbul
Durum: Forumda Değil
İletişim E-Posta Gönder
| Özel ileti Gönder

9 kere teşekkür etti.
13 kere teşekkür edildi.
Konu Yazan: melnur
Konu Tarihi: 25.12.2018- 08:47


Marksizm Leninizm'i öğrenmenin yaşı var mıdır? Yani herhangi bir yaşta okumaya öğrenmeye başlamak gerçekten de kavrama ve içselleştirme konusunda yeterli gelebilir mi? İşçi sınıfının bir ferdi, örnekse bir fabrika işçisinin ML'i içinde bulunduğu koşullarda kavrayabilmesi mümkün olabilir mi? Öğrenmek ve içselleştirebilmek için ne yapılması gerekir? Ve benzer pek çok soru da sorulabilir.

Metin Çulhaoğlu'nun İLERİ'deki yazısını okuyunca aklıma düşen sorular bunlar. Yazı ''Yaygın bilinen bir fıkradır: Adamın biri sokakta rastladığı bir Yahudi’yi dövmeye başlamış. Çevredekiler “Ne oldu, adam sana ne yaptı?” diye sorunca “Bunlar İsa’yı çarmıha gerdirdiler” yanıtını vermiş. “Ama o iki bin yıl önceydi” denilince de “Olsun, ben yeni öğrendim” demiş…
***
İki bin yıl geriye gidilmese bile en eskisinin üzerinden en az 150 yıl geçmiş, en yenisi ise 50 yıl öncesine ait öyle şeylerden söz edilebilir ki bunların fazla beklemeden, örneğin 40 yaşına gelmeden öğrenilmesinde yarar vardır. Böyle yapıldığında solcular hem vaktinde hidayete ermiş hem de çevrelerindeki insanlara fazla zarar vermemiş olacaklardır.''
diye başlıyor ve ''...sosyalizmi seçen insanların bu ve benzeri durumları, olguları ve vakaları en ideali 30, ama en geç 40 yaşına kadar öğrenmeleri...'' gerektiğinin altını çizerek bitiyor.

Neden böyle bir yorumda bulunma gereği hissetmiş, ayrı bir konu...

Şuraya gelmek istiyorum; Marksizm ve Leninizm konusunda ''öğrendim, biliyorum'' diyebilmek o kadar kolay ve basit bir şey değil. Öğrenilmesi ve kavranılması için Çulhaoğlu ortalama 30 yaşın altını çiziyor, en geç 40 yaşı tarihlendiriyor. Hem Türkçe olarak basılan kitaplar ve hem de çevirisi olmayan kitapların yabancı dilde okunabilmesi ve yoğun bir zaman ayırma bile bence yeterli olmayabilir. Zaman zaman karşılıklı tartışma ortamına da ihtiyaç var, kavranılabilmesi için ve özellikle partili-örgütlü olarak okuma konusunun altını çizmemin nedeni de zaten buydu. Daha önce de kimin söylediğini hatırlayamadığım bir yazar 30 yaşı işaret etmişti. 30 yaşa kadar genel hatlarıyla da olsa kavranılamadığında ondan sonra kavrama konusunda sorunlar çıktığını söylemişti.

Çulhaoğlu'nun yazısı da buna işaret ediyor.

''Çok karamsar bir yorum değil mi?'' diye sorulabilir; ama konuya böyle yaklaşmanın da çok doğru bir yaklaşım olduğunu düşünmüyorum. Yani sol-sosyalizm sempatizanı olmak ille de marksist leninist bir kavrayış gerektirdiğini de düşünmüyorum. Bilimsel sosyalizmi ve hatta ML'i çok genel hatlarıyla öğrenmek ve siyaset konusunda doğru bir konumlanış içinde olmak yeterli olacaktır. Zaten ötesi gerçekten de çok gereksiz, yanlış ve hatta komik yazı, yorum ve davranışlara yol açmaktadır. İnternetin yaygınlık kazanması ve internet dünyasının sanal niteliği de bu rahatsız edici durumun ortaya çıkmasına ve yaygınlaşmasına neden olmaktadır. Artık ne kadar ego tatmininde bulunmak isteyen veya akşam-gecelerin sıkıcı yalnızlığından kurtulmak isteyenler varsa bu alanda faaliyet gösterdiklerini bilmenin de yararlı olduğunu geçerken not edelim.

Geçenlerde tartışma konusu olmuştu. Komünist partilerin proletaryanın aklı olduğu konusu bu gerçeklik nedeniyledir. Bir başka deyişle işçi sınıfının tarihsel bilincine sahip olamaması ML'in kavranılmasındaki bu ''zorluk'' ve işçi sınıfının içinde bulunduğu koşullarla uygunluk taşımaması nedeniyledir. İşçi sınıfının zamanı yoktur, parası yoktur ve eğitimi de uygunluk taşımamaktadır. Bu koşullar ML'in anlaşılabilmesini ve dolayısıyla sınıfın tarihsel bilincini edinebilmesini olanaklı bir hale getirmemektedir. Ve bu yüzden sınıfa tarihsel akıl-bilinç ''dışarıdan'' verilmelidir. Lenin'in partinin bir stratejisi haline getirdiği ''dışardan bilinç'' konusunun önemi ve gerekliliği de burada yamaktadır.

NOT: M.Çulhaoğlu'nun yazısı için: https://ilerihaber.org/yazar/ogrenmenin-yasi-olmali-mi-92355.html
Bu ileti en son melnur tarafından 30.12.2018- 20:07 tarihinde, toplamda 2 kez değiştirilmiştir.
Yeni Başlık  Cevap YazForum Ana Sayfası

 


 Bu konuyu 1 kişi görüntülüyor:  1 Misafir, 0 Üye
 Bu konuyu görüntüleyen üye yok.
Konuyu Sosyal Ortamda Paylas
Benzer konular
Başlık Yazan Cevap Gösterim Son ileti
Konu Klasör Marksizm-Leninizmin reddi: Post-Marksizm spartakus 0 1489 24.09.2014- 00:10
Konu Klasör Bir Marksizm’den “bin Marksizm”e teori umut 12 4776 16.04.2015- 12:07
Konu Klasör Seçim konusu ve bir kısım sol... melnur 2 271 07.02.2019- 08:36
Konu Klasör Marksizm dayanışma 2 1815 09.07.2015- 17:20
Konu Klasör Marksizm spartakus 3 1733 10.02.2019- 08:05
Etiketler   Marksizm,   Leninizmi,   öğrenmek,   konusu.
SOL PAYLAŞIM
Yasal Uyarı
Sitemiz Bir Paylasim Forum sitesidir Bu nedenle yazı, resim ve diğer materyaller sitemize kayıtlı üyelerimiz tarafından kontrol edilmeksizin eklenebilmektedir. Bu nedenden ötürü doğabilecek yasal sorumluluklar yazan kullanıcılara aittir. Sitemiz hak sahiplerinin şikayetleri doğrultusunda yazı ve materyalleri 48 Saat içerisinde sitemizden kaldırmaktadır.
Bildirimlerinizi info@solpaylasim.com adresine yollayabilirsiniz.
Forum Mobil RSS