SolPaylaşım  
Ana Sayfa  |  Yönetim Paneli  |  Üyeler  |  Giriş  |  Kayıt
 
OTURUYORSAN KALK; AYAKTAYSAN YÜRÜ; YÜRÜYORSAN KOŞ!
Yurt ve dünya sorunlarına soldan bakan dostlar HOŞGELDİNİZ .Foruma etkin katılım yapabilmeniz için KAYIT olmalısınız.
Yeni Başlık  Cevap Yaz
İstanbul'dan Karakas’a bin selam           (gösterim sayısı: 217)
Yazan Konu içeriği
Üye Profili boşluk
melnur
[ Gelenek ]
Kurucu
Varsayılan Kullanıcı Resmi
Kayıt Tarihi: 02.08.2013
İleti Sayısı: 7.077
Konum: İstanbul
Durum: Forumda Değil
İletişim E-Posta Gönder
| Özel ileti Gönder

9 kere teşekkür etti.
13 kere teşekkür edildi.
Konu Yazan: melnur
Konu Tarihi: 27.01.2019- 08:27


Venezuela'da bir Amerikan komplosu devreye sokuldu. Devlet Başkanı Maduro'ya karşı emperyalizm bir darbe girişiminde bulunuyor. Maduro direnecek, Venezuela halkı ABD emperyalizmine karşı direneceğini ve özgürlüklerini koruyacaklarını söylüyor. Hiç kuşku yok, Türkiye'nin solcuları, devrimcileri, ilerici ve yurtseverleri bu ABD emperyalizmine karşı. ABD de Irak'ta ne yaptıysa, Suriye'de ne yapmak istiyorsa, Venezuela'da da aynısını yapmak istiyor. Maduro'yu devirmek, Bolivarcı devrimrn önüne set çekmek ve bölgede emperyalist çıkarlara uygun bir yönetim oluşturmak istiyor.

Türkiye'de bu sürece solun hemen hemen tüm bölmelerinin karşı çıkması sevindirici. http://www.solpaylasim.com/k7669-sosyalistler-venezuela-daki-darbeye-ne-dedi.html
(Altında da Sn. proleter_Devrimci arkadaşımızın katıldığım bir yorumu var. Daha sonra yapılan yorumun kimi yerlerini daha da açacak ve genişletecek eklemeler de yapılabilir.) Evet, ülkedeki tüm sol-sosyalist parti ve örgütlerin Venezüela halkının yanında olması sevindirici. Bu koşullarda TKP'nin acele bir eylem içine girmesi, küçük bir gösteriyle bir basın bildirisinde bulunması, bu girişime Venezuela'nın Ankara Büyükelçisini de dahil etmesi bir başka sevindirici olay. TKP'yi bu konularda kutluyorum. Öncü olmak gibi bir iddia, öncü gibi davranmakla mümkün olacak ve gerçeklik kazanacaktır. Bu vesileyle ''İstanbul'dan Karakas'a bin selam'' diyor, ''Maduro'nun ve Venezuela halkının yanındayız'' diyoruz.

İstanbul'dan Karakas’a bin selam

Türkiye Komünist Partisi (TKP), Venezuela'daki ABD yanlısı son darbe girişimine karşı Kadıköy'de bir basın açıklaması yaptı. Venezuela’nın Ankara Büyükelçisi Jose Bracho Reyes'in de katıldığı basın açıklamasında 'Venezuela halkı yalnız değildir", 'Karakas'a bin selam' sloganları atıldı.

Türkiye Komünist Partisi (TKP), Venezuela’da ABD yanlısı son darbe girişimini İstanbul Kadıköy’deki basın açıklamasıyla protesto etti. Eyleme Venezuela’nın Ankara Büyükelçisi Jose Bracho Reyes de katıldı.

Bahariye Caddesi'nde toplanan grup "Venezuela halkı yalnız değildir", "Karakas'a bin selam", "İşgalciler her zaman kaybeder" sloganlarıyla Kadıköy Altıyol’a yürüdü. Burada yapılan basın açıklamasında TKP Merkez Komitesi’nin konuya ilişkin açıklamasını okuyan Zehra Güner şunları söyledi:

'VENEZUELA HALKI BU OYUNU BOZACAK'
“Latin Amerika halklarının baş düşmanı ABD, yıllardır denediği tüm müdahaleler halk tarafından püskürtülmüş, defalarca başarısızlığa uğramış olmasına rağmen güvenlik açısından olağanüstü tehdit ilan ettiği Venezuela’ya bir kez daha saldırmayı denemiştir.

Bu kez de devlet makamlarındaki kuklalarıyla, Anayasa’yı ihlal ederek, halkın seçtiği yönetimi yok sayarak yapmaya kalktığı darbe girişimi Venezuela’yı bir kez daha kanlı bir çatışmanın eşiğine getirmiştir.

ABD kendi çıkarları sözkonusu olduğunda hiçbir barbarlıktan çekinmeyeceğini, hiçbir hukuk tanımayacağını bir kez daha göstermiştir.

Açıkça görülmektedir ki ortada güvenlik açısından bir tehdit varsa o da ABD’nin kendisidir. Fakat ABD emperyalizminin tehditleri Bolivarcı Cumhuriyeti ve onun seçilmiş resmi temsilcilerinin meşruiyetini ortadan kaldırmaya yetmeyecektir.

Türkiye Komünist Partisi ABD’nin bu girişimini ve peş peşe ona destek veren tüm uzantılarını şiddetle kınamaktadır.

Tıpkı 2002’de Başkan Chavez’e karşı girişilen darbe sırasında olduğu gibi.

Büyük bir iradeyle Miraflores Başkanlık Sarayı’nın önüne akın eden ve egemenlik haklarına sahip çıkan Venezuela halkı bu oyunu da bozacaktır.

Latin Amerika’nın geleceği emperyalizme boyun eğmeme geleneğinde, halkın eşitlik ve sosyalizm için mücadelesindedir.”

BÜYÜKELÇİ REYES: BOLİVARCI DEVRİM SÜRÜYOR
Daha sonra Venezuela’nın Ankara Büyükelçisi Jose Bracho Reyes bir konuşma yaptı. Basın açıklamasına gelen herkese teşekkür ederek konuşmasına başlayan Reyes, “Türk halkına çok teşekkür ediyoruz. Venezuela halkına ve Bolivarcı projeye Türkiye'nin her köşesinden gösterilen dayanışma ve dostluğa teşekkür ederiz" dedi.

Reyes şöyle konuştu:
"Bolivarcı topluma ve Chavez'e karşı dostluğunuzun bir örneğini daha gösteriyorsunuz.
Emperyalizm ilan ettiği bu savaşta çok daha saldırgan bir aşamaya geçmiştir. Araçlarıyla, yöntemleriyle, özel güçleriyle ve savaşla hiçbir meşruiyeti olmayan bir şekilde bir kuklayı tanımaya ve Venezuela halkının seçimle gelen tek başkanını ise tanımamaya kalkıyor. Tüm sorumsuzluklarıyla ve tüm kabalıklarıyla emperyalizm ve onun kukla hükümetleri, her zaman dünyada kendi güçlerini olduğundan büyük göstermeye devam ediyor. Ancak dünya beş ülkeden fazlasıdır. Mücadele devam ediyor.

Bolivarcı devrim devam edecek. Çünkü Chavez, Fidel, Che, bunların hepsi bir duygudur.   Bolivarcı devrim derin bir toplumsal, kültürel, ekonomik ve siyasi dönüşümdür. Devrim devam ediyor.”

GÜLER: ABD'NİN KIŞKIRTMAYA KALKIŞTIĞI İÇ SAVAŞ
Büyükelçi Reyes’in ardından konuşan TKP İstanbul İl Başkanı Aydemir Güler ise şunları kaydetti:

“Kardeşler, yoldaşlar, Venezuelalı kardeşlerimiz ve basın mensupları, hepiniz hoş geldiniz.
Mücadele devam ediyor, Büyükelçinin söylediği gibi. Mücadelenin üzerine bir takım yalanlar serpiştirilmeye çalışılıyor. Venezuela'daki siyasi iktidar meşru değilmiş, Venezuela'daki siyasi iktidar meşruiyetini devam eden mücadeleden alıyor, halkının ona sahip çıkmasından alıyor.
2002'de Chavez nasıl karşı devrimi, darbe girişimlerini püskürttüyse, o zaman Chavez nasıl Venezuela'nın yurtsever, antiemperyalist halkının desteğiyle meşruiyetini iktidarını devam ettirdiyse bugün yine olacak olan budur. Venezuela’daki mevcut iktidarın, rejimin her tür komplo için, savaş kışkırtıcılığı için, darbe kışkırtıcılığı için suçlu gösteren, gayrimeşru gösteren, yasa dışı gösteren emperyalist darbeciden başkası değildir.

Venezuela halkının zorluklar içinde olduğu bir gerçek. Venezuela halkı bu zorlukların karşısında mücadelesini sürdürüyor. Birlikte mücadelesini sürdürüyor. Venezuela'da ABD’nin giriştiği darbe teşebbüsü, ABD'nin kışkırtmaya kalkıştığı iç savaş.

'BARIŞ İSTİYORUZ, BARIŞI BOZDUKLARINDA SAVAŞA HAZIRLANMAKTAN BAŞKA ÇAREMİZ YOK'
Bunların karşısında dün Başkan Maduro bir açıklama daha yaptı. Açıklamasında, ‘Barış istiyoruz ama barış isteyen savaşa hazırlanır’ dedi. Venezuela Devriminin, Bolivarcı devrimin özü budur. Bütün dünyada emekçi halkların, emperyalizme direnenlerin, işçilerin, aydınların, antiemperyalistlerin sözü budur. Barış istiyoruz. Barışı bozanın kim olduğunu biliyoruz ve barışı bozmaya kalktıklarında savaşa hazırlanmaktan başka çaremiz yok. Mücadele devam ediyor.

'MÜCADELENİN YÖNÜ BELLİ, HEDEF SOSYALİZM'

Türkiye Komünist Partisi olarak bugün burada düzenlediğimiz etkinlik, yaptığımız basın açıklaması. Bütün ülkeye, emperyalizmin oldubittilerine kabul etmeyenlere sesleniyoruz. Bu sesi büyütün. Çağrımız Venezuela ile dayanışma çağrısıdır. Ama aynı zamanda çağrımız dünyanın bütün ülkelerinde ve bizim ülkemizde haksızlıklara, emperyalist demagojilere emperyalist kışkırtmalara karşı mücadele çağrısıdır. Bu çağrının büyütülmesine ihtiyaç var. Türkiye'nin her tarafında büyütülmesine ihtiyaç var. Dünyanın her tarafında büyütülmesine ihtiyaç var. Konumuz neredeyse dünyanın öbür köşesindeki bir ülkenin halkıyla dayanışma değil. Venezuela halkıyla sonuna kadar dayanışma içindeyiz ama bu dayanışma sınır tanımayan eşitlik özgürlük mücadelemizin olmazsa olmazıdır. Onun parçasıdır. O yüzden Türkiye Komünist Partisi bütün samimiyetiyle Venezuela'nın yanındadır.

Bolivarcı Venezuela yenilmez. Mücadele devam edecek, mücadele devam ediyor. Mücadele Chavez ile başlamadı; mücadele ondan önce Fidel ile de başlamadı. Mücadele dünyanın neresinde haksızlık varsa, nerede sömürücü varsa onlarla başladı. Fidel ile büyüdü, Chavez ile büyüdü. Che ile büyüdü. Direnen Venezuela halkıyla büyümeye devam ediyor. Yönüyse bellidir bu mücadelenin. Eşitliğin, özgürlüğün hüküm süreceği, halkların egemenlik haklarının dokunulmaz olacağı, emperyalizmin gıkını çıkartmaya cüret edemeyeceği bir dünyadır bu işin sonu. Hedef budur. Hedef sosyalizmdir. Bolivarcı Venezuela'ya bin selam. Yaşasın sosyalizm, kahrolsun emperyalizm!”

http://haber.sol.org.tr/turkiye/sol-hd-istanbuldan-karakasa-bin-selam-255422Yeni Başlık  Cevap YazForum Ana Sayfası

 


 Bu konuyu 1 kişi görüntülüyor:  1 Misafir, 0 Üye
 Bu konuyu görüntüleyen üye yok.
Konuyu Sosyal Ortamda Paylas
Benzer konular
Başlık Yazan Cevap Gösterim Son ileti
Konu Klasör Rojava’ya bin selam dayanışma 2 2108 26.06.2015- 20:44
Konu Klasör Selam dostlar erkan 5 1720 07.10.2015- 16:52
Konu Klasör Ernesto'ya bin selam yura 3 3216 09.10.2015- 17:07
Konu Klasör 30 Ağustos'u yaratanlara selam... melnur 0 763 30.08.2017- 12:38
Konu Klasör Selam Tevhid Dosyası melnur 5 4029 24.07.2014- 15:12
Etiketler   İstanbuldan,   Karakas’a,   bin,   selam
SOL PAYLAŞIM
Yasal Uyarı
Sitemiz Bir Paylasim Forum sitesidir Bu nedenle yazı, resim ve diğer materyaller sitemize kayıtlı üyelerimiz tarafından kontrol edilmeksizin eklenebilmektedir. Bu nedenden ötürü doğabilecek yasal sorumluluklar yazan kullanıcılara aittir. Sitemiz hak sahiplerinin şikayetleri doğrultusunda yazı ve materyalleri 48 Saat içerisinde sitemizden kaldırmaktadır.
Bildirimlerinizi info@solpaylasim.com adresine yollayabilirsiniz.
Forum Mobil RSS