SolPaylaşım  
Ana Sayfa  |  Yönetim Paneli  |  Üyeler  |  Giriş  |  Kayıt
 
OTURUYORSAN KALK; AYAKTAYSAN YÜRÜ; YÜRÜYORSAN KOŞ!
Yurt ve dünya sorunlarına soldan bakan dostlar HOŞGELDİNİZ .Foruma etkin katılım yapabilmeniz için KAYIT olmalısınız.
Yeni Başlık  Cevap Yaz
 Toplam 2 Sayfa:   Sayfa:   «ilk   <   1   [2] 
Cvp:
Yazan Cevap içeriği
Üye Profili boşluk
melnur
[ Gelenek ]
Kurucu
Varsayılan Kullanıcı Resmi
Kayıt Tarihi: 02.08.2013
İleti Sayısı: 6.681
Konum: İstanbul
Durum: Forumda Değil
İletişim E-Posta Gönder
| Özel ileti Gönder

7 kere teşekkür edildi.
7 kere teşekkür etti.
Cevap Yazan: melnur
Cevap Tarihi: 16.03.2019- 22:31


HDP Mansur Yavaş'ı destekleyeceğini açıkladı, AKP'den yanıt geldi

Adalet Bakanı Abdulhamit Gül, HDP'nin Mansur Yavaş'a destek açıklamasına tepki gösterdi.

Adalet Bakanı Abdulhamit Gül, HDP'nin Ankara ve İstanbul'da CHP-İyi Parti ittifakına destek açıklamasına tepki gösterdi.

Gül, "HDP, 'Ankara'da Mansur Yavaş, İstanbul'da İmamoğlu kazanırsa bize borçlusunuz' diyor. Önceden açık etmeden söylüyorlardı, şimdi alenen söylüyorlar. Karanlık odalarda kurulan ittifakları halkımız sandıkta bozacaktır" dedi.

http://haber.sol.org.tr/turkiye/hdp-mansur-yavasi-destekleyecegini-acikladi-akpden-yanit-geldi-258625

******
Mansur Yavaş'tan kendisine oy vereceğini açıklayan HDP'ye yanıt

CHP ve İyi Parti'nin Ankara Büyükşehir Belediye Başkan adayı Mansur Yavaş, HDP'nin kendisine oy vereceği yönündeki açıklamasına yanıt verdi.

Resim Ekleme
HDP Eş Genel Başkanı Sezai Temelli, Ankara'da Mansur Yavaş'ı destekleyeceklerini açıklarken, bu sözlere Mansur Yavaş'tan yanıt geldi.

Yavaş, "Herkes bilsin ki, kökeni ve siyasi görüşü ne olursa olsun, Ankara’da hür iradesi kendi elinde olan her vatandaşımızın oyuna talibiz. Terör örgütleriyle aralarına mesafe koyamayanlar bizden uzak olsun" dedi.

Resim Eklemehttp://haber.sol.org.tr/turkiye/mansur-yavastan-kendisine-oy-verecegini-aciklayan-hdpye-yanit-258628Cvp:
Yazan Cevap içeriği
Üye Profili boşluk
melnur
[ Gelenek ]
Kurucu
Varsayılan Kullanıcı Resmi
Kayıt Tarihi: 02.08.2013
İleti Sayısı: 6.681
Konum: İstanbul
Durum: Forumda Değil
İletişim E-Posta Gönder
| Özel ileti Gönder

7 kere teşekkür edildi.
7 kere teşekkür etti.
Cevap Yazan: melnur
Cevap Tarihi: 18.03.2019- 10:50


31 Mart Belediye seçimleri için HDP'nin özellikle batıda, AKP'nin geriletilmesini önemsediğini açıklaması ve bunun için de millet ittifakının destekleneceği kararını almasını doğru bir karar olarak gördüğümü söylemiştim. HDP'nin aldığı kararı daha sonra isim vererek netleştirmesi de doğru bir adımdı. Ancak bunu yaparken bir uyarıda bulunması kadar anlamsız ve yararsız bir tavır olamazdı ve Temelli onu da yaptı! Destekleyeceğiz ama ''Kürtlere karşı siyaset yapılmayacağı'' bilinmelidir sözünün bir tehdit içerdiği, böyle okunabileceğini Temelli bilmez mi?

Siyaset bir yanıyla sonuç alma işidir. Herhangi bir konuda alınan kararın doğru olması yetmez aynı zamanda o kararı uygun bir sonuca ulaştıracak söz ve eylemin de en az o karar kadar önemli olduğu anlaşılmalıydı. HDP'nin batıda AKP'nin geriletilmesi yönünde çaba harcayacağını söylediği AKP ve MHP ittifakının HDP desteğini PKK desteği olarak göstermeye çalıştığı bir ortamda bu sözlere hiç gerek yoktu. Mansur Yavaş da bu sözler karşısında elbette seçmeninin duymak istediği bir tepkiyi gösterecektir. Şimdi bu tepki karşısında HDP gençliğinin Yavaş'a desteği ne kadar olabilir veya gönül rahatlığıyla bir destek vermesi söz konusu olabilir mi?


Bildiğim kadarıyla İstanbul'da İmamoğlu'nun bu sözlere bir tepkisi olmadı. Ve umarım olmaz. İstanbul seçim çevresi olarak Ankara'dan farklı. Ankara'da Yavaş'ın seçimi kazanmak için Kürt seçmene ihtiyacı olmayabilir ama İstanbul öyle değil. Kürt seçmeni İstanbul'da gerçekten de seçim sonucunu etkileyecek bir güce sahip ve İmamoğlu'nun da kazanmak için HDP'nin oylarına ihtiyacı var.


Kısaca, gerçekten de AKP ve MHP ittifakı geriletilmek isteniyorsa daha dikkatli olunmak zorunda. Ellerinde savunacakları başka bir şey yok çünkü. Ezan diyorlar, zillet-illet ittifakı diyerek her türlü suçlamayı, yalanı dolanı yapacaklar, hamaset, şovenizmi körükleyecekler ve böyle yaparak oy almaya bakacaklar.


Oyuna düşmemek, ellerine koz vermemek gerek.
Cvp:
Yazan Cevap içeriği
Üye Profili boşluk
melnur
[ Gelenek ]
Kurucu
Varsayılan Kullanıcı Resmi
Kayıt Tarihi: 02.08.2013
İleti Sayısı: 6.681
Konum: İstanbul
Durum: Forumda Değil
İletişim E-Posta Gönder
| Özel ileti Gönder

7 kere teşekkür edildi.
7 kere teşekkür etti.
Cevap Yazan: melnur
Cevap Tarihi: Önceki gün, 08:32


HDP'den seçime 10 gün kala dikkat çeken uyarı

Polemikler sürerken, HDP Merkezi Örgütlenme Komisyonu tarafından HDP PM üyelerine, il ve ilçe eş başkanlıklarına, Milletvekillerine ve tüm adaylarına bir mail gönderildi.

Resim Ekleme
HDP Eş Başkanı Sezai Temelli’nin bir televizyon kanalında sarf ettiği, “Mansur Yavaş da bilecek ki seçilmişse HDP oylarıyla seçilmiştir. HDP'lileri yok sayarak, Kürtleri yok sayarak, Ankaralıları yok sayarak siyaset yapamaz. O da işte bizim gücümüzdür. Ekrem İmamoğlu seçilmişse bilecek ki o kentte yaşayan 3 milyon Kürt'ün oyuyla seçilmiştir. Kürtlere rağmen siyaset yapamayacağını bilecektir” sözlerinin ardından bir polemik başladı.

AKP ve MHP cenahı, Temelli’nin açıklamalarını “Belediyeleri HDP yönetecek” diye lanse etti. CHP ve İYİ Parti’nin oluşturduğu Millet İttifakı’nın Ankara Büyükşehir Belediye Başkan Adayı Mansur Yavaş da Temelli’nin sözlerine tepki göstermişti.

“SEÇİMLERE SAYILI GÜNLER KALA POLEMİKLERE GİRMEK BİZE DEĞİL…”

Polemikler sürerken, HDP Merkezi Örgütlenme Komisyonu tarafından seçimlere 10 gün kala HDP PM üyelerine, il ve ilçe eş başkanlıklarına, Milletvekillerine ve tüm adaylarına bir mail gönderildi.
Polemiğe girmeme uyarısı yapılan mailde şu ifadeler kullanıldı:

“31 Mart 2019 Yerel Seçimlerinde kısa bir süre kalmıştır. Seçim stratejimiz halkların yoğun sahiplenmesiyle ve kararlığıyla başarılı bir şekilde sürdürülmektedir. Hem kazanma hem de AKP - MHP bloğuna kaybettirerek kazanma amacıyla yola çıktığımız bu süreçte seçim kampanyamız ikili bir strateji ile hedefine doğru ulaşmaktadır. AKP - MHP Bloğunun son günlerde tek gündemlerinin HDP olması ve partimizi kriminalize ederek saldırmasının tek nedeni seçim stratejimizin yaratmış olduğu güçlü sonuçlardır.

Seçim stratejimiz, adaylarımızın olmadığı bazı büyükşehirlerde AKP - MHP ittifakına kaybettirecek en güçlü adayı destekleme yönündedir. Seçimlere sayılı günler kala polemiklere girmek bize değil Türkiye halklarına faşizmi dayatan AKP - MHP ittifakın yarayacaktır. Bazı büyükşehir adaylarının açıklamalarına karşı polemiğe girmemek partimiz için en doğru tutum olacaktır.

Tüm partililerimizi sürecin hassasiyetine uygun tutum almaya davet ediyor, çalışmalarınızda başarılar diliyoruz.”

https://odatv.com/hdpden-secime-10-gun-kala-dikkat-ceken-uyari-21031949.htmlCvp:
Yazan Cevap içeriği
Üye Profili boşluk
melnur
[ Gelenek ]
Kurucu
Varsayılan Kullanıcı Resmi
Kayıt Tarihi: 02.08.2013
İleti Sayısı: 6.681
Konum: İstanbul
Durum: Forumda Değil
İletişim E-Posta Gönder
| Özel ileti Gönder

7 kere teşekkür edildi.
7 kere teşekkür etti.
Cevap Yazan: melnur
Cevap Tarihi: Dün, 07:53


Anketler seçime 8 gün kala bile özellikle HDP seçmeninde kararsız veya oy vermeyeceklerin oranının yüzde yirmi olduğunu gösteriyor. HDP gibi bir partide genel merkezin kararına karşın o karara uymayacaklarını açıklayanların oranının bu kadar fazla olması düşündürücü değil mi? Tersi olsaydı, CHP merkezde veya yerelde iktidar olsaydı da, HDP bu iktidara karşın muhalefette öne çıkan partiyi, örnekse AKP'yi destekleyeceğini açıklasaydı, sonuç yani genel merkezin kararına uymayacaklarını açıklayanların oranı bu kadar yüksek olabilir miydi?
Hiç sanmıyorum!

AKP'nin iktidara geldiği yıllarda bir demokrasi(!) cephesi kurulmuştu. AKP'yle ilgili ilgisiz bir yığın kişi, kurum ve parti AKP'nin etrafında neredeyse kenetlenmiş, ve AKP'nin öncülüğünde ülke insanını özgürleştirecek, ülkeyi ve hatta bölgeyi daha demokratik bir yapıya kavuşturacak hayallere dalmışlardı.   AKP ne yaparsa yapsın, hep bu hedefe uygun bir siyaseti savunuyormuş gibi yorumlanıyordu. Kendilerini Marksist olarak tanımlayanlar mı arasınız, yoksa Troçkisit olarak mı, veya dünyanın artık değiştiği çıkarımından yola çıkan eski komünistler(!) mi, hepsi demokrasi ve özgürlüğü keşfetmişler, en önüne de AKP'yi yerleştirerek bir kutlu yürüyüşün sözcülüğünü ve ideolojik öncülüğünü yapar hale gelmişlerdi. Açıkça, aralarında   AKP ile burjuva devrimin tamamlanacağını bile ileri sürenler vardı. Böyle bir cephe oluşmuştu. Hatırlayın özellikle cemaatin/feto'nun yayın organlarından başlayarak sol, Kemalizm, ulusalcılık karşıtlığında bir medya yayını günden güne genişler bir hale gelmişti. ( O genişleme bugün medyanın nerdeyse yüzde 95'inin yandaş hale gelmesiyle noktalandı.Yandaş belki hafif kalıyor, durumu çok da özetlemiyor; emir kulu diyelim. Medyanın halini daha iyi anlatıyor bu söz. Erdoğan ''talimat verdim'' diyebiliyor, bir tetikçi ana muhalefet partisinin genel başkanının idamını isteyebiliyor; buralara geldik!)O dönemin en önemli özelliği sadece AKP'ye olmayan bir misyon biçmek ve demokrasi -özgürlük hayalleri kurmak değildi ve aynı zamanda bir düşman yaratmak, o düşman üzerinden toplumu konsolide etmeye çalışmaktı. O düşman Kemalizm idi, Atatürk idi, CHP idi ve o cepheye, o cephenin siyasi yaklaşımlarına karşı çıkan her siyasi anlayıştı.
Egemen iklim böyle olunca sanaldaki durumu bundan farklı düşünebilmek mümkün olabilir mi? Sanaldaki üç sözde sol-sosyalist ve dahi enternasyonalist forum   bu hayallere kendi meşrepleri dolayımında katkı ve destek veriyordu. Nesnel yaşamda öncülük AKP'de ise de bu üç sözde sol-sosyalist forumlarda öncülük Kürt hareketinin yandaş ve kuyrukçularındaydı. Kendilerinden yana olanlar solcuydu, sosyalistti ve dahi enternasyonalistti, olmayanlar ise önce ulusalcı ve Kemalist ve sonra sosyal şoven, neo-faşist ve Kürt halkının düşmanı. Daha somutlaştırılacak olursa, CHP ve Perincek başta olmak üzere, TKP, ve hatta ÖDP ile Halk Cephesi, yani Kürt hareketinin (AKP ile birlikte) özgürlük(!) ve demokrasi(!) mücadelesine doğrudan veya dolaylı olarak katkı vermeyen, biat etmeyen hemen herkes, her siyasi anlayış bu üç sözde forum formatında solun, sosyalizmin, enternasyonalizmin ( siz bunu burjuva kozmopolitizmi olarak alın) ve Kürt halkının düşmanı olarak nitelendiriliyordu.

HDP Genel Merkezi'nin aldığı karara tabanda yüzde yirmilik bir oy oranıyla uyulmamasının nedenlerinin bu iklimle ilgisinin olmadığını söylemek mümkün mü? Eminim bu yüzde yirminin   büyük çoğunluğu kendilerini solcu veya enternasyonalist olarak niteliyordur. Bu iklimde biçimlenmiş bir zihinsel yapı söz konusu. Sözde solculukları veya enternasyonalistlikleri temelde etnik kökenli siyasetin köpürtülmesi üzerine oturmuştur ve bu tür siyasetlerin de bir düşmana ihtiyaç gösterdiği göz ardı edilmemeli. CHP ve Kemalizm başta olmak üzere Kürt hareketiyle doğrudan veya dolaylı illiyet   ve siyasi bağı olmayan her akım bu kesimler için düşmanlık veya en azından bir karşıtlık nedenidir. HDP'nin kararının tabanda yüzde yirmilik bir tepki görmesinin nedeninin bu olduğunu düşünüyorum.
Bu ileti en son melnur tarafından Dün, 07:53 tarihinde, toplamda 1 kez değiştirilmiştir.
Yeni Başlık  Cevap Yaz
 Toplam 2 Sayfa:   Sayfa:   «ilk   <   1   [2] Forum Ana Sayfası

 


 Bu konuyu 1 kişi görüntülüyor:  1 Misafir, 0 Üye
 Bu konuyu görüntüleyen üye yok.
Konuyu Sosyal Ortamda Paylas
Benzer konular
Başlık Yazan Cevap Gösterim Son ileti
Konu Klasör ''Kanal İstanbul çılgınlığına derhal son verilmeli!'' melnur 1 52 09.03.2019- 05:58
Konu Klasör HDP Adana ve Mersin il binalarına eş zamanlı saldırı yura 2 1850 18.05.2015- 20:46
Konu Klasör Adana ve İstanbul Kartal'da Sol Cephe toplantısı umut 0 1556 05.01.2014- 21:47
Konu Klasör Aday olmak umut 0 1273 01.08.2014- 20:51
Konu Klasör CHP'den transeksüel aday dayanışma 1 1568 12.02.2014- 19:46
Etiketler   HDP,   İstanbul,   Adana,   İzmirden,   aday,   çıkarmayacak
SOL PAYLAŞIM
Yasal Uyarı
Sitemiz Bir Paylasim Forum sitesidir Bu nedenle yazı, resim ve diğer materyaller sitemize kayıtlı üyelerimiz tarafından kontrol edilmeksizin eklenebilmektedir. Bu nedenden ötürü doğabilecek yasal sorumluluklar yazan kullanıcılara aittir. Sitemiz hak sahiplerinin şikayetleri doğrultusunda yazı ve materyalleri 48 Saat içerisinde sitemizden kaldırmaktadır.
Bildirimlerinizi info@solpaylasim.com adresine yollayabilirsiniz.
Forum Mobil RSS