SolPaylaşım  
Ana Sayfa  |  Yönetim Paneli  |  Üyeler  |  Giriş  |  Kayıt
 
OTURUYORSAN KALK; AYAKTAYSAN YÜRÜ; YÜRÜYORSAN KOŞ!
Yurt ve dünya sorunlarına soldan bakan dostlar HOŞGELDİNİZ .Foruma etkin katılım yapabilmeniz için KAYIT olmalısınız.
Yeni Başlık  Cevap Yaz
Yeniden türban konusu...           (gösterim sayısı: 1.390)
Yazan Konu içeriği
Üye Profili boşluk
melnur
[ Gelenek ]
Kurucu
Varsayılan Kullanıcı Resmi
Kayıt Tarihi: 02.08.2013
İleti Sayısı: 9.124
Konum: İstanbul
Durum: Forumda Değil
İletişim E-Posta Gönder
| Özel ileti Gönder

34 kere teşekkür etti.
44 kere teşekkür edildi.
Konu Yazan: melnur
Konu Tarihi: 25.02.2019- 10:21


TKP ( Türkiye Komünist Partisi) İstanbul Güngören'de türbanlı bir kadını belediye başkan adayı gösterince   türban konusuna yeniden değinmek gereği doğdu. Parti ilgili başlıkta bu konuda ortaya çıkan eleştirilere yanıt verdi, ama bir kez de buradan bir yorumda bulunmakta yarar var. Aslında çoktandır da bu konu aklımdaydı. Geçenlerde yine forumumuzda bu konuda bir eleştiri yapılmış ve türban karşıtlığımız dile getirilmişti. Anlaşılır ve kapsayıcı bir yanıt verememiştim.


Doğrudan çok da sağa sola bükmeden yanıt vermek gerekirse, türbana karşı olduğum söylenebilir; yeni de değil, türbanın siyasi gündemimize girdiği günden beri bir karşıtlık söz konusu. Ama bu karşıtlığın bir kadının başörtüsüne karşı olmak, onun çeşitli şekillerde başını örtmek için kullandığı örtüyü çıkarmak ve takmasını engellemek olarak düşünülmemeli. Böyle bir karşıtlıktan söz etmedim hiç. Bir kadının inancı gereği, dini gerekçeler gereği başına taktığı bir örtüye karşı olmak nasıl mümkün olabilir ki; türban karşıtlığıyla dile getirdiğimiz şey, türbanı diline dolayanların, ''türbana özgürlük'' bahaneleriyle dini toplumsal ve siyasal alandaki yaygınlaştırma amaçlarıydı. Türban öteden beri bir kadının başını örttüğü örtü olarak değil, hep bu siyasal amacın bir unsuru olarak kullanıldı. Türban karşıtlığından anlaşılması gereken budur ve aradan geçen onca zaman da haklılığımızı ortaya koydu. Tübanı bir simge olarak kullanan ve türban üzerinden dini politikaya alet etmeyi rehber eden zihniyet azımsanmayacak oranda yol aldı. Artık laik bir devlet ve laik bir toplumdan söz etmek neredeyse olanaksız bir hale geldi. Bugün toplumsal alanda tutuculuk bir hayli yaygınlık kazanmışsa bunun bir nedeni ''türbana özgürlük'' adı altındaki girişimlerin ve bu kampanyaya destek veren liberal ve sözde solcuların bir payının olduğunu söylemek çok mu yanlış olur?


Sorun bir kadının, bir genç kızın şu ya da bu nedenlerle başını örtmek için kullandığı ''bez parçası'' ve onun bağlanma biçimi değildir. O dönemlerde İstanbul Üniversitesi'nin giriş kapısında türbanlı genç kızlarımızı kapalı bir odaya sokarak başını örtmemesi konusunda ''ikna'' edilmeye çalışılması çabalarına üzülür, o genç kızların yaşadığı olası psikoloji karşısında da içim acırdı. Sorun bu değildi ki. Siyaseten öyle bir iklim ve baskı ortamı yaratılıyordu ki, bir kadının veya bir genç kızın sokağa çıkarken ''inancı gereği'' başını örtmemesi normal değildi. O koşullar var oldukça ve kadının başının üzerinde bir demoklesin kılıcı gibi sallandıkça, bu tür örtünmeler hep olacak ve giderek de artacaktı. Sorun, bu iklimin ortadan kaldırılması ve ''türbana özgürlük'' konusunda yaygara koparanların karşısına dikilebilmekti. Karşı olduğumuz ( en azından benim karşı olduğum) tavır buydu. Yoksa, oluşturulan iklimde genç kız ve kadınlarımızın başının örtülmesine zor kullanarak dikilmenin savunulacak bir yanı bulunmuyordu.

( devam ederiz.)Cvp:
Yazan Cevap içeriği
Üye Profili boşluk
melnur
[ Gelenek ]
Kurucu
Varsayılan Kullanıcı Resmi
Kayıt Tarihi: 02.08.2013
İleti Sayısı: 9.124
Konum: İstanbul
Durum: Forumda Değil
İletişim E-Posta Gönder
| Özel ileti Gönder

44 kere teşekkür edildi.
34 kere teşekkür etti.
Cevap Yazan: melnur
Cevap Tarihi: 26.02.2019- 12:47


Uzunca bir zamandır facebook'a girmiyordum; bugün öylesine bir giriş yaptım ve en çok da dikkatimi çeken şey, TKP'ye ''türbanlı aday'' üzerinden çakmaya çalışanların yazdıkları oldu. Bir tanesi ilgimi çekti; ''seçimlerde oy verecektim, ama bu resmi görünce vazgeçtim.'' diyor.


Resim şu:
Resim Ekleme
Eleştiride bulunan arkadaşın ağzı laf yapıyor ama bir türlü ''neden?'' sorusunun yanıtını vermiyor. Neden türbanlı bir kadın bir komünist partide aday olamaz? sorusuna yönelik doyurucu bir açıklama yok. Tek söylenen, bir zamanlar türban konusunda TKP'nin tutumu. ''O zaman türbana karşıydınız, şimdi siz de CHP'nin çarşafa rozet taktığı aşamaya mı geldiniz?'' Biri de ''size de mi popülerlik bulaştı!'' demiş.

Yani!


Solculuk bu kadar yüzeysel olmayı, derinlikten yoksun sözde analizleri hak etmiyor. Gerçekten solculuğumuzda bir sorun var! Hele bir tanesi Marks'tan, Lenin'den alıntılar yaparak keskin bir tavır göstermiş. Alıntıları konuyla ilişkilendirmeden öyle bıraktığında bir şey söylemiş olmuyorsun ki! Dahası, o tür yazılar yazdığında bağıra çağıra ''ben konuyu anlamadım'' demiş oluyorsun.


Gerçekten şaşkınlık verici.

Bir keresinde 80 öncesini görmüş ve her dönemde örgütlü olduğu anlaşılan bir '' akla gelen şey, en azından belli başlı'' tartışıyorduk. 80 öncesinde TİP üyeliği yapmış, sonrasında TKP'ye girmiş, ayrışmada HTKP'yi tutmuş, sonra da Erkam Baş'ın TİP'inin kurucular listesinde yer kapmış. Böyle bir geçmişe bakınca en azından belli başlı konularda sosyalist bir söyleme sahiptir diye geçiyor insanın aklından. Tartıştığım kişi böyle bir ''donanım''a sahip biriydi ve ona Kürt hareketi için milliyetçilikten söz ettiğimde, bana ''Kürt halkının düşmanı'' demişti. Nedenini sorduğumda ''Çünkü harekete milliyetçi diyorsun'' dedi.

İnsan gerçekten şaşırıyor. Bunca zaman örgütlülük bile bir ''yoldaşa'' milliyetçiliğin ne olduğu konusunda bir bilgi, bir fikir verememişse, bu işte bir yanlışlık yok mu?   Sanalın kuyrukçularından biri de o cahil cesaretiyle Kürt hareketine milliyetçi diyen Halk Cephesi'ni, ''Perincek'in silahlı kanadı'' olarak nitelemişti. Cehalet solda bu kadar yaygın mı, gerçekten?

Üzülmemek elde değil.


Bu ileti en son melnur tarafından 26.02.2019- 12:48 tarihinde, toplamda 1 kez değiştirilmiştir.
Yeni Başlık  Cevap YazForum Ana Sayfası

 


 Bu konuyu 1 kişi görüntülüyor:  1 Misafir, 0 Üye
 Bu konuyu görüntüleyen üye yok.
Konuyu Sosyal Ortamda Paylas
Benzer konular
Başlık Yazan Cevap Gösterim Son ileti
Konu Klasör Yeniden laiklik ve sınıfsallık konusu... melnur 2 513 11.01.2021- 08:37
Konu Klasör Yeniden, ulusalcılık ve milliyetçilik konusu... melnur 2 1426 06.05.2019- 18:14
Konu Klasör Yeniden kuruluş, yeniden doğuş denizcan 0 2528 04.02.2015- 11:08
Konu Klasör Kürt aydınlanmacılığı yeniden umut 0 1992 04.01.2015- 19:47
Konu Klasör 'Sol'un tarifi yeniden yapılmalı! umut 5 2632 14.07.2015- 22:07
Etiketler   Yeniden,   türban,   konusu.
SOL PAYLAŞIM
Yasal Uyarı
Sitemiz Bir Paylasim Forum sitesidir Bu nedenle yazı, resim ve diğer materyaller sitemize kayıtlı üyelerimiz tarafından kontrol edilmeksizin eklenebilmektedir. Bu nedenden ötürü doğabilecek yasal sorumluluklar yazan kullanıcılara aittir. Sitemiz hak sahiplerinin şikayetleri doğrultusunda yazı ve materyalleri 48 Saat içerisinde sitemizden kaldırmaktadır.
Bildirimlerinizi info@solpaylasim.com adresine yollayabilirsiniz.
Forum Mobil RSS