SolPaylaşım  
Ana Sayfa  |  Yönetim Paneli  |  Üyeler  |  Giriş  |  Kayıt
 
OTURUYORSAN KALK; AYAKTAYSAN YÜRÜ; YÜRÜYORSAN KOŞ!
Yurt ve dünya sorunlarına soldan bakan dostlar HOŞGELDİNİZ .Foruma etkin katılım yapabilmeniz için KAYIT olmalısınız.
Yeni Başlık  Cevap Yaz
Seçim sonuçlarından çıkarılması gereken dersler...           (gösterim sayısı: 2.796)
Yazan Konu içeriği
Üye Profili boşluk
melnur
[ Gelenek ]
Kurucu
Varsayılan Kullanıcı Resmi
Kayıt Tarihi: 02.08.2013
İleti Sayısı: 10.996
Konum: İstanbul
Durum: Forumda Değil
İletişim E-Posta Gönder
| Özel ileti Gönder

36 kere teşekkür etti.
50 kere teşekkür edildi.
Konu Yazan: melnur
Konu Tarihi: 02.04.2019- 06:49


Türkiye sosyalizminin en büyük sorununun kitlesellik konusunda sorun yaşaması, bu yüzden toplumsal alanda bir güç olamaması ve böyle olduğu için de sürekli bir iç bölünme yaşayarak ve örgütsel anlamda adeta bir amip gibi çoğalmasıdır. Biraz abartarak söylenecekse, örgüt olarak sayılarının toplumsal alandaki karşılığından daha çok olduğu bile iddia edilebilir.

Sosyalistlerin topluma ulaşamama gibi bir sorunu var; kendilerini anlatamıyor ve tanıtamıyorlar; yayınladıkları dergi, broşür ve bildiriler de bu soruna bir çare olamıyor. Yıllardır bu konuda farklı siyasi araçların   gerekliliğinden söz edilir ama o siyasi araçların da ne olduğu bir türlü somut olarak ortaya konulamazdı. Sanırım, belki de ik kez bu seçimlerde az da olsa aşıldı bu sorun. Hem TKP'nin öteden beri ısrarcılığı, sosyalizmin bağımsız bir özne olarak ileri sürülmesi ve hem de Ovacık/Dersim örneği komünistleri görünür kılmış ve toplum ve medyada konuşulur olmasına yol açmıştır.

Çare budur, diye düşünüyorum. Çözüm sosyalizmi görünür ve konuşulur kılmakta yatıyor. Çözüm Ovacık, Dersim modelini olabildiğince çoğaltmaktan geçiyor. Bir de doğru bir siyasi pratik ve doğru bir söylem, yazılı ve dijital medyanın doğru kullanılması...Sosyalizmin kitlelerce görünür hale gelmesi, konuşulmaya başlanması kapitalizmin sürdürülemez hale geldiği koşullarda mutlaka etki yaratacak, toplumsal alanda bir benimsenmeye yol açacaktır. Bu küçük olsun benim olsun anlayışı terkedilmeli, merkezi demokratik yapı biraz olsun gevşetilmelidir. Kitlelere açılmayı hedefleyen bir özne kitlelerle arasında duvarlar örmemeli. Yirmi birinci yüzyılın neredeyse ilk yarısına dayandık ve hala geçen yüzyılın parti pratikleriyle insanları kazanmaya çalışmak mümkün değil. Hem kitlesellik ve örgütlenme çağrıları ve hem de parti kapısına örülen bu duvarlar; ikisi aynı anda ve bu çağda mümkünü yok.
Bu ileti en son melnur tarafından 03.04.2019- 03:39 tarihinde, toplamda 2 kez değiştirilmiştir.
Cvp:
Yazan Cevap içeriği
Üye Profili boşluk
melnur
[ Gelenek ]
Kurucu
Varsayılan Kullanıcı Resmi
Kayıt Tarihi: 02.08.2013
İleti Sayısı: 10.996
Konum: İstanbul
Durum: Forumda Değil
İletişim E-Posta Gönder
| Özel ileti Gönder

50 kere teşekkür edildi.
36 kere teşekkür etti.
Cevap Yazan: melnur
Cevap Tarihi: 03.04.2019- 01:58


TKP bence her seçime katılmalıdır. Milletvekilliği seçiminin, parlamentonun şu anda, bu sistemde ne kadar önemi kaldı, ayrı konu ama, özellikle belediye seçimlerindeki siyasal tavır üzerinde titizlikle durulmalı diye düşünüyorum. AKP merkezi iktidarda egemenliğini sürdürdükçe, yerelde de olsa onun geriletilmesi bir solcunun öncelikli görev ve sorumluluğu olmalıdır. Bu konunun tartışılacak bir yanı da olmaması gerekir. AKP gericiliğine cepheden karşı çıkmayan bir solcunun solculuğu lafazanlıktan öteye gitmez. AKP'yi diğer burjuva partileriyle aynılaştıran veya görmezlikten gelen birinin veya bir siyasetin yanlışlığını anlayamayan bir zihnin kurabileceği bir siyasetin sonu sadece hüsrandır.

BirGün gazetesinde bugün bir haber vardı, ''çorba bizden eğitim sizden'' başlığıyla yayınlandı. Kamuda mesai arası Kuran eğitimi dönemi başlatıldığı ve bu dönemin de Diyanet tarafından yürütüldüğü bilgisi veriliyordu. Ülkedeki kuran kurslarının sayısı 35 bine yaklaşmış. 4-6 yaşa kadar indirilmiş kuran kursları var ve bunların sayısı da üç bini geçiyor. Erdoğan'ın ''dindar ve kindar nesil'' hayali çoktan pratiğe dökülmüş.

Solculuk lafazanlık değildir. Dünyanın daha güzel olmasını düşlemek, bu yönde bilgilenmek ve çaba göstermektir. Bu mücadelenin başlangıcı da ulusal sınırlardır. Ülkemize geldiğimizde, AKP'nin iktidarında daha güzel bir hayatı düşlemenin yolu gevezelikten, ego tatmininden, solculuğu bireysel tatmin aracı olarak kullanmaktan geçmiyor; öncelikle bu siyasal gericiliğin karşısına tam boy karşı durmaktan   geçiyor. Birileri ülkeyi kapkara bir tünelin içine sokmuşken, orada aydınlanmaya, cumhuriyete ve laikliğe karşıt bir nesil yetiştirmeye çalışarak bu ülke insanının geleceğine ipotek koymaya çalışırken bu gerçek ısrarla görülmüyor, görülemiyorsa, ya solculuğun ne olduğu anlaşılmamış demektir, ya da o karanlığın yanında solculuk maskesi takılarak yer alınıyor demektir. Bunun başka bir açıklaması olamaz. Hadi AKP'nin ilk yıllarında demokrasi ve özgürlük yanılgısı içinde yanlış bir yerdeydik, ya şimdi?

Hala mı süreci anlayamıyoruz, hala mı gözlerimizin önünde kurumlaşmaya çalışan gericiliği anlamak konusunda acziyet yaşıyoruz?
Bu ileti en son melnur tarafından 03.04.2019- 02:46 tarihinde, toplamda 2 kez değiştirilmiştir.
Yeni Başlık  Cevap YazForum Ana Sayfası

 


 Bu konuyu 1 kişi görüntülüyor:  1 Misafir, 0 Üye
 Bu konuyu görüntüleyen üye yok.
Konuyu Sosyal Ortamda Paylas
Benzer konular
Başlık Yazan Cevap Gösterim Son ileti
Konu Klasör UKKTH'den anlaşılması gereken... melnur 27 14601 09.05.2023- 10:10
Konu Klasör Anketlerde seçim sonuçları melnur 3 3881 24.03.2019- 21:08
Konu Klasör 14 Mayıs seçim sonuçları ve sosyalistler... melnur 6 430 10.06.2023- 05:40
Konu Klasör DNA sonuçları açıklandı: İnsan değiller... melnur 2 146 01.12.2023- 19:49
Konu Klasör Kara Kıta'da kara emirlikler özgür 0 3020 28.09.2013- 16:32
Etiketler   Seçim,   sonuçlarından,   çıkarılması,   gereken,   dersler.
SOL PAYLAŞIM
Yasal Uyarı
Sitemiz Bir Paylasim Forum sitesidir Bu nedenle yazı, resim ve diğer materyaller sitemize kayıtlı üyelerimiz tarafından kontrol edilmeksizin eklenebilmektedir. Bu nedenden ötürü doğabilecek yasal sorumluluklar yazan kullanıcılara aittir. Sitemiz hak sahiplerinin şikayetleri doğrultusunda yazı ve materyalleri 48 Saat içerisinde sitemizden kaldırmaktadır.
Bildirimlerinizi info@solpaylasim.com adresine yollayabilirsiniz.
Forum Mobil RSS