SolPaylaşım  
Ana Sayfa  |  Yönetim Paneli  |  Üyeler  |  Giriş  |  Kayıt
 
OTURUYORSAN KALK; AYAKTAYSAN YÜRÜ; YÜRÜYORSAN KOŞ!
Yurt ve dünya sorunlarına soldan bakan dostlar HOŞGELDİNİZ .Foruma etkin katılım yapabilmeniz için KAYIT olmalısınız.
Yeni Başlık  Cevap Yaz
TKH ve seçimler üzerine...           (gösterim sayısı: 1.542)
Yazan Konu içeriği
Üye Profili boşluk
melnur
[ Gelenek ]
Kurucu
Varsayılan Kullanıcı Resmi
Kayıt Tarihi: 02.08.2013
İleti Sayısı: 8.612
Konum: İstanbul
Durum: Forumda Değil
İletişim E-Posta Gönder
| Özel ileti Gönder

30 kere teşekkür etti.
36 kere teşekkür edildi.
Konu Yazan: melnur
Konu Tarihi: 16.04.2019- 08:53


Seçim sonuçlandı, itirazlar var, mızıkçılık var ve özellikle Süreç İstanbul'da devam ederken ''TKH üzerine konuşalım'' diyorum. TKH özellikle İstanbul'da ne yaptı, nasıl bir sonuç aldı ve bu durumu nasıl yorumluyorlar?

Bilindiği gibi TKH seçimlere bağımsız adaylarla katılabildi. İstanbul'da Genel Başkanı Aysel Tekerek'i aday gösterdi ve aldığı oy da 1520. Yani on binde 2. ( TKP İstanbul'da 10 492 oy almış; binde on iki.) TKH'nin haber sitesi gazetemanifesto'da yayımlanan bir yorum dikkatimi çekti bugün. Bu başlığı da o yüzden açtım. Bilgütay Hakkı Durna'nın yazdığı yazının başlığı '' Birkaç bin oy''; şöyle söylüyor.

''Kuşkusuz bağımsız adaylarla seçime girmenin bin bir zorluğu var. Herhangi bir ayırt edici özellik taşımadan oy pusulasının arkalarında yer almak zorundasın. Bağımsızlara verilecek oyların karıştırılması, sayım anında oyun geçersiz hale getirilme olasılığının daha fazla olması gibi etkenlerde dikkate alınırsa “sorun”un ciddiyeti belki biraz anlaşılabilir. Bu halde seçim kazanan bağımsız adayları ise kutlamak gerekiyor. Ancak bu “sorun” nihayetinde TKH’nin sorunu. Seçim sonuçlarına buradan bakmanın bir kısıtı var. Bir sonraki seçimde her türlü zorluğa ve engellemeye rağmen orak-çekiç pusuladaki yerini almalı.

Sanırım rakamlar için bu kadarı yeterli. Seçim çalışmasının yarattığı yeni olanakları, kazanılan yeni mevzileri, verilen her oyun sosyalizm mücadelesine ve onun örgütüne kattığı gücün önemini bilerek tabi…''

TKH'nin İstanbul'daki adayı Genel Başkan Aysel Tekerek'in de sonuçların belli olmasından sonra yaptığı bir yorum var; o da şu:

''Onca ilkesizliğe, düzen partilerinin yurttaşları sadece oy deposu olarak görmesine, neredeyse tek elden sağ içinde sağ beğendirme yarışına, paranın gücüne dayanarak yapılan seçim çalışmalarına ve popülizme karşı sosyalist siyasete oyları ile güç veren dostlarımıza bir teşekkür borcumuz var.

Partimizin seçim açıklaması ve adaylarını tanıttığı ilk günden itibaren sadece oy istemeyen, kavga arkadaşlığı ve yol arkadaşlığı çağrısında bulunan; emekçilerin, kadınların ve gençlerin örgütlülüğünün önemine vurgu yapan; gericiliğe, emperyalizme ve sermayeye karşı mücadeleyi seçime hapsetmeyen, aksine seçim döneminde bu mücadele başlıklarını en öne yerleştiren komünistlere, partimizin adaylarına 4 ilde verilen toplamda 4 binin üzerindeki oy sosyalizme güç vermiştir.''

https://gazetemanifesto.com/2019/tesekkur-ve-otesi-255346/

İki yazıda da neden bu kadar az oy alındığı, bundan nasıl bir sonuç çıkarılacağı ve sonrasında neler yapılacağına ilişkin tek bir yorum yok. Aysel Tekerek sonucun sosyalizme güç verdiğini söylüyor, Bilgütay Hakkı Durna ise orak-çekic'in pusulada yer alması önemli diyor. Bu kadar. Sonra....?

Sonrası yok; hiçbir şey olmamış gibi yola devam. ''Biz bir yanlış yapıyoruz, boylu boyunca bir yanlışın içindeyiz, farklı bir yol izlemeliyiz, öz eleştiri yapmalıyız, bir müddet kendimizi dinlemeliyiz...'' vesaire, hiçbir şey yok! Şimdi, böyle bir anlayışın, bırakın işçi sınıfına, sol sempatizan kitleye güven vermesi mümkün mü? Bu tür yapıların ''örgütlenmeliyiz'' çağrısı toplumda ne kadar karşılık bulur?Cvp:
Yazan Cevap içeriği
Üye Profili boşluk
melnur
[ Gelenek ]
Kurucu
Varsayılan Kullanıcı Resmi
Kayıt Tarihi: 02.08.2013
İleti Sayısı: 8.612
Konum: İstanbul
Durum: Forumda Değil
İletişim E-Posta Gönder
| Özel ileti Gönder

36 kere teşekkür edildi.
30 kere teşekkür etti.
Cevap Yazan: melnur
Cevap Tarihi: 18.04.2019- 04:34


TKH'nin TKH olarak varlığını sürdürmesinin ne kadar para, zaman ve emek karşılığı var? Hemen hemen bir tabela partisi durumunda olan diğer sol partilerimizin de öyle. Ne düşünüyorlar; bizim düşündüğümüzü, bizim savunduğumuzu hiç kimse düşünmüyor, hiç kimse savunmuyor, bu yüzden bugün küçük de olsa varlığımızı korumalıyız; bu yapımızı, bu özelliğimizi, bu aman aman hey olan şeyimizi kalabalıklar içinde yitirmemeliyiz...-öyle mi düşünülüyor! Pek çoğunun pek çoğundan bir farkı yok zaten. Biri virgülü başka bir yere koyuyor, diğeri ünlemi daha doğru yere konduruyor. Hepsi bu. Çoğunda o da yok. Ben mi MK'ya gireceğim, o mu? Senin sıran bitti, sen sıranı savdın, artık bende.? Ya da benim de haber sitemizde yazı yazma zamanın gelmedi mi?

Hadi hepsini geçtik, konumuz gereği TKH üzerinde bir şeyler söylenecekse, neden bu seçime girdi; çok mu gerekliydi. Sosyalizm örgütlenmenin altını çizenlerin, kalabalık olmanın önemine vurgu yapanların önce mümkün olduğunca ayrışmaması gerekmiyor mu? Zaten üç beş kişiyken, o üç beş kişinin bir yerlere savrulması sadece emek, para ve zaman kaybı değil, toplumda bir umutsuzluk ve umarsızlık yarattığı gerçeği de var. Halimiz böyle iken, hiç kimse dönüp bakmıyorken, hiç kimsede en küçük bir kıpırtı bile uyandırmıyorken, kim örgütlenme çağrılarımıza yanıt verecek; kim bizlere seçimlerde oy verecek? Ve üstelik doğru bir seçim stratejisi ve söylemi de ortada yokken!


Sol şu ''küçük olsun benim olsun'' anlayışını bir kenara bırakmalıdır artık; bu illetden kurtulmalıdır. Dinci bir faşizm iktidarda egemenlik kurmuş ve kurumlaşmaya çalışırken ve 2023 hayalleri kurarken solun bu aymazlığı hiç mi işimizi üşütmez? Gerçekten anlayabilmek zor. Bazı yazıları okuyorum, bazen öylesine zıvanadan çıkılıyor ki, adam ona karşı, buna karşı, ona bıyığının altı, diğerine sakalının üstü diyiyor, başka da bir sözü yok ama ''burjuvazinin kalbine işçi sınıfının kızıl bayrağını dikeceğiz'' demekten de kendini alamıyor! Solculuk böyle bir şey, bu kadarlık bir şey sanki!


Nerede samimiyet, doğruluk, yoldaşlık; güvendaşlık nerede?

Türkiye toplumunda böyle mi öncü güç olacağız? Böyle mi toparlayıcı olacak, bir çekim merkezi haline geleceğiz? Sosyalist mücadele için ille de bir koltuk veya ille de parti bülteninde adımızın geçme koşulu mu olmalı?

Böyle mi?


''Olmadı, olmuyor, olmayacak'' demek o kadar zor mu geliyor?


''Bu mücadeleyi, bu çabalamayı, ve üstelik hiçbir sonuca yol açmayacak bu çabayı, kısaca bu ayrı gayrılığı sonlandırıp yoldaşlarımızın yanına gidip onlara omuz vermeliyiz'' sözünü kendi kendimize de olsa söylemenin zamanı gelmedi mi?


Bu ileti en son melnur tarafından 18.04.2019- 04:35 tarihinde, toplamda 1 kez değiştirilmiştir.
Cvp:
Yazan Cevap içeriği
Üye Profili boşluk
melnur
[ Gelenek ]
Kurucu
Varsayılan Kullanıcı Resmi
Kayıt Tarihi: 02.08.2013
İleti Sayısı: 8.612
Konum: İstanbul
Durum: Forumda Değil
İletişim E-Posta Gönder
| Özel ileti Gönder

36 kere teşekkür edildi.
30 kere teşekkür etti.
Cevap Yazan: melnur
Cevap Tarihi: 18.04.2019- 05:48


''Biz komünistler için AKP’li Binali Yıldırım ile CHP’li Ekrem İmamoğlu arasında seçimden önce bir fark bulunmuyorken...''

https://gazetemanifesto.com/2019/ayni-gemide-miydik-256666/

TKH'nin haber sitesi gazetemanifesto'da, kim yazmış bakayım, H. Murat YUrttaş adlı bir zat yazmış bunu, ''Aynı Gemide Miydik'' başlıklı yazısında. İnanın, bu tür yazılar zaman kaybı. O denli yüzeysel ve o denli keskin görünme çabası!

Yani yazılırken ''breh, breh, breh'' dedirtmek istiyor, gibi geliyor bana.

Bu ülkede Binali Yıldırım ile Ekrem İmamoğlu arasındaki farkı, hala Binali Yıldırım ile Ekrem İmamoğlu arasında fark olup olmadığına indirgeyen ve konuya böyle yaklaşma gereği duyanlar varsa, ne diyelim, solun toplumsal alandaki bu kadar güçsüz oluşuna şaşmamalı.

Gerçekten yazık!

''Dışardan bilinç vermeye soyunanlara gerekir dışardan bilinç'' diyeceğim de, o bile bir zaman kaybı!Cvp:
Yazan Cevap içeriği
Üye Profili boşluk
melnur
[ Gelenek ]
Kurucu
Varsayılan Kullanıcı Resmi
Kayıt Tarihi: 02.08.2013
İleti Sayısı: 8.612
Konum: İstanbul
Durum: Forumda Değil
İletişim E-Posta Gönder
| Özel ileti Gönder

36 kere teşekkür edildi.
30 kere teşekkür etti.
Cevap Yazan: melnur
Cevap Tarihi: 19.04.2019- 14:14


TKH TKP'den neden ayrı? KP TKP adını almadan önce TKH ve KP birleşme konusunda görüşme yapıyorlardı. Anlaşamadılar, ve dolayısıyla birleşemediler. Bilal'e anlatır gibi anlatmaya çalışalım. Anlaşabilselerdi, birleşirlerdi, iki ayrı parti olmazdı ve boşyere zaman, para ve emek de harcanmazdı. Peki, neden birleşemediler? Sorun ne? Biri MDD'yi, diğeri SD'yi mi savunuyor; ya da biri diğerinden farklı olarak toplumsal alanda bir güç olabilmenin yolunun Kürt hareketinin kuyruğuna takılmaktan geçtiğini mi ileri sürüyor? Hayır; değil. Siyasi ve ideolojik açıdan aralarında hiçbir fark yok. Öyleyse, neden?

Bu soruyu KP'nin TKP adını almazdan önceki KP TKH birleşme görüşmeleri sırasında da sormuş, iki partinin birleşeceğini ummuş ve sonrasında hayal kırıklığına uğramıştım. Aradan geçen birkaç yıl, TKP lehine işledi. Sadece İstanbul seçimini baz alsak arada 8-10 kat oy farkı var. Giderek bu farkın her yönden artacağına adım gibi eminim ve sanıyorum TKH yönetimi de sempatizanları da bu gerçeği görüyorlardır. Bir daha soralım, öyleyse neden?

Evet, bu ısrar neden? Neden fazladan ve gereksiz zaman, para ve emek harcama? Sizler üzerinize düşen sorumluluğu yerine getirmediğinizde, kitlenin peşinize takılması nasıl mümkün olsun?

Aslında TKH'nin böyle bir beklentisi olduğunu da düşünmüyorum.

''Böyle gidebildiği kadar gider; ilerde de bakarız'', diye düşünüyorlardır

Ama, işte, böyle olduğunda da halkımız bakmıyor!Teşekkür edenler:   Proleter_Devrimci [20.04.2019- 01:49],

Cvp:
Yazan Cevap içeriği
Üye Profili boşluk
Proleter_Devrimci
[ Proleter_Devrimci ]

Kullanıcı Resmi
Kayıt Tarihi: 19.01.2019
İleti Sayısı: 81
Konum: Gizli
Durum: Forumda Değil
İletişim E-Posta Gönder
| Özel ileti Gönder

23 kere teşekkür edildi.
32 kere teşekkür etti.
Cevap Yazan: Proleter_Devrimci
Cevap Tarihi: 20.04.2019- 02:22


Türkiye'de güçlü ve kitleselleşebilmiş bir sol hareket olurda, işte o zaman ideolojiler ve programlar üzerindeki farklı düşünceler bir anlam ifade eder. Halbuki zaten sosyalist solun topluma nüfuz edebilme noktasındaki zaafı ortada. Durum bu iken zaten üzerinde uzlaşılacak ilkeler, azami ölçüde kabul görebilecek ve kendisine sol diyen herkesin benimseyebileceği şekilde genel geçer bir muhtevaya sahip olabilir ancak; sermayenin tahakkümüne karşı emeğin savunusu, emekçi kesimleri bilinçlendirerek sınıf mücadelesine kanalize etmek, onları politik sürece entegre edebilmek ve ilerici bir toplumsal muhalefeti yönlendirebilmek gibi... Ne zaman ki sol güçlenir ve iktidara için bir alternatif olur, o zaman buna paralel olarak daha kapsamlı ve ideolojik olarak daha derinlikli programlar ortaya çıkar. İşte o zaman fikir ayrılıkları, ideolojik tartışmalar ve buna paralel olarak bölünmeler bir anlam ifade edebilir ancak. Yanlış anlaşılmasın ben her türlü ideolojik farklılığın hasır altı edildiği, revizyonizme ve oportunizme müsamaha gösterildiği bir parti yapısını savunmuyorum. Bu gibi durumlarda tabi ki ayrılık kaçınılmazdır. Fakat sosyalist solun bugün içinde bulunduğu durum, kapsamlı ve derinlikli ideolojik programlardan ziyade, daha temel ve her sosyalistin üzerinde mutabık olduğu genel geçer ilkeler üzerinden bir programla politika yapılmasını gerekli kılıyor.

Fakat ne yazık ki Sosyalist cenahta pratik, teorideki ateşli tartışmalarının gerisinde kalıyor çoğu zaman.
Bu ileti en son Proleter_Devrimci tarafından 20.04.2019- 03:27 tarihinde, toplamda 2 kez değiştirilmiştir.
Yeni Başlık  Cevap YazForum Ana Sayfası

 


 Bu konuyu 1 kişi görüntülüyor:  1 Misafir, 0 Üye
 Bu konuyu görüntüleyen üye yok.
Konuyu Sosyal Ortamda Paylas
Benzer konular
Başlık Yazan Cevap Gösterim Son ileti
Konu Klasör Bir kez daha seçimler ve solumuz üzerine... melnur 12 3216 22.06.2019- 10:34
Konu Klasör CHP üzerine... melnur 5 1896 27.02.2019- 08:53
Konu Klasör Engels üzerine... melnur 1 88 01.12.2020- 15:57
Konu Klasör İttihat Terakki üzerine... umut 5 3622 20.12.2020- 07:55
Konu Klasör TKP'nin seçimlerdeki stratejisi üzerine... melnur 5 1305 13.04.2019- 04:02
Etiketler   TKH,   seçimler,   üzerine.
SOL PAYLAŞIM
Yasal Uyarı
Sitemiz Bir Paylasim Forum sitesidir Bu nedenle yazı, resim ve diğer materyaller sitemize kayıtlı üyelerimiz tarafından kontrol edilmeksizin eklenebilmektedir. Bu nedenden ötürü doğabilecek yasal sorumluluklar yazan kullanıcılara aittir. Sitemiz hak sahiplerinin şikayetleri doğrultusunda yazı ve materyalleri 48 Saat içerisinde sitemizden kaldırmaktadır.
Bildirimlerinizi info@solpaylasim.com adresine yollayabilirsiniz.
Forum Mobil RSS