SolPaylaşım  
Ana Sayfa  |  Yönetim Paneli  |  Üyeler  |  Giriş  |  Kayıt
 
OTURUYORSAN KALK; AYAKTAYSAN YÜRÜ; YÜRÜYORSAN KOŞ!
Yurt ve dünya sorunlarına soldan bakan dostlar HOŞGELDİNİZ .Foruma etkin katılım yapabilmeniz için KAYIT olmalısınız.
Yeni Başlık  Cevap Yaz
İzmir'de 1 Mayıs...           (gösterim sayısı: 518)
Yazan Konu içeriği
Üye Profili boşluk
melnur
[ Gelenek ]
Kurucu
Varsayılan Kullanıcı Resmi
Kayıt Tarihi: 02.08.2013
İleti Sayısı: 7.737
Konum: İstanbul
Durum: Forumda Değil
İletişim E-Posta Gönder
| Özel ileti Gönder

13 kere teşekkür etti.
20 kere teşekkür edildi.
Konu Yazan: melnur
Konu Tarihi: 01.05.2019- 19:41


İzmir'de 1 Mayıs: On binlerce emekçi Gündoğdu'da buluştu

İzmir'de 1 Mayıs mitingi Gündoğdu Meydanı'nda yapıldı. Mitinge kitlesel katılım gösteren TKP, bir de 1 Mayıs kürsüsü kurarak emekçileri partiye üye olmaya çağırdı.

Resim Ekleme
1 Mayıs, tüm Türkiye’de olduğu gibi İzmir’de de coşkuyla kutlandı. Gündoğdu Meydanı’na on binlerce emekçi akın etti.

DİSK, KESK, Türk-İş, TMMOB, İzmir Tabip Odası, İzmir Barosu’nun yer aldığı 1 Mayıs Tertip Komitesi tarafından düzenlenen program Gündoğdu Meydanı'nda yapıldı.

Emekçi kitleler, üç toplanma noktasından alana hareket etti. Daha sonra işçiler ve temsilciler meydandaki yerini aldı. Tertip Komitesi’ne DİSK Ege Bölge Temsilcisi Memiş Sarı başkanlık yaptı.

Ana program kapsamında İzmir’de ilk defa oluşturulan işçi korosu sahne aldı. İtfaiyeci, şoför, hemşire, büro elemanı, öğretmen, park ve bahçelerdeki işçiler ile otoparkçılardan oluşan koro üç tane işçi marşı söyledi. Marşların ardından, tertip komitesi adına hazırlanan 1 Mayıs bildirisi Memiş Sarı tarafından okundu.


Memiş Sarı konuşmasında, "Grev hakkımızın gasp edilmesine, iş güvencemize ve kıdem tazminatımıza dokunulmasına, performans sistemine, işçi cinayetlerine, mezarda emekliliğe ve emekliliğimizde sefalete itilmeye, artan vergi dilimleri ile maaşımızın elimize geçmeden erimesine, eğitimin gericileştirilmesine, laiklik karşıtı faaliyetlere, soruşturmalara, sürgünlere, cezalara, gözaltı ve tutuklamalara, kadına yönelik şiddete, çocuklara yönelik taciz ve istismara, kadınları toplumsal yaşamdan dışlayan, daha ucuza ve daha güvencesiz çalıştırılmaya iten sözde istihdam paketlerine artık yeter diyoruz. Uzatmayın, hesap verin! Bu kavga eşitlik, özgürlük, kardeşlik, barış, laiklik ve demokrasi kavgasıdır" dedi.

İşçiler, öncelik verdiği konular ve çözülmesi gereken sorunları başlıklar halinde hazırladı. Emekçilerin kırmızı çizgisinin kıdem tazminatı olduğu ifade edildi. Ayrıca ekonomik kriz, işsizlik, sağlığın özelleşmesi, kadın cinayetleri, bilimsel, laik, ana dilde eğitim, kadın özgürlüğü, kadro hakkı gibi konular da ön plana çıkarıldı ve hükümete mesajlar verildi.

On binlerce emekçinin katıldığı programda Kardeş Türküler müzik grubu sahne aldı.

'TKP BU ÜLKENİN UMUDUDUR'

İzmir Cumhuriyet Meydanı'nda TKP tarafından kurulan kürsüde TKP MK üyesi Senem Doruk İnam bir konuşma gerçekleştirdi.

"TKP bu ülkenin umududur. TKP yıllardır bu düzen değişmeli diyerek sosyalizm mücadelesini yükseltmeye devam ediyor" diyen Senem Doruk İnam, şunları söyledi: "TKP seçimden seçime siyaset yapan bir parti değildir. Ama TKP geçen yerel seçimde sosyalizm mücadelesinin serpilip gelişebileceğin dosta düşmana göstermiştir. Sevgili dostlar, TKP Türkye'de işçilerin, emekçilerin, kadınların, çocukların insanca yaşaması için mücadelesini südürüyor. TKP büyüyecektir, güçlenecektir. Bağımsız, laik, özgür, sömürüsüz bir Türkiye için yılmadan usanmadan mücadele etmektedir. TKP sizleri çağırmaktadır. Bu mücadeleyi birlikte yürütmeye çağırmaktadır. Bu bir çağrıdır. Boyun eğmeyenelere, sosyalizm gönüllülerine katılma çağrısıdır. Gelin, TKP ile birlikte yürüyelim. Sosyalist Türkiye'yi hep birlikte kuralım."

Resim Ekleme

Resim Ekleme
TKP KORTEJİNDEN UZUN YÜRÜYÜŞ

TKP korteji daha sonra mitingin yapılacağı Gündoğdu Meydanı'na doğru yürüyüşe geçti.

Gündoğdu Meydanı'ndaki kutlamaları selamlayan TKP korteji, daha sonra Kıbrıs Şehitleri Caddesi boyunca yürüdü.
Resim Ekleme
Resim Ekleme
http://haber.sol.org.tr/turkiye/izmirde-1-mayis-binlerce-emekci-gundogduda-bulustu-262094Teşekkür edenler:   Proleter_Devrimci [02.05.2019- 02:44],

Cvp:
Yazan Cevap içeriği
Üye Profili boşluk
melnur
[ Gelenek ]
Kurucu
Varsayılan Kullanıcı Resmi
Kayıt Tarihi: 02.08.2013
İleti Sayısı: 7.737
Konum: İstanbul
Durum: Forumda Değil
İletişim E-Posta Gönder
| Özel ileti Gönder

20 kere teşekkür edildi.
13 kere teşekkür etti.
Cevap Yazan: melnur
Cevap Tarihi: 02.05.2019- 11:22


Bu 1 Mayıs'ta farklı bir şey de oldu. Uzun zamandır ilk kez büyük şehirler sosyal demokrasinin eline geçti. İstanbul'da bir gün önceden belediyenin merkez binasında 1 Mayıs kutlamaları başladı ve 1 Mayıs marşı çalınarak hoparlörlerle bina dışına yansıtıldı. Başkan İmamoğlu'nun Bakırköy'deki kutlamalara katılıp kısa bir konuşmayla duygularını paylaşması güzeldi.

Ama daha güzeli İzmir'de yaşandı. Belediye Başkanı Tunç Soyer'in 1 Mayıs ve Çav Bella marşına katılımı gerçekten güzel görüntülerin ortaya çıkmasına yol açtı :)

Özlemiştik.

Yeni Başlık  Cevap YazForum Ana Sayfası

 


 Bu konuyu 1 kişi görüntülüyor:  1 Misafir, 0 Üye
 Bu konuyu görüntüleyen üye yok.
Konuyu Sosyal Ortamda Paylas
Benzer konular
Başlık Yazan Cevap Gösterim Son ileti
Konu Klasör Ankara'da 1 Mayıs... melnur 1 538 01.05.2019- 19:35
Konu Klasör İstanbul'da 1 Mayıs... melnur 1 535 01.05.2019- 19:59
Konu Klasör DİSK, KESK, TMMOB ve TTB'den 1 Mayıs açıklaması... melnur 5 619 30.04.2019- 13:57
Konu Klasör Grup Yorum: 1 Mayıs marşı... melnur 0 242 01.05.2019- 00:38
Konu Klasör TKP Almanya Örgütü 1 Mayıs´ta sokaklardaydı... melnur 0 355 02.05.2019- 12:09
Etiketler   İzmirde,   Mayıs.
SOL PAYLAŞIM
Yasal Uyarı
Sitemiz Bir Paylasim Forum sitesidir Bu nedenle yazı, resim ve diğer materyaller sitemize kayıtlı üyelerimiz tarafından kontrol edilmeksizin eklenebilmektedir. Bu nedenden ötürü doğabilecek yasal sorumluluklar yazan kullanıcılara aittir. Sitemiz hak sahiplerinin şikayetleri doğrultusunda yazı ve materyalleri 48 Saat içerisinde sitemizden kaldırmaktadır.
Bildirimlerinizi info@solpaylasim.com adresine yollayabilirsiniz.
Forum Mobil RSS