SolPaylaşım  
Ana Sayfa  |  Yönetim Paneli  |  Üyeler  |  Giriş  |  Kayıt
 
OTURUYORSAN KALK; AYAKTAYSAN YÜRÜ; YÜRÜYORSAN KOŞ!
Yurt ve dünya sorunlarına soldan bakan dostlar HOŞGELDİNİZ .Foruma etkin katılım yapabilmeniz için KAYIT olmalısınız.
Yeni Başlık  Cevap Yaz
Ahmet Şık: Bu iktidarın meşruiyetini tartışmalıyız, bu kararla birlikte meşruiyet ortadan kalkmıştır           (gösterim sayısı: 663)
Yazan Konu içeriği
Üye Profili boşluk
melnur
[ Gelenek ]
Kurucu
Varsayılan Kullanıcı Resmi
Kayıt Tarihi: 02.08.2013
İleti Sayısı: 8.158
Konum: İstanbul
Durum: Forumda Değil
İletişim E-Posta Gönder
| Özel ileti Gönder

17 kere teşekkür etti.
24 kere teşekkür edildi.
Konu Yazan: melnur
Konu Tarihi: 06.05.2019- 22:36


Ahmet Şık: Bu iktidarın meşruiyetini tartışmalıyız, bu kararla birlikte meşruiyet ortadan kalkmıştır

HDP İstanbul Milletvekili Ahmet Şık, İstanbul seçimlerinin iptal kararını İleri Haber'e değerlendirdi.

Resim Ekleme
Özgür Yılmaz -


HDP İstanbul Milletvekili Ahmet Şık ile YSK'nın verdiği seçimlerin yenilenmesi kararı üzerine konuştuk.

Seçimlerin iptaliyle alakalı kısa bir değerlendirmenizi alabilir miyiz?

6 Mayıs 2019 Türkiye’de yeni bir darbe oldu. Baştan beri belliydi bu, hatırlarsanız bir twitte yazmıştım AKP’nin seçimle iktidarı verip vermeyeceğine dair bir testti 31 Mart seçimleri. Görünen o ki, “Hayır vermeyeceğim” dedi. Sonuç ortaya çıktı. Seçimin iptal edilip, edilmeyeceğine dair tüm parametreler AKP’nin karşısında ve onu zor durumda bırakacak şeylerdi ancak ben ona rağmen iptal edecekleri karamsarlığına sahiptim. Maalesef o öngörüm doğru çıktı. Çok üzgünüm bunun için. Benim için şaşırtıcı olmadı açıkçası.

Peki muhalefet cephesinin seçimlerde alacağı konum ne olmalı?

Bunun için bir şeyler söylemek için henüz çok erken. Seçim gecesi, Anadolu Ajansı veri akışını durdurmaya başladığı saatlerde aslında İmamoğlu’nun seçimleri kazandığı garantiydi. Ondan sonra veri akışı durdu. Bence o saatten sonra, veri akışının durduğu saatlerde bir tezgahla işi tersine çevirebilir miyiz diye düşünüyorlardı ki, Ekrem İmamoğlu çok güzel kriz yönetiminde bulundu o gece. Çıktı şöyle bir açıklama yaptı: “Ben hak yemedim, hak da yemem.” Burada çok ince bir uyarı vardı aslında. Eğer sen bir tezgah kurarsan, bunun karşılığını görürsün dedi ve bunu yapamadılar.

'FAŞİZMİ KURUMSALLAŞTIRANLARIN SANDIK DEMOKRASİSİNE BAĞLI OLMADIĞI ORTAYA ÇIKTI'

5 Haftalık bir sürece yararak ve medyası aracılığıyla rızayı da üreterek kendi tabanını konsolide etmek adına hak yeme işini gerçekleştirdiler. Bir kere şu net: İstanbul’da seçimi kazanmak tek başına CHP’nin çabaları değil, ortaya çıkan mağduriyet de tek başına CHP’nin mağduriyeti değil. Bunu herkes görmeli, Kürt’ünden Türk’üne, CHP’lisinden HDP’lisine, Saadet Partilisinden İyi Partilisine kadar bir faşist blok karşısında en azından asgari demokrasi standartlarına dönüş için bir çare olur diye konsolide olan bir muhalefet vardı. Bu herkes için bir haksızlık durumudur. Hak yemedim, hak yedirmem diyen kişi, hakkını yedirecek mi? Bence asıl tartışılması gereken bu. Baştan beri de bunu söylemeye çalışıyorum. Hep iktidarın ne yapacağını tartışıyoruz ama karamsar seçenek durumunda muhalefetin ne yapacağını tartışmamız gerekiyordu. Önümüzdeki tablo bu, buna dair ben ne söylesem doğru olur emin değilim ama sandık demokrasisi diye bir kurgu üzerinden faşist iktidarını kurumsallaştıranların' bu sandık demokrasisine de bağlı olmadığını ortaya koydu bu karar. Sandıkta kazanılanı masada kaybetmeye razı olacaklar mı, olmayacaklar mı… Yani burada bir hakkını yedirmeyeceksin, iki boykot etme seçeneği var, üçüncü seçenek de seçime girmektir ama 7 Haziran – 1 Kasım arasındaki süreçte yaşanılanları biz gördük. İktidar kaybedeceği bir seçimi sizce yeniler mi? Hele ki mafya diye nitelediğimiz bir iktidar. Biz neden hakkımız olan bir seçeneği yenileyelim? AKP iktidarının kazandığı ortaya çıkana kadar seçim mi yapalım ya da oy mu sayalım? Elbette buna ortak bir akılla karar vermek gerekiyor. Ama benim görüşüm budur. Üç seçenek var önümüzde. Hangi seçenek doğrudur buna ortak bir akılla karar vermemiz gerekiyor. Ben 7 Haziran sürecinden sonra yaşanan gelişmelere bakarak bu mafyanın yitireceği bir seçimi yenileme kararı almayacağını düşünüyorum.

'MAFYA İKTİDARININ TETİKÇİSİ YARGI'

Son olarak eklemek istediğiniz başka bir şey var mı?


Bu bir darbe. Bu iktidarın meşruiyetini tartışmamız gerekiyor. Bu kararla birlikte, meşruiyet zemini de ortadan kalkmıştır. Bugün YSK’nın böyle bir karar vereceği AYM’nin Cumhuriyet Davası ile verdiği kararda kendini göstermiştir. İki farklı mahkeme diyebilirsiniz ama Türkiye’de yargının nereye geleceğini görmemiz açısından önemli bir işaretti o. Cumhuriyet Davası gibi AYM’nin karar vermesi durumunda kimsenin “Neden böyle bir karar verdin?” diye soramayacağı bir dosyada bile ihlal kararı verilmez iken, bu karar da YSK kararının önünü açtı. Bu mafya iktidarının tetikçiliğini yapan bir yargıdan da hukuk bekleme naifliğine kapılıyor insanlar. Söyleyeceklerim bu kadar.

https://ilerihaber.org/icerik/ahmet-sik-bu-iktidarin-mesruiyetini-tartismaliyiz-bu-kararla-birlikte-mesruiyet-ortadan-kalkmistir-97381.htmlCvp:
Yazan Cevap içeriği
Üye Profili boşluk
melnur
[ Gelenek ]
Kurucu
Varsayılan Kullanıcı Resmi
Kayıt Tarihi: 02.08.2013
İleti Sayısı: 8.158
Konum: İstanbul
Durum: Forumda Değil
İletişim E-Posta Gönder
| Özel ileti Gönder

24 kere teşekkür edildi.
17 kere teşekkür etti.
Cevap Yazan: melnur
Cevap Tarihi: 07.05.2019- 08:22


AKP karşıtlığında ortaya çıkan toplumsal muhalefetin bir boykota örgütlenmesi pek mümkün görünmüyor. YSK'nın kararından sonra, çeşitli çevrelerin ortaya koyduğu tepkilere ve İmamoğlu'nun direncine bakıldığında en doru kararın tepkilerin sandık üzerinde yoğunlaştırmaktır. AKP'nin sandıkta yıkılamayacağı algısı artık yıkılmıştır. Şimdi topumsal alanda sürekli büyüyen tepkileri daha da büyütmek ve sandığa yöneltmek gerek. AKP sandıkta yenilecektir ve İstanbul bir kez daha AKP'den kopartılacaktır.Yeni Başlık  Cevap YazForum Ana Sayfası

 


 Bu konuyu 1 kişi görüntülüyor:  1 Misafir, 0 Üye
 Bu konuyu görüntüleyen üye yok.
Konuyu Sosyal Ortamda Paylas
Benzer konular
Başlık Yazan Cevap Gösterim Son ileti
Konu Klasör Olmayan kararla Boyun Eğme'ye engelleme umut 0 1431 27.12.2015- 09:34
Konu Klasör Ali Koç: Kapitalizmin ortadan kalkması gerek abbas 3 2806 16.11.2015- 20:30
Konu Klasör Selahattin Demirtaş: HDP'li hükümet tartışılmalı... melnur 1 264 17.02.2020- 22:07
Konu Klasör Okuyan: TKP ortadan kalkacak bir değer değil denizcan 3 3537 11.08.2014- 21:48
Konu Klasör Devrimci örgüt anlayışı üzerine tartışma Köroğlu 1 285 23.03.2020- 20:13
Etiketler   Ahmet,   Şık:,   iktidarın,   meşruiyetini,   tartışmalıyız,   kararla,   birlikte,   ortadan,   kalkmıştır
SOL PAYLAŞIM
Yasal Uyarı
Sitemiz Bir Paylasim Forum sitesidir Bu nedenle yazı, resim ve diğer materyaller sitemize kayıtlı üyelerimiz tarafından kontrol edilmeksizin eklenebilmektedir. Bu nedenden ötürü doğabilecek yasal sorumluluklar yazan kullanıcılara aittir. Sitemiz hak sahiplerinin şikayetleri doğrultusunda yazı ve materyalleri 48 Saat içerisinde sitemizden kaldırmaktadır.
Bildirimlerinizi info@solpaylasim.com adresine yollayabilirsiniz.
Forum Mobil RSS