SolPaylaşım  
Ana Sayfa  |  Yönetim Paneli  |  Üyeler  |  Giriş  |  Kayıt
 
OTURUYORSAN KALK; AYAKTAYSAN YÜRÜ; YÜRÜYORSAN KOŞ!
Yurt ve dünya sorunlarına soldan bakan dostlar HOŞGELDİNİZ .Foruma etkin katılım yapabilmeniz için KAYIT olmalısınız.
Yeni Başlık  Cevap Yaz
HDP binası önünde toplanan analar konu dışı mı?           (gösterim sayısı: 394)
Yazan Konu içeriği
Üye Profili boşluk
melnur
[ Gelenek ]
Kurucu
Varsayılan Kullanıcı Resmi
Kayıt Tarihi: 02.08.2013
İleti Sayısı: 8.112
Konum: İstanbul
Durum: Forumda Değil
İletişim E-Posta Gönder
| Özel ileti Gönder

17 kere teşekkür etti.
24 kere teşekkür edildi.
Konu Yazan: melnur
Konu Tarihi: 11.09.2019- 06:42


Önce bir iki ailenin HDP binası önünde eylemiyle başladı. Sonrasında sayıları sanırım 20 aileyi buldu. Televizyonlara yansıyışı da ilginç. Özellikle yandaş kanallar tarafından sık sık gösteriliyor, suistimal ediliyor, ''açık oturumlar'' ve ''tartışma programları'' da düzenlenerek olay kaşındıkça kaşınıyor. Ahmet Hakan bile bu konuda yazdı. Her zamanki ortalamacılıkla ''aileleri oraya devlet yönlendiriyor'' diyenleri topa tuttu! ''Devlet yönlendirse bile...'' dedi, ''anaların acılarını es mi geçmeliyiz'''*


Kuşkusuz anaların, babaların acılarına gözlerimizi kapamamalıyız. Bu acılı insanların HDP binası önünde çocuklarının PKK tarafından kaçırıldığı iddiaları elbette önemsenmeli. Ahmet Hakan ortalamacığıyla ''devlet yönlendirse bile'', ''şimdiye kadar neredeydiniz'' sorusunu ve ''bu eylem AKP il binası önünde yapılsa hem yandaş kalemlerin ve hem de AKP yetkililerin tavrı ne olurdu'' sorusunu da unutmadan... Ama ne olursa olsun ortada bazı iddialar ve hatta gerçekler de var: Kürt hareketinin illegal ve silahlı kanadı PKK'nin Kürt gençlerini kaçırarak saflarına kattığı konusu...

Yok mu sayılmalı?


HDP binası önünde toplanan ve sayıları giderek artan ve daha da artacağa benzeyen ailelerin dile getirdikleri karşısında özellikle HDP'li yetkililerden   neden hiçbir ses çıkmaz? Neden kamuoyunu doyurucu bir açıklama yapılmaz? PKK şiddeti konusunda ara sıra ve yarım ağızla da olsa ''karşıyız'' sözleribni duyduğumuz yetkililer bu konuda neden çaresizleri oynar? Sanalın kuyrukçu tiplerini ve dahi burjuva kozmopolitizmini enternasyonalizmimiş gibi yutturmaya çalışan tiplerini saymıyorum. Onlar ya internette buldukları Marksizm ve dahi Leninizm konusundaki alıntılardan başlarını kaldıramıyorlar(!) ya da bu konuda özellikle TKP'yi ve dahi ''devletçi sol''u suçlayacak bir özellik göremiyorlardır.


Konunun ''konu dışı'' olması sanırım bundan.
Bu ileti en son melnur tarafından 11.09.2019- 06:44 tarihinde, toplamda 2 kez değiştirilmiştir.
Cvp:
Yazan Cevap içeriği
Üye Profili boşluk
melnur
[ Gelenek ]
Kurucu
Varsayılan Kullanıcı Resmi
Kayıt Tarihi: 02.08.2013
İleti Sayısı: 8.112
Konum: İstanbul
Durum: Forumda Değil
İletişim E-Posta Gönder
| Özel ileti Gönder

24 kere teşekkür edildi.
17 kere teşekkür etti.
Cevap Yazan: melnur
Cevap Tarihi: 18.09.2019- 08:33


Çocuklarını PKK'nin kaçıdığı iddiasıyla Diyarbakır HDP il   Başkanlığı'nın kapısında bekleşen annelerin sayıları giderek artıyor, sanırım sayıları 35'i de buldu. İktidarın ve yandaş medyanın bastırmasıyla birlikte gündemin en önünde yer alması isteniyor. Ülke öylesine kaotik bir yapıya büründü ve muhalefete geçen belediyelerde AKP'nin haksızlık ve rezillikleri öylesine ortalığa saçılıyor ki, me yapsınlar, bu konuyu sürekli gündemin en baş köşesine yerleştirmek istiyorlar. İçişleri Bakanı Süleyman Soylu gidiyor, ''doğru yoldasınız, destekliyoruz'' diyebiliyor! Şu hale bakın, bir içişleri Bakanı sanki ülkede olup bitende hiçbir sorumluluğu yokmuş gibi çocuklarının kaçırıldığını iddia eden ailelere ''devam edin'' diyebiliyor. Yandaşlara da talimat verilmiş, onlar da doğrudan ailelere destek vermeyen ve onların eylem ve protestolarına katılmayan parti ve görüşleri ''terörden, PKK'den yana'' ilan edebiliyor.

Bir taşla iki değil, onlarca kuş!

El değiştiren belediyelerdeki AKP kokuşmuşluğunun üzerinin örtülmesi ve güneyde sınırlarımızın ötesindeki karmaşanın da üzerinde fazla durulmamasını istemek bir yana, ülkede milliyetçilik ve ayrımcılık kışkırtılarak, köpürtülerek ve süreklileştirilerek gündem yine AKP'nin siyasi çıkarları doğrultusunda şekillendirilmek isteniyor. Yapılmaya çalışılan bu. Anaların acılarının AKP için biraz önemi olsa İstanbul'da Galatasaray Lisesi'nin önüne polis barikatı kurulmaz ve analar yıllardır acılarını dillendirdikleri bu alandan zor kullanılarak uzaklaştırılmazdı. Geçelim. AKP'nin ne olduğu yıllar öncesinden belliydi; hala anlamayanlar varsa ya art niyetlidir ya da anlama özürlü!

Konunun bir başka yanı var.

Siyasi konumunu Kürt hareketi içinde devam ettiren ve bütün mücadelesini de biat etmeyen, kuyrukçu olmayan sol-sosyalistlere düşmanlık etmeye ayıran veya kendilerine birileri tarafından böyle bir misyon yüklenen sözde enternasyonalistlerin bu ve benzer konuları görmezlikten gelmesi ilginç değil mi? Tamam, bu konu üzerinden (sanırım) TKP'ye, Birgün'e saldırmak pek mümkün görünmüyor ama, böylesine gündem olan bir konu hakkında hiç olmazsa durumu kurtarmak açısından bir şeyler yazmak gerekmiyor mu? Gerçi bunun da bir zorluğu var; alışmamışlar; CHP, TKP ve ''devletçi sol''yerine AKP'yi eleştirmek bu zihniyete zor geliyor! Yıllardır AKP ve liberaller ile birlikte CHP ve TKP'ye çatarlarken, şimdilerde tam tersi bir makasa girmek, makas değiştirmek hiç kolay değil. Keşke devir değişmeseydi!   AKP keşke dinci gericiğini bu kadar açık etmese ve Kürt hareketinin üzerine bu kadar gitmeseydi!

Şunun için söylemeye çalışıyorum; solcu-sosyalist olmak -sürekli yineliyorum- komünist toplumun ileri aşamalarında devletin alacağı biçimin ne olacağıyla sınırlı bir düşünce sistemi değildir. Kuşkusuz ideolojik-teorik konularda zihin çalışmasında bulunmak önemlidir ( bu da, bir alıntının altına üstüne alıntıyı tekrarlayan sözler yazmak değildir) ama, güncel gelişmelere gözlerini kapamak ve siyaset dışı kalmak, böyle bir tavır solculuk ve dahi enternasyonalist olmak değildir. Bunun adı siyasetten kaçış değilde nedir?

Yanlışlık sadece o döneme özgü değildi; gereksiz ve bilince çıkartılamadan savunulmaya çalışılan ''Lenin'in UKKTH alıntıları'' ne kadar yanlış bir şekilde kullanıldı ve yorumlandıysa, bu kez de, bu dönemde de benzer yanlışlıklar sürüp gidiyor.

İşte bu sessizlik, bu çaresizlik, o kesitin yanlışlıklarının bu döneme yansımalarından başka bir şey değildir.
Yeni Başlık  Cevap YazForum Ana Sayfası

 


 Bu konuyu 1 kişi görüntülüyor:  1 Misafir, 0 Üye
 Bu konuyu görüntüleyen üye yok.
Konuyu Sosyal Ortamda Paylas
Benzer konular
Başlık Yazan Cevap Gösterim Son ileti
Konu Klasör Alper Taş: Belediye binasındakiler değil, halk yönetecek melnur 0 445 11.02.2019- 08:08
Konu Klasör Konu kilitleme umut 4 8 09.03.2014- 12:07
Konu Klasör bir konu açtım, kilitlendi Kaçak 11 4912 27.04.2014- 14:55
Konu Klasör Konu kilitleme kriterleri Kaçak 2 2302 28.04.2014- 10:09
Konu Klasör Forumda Konu Açma Kıtlığı KARINCA 8 4120 13.08.2015- 15:48
Etiketler   HDP,   binası,   önünde,   toplanan,   analar,   konu,   dışı,  
SOL PAYLAŞIM
Yasal Uyarı
Sitemiz Bir Paylasim Forum sitesidir Bu nedenle yazı, resim ve diğer materyaller sitemize kayıtlı üyelerimiz tarafından kontrol edilmeksizin eklenebilmektedir. Bu nedenden ötürü doğabilecek yasal sorumluluklar yazan kullanıcılara aittir. Sitemiz hak sahiplerinin şikayetleri doğrultusunda yazı ve materyalleri 48 Saat içerisinde sitemizden kaldırmaktadır.
Bildirimlerinizi info@solpaylasim.com adresine yollayabilirsiniz.
Forum Mobil RSS