SolPaylaşım  
Ana Sayfa  |  Yönetim Paneli  |  Üyeler  |  Giriş  |  Kayıt
 
OTURUYORSAN KALK; AYAKTAYSAN YÜRÜ; YÜRÜYORSAN KOŞ!
Yurt ve dünya sorunlarına soldan bakan dostlar HOŞGELDİNİZ .Foruma etkin katılım yapabilmeniz için KAYIT olmalısınız.
Yeni Başlık  Cevap Yaz
Türkiye'nin en büyük sorunu sosyalizmin maddi bir güç olmamasıdır...           (gösterim sayısı: 403)
Yazan Konu içeriği
Üye Profili boşluk
melnur
[ Gelenek ]
Kurucu
Varsayılan Kullanıcı Resmi
Kayıt Tarihi: 02.08.2013
İleti Sayısı: 8.040
Konum: İstanbul
Durum: Forumda Değil
İletişim E-Posta Gönder
| Özel ileti Gönder

17 kere teşekkür etti.
24 kere teşekkür edildi.
Konu Yazan: melnur
Konu Tarihi: 05.11.2019- 06:37


Ediz Hun Kadıköy Bahariye'de bir tiyatroda görev almış. İlk defa tiyatro yapıyormuş ve kendisiyle yapılan röportajda Atatürkçü olduğunu söyleyip, sorulan soruya ''Türkiye'nin en büyük sorunu eğitimdir'' diye yanıt vermiş. Okurken aklıma geldi, Ediz Hun haklı olabilir; eğitim bir ülkenin geleceği ve hatta kaderi için çok önemli. Gençliğimizde duyardık, Mumcu'nun da bu konularda uyarıları vardı. MHP eski genel başkanı, ve her şeyi Alpaslan Türkeş, sempatizanlarına Hukuk fakültelerini tercih etme uyarılarında bulunduğu söylenirdi. Doğru muydu bilmiyorum. Uğur Mumcu'nun da bu konularda uyarıları vardı. Belki çoktan beri mahkemelerin verdiği kararların şaşırtıcılığı, ondandır. Yapılan anketlerde ise kamuoyunun ''en büyük sorunu''   haklı olarak hep işsizlik ve ekonomi oluyor. Halk kendisini doğrudan ilgilendiren ne varsa onu sorun olarak gösteriyor. İŞsizlik ve hayat pahalılığının ''en büyük sorun'' olarak birinciliği kaptırmamasının nedeni bu. Zaman zaman da terör sorunu otururdu birinci sıraya. Etrafta patlayan bombaların sayısı arttıkça ve yaydığı korku arttıkça bunun böyle olması da doğal. Geçen gün tv.de duymuştum, şimdilerde ahlak konusu da sıralamaya girmiş. Sayısı azımsanmayacak bir kitle ahlaksız bir toplum olmaya evrildiğimizi düşünüyor olmalı. Haksız da sayılmazlar ki!

Bana göreyse Türkiye'nin en büyük sorunu sosyalizmin bu topraklarda maddi bir güç olamaması. Öyle. İşsizliğin de, hayat pahalılığının da, ve terörün de kemikleşmiş bir sorun haline gelmesinin nedeni sosyalizmin toplumsal ve siyasal alanda etkili bir güç olmaması değil mi? Hatta sosyalizmin etkin olduğu ve kalabalıklarla buluşabiliği koşullarda - etkin olunca kalabalık, kalabalık olunca da etkin oluyor zaten- evet, o koşullarda ahlaksızlığın bile zirve yaptığı dülüşünülebilir mi? Yanlış da anlaşılmamalı, sosyalist bir toplumdan söz etmiyorum, sosyalizmin toplumda maddi bir güç olmasından söz ediyorum. Yığınlarla buluşmuş bir sosyalist düşünce, örgütlü bir toplum ve TKP'nin bir çekim merkezi olduğu koşullarda   sosyalizm maddi bir güce dönüşecek ve sınıflı toplumlarda sorunların çözülemezliği duygusu yerine çözüm konusunda   koca bir umudun   yeşermesine de yol açacaktır. Ülkenin bence en önemli sorunu burada yatıyor.

Hayat pahalılığı, işsizlik ve terör başta olmak düzenin kendi yarattığı sorunların çözümünü yine aynı düzenden ve düzenin aktörlerinden beklemek saçmalığının nedeni de sosyalizmin toplumda maddi bir güç olmaması, olamaması değil midir.? Düzenin yarattığı sorunların yine düzenin aktörleri tarafından çözüme kavuşturulması mümkün olabilir mi? Sorunun çözümü sosyalizmde yatıyor; sorunun çözümü sosyalizmi maddi bir güce dönüştürecek ve topluma ''çözüm var'' duygusunu verecek bir umudun yeşertilmesinde yatıyor. Çok mu zor bu sorunun üstesinden gelebilmek; sosyalizmi güncel bir hale getirecek bir çözümü bulmak gerçekten o kadar zor mu?

Zor olduğunu hiç düşünmüyorum. Biraz samimiyet, biraz gerçekçilik ve biraz da cesaretle çözüm yolunda   adımlar atılabilir ve bu konuda yol alınabilir. Bu coğrafyanın sol-sosyalizm konusunda azımsanmayacak bir potansiyeli var. Türkiye aydınlanmasının milyonlarca yüzü sola dönük kesimler oluşturduğunu hiç unutmamak gerek. Çok değil, üzerinden çok zaman geçmedi, bir kaç yıl önce, dünyada eşi benzeri olmayan bir eylemsellik bir kendiliğinden kalkışma yaşamadı mı bu topraklar? Yağı, unu, şekeri varsa ve hala ortada ağız tadıyla yenecek bir helva bulunmuyorsa bunun nedeni de, sorumlusu da biz değil miyiz?

Kendi kendimizle kavga etmeyi bırakabilmeliyiz; iç çatışmaları dışa dönük mücadeleye dönüştürebilmeliyiz. Bu örgüt ve parti enflasyonuna artık bir son verebilmeliyiz. Çözüm cephe türü birlikteliklerden de geçmiyor artık. Sorun devrimci sosyalizmi bir çekim merkezi haline dönüştürmekten geçiyor. Ve ilkin yapılması gereken aralarında ideolojik ve siyasi olarak hemen hemen hiçbir farklılığın bulunmadığı kesimlerin bir araya gelmesi değil mi?

Biraz özveri, çok değil, biraz; yeterli olacaktır.
Bu ileti en son melnur tarafından 05.11.2019- 06:38 tarihinde, toplamda 1 kez değiştirilmiştir.
Yeni Başlık  Cevap YazForum Ana Sayfası

 


 Bu konuyu 2 kişi görüntülüyor:  2 Misafir, 0 Üye
 Bu konuyu görüntüleyen üye yok.
Konuyu Sosyal Ortamda Paylas
Benzer konular
Başlık Yazan Cevap Gösterim Son ileti
Konu Klasör Bir büyük illüzyon... melnur 1 697 16.03.2019- 23:07
Konu Klasör Kürt sorunu Kürdün sorunu mu? denizcan 0 1647 06.01.2016- 20:18
Konu Klasör Suriye sorunu mu, Kürt sorunu mu? melnur 3 391 22.10.2019- 02:12
Konu Klasör TKH: Büyük Ekim Devrimi 102 yaşında... melnur 3 271 03.11.2019- 19:09
Konu Klasör 'Ülkemizde yıllardır en büyük ticaret din ticaretidir!' melnur 1 307 12.11.2019- 08:03
Etiketler   Türkiyenin,   büyük,   sorunu,   sosyalizmin,   maddi,   bir,   güç,   olmamasıdır.
SOL PAYLAŞIM
Yasal Uyarı
Sitemiz Bir Paylasim Forum sitesidir Bu nedenle yazı, resim ve diğer materyaller sitemize kayıtlı üyelerimiz tarafından kontrol edilmeksizin eklenebilmektedir. Bu nedenden ötürü doğabilecek yasal sorumluluklar yazan kullanıcılara aittir. Sitemiz hak sahiplerinin şikayetleri doğrultusunda yazı ve materyalleri 48 Saat içerisinde sitemizden kaldırmaktadır.
Bildirimlerinizi info@solpaylasim.com adresine yollayabilirsiniz.
Forum Mobil RSS