SolPaylaşım  
Ana Sayfa  |  Yönetim Paneli  |  Üyeler  |  Giriş  |  Kayıt
 
OTURUYORSAN KALK; AYAKTAYSAN YÜRÜ; YÜRÜYORSAN KOŞ!
Yurt ve dünya sorunlarına soldan bakan dostlar HOŞGELDİNİZ .Foruma etkin katılım yapabilmeniz için KAYIT olmalısınız.
Yeni Başlık  Cevap Yaz
El Kaide Mısır’a savaş ilan etti           (gösterim sayısı: 2.575)
Yazan Konu içeriği
Üye Profili boşluk
proleter
[ tek yol devrim ]

Varsayılan Kullanıcı Resmi
Kayıt Tarihi: 16.08.2013
İleti Sayısı: 406
Konum: Yalova
Durum: Forumda Değil
İletişim E-Posta Gönder
| Özel ileti Gönder


Konu Yazan: proleter
Konu Tarihi: 12.10.2013- 17:37


El Kaide Mısır’a savaş ilan etti

Resim Ekleme

Resim Ekleme

El Kaide’nin Arap dünyasının lideri kabul edilen Mısır’a savaş ilan etmesi, kökten dinci çetelerin tüm bölge halklarını tehdit ettikleri gerçeğini birkez daha gözler önüne sermiştir.
  El Kaide şefi Eymen El Zevahiri, dün yayınlanan yeni ses bandında, Suriye ve Mısır’daki olaylarla ilgili hedeflerini açıkladı.

Suriye’deki cihatçı çetelere “birleşin” talimatı veren El Zevahiri, tüm silahlı çetelerin, Şam’da bir şeriat devleti kurmak için seferber olmaları gerektiğini vaaz etti.

El Kaide’nin Suriye-Irak-Ürdün üçgeninde bir şeriat devleti kurmak için vahşi bir şekilde savaştığı biliniyordu. Bu yönüyle Suriye ile ilgili açıklamalar, birbiriyle de savaşan cihatçı çeteleri birleştirme çağrısı dışında, yeni bir şey içermiyor.

El Kaide şefinin açıklamalarında dikkat çeken nokta, Mısır’a pervasızca savaş ilan etmesidir.

Hilafetin Mısır’da yeniden kurulması için Müslümanları savaşa çağıran El Zevahiri, iktidarın laik ordudan alınması gerektiğini savundu. “Batılı/laik” diye tanımladığı Mısır’daki geçici yönetimin yıkılması için ülkenin cihat alanına çevrilmesini isteyen El Kaide şefi, yıkıcı savaşı Mısır’a taşıyacaklarını resmen ilan etti.

Sina yarımadasını üs olarak kullanan El Kaide, Mısır’a karşı savaşı zaten başlatmıştı. Ancak İhvancıların (Müslüman Kardeşler) yönetimi ele geçirmeleri ve Sina’daki cihatçı çetelerle iyi geçinmeleri, bu bölgedeki askeri saldırıların azalmasına yol açmıştı.

İhvan yönetiminin iyi geçindiği cihatçılara mensup bini aşkın tetikçiyi serbest bırakıp Sina’da toplanmalarına izin vermesi, El Kaide’yi Mısır’da “kolay başarı” beklentisine sürüklemişti. Bundan dolayı, 30 Haziran’da patlak veren on milyonların isyanı ve ordu müdahalesiyle İhvan yönetiminin alaşağı edilmesi, herkesten önce Kaide şeflerini rahatsız etti.

İhvan yönetiminin alaşağı edilmesinden sonra askeri saldırıları yoğunlaştıran cihatçı çetelerin öldürdüğü veya yaraladığı askerlerin sayısı, son iki ayda yüzleri buldu. Mursi döneminde bölgede nispeten pasif kalan ordu, geçen ay Sina’yı “savaş bölgesi” ilan etti. Yani İhvancılarla işbirliği yapan El Kaide’nin fiili savaş ilanına, geçici yönetim de savaş ilanıyla karşılık verdi.

El Kaide şefinin açıklaması, gerçekte var olan bir durumun, resmen ilanı oldu. Buna karşın El Zevahiri’nin Mısır’a savaş ilan etmesi, geri dönüşü olmayan bir yola girildiğine işaret ediyor. Bu aşamadan sonra farklı ülkelerden devşirilen cihatçı tetikçilerin Mısır’a da taşınması yoğunlaşacaktır. Bu süreç daha önce başlamış olmakla birlikte, yoğunlaşarak devam etmesi bekleniyor.

Obama yönetiminin, Mısır’a yapılan “yardım”da kısıtlamaya gidileceğini ilan etmesinden bir gün sonra El Zevahiri’nin “zuhur” edip Mısır’a savaş ilan etmesi dikkat çekici bulundu.

Vurgulamak gerekiyor ki, Mısır’da hilafet kurma çağrısı, akıldışı bir sayıklamadan öte bir anlam taşımıyor. Zira Mısır’da ne hilafet kurulabilir ne bu ülke “yeni bir Suriye” durumuna düşürülebilir. Buna karşın cihatçı çetelerin Mısır’da en azından bir dönem için silahlı çatışmaları sürdürmeleri mümkün görünüyor.

El Kaide’nin Arap dünyasının lideri kabul edilen Mısır’a savaş ilan etmesi, kökten dinci çetelerin tüm bölge halklarını tehdit ettikleri gerçeğini birkez daha gözler önüne sermiştir.

Kızıl BayrakYeni Başlık  Cevap YazForum Ana Sayfası

 


 Bu konuyu 1 kişi görüntülüyor:  1 Misafir, 0 Üye
 Bu konuyu görüntüleyen üye yok.
Konuyu Sosyal Ortamda Paylas
Benzer konular
Başlık Yazan Cevap Gösterim Son ileti
Konu Klasör Türkiye itiraf etti: Reyhanlı'yı El Kaide yaptı! melnur 3 3047 08.04.2014- 00:18
Konu Klasör Beşar Esad af ilan etti umut 0 2569 07.06.2014- 18:23
Konu Klasör Başbakanlık Ulusal yas ilan etti abbas 3 3795 14.05.2014- 16:12
Konu Klasör YPG, ÖSO ve Tevhid Tugayı'yla işbirliğini ilan etti umut 2 3726 13.09.2014- 00:50
Konu Klasör Erdoğan Berkin'i terörist ilan etti toplumcu 3 3808 15.03.2014- 21:14
Etiketler   Kaide,   Mısır’a,   savaş,   ilan,   etti
SOL PAYLAŞIM
Yasal Uyarı
Sitemiz Bir Paylasim Forum sitesidir Bu nedenle yazı, resim ve diğer materyaller sitemize kayıtlı üyelerimiz tarafından kontrol edilmeksizin eklenebilmektedir. Bu nedenden ötürü doğabilecek yasal sorumluluklar yazan kullanıcılara aittir. Sitemiz hak sahiplerinin şikayetleri doğrultusunda yazı ve materyalleri 48 Saat içerisinde sitemizden kaldırmaktadır.
Bildirimlerinizi info@solpaylasim.com adresine yollayabilirsiniz.
Forum Mobil RSS