SolPaylaşım  
Ana Sayfa  |  Yönetim Paneli  |  Üyeler  |  Giriş  |  Kayıt
 
OTURUYORSAN KALK; AYAKTAYSAN YÜRÜ; YÜRÜYORSAN KOŞ!
Yurt ve dünya sorunlarına soldan bakan dostlar HOŞGELDİNİZ .Foruma etkin katılım yapabilmeniz için KAYIT olmalısınız.
Yeni Başlık  Cevap Yaz
'Gezi Davası' görüldü: Tüm sanıklar için beraat kararı...           (gösterim sayısı: 1.978)
Yazan Konu içeriği
Üye Profili boşluk
melnur
[ Gelenek ]
Kurucu
Varsayılan Kullanıcı Resmi
Kayıt Tarihi: 02.08.2013
İleti Sayısı: 10.510
Konum: İstanbul
Durum: Forumda Değil
İletişim E-Posta Gönder
| Özel ileti Gönder

36 kere teşekkür etti.
50 kere teşekkür edildi.
Konu Yazan: melnur
Konu Tarihi: 18.02.2020- 21:10


'Gezi Davası' görüldü: Tüm sanıklar için beraat kararı

Silivri Cezaevi Yerleşkesi’nde 'Gezi Davası'nın karar duruşması görüldü. Mahkeme tüm sanıkların beraatine karar verdi.
Resim Ekleme

AKP'nin Haziran Direnişi'ni hedef alan ve 16 kişinin “Türkiye Cumhuriyeti Hükümeti’ni ortadan kaldırmaya teşebbüs” suçlamasıyla yargılandığı "Gezi Davası"nın 6. duruşması bugün Silivri Cezaevi Yerleşkesi’nde görüldü.

Duruşma öncesi çok sayıda kurum davaya katılım çağrısı yaparken, vatandaşlar mahkeme salonu önünde uzun kuyruklar oluşturdu.

Resim Ekleme7
Resim Ekleme

Mahkeme heyeti, sanıklar, sanık müdafileri ve izleyiciler yerini aldı.

Duruşmada mütalaasını tekrarlayan savcı şunları söyledi:

"Sanık müdafilerinin taleplerinin reddine, Mehmet Ali Alabora, Ayşe Pınar Alabora, Can Dündar, Gökçe Yılmaz, Handan Meltem Arıkan, Hanzade Hikmet Germiyanoğlu ve İnanç Emekçi'nin dosyadan tefrik edilerek, yakalanmalarının beklenilmesine, tutuklu sanık Mehmet Osman Kavala, Yiğit Aksakoglu ve Ayşe Mücella Yapıcı'nın hâlen firari olan sanıklar ile birlikte fikir ve eylem birliği içerisinde hareket ederek TCK'nın 312. maddesine göre cezalandırılmasını, Osman Kavala'nın tutukluğunun devamına sanıkların belirli hakların kullanmaktan yoksun birakılmalarına, sanıkların gözaltına ve tutuklulukta geçirdiği sürelerin hapis cezasına mahkumiyeti halinde mahsubuna Çiğdem Mater Utku, Ali Hakan Altınay, Mine Özerden, Serafettin Can Atalay, Tayfun Kahraman, Yiğit Ali Emekçi'nin TCK'nın 312. maddesinde düzenlenen suçundan yardım eden olarak sorumlu tutularak cezalandırılmasına karar verilmesi talep ederiz."

'SAVCI DİLEKÇEMİ OKUMADI Kİ'

Mahkeme başkanının "Osman Kavala ne diyorsunuz mütalaa hakkında?" sorusuna avukat Turgut Kazan, "Biz size taleplerimizi içeren dilekçe verdik, bizi dinlemeden nasıl savcıya mütalasını ve sanığa savunmasını sorarsınız savcı benim dilekçemi nasıl dosyayı uzatmak olarak yorumlar, ben dilekçemi dün öğleden sonra verdim, savcı okumadı ki. Belli ki savcılık makamı hukuki anlamda savcılık makamı değil" dedi.

Diğer avukatlar taleplerini dile getirmek için söz almaya çalışsa da mahkeme başkanı "Söz veremiyorum, Kavala savunmasını yapsın" dedi. Sanık müdafilerinden gelen tepkiler üzerine mahkeme başkanı sanık müdafilerinin taleplerini almaya başladı.

'KAYITLARLA OYNANMIŞ MI, BAKMAK İSTİYORUZ'

Mehmet Ali Alabora müdafi Kaan Karcılıoğlu "Müvekkilim atmış olduğu tweetleri hakkında takipsizlik vardır. Dosyadaki telefon dinleme kayıtlarının tarafımıza verilmesini istiyoruz. Bunların üzerinde oynanmış mı bakmak istiyoruz" dedi. Can Atalay, Mücella Yapıcı ve Tayfun Kahraman avukatı Evren İşler "Biz yargılamayı uzatmak istemiyoruz. Dinletmek istediğimiz tanıklar şu an salonda. Dinlenilmesini istiyoruz" dedi.

Çiğdem Mater Utku avukatı Hürrem Sönmez de "Müvekkilime yöneltilen suçlamayla ilgili tanığımız burada, salonun dışarısındadır. Dinlenmesini talep ediyoruz" diye konuştu.

İnanç Emekçi'nin avukatı Aynur Tuncel Yazgan ise "Toplanmasını istediğim delillerle ilgili bir karar verilmedi. Tanığımız hazırdır. Dinlenilmesi gerekli bir tanıktır. Dinlenilmesini talep ederiz" dedi.

Avukat Tuğçe Duygu Köksal: "Ben daha duruşmalar başlamadan taleplerimi dile getirdim. Reddedildiğini tahmin ediyorum, çünkü anlayamıyorum. Kimin talebinin neden reddedildiği belli delil. Delillerimizin toplanmasını talep ediyoruz."

Avukat Bahri Belen: "Davanın tahkikat aşaması tamamlanmamıştır. Usulsuzce tanık dinlediniz. Bizim de tanığımız dinlenmedi. Yazılı belgeler tartışılmadı. Deliller önümüze getirilmedi."

'CUMHURBAŞKANI'NI HABERDAR ETMEK ZORUNDASINIZ'

Yiğit Aksakoğlu avukatı Turgut Kazan "Mahkeme müvekkilimin yürüttüğü projelerin Kavala'nın finanse ettiğini söylüyor ama benim Müvekkilimin projelerinin birçoğunu AKP'li belediyeler sağlıyor. 17-25 Aralık operasyonundaki tapeler için montaj deniyor değil mi? Ben değil böyle söylüyorlar, e peki aynı şahıslar tarafından alınan bu davadaki tapelere dayanarak kişileri nasıl ağırlaştırılmış müebbet hapis cezası ile yargılıyorsunuz?" dedi.

Kazan ayrıca Cumhurbaşkanı'nın da dosyadan haberdar edilmesini söyleyerek, "Camı kırılanı katılan diye dosyaya alıyorsunuz da bilmem ne köyündeki davaya katılan bakanı, Cumhurbaşkanı'nı niye dosyadan haberdar etmiyorsunuz. Bunu yapmak zorundasınız. Ayrıca Ertuğrul Özkök'ün dinlenilmesini talep ediyoruz" diye konuştu.

'AİHM KARARLARI DİKKATE ALINSIN'

Yiğit Aksakoğlu avukatı Aslı Kazan "Mahkemenin de dikkati çekmiştir, iki dava arasındaki benzerlik. Çarşı Davası'nda deliller hukuka uygun toplanmadığı için beraat kararı verildi. Bu dosyanın getirilmesini talep ediyoruz" dedi. Yiğit Ali Ekmekçi'nin avukatı Emel Ataktürk ise "Tanığın sunduğu dilekçenin akıbetini, tanığın mahkeme huzurunda tekrar dinlenilmesini, AİHM kararının dikkate alınmasını, biber gazının etkileri hakkında Türk Tabipler Birliği'nden rapor alınmasını talep ederiz" dedi.

MAHKEME AVUKATLARIN TÜM TALEPLERİNİ REDDETTİ

Duruşma 15 dakika aranın ardından yeniden başladı. Mahkeme sanık müdafilerinin tüm taleplerini reddetti.


Söz alan Osman Kavala, "AİHM tüm dosyaya, delillere tarafsız olarak bakan bir mahkemedir. Bu mahkeme tüm siyasi baskıdan ve siyasi görüşten uzaktır ve tutukluluğun haksız olduğunu dile getirmiştir. Kararın uygulanması gerekir" diye konuştu.

Sanık Ali Hakan Altınay, "Avukatlarımın taleplerini reddettiniz. Benden ağır bir iddiaya karşı belgem olmadan savunma yapmamı istiyorsunuz. Savunma için süre istiyorum" dedi.

Mücella Yapıcı ise "Ben Gezi Direnişi'nden beri aynı iddianame ile sürekli mahkeme karşısına çıkıyorum ve aynı savunmayı yapıyorum. Daha önceki mahkemeye savunmamı sunmuştum. O mahkeme beraat vermiştir. Benim savunmam o beraat kararıdır. Sözlerimi bitirken şunları söylemek isterim. Gezi Türkiye'nin yüz akıdır. Gezi'de öldürülen o güzel çocukların önünde saygı ile eğiliyorum" diye konuştu. Sanık Çiğdem Mater Utku "Savcılığın dayanıksız iddiaları araştırılmadı. Savunma için süre istiyorum" dedi.

Sanık Can Atalay, "Biz geziciyiz. Gezi Türkiye'nin en şanlı direnişidir. Onur duyarız gezici olmaktan. Gezi bağımsızlık isteyenlerindir. Hiç bir uluslararası yapı ile ilişkilendirilmez. Bizi uluslararası yapı ile ilişkilendirmeye kalkanlar kendisine baksın" diye konuştu. Atalay şunları söyledi: "Rabia işareti yapanlar, emperyalistler ile daha ilişkilidir. Ben sosyalistim ve Türkiye'nin bağımsızlığını savunuyorum. Benim, bizim seriatçılarla, darbecilerle işimiz olmaz, olanların da karşısındayız. Biz Gezi Direnişi'nin hem öznesi hem nesnesiyiz. Ben geziden çok öğrendim. Gezi beni, bizi yeniden inşa etti. Yine gezi olsa yine giderim. Gezi Türkiye'nin demokratikleşmesi için umuttur. Ben mahkemenizden hiç birşey talep etmiyorum. Ancak Osman Kavala'nın tutuklanması bu demokratikleşmenin önündeki engeldir. Kavala'nın serbest bırakılmasını talep ederim."

'SANIKLAR CEZALANDIRILSIN'

Davaya katılan Hazine ve İçişleri Bakanlığı vekilleri "Mütalaya katılıyoruz. Sanıkların cezalandırılmasını talep ederiz" dedi.

Mahkeme Başkanı, "Sanıkların süre talebini reddediyorum. İsteyen sanıklara mütalaya karşı esas hakkındaki savunmaları için söz verilecektir" diye konuştu.

MAHKEMEDE ARBEDE

Mahkeme Başkanı'nın "Osman Kavala'dan son sözü soruldu" sözleri üzerine tüm sanık avukatları "Böyle bir usul yok" diye seslendi. Mahkeme Başkanı "Avukatin usule uymadığından bahisle dışarı alınmasına karar verildi" dedi. Tüm avukatlar jandarmanın önüne set çekti. Bunun üzerine mahkeme heyeti salonu terk etti.

KARAR AÇIKLANDI

Mahkeme tüm sanıkların beraatine karar verdi.

Osman Kavala'nın tahliyesine hükmedilirken, Can Dündar, Mehmet Ali Alabora ve Ayşe Pınar Alabora'nın ise dosyalarının ayrılmasına karar verildi.

DAVA ONLAR İÇİN SÜREBİLİR

Yurt dışındaki sanıklar Can Dündar, Mehmet Ali Alabora, Ayşe Pınar Alabora, Gökçe Tüylüoğlu, Handan Meltem Arıkan, Hanzade Hikmet Germiyanoğlu ve İnanç Ekmekçi'nin dosyalarının ayrılmasını kararlaştıran mahkeme, bu sanıklar haklarındaki yakalama kararlarını da kaldırdı. Mahkeme, sanıklar hakkında ifadelerinin alınmasına yönelik yakalama kararı çıkardı.

Söz konusu sanıklar hakkındaki yakalama kararı kaldırılıp ve dosyalarının ayrılmasının ardından yeni bir dosya numarasıyla yeni bir dava açılması bekleniyor. Sanıklar ifade verdikten sonra dosyanın kapanması da mümkün.

https://haber.sol.org.tr/turkiye/gezi-davasi-goruldu-tum-saniklar-icin-beraat-karari-280732Cvp:
Yazan Cevap içeriği
Üye Profili boşluk
melnur
[ Gelenek ]
Kurucu
Varsayılan Kullanıcı Resmi
Kayıt Tarihi: 02.08.2013
İleti Sayısı: 10.510
Konum: İstanbul
Durum: Forumda Değil
İletişim E-Posta Gönder
| Özel ileti Gönder

50 kere teşekkür edildi.
36 kere teşekkür etti.
Cevap Yazan: melnur
Cevap Tarihi: 18.02.2020- 21:22Resim Ekleme

Bir AKP taktiği haline geldi, önce beraat kararı ver, umutlandır, sonra tekrar gözaltı kararı...
AA geçmiş haberi, Halk Tv.'de dillendiriliyor. Osman Kavala için tekrar gözaltı kararı...
Birazdan TV'ye bağlanacak olan Turgut Kazan detayları verir ama, 12 Eylül faşizminde bile bu denli insanlık dışı hukuksal uygulamalar olmamıştır. Ülke bu hallere düştü...Bu sorumlulukta parmağı olanlar kına yaksınlar!!
Bu ileti en son melnur tarafından 18.02.2020- 21:24 tarihinde, toplamda 1 kez değiştirilmiştir.
Cvp:
Yazan Cevap içeriği
Üye Profili boşluk
melnur
[ Gelenek ]
Kurucu
Varsayılan Kullanıcı Resmi
Kayıt Tarihi: 02.08.2013
İleti Sayısı: 10.510
Konum: İstanbul
Durum: Forumda Değil
İletişim E-Posta Gönder
| Özel ileti Gönder

50 kere teşekkür edildi.
36 kere teşekkür etti.
Cevap Yazan: melnur
Cevap Tarihi: 22.02.2020- 19:18


Kavala'nın yeniden gözaltına alınmasına benzer uygulamalar, Demirtaş ve Eren Erdem için de uygulandı. Yıpratma ve yıldırma taktiği mi bu, yoksa bu isimler üzerinden bütün muhalefete bir gözdağı mı? Demek ki solculuk öyle internette bulunan bir kaç alıntıyı ezberlemek ve yüzeysel değerlendirmeler yapmak değilmiş. AKP bir burjuva partisi ama her burjuva partisi için de sadece burjuva partisi diyerek geçmek siyaset yapmak değilmiş. AKP için ''sıradan bir burjuva partisi değil'' dendiğinde karşı çıkanlar yanlışlarını anlamışlar mıdır? Bu tipik örnek üzerinden bile solcu-sosyalist olmanın sıradan ezberler ve yüzeysel değerlendirmeler   anlamına gelmediğini, günceli okuyamadıktan ve doğru bir siyasal konumlanış almadıktan sonra sosyal şoven saflara savrulmanın her zaman olanaklı olduğu...-Lenin sosyal şoven kavramını burjuva saflara savruluş anlamında da kullanır ki, ünlü Rus Marksisti Plehanov'la karşı karşıya kaldığında onun için bu kavramı kullanmıştır.

Türkiye'de Cumhuriyet'in AKP eliyle yıkıldığı gerçeğini görmeden siyaset yapılamaz. AKP'nin iktidara geldiği 2002 yılından bu yana kimin nerelerde saf tuttuğu ve neleri savunduğu tekrar tekrar gözden geçirilmeden ve gereken özeleştiri verilmeden de kimse hiç bir şey olmamış gibi siyaset yapmaya devam edemez. Etmemelidir. Demirtaş'ın ve Ahmet Türk'ün hangi bağlamda olursa olsun ''biz de hata yaptık'' demesi bu yüzden çok önemlidir. Temelli'nin ''yetmez ama evet''çili HDP eşbaşkanlığı sırasındaki konumlanışı açısından da ayrıca önemlidir. ( Yarınki genel kurulda Temelli yerine Mithat Sancar'ın eş başkanlığa getirilme kararını hiç   anlam veremediğimi söyleyebilirim.)

Çözüm AKP'yi iktidardan uzaklaştırmaktan ve bu tek adam rejimini bir an önce yeniden parlamenter sisteme dönüştürmekten geçiyor. Bu konu hiçbir şekilde sulandırmanın anlamı da yoktur. Kapitalizmin krizi diyerek AKP gerçeğini ötelemenin de bir anlamı yok. Sosyalist mücadeleyse, bundan iyi sosyalist mücadele mi olur? Özetle ''sonrası ne olacak'' sorusunun zamanı bugün değildir.   Sonrası ne olacak sorusunun yanıtı ondan sonra da verilebilir. Eğer örgüt-parti bağımsızlığı konusunda birtakım kaygılar taşınıyorsa ve bu konuda bir samimiyet de varsa, ''hem AKP'yle mücadele ve hem de partinin bağımsızlığı''nın altını çizerim. Yok parti MK'sı, ikisini bir arada gerçekleştiremiyor ve böyle bir beceri gösteremiyorsa zaten o MK'daki arkadaşlardan devrim yolunda sağlıklı taktik ve stratejik yönelimler beklenemez.

Bu sorunu çözemeyen, o ulu yürüyüşte doğru bir mücadele nasıl gösterebilir ki!Yeni Başlık  Cevap YazForum Ana Sayfası

 


 Bu konuyu 1 kişi görüntülüyor:  1 Misafir, 0 Üye
 Bu konuyu görüntüleyen üye yok.
Konuyu Sosyal Ortamda Paylas
Benzer konular
Başlık Yazan Cevap Gösterim Son ileti
Konu Klasör Gezi davasının bu kararı seçim startının verildiğini gösteriyor. melnur 1 754 28.04.2022- 04:37
Konu Klasör Önce Gezi Kararı, sonra Kaftancıoğlu ve sırada İmamoğlu var melnur 2 822 15.05.2022- 01:38
Konu Klasör Gezi kabusu oldu! Yatıyor Gezi kalkıyor Gezi! dayanışma 1 4898 08.06.2014- 07:32
Konu Klasör Türkiye'de ilk koronavirüs vakası görüldü... melnur 115 20592 05.08.2022- 04:55
Konu Klasör İmamoğlu Davası: 2 yıl 7 ay ceza ve siyasi yasak... melnur 1 308 17.12.2022- 01:01
Etiketler   Gezi,   Davası,   görüldü:,   Tüm,   sanıklar,   için,   beraat,   kararı.
SOL PAYLAŞIM
Yasal Uyarı
Sitemiz Bir Paylasim Forum sitesidir Bu nedenle yazı, resim ve diğer materyaller sitemize kayıtlı üyelerimiz tarafından kontrol edilmeksizin eklenebilmektedir. Bu nedenden ötürü doğabilecek yasal sorumluluklar yazan kullanıcılara aittir. Sitemiz hak sahiplerinin şikayetleri doğrultusunda yazı ve materyalleri 48 Saat içerisinde sitemizden kaldırmaktadır.
Bildirimlerinizi info@solpaylasim.com adresine yollayabilirsiniz.
Forum Mobil RSS