SolPaylaşım  
Ana Sayfa  |  Yönetim Paneli  |  Üyeler  |  Giriş  |  Kayıt
 
OTURUYORSAN KALK; AYAKTAYSAN YÜRÜ; YÜRÜYORSAN KOŞ!
Yurt ve dünya sorunlarına soldan bakan dostlar HOŞGELDİNİZ .Foruma etkin katılım yapabilmeniz için KAYIT olmalısınız.
Yeni Başlık  Cevap Yaz
‘İnsanın ve maddenin özgürleşmesi diyalektik ile mümkün’           (gösterim sayısı: 582)
Yazan Konu içeriği
Üye Profili boşluk
melnur
[ Gelenek ]
Kurucu
Varsayılan Kullanıcı Resmi
Kayıt Tarihi: 02.08.2013
İleti Sayısı: 9.194
Konum: İstanbul
Durum: Forumda Değil
İletişim E-Posta Gönder
| Özel ileti Gönder

34 kere teşekkür etti.
44 kere teşekkür edildi.
Konu Yazan: melnur
Konu Tarihi: 09.03.2020- 03:59


‘İnsanın ve maddenin özgürleşmesi diyalektik ile mümkün’

Bilim ve Aydınlanma Akademisi'nin Mart ayındaki ilk konferansı İstanbul Nazım Hikmet Kültür Merkezi’nde gerçekleştirildi. 'Modern fizikteki postmodern kirlilik' başlıklı konferansın sunucusu Prof. Dr. Hasan Karabıyık, kışkırtıcı iddialarıyla fizik tarihindeki düşünsel gelişimi ve devam eden çelişkileri anlattı.

Resim Ekleme

Bilim ve Aydınlanma Akademisi'nin Mart ayındaki ilk konferansı İstanbul Nazım Hikmet Kültür Merkezi Ruhi Su Salonu'nda gerçekleştirildi. "Modern fizikteki postmodern kirlilik" başlıklı konferansın sunucusu Prof. Dr. Hasan Karabıyık oldu.

Karabıyık sunumuna “saklı ve bilinemez olan,” “öznellik fetişizmi” gibi postmodern ideolojinin benimsediği kavramları açarak başladı. Bu ideolojik pozisyonun, maddi olanın içinde daima bilinemez unsurların olduğu fikrine yaslandığını vurgulayan Karabıyık, “Böylelikle nesnel gerçekliğe sırt çevriliyor, bilimsel düşünce terk ediliyor” dedi. Karabıyık sözlerini “Bu durum insanın düşünme becerisinin küçümsenmesinden doğmaktadır” diye sürdürdü.

'RUHLAR ALEMİNİ KEŞFEDEN FİZİKÇİLERE ÖDÜL VERİYORLAR'


Bu zeminin bilimin suistimaline "ekmek kapısı" açtığını belirten Karabıyık, tüm piyasada “kuantumla düşünce gücünü keşfet” gibi bilimdışı safsataların ortaya çıktığını vurguladı. Üstelik buna karşı dayanıklı olması gereken fizikçilerin bir kısmının dahi “tipik olarak para kazanmak için” bu söylemi benimsediğini söyleyen Karabıyık, konuyu örneklerle açtı.

Templeton Vakfı'nın büyük maddi kaynak ayırarak yıllık olarak düzenlediği bilim yarışmasında, yaklaşık elli yılda on bir fizikçinin ruhlar âlemi keşfi iddiası ile ödül aldığını hatırlattı.

Karabıyık ardından son yüz yılın fizik kuramlarının düşünsel olarak önümüzde açtığı ufka değinerek devam etti. Fizik alanında 1930'lu yıllarla birlikte kuramsal olanın deneysel olan önüne geçtiğini söyleyen Karabıyık, “Örneğin genel görelilik de, özel görelilik de uzay ve zamanı madde ile ilişkilendirerek bu düşünsel durumları materyalist bir zemine yerleştirmiş, değişimin daimi varlığı ile eylemsizlik fikrini fizikten çıkarmıştır” dedi.

Resim Ekleme
'DOĞA SIÇRAMA YAPAR'

Karabıyık sözlerini şöyle sürdürdü:
“Kuantum kuramı sayesinde ise doğada sıçrama olduğu fark edilmiş, olasılık dağılımının kesikliliği üzerine nesnel olarak düşünebilmenin zemini açılmıştır. Fizikçilere ‘çenelerini kapatıp hesaplama yapmaları’ öğütlenir ama eğer fizikçinin, özellikle matematiksel olarak işin içinden çıkamıyorsa, kuramsal olana ve diyalektik düşme biçimine yönelmesi şarttır. Tarih boyunca insan ve madde ancak böyle özgürleşti ve ancak böyle daha da özgürleşebilir.”

Karabıyık konferansın kalan kısmında ise güncel fizik kuramları üzerine eleştirilere yoğunlaştı ve büyük patlama ile evrenin başladığı iddiasının fazla yüceltildiğini, örneğin Stephen Hawking'in 1980'lerin başında bunu savunmaktan vazgeçtiğini söyledi.

Evrenin hesaplayabildiğimiz ilk zamanlarda bir genişleme içerisinde olduğunu ancak bu dönemle ilgili yapılan yorumların çeşitli sorunları olduğunu belirtti. Karabıyık ayrıca genel görelilik kuramının da aşılması gerektiğini, kuantum-kütle çekim kuramının geliştirileceğini düşündüğünü dile getirdi.

https://haber.sol.org.tr/bilim/insanin-ve-maddenin-ozgurlesmesi-diyalektik-ile-mumkun-282168Yeni Başlık  Cevap YazForum Ana Sayfası

 


 Bu konuyu 1 kişi görüntülüyor:  1 Misafir, 0 Üye
 Bu konuyu görüntüleyen üye yok.
Konuyu Sosyal Ortamda Paylas
Benzer konular
Başlık Yazan Cevap Gösterim Son ileti
Konu Klasör Hegel’in Diyalektik Yöntemi ve Diyalektik Anlayışı... melnur 0 457 12.05.2020- 00:28
Konu Klasör Diyalektik nedir? bedrettin 3 4604 24.06.2021- 00:19
Konu Klasör Devrim ve Diyalektik hakkı 0 2179 10.02.2016- 11:47
Konu Klasör Diyalektik ve Tarihsel Materyalizm melnur 9 7106 09.09.2013- 12:55
Konu Klasör Diyalektik düşüncenin kökenleri... melnur 0 439 12.05.2020- 00:36
Etiketler   ‘İnsanın,   maddenin,   özgürleşmesi,   diyalektik,   ile,   mümkün’
SOL PAYLAŞIM
Yasal Uyarı
Sitemiz Bir Paylasim Forum sitesidir Bu nedenle yazı, resim ve diğer materyaller sitemize kayıtlı üyelerimiz tarafından kontrol edilmeksizin eklenebilmektedir. Bu nedenden ötürü doğabilecek yasal sorumluluklar yazan kullanıcılara aittir. Sitemiz hak sahiplerinin şikayetleri doğrultusunda yazı ve materyalleri 48 Saat içerisinde sitemizden kaldırmaktadır.
Bildirimlerinizi info@solpaylasim.com adresine yollayabilirsiniz.
Forum Mobil RSS