SolPaylaşım  
Ana Sayfa  |  Yönetim Paneli  |  Üyeler  |  Giriş  |  Kayıt
 
OTURUYORSAN KALK; AYAKTAYSAN YÜRÜ; YÜRÜYORSAN KOŞ!
Yurt ve dünya sorunlarına soldan bakan dostlar HOŞGELDİNİZ .Foruma etkin katılım yapabilmeniz için KAYIT olmalısınız.
Yeni Başlık  Cevap Yaz
 Toplam 15 Sayfa:   Sayfa:   [1]   2   3   4   5   6   7   >   son» 
Türkiye'de ilk koronavirüs vakası görüldü...           (gösterim sayısı: 21.789)
Yazan Konu içeriği
Üye Profili boşluk
melnur
[ Gelenek ]
Kurucu
Varsayılan Kullanıcı Resmi
Kayıt Tarihi: 02.08.2013
İleti Sayısı: 10.688
Konum: İstanbul
Durum: Forumda Değil
İletişim E-Posta Gönder
| Özel ileti Gönder

36 kere teşekkür etti.
50 kere teşekkür edildi.
Konu Yazan: melnur
Konu Tarihi: 11.03.2020- 06:00


Sağlık Bakanı Fahrettin Koca: Bir vatandaşımızın koronavirüs test sonucu pozitif çıktı

Sağlık Bakanı Fahrettin Koca, 'Üzücü ama korkutucu olmayan bir haber var. Bir vatandaşımızın test sonucu pozitif çıktı' açıklamasında bulundu.

Resim Ekleme

Sağlık Bakanı Fahrettin Koca, Türkiye'de ilk yeni koronavirüs vakasının görüldüğünü açıkladı. Bakan Koca vakanın hangi ilde olduğunu açıklamadı.

Geceyarısından sonra açıklama yapan Koca şunları söyledi:

- "Komşu ülkeler aldığımız önlemleri almadı. Salgınların kaçınılmaz tarafları var."

- "Üzücü ama korkutucu olmayan bir haber var. Bir vatandaşımızın test sonucu pozitif çıktı."

- "Hasta bir erkektir, genel durumu iyidir."

- "Hasta izole edilmiştir, virüsü Avrupa temasıyla aldığı bilinmektedir; yakın çevresi ve ailesi gözetim altındadır."

- "Zorunlu olmadıkça yurt dışına çıkmayın, 14 gün kuralına uyun."

- "Bir veya birkaç vaka salgın olarak görülmemelidir."

https://haber.sol.org.tr/turkiye/saglik-bakani-fahrettin-koca-bir-vatandasimizin-koronavirus-test-sonucu-pozitif-cikti-282327

*******

Aile hekimleri: Elimizde koronavirüs tanı kiti yok, bulaşmasını önleyecek koruma malzemeleri de verilmedi

Aile Hekimleri Dernekleri Federasyonu (AHEF) Başkanı Dr. Özlem Sezen, "Elimizde bu hastalara tanı koyacak kitimiz yok. Kronik hastalar, gebeler, çocuklar, yaşlılar için büyük risk olur" dedi.


Resim Ekleme

Aile hekimleri: Elimizde koronavirüs tanı kiti yok, bulaşmasını önleyecek koruma malzemeleri de verilmedi

Aile Hekimleri Dernekleri Federasyonu (AHEF) Başkanı Dr. Özlem Sezen, aile hekimlerinin elinde koronavirüsü tespit edecek ‘tanı kiti’ olmadığını, hastalığın kendilerine bulaşmasını önleyecek koruma malzemelerinin de bakanlık tarafından kendilerine verilmediğini söyledi.

Sağlık Bakanlığı’nın son 14 gününü riskli sayılan Çin, İran, İtalya, Güney Kore ve Irak’ta geçiren öğrenci ve çalışanların pasaportları ile aile hekimlerine başvurmaları halinde 14 gün izinli sayılmalarının önünü açan kararının, Türkiye’de koronavirüsün yayılmasına yol açabileceği uyarısı geldi.

Sözcü‘den Erdoğan Süzer‘in haberine göre, Aile Hekimleri Dernekleri Federasyonu (AHEF) Başkanı Dr. Özlem Sezen, “Elimizde bu hastalara tanı koyacak kitimiz yok. Kronik hastalar, gebeler, çocuklar, yaşlılar için büyük risk olur” dedi.

Dr. Sezen, yurtdışından gelip 14 günlük idari izne ihtiyaç duyan kişilere sağlık ocaklarında değil gümrükten geçerken izin belgesi verilmesi ve bu kişilerin de 14 gün boyunca evlerinden çıkmaması gerektiğini söyledi.

Aile sağlığı merkezlerinde gebe, yaşlı ve çocuklara aşıların yapıldığını, okul çağı çocuklara yönelik izlemlerin sürdüğünü belirten Sezen, “Yurtdışından gelen ve potansiyel olarak da riskli görülen kişilerin aile sağlığı merkezlerine belge için gelmeleri buralarda bulunan herkese hastalığın bulaşması ve buradan da tüm ülkeye yayılma riskini artırıyor” diye konuştu.

“SIRADAN GRİPTEN AYIRMAMIZ VE TANISINI KOYMAMIZ İMKANSIZ”
Aile hekimlerinin elinde koronavirüsü ortaya çıkaracak bir ‘tanı kiti’ bulunmadığını, hastalığın kendilerine bulaşmasını önleyecek koruma malzemelerinin de bakanlık tarafından kendilerine verilmediğini belirten Dr. Sezen, “Şu anda mevsimsel gripler dönemindeyiz. Öksürük, hapşırık, burun akıntısı gibi belirtiler koronavirüsle çok benzer. Elimizdeki imkanlarla sıradan griple ayırmamız ve tanısını koymamız imkansız. İzin belgesi için gelenler muayene için bekleyen bir bebeğin, gebe bir annenin ya da kronik hastanın yanında hapşıracak, öksürecek herkesi riske atacak” uyarısında bulundu.

Dr. Sezen, umreden gelenler için de, “14 gün boyunca misafir kabul etmemeli, zorunlu olmadıkça dışarıya çıkmamalı, ev sürekli havalandırılmalı ve evde sürekli maske takmalı, tek kullanımlık mendiller tercih edilmeli ve eller sürekli yıkanmalı” tavsiyelerinde bulundu.

https://gazetemanifesto.com/2020/aile-hekimleri-elimizde-koronavirus-tani-kiti-yok-bulasmasini-onleyecek-koruma-malzemeleri-de-verilmedi-341854/

****HDP'nin koronavirüs hakkındaki araştırma önergesi AKP-MHP oylarıyla reddedildi!

HDP, önergenin reddedildiğini sosyal medya hesabından duyurdu. Duyuruda, “İktidar, halk sağlığını hiçe saymaktadır” denildi.

Resim Ekleme
Türkiye’de koronavirüse dair tedbirlerin yeterli olup olmadığının belirlenmesi ve önlem alınması için HDP tarafından TBMM'ye sunulan araştırma önergesi AKP-MHP oylarıyla reddedildi. HDP, önergenin reddedilmesine “İktidar, halk sağlığını hiçe saymaktadır” ifadeleriyle tepki gösterdi.

Halkların Demokratik Partisi (HDP) Milletvekili Semra Güzel'in koronavirüs konusunda Türkiye Büyük Millet Meclisine (TBMM) sunduğu araştırma önergesi kabul edilmedi. Önergeye, AKP ve Milliyetçi Hareket Partisi (MHP) grupları tarafından ret oyu verildi.

ÖNLEMLERİN ARAŞTIRILMASI İSTENMİŞTİ

Güzel’in önergesinde şu ifadeler yer almıştı:

“İlk olarak Çin’in Vuhan kentinde görülen ve kısa sürede 100’den fazla ülkeye yayılan Covid-19 (Corona virüsü) virüsü her geçen gün farklı ülkelerde görülmeye ve bulaşıcı etkisi ile can almaya devam etmektedir. Sadece Çin’de 100 binden fazla kişide Corona virüs tespit edilmiş, ve şu ana kadar dünyada 3 binden fazla hasta Corona virüs sebebi ile hayatını kaybetmiştir. Çin’den sonra en fazla can kaybının yaşandığı ülke de 194 kişi ile İran olmuştur. Bununla beraber Türkiye’nin komşu ülkelerinden Yunanistan, Azerbaycan, Irak ve Gürcistan’da da Corona virüsü tespit edilmiştir. Türkiye’nin Corona virüsüne dair aldığı tedbirlerinin yeterli olup olmadığına dair incelemelerin başlatılması, bu önlemlerin hangi düzeyde olduğunun saptanılması, sağlık kurumlarının böylesi bir virüse dair hazırlıklı olup olmadığının analizinin yapılması ve eksikliklerin giderilmesi amacı ile Anayasanın 98. ve İç Tüzüğün 104. ve 105. Maddeleri gereğince Meclis Araştırması için gereğini arz ve talep ederiz.”

HDP: İKTİDAR HALK SAĞLIĞINI HİÇE SAYMAKTADIR

HDP, önergenin reddedildiğini sosyal medya hesabından duyurdu. Duyuruda, “İktidar, halk sağlığını hiçe saymaktadır” denildi.

“İLAÇ YAZDIRMAYA GİDEN HASTA VİRÜS KAPIP DÖNER”
TÜDEF Gıda ve Sağlık Komisyonu Başkanı Sinan Vargı da yurtdışından gelenlerin sağlık ocaklarına yönlendirilmesi halinde hastalığın herkese bulaşarak yaygınlaşacağını, ilaç yazdırmaya giden hastaların virüs kapıp evlerine döneceğini savundu.

Vargı, “Başta sağlık ocağı hekimlerimizi ve sağlık ocağına ilaç yazdırmaya, muayene olmaya giden çocuk ve kronik rahatsızlığı olan birçok kişiye koronavirüs bulaşma riski ortaya çıkıyor. Bu karar virüsün bir anda yayılmasına ve hastalığın patlama yapar bir şekilde artmasına neden olacaktır” dedi.

https://ilerihaber.org/icerik/turkiyede-ilk-koronavirus-vakasi-tespit-edildi-110440.html
Bu ileti en son melnur tarafından 02.04.2020- 02:13 tarihinde, toplamda 1 kez değiştirilmiştir.
Cvp:
Yazan Cevap içeriği
Üye Profili boşluk
melnur
[ Gelenek ]
Kurucu
Varsayılan Kullanıcı Resmi
Kayıt Tarihi: 02.08.2013
İleti Sayısı: 10.688
Konum: İstanbul
Durum: Forumda Değil
İletişim E-Posta Gönder
| Özel ileti Gönder

50 kere teşekkür edildi.
36 kere teşekkür etti.
Cevap Yazan: melnur
Cevap Tarihi: 14.03.2020- 03:31


Bakan Koca açıkladı: Vaka sayısı 5'e çıktı

Sağlık Bakanı Fahrettin Koca Türkiye'de görülen koronavirüs vaka sayısının 5'e çıktığını açıkladı. Koca hastanelerde mesai saatlerinde ziyaretçi kabul edilmeyeceğini duyurdu. Cezaevlerine görüş yasağı geliyor, dokuz ülkeye daha uçuşlar durduruluyor.

Resim Ekleme

Sağlık Bakanı Fahrettin Koca, Türkiye'deki koronavirüs vaka sayısının 5'e çıktığını açıkladı.

Koca "Aynı temas içinde 3 yeni tanı daha koyduk. Tanımlı çevre içinde. 5 vaka birbiri ile bağlantılı" dedi.

Koca, vakaların genel durumuna ilişkin soru üzerine "İki vakamızla ilgili biraz daha solunum sıkıntılarının olduğunu söylemek istiyorum" dedi.

Koca, Ulaştırma ve Altyapı Bakanı Cahit Turhan ve Adalet Bakanı Abdulhamit Gül ile birlikte koronavirüs konusunda Bilim Kurulu toplantısının ardından basın toplantısı düzenledi.

Koca Türkiye'de vakanın seyrinin diğer ülkelere kıyasla daha avantajlı durumda olduğunu söyledi.

HASTANELERE ZİYARET YASAĞI

Koca alınan yeni önlemleri şöyle sıraladı:

- "Hastanelere ziyaretçi kısıtlaması getiriyoruz. Mesai saatlerinde ziyaretçi kabul edilmeyecek. Mesai dışında sadece 1 kişiye izin verilecek."

- "Raporlu hastalarımızın, rapor süresi dolduğunda hastaneye başvurmadan doğrudan Aile ve Sağlık merkezlerinden rapor alabilmelerini sağlayacak şekilde çalışmalar yapılıyor."

- "Kamu çalışanlarından kronik hastalığı olanlar kolaylıkla izne ayrılabilecek. Bir genelge yayınlanmış oldu."

- "Mart ve Nisan aylarında düzenlenecek kongre, konferans gibi etkinlikleri erteledik."

ALO 184, KORONA DANIŞMA HATTINA DÖNÜŞTÜRÜLECEK


- "Vatandaşlarımızın arayabileceği ALO SABİM 184 hattını SABİM Korona Danışma Hattı’na dönüştürüyoruz."

- "Yurtdışından gelenlerin 14 gün idari izinli sayılmaları gerektiğiyle ilgili Cumhurbaşkanlığı'ndan bir karar çıktı."

- "Vatandaşımızın yurtdışına mümkün mertebe çıkmaması gerektiğini hassasiyetle ifade ediyoruz. Yurtdışında olanların dönmeleri için ısrarcı olmalarını ise yanlış buluyoruz."

- "Dokuz ülkeye daha uçuş yasağı dün Cumhurbaşkanımız başkanlığındaki toplantıda yapılmasına karar verdi. Bununla ilgili detayları sayın bakanım birazdan söyleyecek."

- "Sağlığımız için bazı özgürlüklerden bir süre vazgeçeceğiz."

- "ABD 54 ülkeye seyahat kısıtlaması koyarken Türkiye konusunda bir kaygı taşımadığını gösterdi."

- "Kapımız dünyadan her gelene bu dönemde açık değildir."

CEZAEVLERİNE GÖRÜŞ YASAĞI, DURUŞMALARA ERTELEME

Adalet Bakanı Abdülhamit Gül ise "Ceza infaz kurumuna girmeden önce ilk kabul raporlarıyla birlikte hastalık belirtisi olanların ceza infaz kurumuna alınmaması, sağlık muayenesinden geçip tedavileri yapıldıktan sonra alınması sözkonusu" dedi.

Gül "Tüm hapishanelerde açık ve kapalı görüşler iki hafta süreyle ertelenmiştir" dedi.

Güvenlik ve hastalık dışında nakillerin de ertelendiğini söyleyen Bakan Gül, ayrıca ivedi olmayan duruşmaların ertelenmesinin de Bilim Kurulu tarafından önerildiğini belirtti.

ULAŞTIRMA BAKANI TURHAN SEFERLERİN DURDURULDUĞU 9 ÜLKEYİ AÇIKLADI

Ulaştırma Bakanı Turhan, Almanya, Fransa, İspanya, Norveç, Danimarka, Belçika, Avusturya, İsveç, Hollanda'ya seferlerin yarın sabah 08.00'den itibaren 17 Nisan'a kadar durdurulacağını açıkladı. Turhan bu tarihin Sağlık Bakanının kararıyla ileriye veya geriye alınabileceğini söyledi.

https://haber.sol.org.tr/turkiye/bakan-koca-acikladi-vaka-sayisi-5e-cikti-282572Cvp:
Yazan Cevap içeriği
Üye Profili boşluk
melnur
[ Gelenek ]
Kurucu
Varsayılan Kullanıcı Resmi
Kayıt Tarihi: 02.08.2013
İleti Sayısı: 10.688
Konum: İstanbul
Durum: Forumda Değil
İletişim E-Posta Gönder
| Özel ileti Gönder

50 kere teşekkür edildi.
36 kere teşekkür etti.
Cevap Yazan: melnur
Cevap Tarihi: 16.03.2020- 04:11


Dün biraz dolaştım, girip çıktığım marketlerin hiçbirinde kolonya kalmamış Benim masamın üstünde önceden edinilmiş   bir iki tane var. Sağda solda ıslak mendiller. Topluma ''ellerini yıka, derecesi 80'in üzerinde kolonya kullan'' demekle korunabilecek miyiz? Sağlık Bakanı korona vakasının en son 18 olduğunu söylemiş. İYİP'li bir vekil de ''sokağa çıkma yasağı uygulansın'' demiş. Seyircisiz futbol maçları bile hem heyecansız ve zevksiz ve hem de ne kadar absurt!

Bir bilimkurgu filmi yaşanıyor sanki dünyada. Amerika'da, Avrupa'da, İran'da virüs hayatı tutsak almış gibi. Bugüne kadar onca virüs salgını yaşanmıştı, onca ölümler olmuştu; ama bu seferki başka. Gündelik hayatımız etkileniyor, corona ile yatıp corona ile kalkıyoruz. Adını koyalım; kapitalizm çaresiz. Sömürü üzerine, bireysel kar üzerine çalışan bir sistem yetersiz kalıyor.   Toplum sağlığına ilişkin önlemler bir sabun ve bir kolonyadan öteye gidemiyorsa hepimiz kaygı duymalıyız bundan.

Ve bir kez daha kapitalizmi, bu insanlık dışı düzeni sorgulamalıyız.
Teşekkür edenler:   Proleter_Devrimci [22.03.2020- 04:56],

Cvp:
Yazan Cevap içeriği
Üye Profili boşluk
melnur
[ Gelenek ]
Kurucu
Varsayılan Kullanıcı Resmi
Kayıt Tarihi: 02.08.2013
İleti Sayısı: 10.688
Konum: İstanbul
Durum: Forumda Değil
İletişim E-Posta Gönder
| Özel ileti Gönder

50 kere teşekkür edildi.
36 kere teşekkür etti.
Cevap Yazan: melnur
Cevap Tarihi: 18.03.2020- 07:25


Corona virüsünün etkileri hemen hemen bütün dünyada belirleyici olmaya devam ediyor. SAnırım Türkiye Corona konusunda ikinci aşamaya geçti. Resmi açıklamalara göre saptanan olay sayısında geometrik bir atış var. 18 vaka, dünkü açıklamayla 47 olmuştu, bakanın açıklamasıyla son durum ''1 kişi öldü, vaka sayısı 98'e ulaştı'' şeklinde...Kişisel görüşüm bu siyasi iktidarın karşısına çıkan her sorunda yetersizlik içinde olduğudur. Bu yetersizlik kapitalizmin içsel sorunlarıyla birleştiğinde bir çarpan etkisi yapıyor ve sorunu daha da büyütüyor.

Corona virüs'ünün en önemli özelliği karşılaştığımız diğer virüslerden çok daha fazla bulaşıcı olma özelliği taşıması. Çok çabuk bulaşıyor, vaka sayısını arttırıyor ama ölüm-öldürme konusunda o kadar etkili değil. Dün akşam bir uzman ( İtalya'da edinilmiş) eldeki verileri yorumluyordu; 30 yaşa kadar dünyada ölüm olayı yok gibi. Tek tük ölümler o kişilerde kronik bir hastalık nedeniyle oluyor. 30 yaşından sonra binde 3   oranında bir ölüme yol açıyor. Asıl etkili olduğu yaş grupları ise 70 ve 80 üzeri, o da yine bir veya iki kronik bir hastalıkla birleştiğinde gerçekleşiyor. Belki bir de, yaşlı hastalardaki bu durumun vücudun direncini azaltması ve bağışıklık sistemini bozması nedeniyledir.

Bu konunun uzmanları kalabalıklardan uzak durmayı ve gerekmedikçe sokağa çıkılmaması yönünde öneride bulunuyorlar. Sorunlardan biri de şu ki, sorulduğunda 2021 Nisan veya Haziran'ına kadar süreceği söylenen bu salgın nedeniyle hepimiz evlerimize mi kapanacağız?

Anlaşıldığı kadarıyla herkes kendi önlemini alacak. Su ve sabun; 80 derecelik kolonyalar ve bir evde vakit geçirme... Sistemin söylediği bu. Kapitalizm bundan ötesini söyleyemiyor. Bu virüs, yaşadığımız süreç Türkiye'de sağlık alanında yapıldığı iddia edilen reformun nasıl da bir balon olduğunu gösterdi. Sağda solda bir yetkili çıkıp da ''aşısını bulduk veya bu konuda çalışıyoruz'' dediğini duydunuz mu?


Cvp:
Yazan Cevap içeriği
Üye Profili boşluk
melnur
[ Gelenek ]
Kurucu
Varsayılan Kullanıcı Resmi
Kayıt Tarihi: 02.08.2013
İleti Sayısı: 10.688
Konum: İstanbul
Durum: Forumda Değil
İletişim E-Posta Gönder
| Özel ileti Gönder

50 kere teşekkür edildi.
36 kere teşekkür etti.
Cevap Yazan: melnur
Cevap Tarihi: 19.03.2020- 06:12


Sağlık Bakanının açıklaması ölü sayısının 2'ye vaka sayısının 191'e ulaştığı yönünde. 47, 98 ve 191... Bakanın rakamları tam bir geometrik dizi şeklinde artışı gösteriyor. Ama kesin olan bir şey var, bu rakamlar ölçülebilen hasta sayısını gösteriyor, ulaşılamıyan insan/hastalar kuşkusuz bundan fazladır.

Tekrar olacak ama, bu hastalığın çok kolay bulaştığını ve yaygınlaşma nedeninin de bu olduğu söylenebilir. Koruyucu aşı   bulunmuyor. Hijyen ortamı mutlaka gerekli. Dikkat edilmesi gereken tek şey bu. Tam bir kitap okuma fırsatı; zorunlu kalınmadıkça dışarı çıkılmamalı ve evde kitap okunmalı...

Salgının seyri hep yukarı doğru. Bu durum bu şekilde   sürdürkçe çok zor da olsa önlemlere uyulmalı. İstanbul da, şaşırtıcı şey, duyurulara dikkat ediliyor ve halkımız nasıl yapıyorsa yapıyor dışarı çıkmamayı tercih ediyor. İyi bir şey. Dün arabayla E-5'e gitmek zorunda kalmıştım, ilk kez caddeleri, ana arterleri bu kadar boş gördüm. Kırmızı ışıklar bile neredeyse ''bekleme, buyrun geçin'' der gibiydiler; öylesine...

İşyerleri ara vermediği/veremediği için çalışmayı sürdüren emekçilerimizin hayatları ise hiç kolay değil. AKP'li kapitalizm günlerina alışmak mümkün değil, alışmamalılar da zaten, ama corona ile ilgili ''tedbirler'' de hiç aksamamalı. Sonuçta bu salgın da diğer grip türleri gibi hayatımızdan önünde sonunda uzaklaşacak. AKP'yi yeneceğiz, kapitalizmi devireceğiz, corona mı engel olacak buna?


Cvp:
Yazan Cevap içeriği
Üye Profili boşluk
melnur
[ Gelenek ]
Kurucu
Varsayılan Kullanıcı Resmi
Kayıt Tarihi: 02.08.2013
İleti Sayısı: 10.688
Konum: İstanbul
Durum: Forumda Değil
İletişim E-Posta Gönder
| Özel ileti Gönder

50 kere teşekkür edildi.
36 kere teşekkür etti.
Cevap Yazan: melnur
Cevap Tarihi: 20.03.2020- 03:58


Ölüm sayısı 4, vaka sayısı 359'a çıkmış. Sağlık Bakanı akan öyle diyor. Ve bugüne kadar 10 bine yakın kişi teste girebilmiş. Kaç gün oldu, sadece 10 bin. Güney Kore'de günde 16 bin kişiyi teste sokabiliyorlar. Bu yapılamadığında ''şu kadar hastamız var'' diyebilmenin anlamı yok ki. Ne kadar hasta olduğu bilinmiyor. Gerçek bu. 359 sayısı bu bağlamda gerçeği de yansıtmıyor. Sayı çok da fazla ve biz testten geçiremediğimiz için bilmiyoruz ve dolayısıyla alınacak önlemlerin ulaşamadığı belki binlerce hastamız var.

Fatih Altaylı iki gün önce yazmış. Bu coronavirüs konusunu test edebilen kitler çoğunlukla Türkiye'de üretiliyor. Sanırım firmanın adı da Anatolia Genetik; bir Türk firması. Çin dahil on ülkeye ihracat yapıyor. Ama Türkiye'den bir talep yok. Böyle olunca da, aradan geçen onca zamanda testten geçirilebilen insan sayısı sadece 10 bin civarı...

İyi olan taraf halkımızın önlemlere uyması. Sokaklar gibi, AVMler de boş, bomboş. Zorunlu olmayan bir sokağa çıkma yasağı var sanki.

Ne acılı bir coğrafya, ne acılı bir halkmış bu! Bu güzelim topraklar üzerinde çekmediği sıkıntı, yoksuluk   ve acı kalmamıştı, şimdi de önü alınması çok da kolay olmayan bir virüs, bir salgınla boğuşmak zorunda. Geçecek kuşkusuz,elbet geçecek; belki yaralayacak, geçerken acılı izler de bırakacak ama mutlaka yenilecek. Ve sadece o mu yenilecek, tarihin çöplüğüne atılacak olan sadece corona mı olacak?

Nerelerden nerelere geldik?

Tarihsel ilerleme bu coğrafyalarda iikel komünal toplumsal yapı ile   başlamıştı, sonra köleci sisteme geçildi. Tarihin materyalist dönüşümü durur mu, arkasından feodal yapı ve sonrasında kapitalizm. Türkiye'de yaşadığımız AKP kapitalizmi. Tarihin sonu değil; Fukuyama bile ''yanlış yaptım'' diyebiliyor. Bu acılı halk önünde sonunda bu dönüşümü gerçekleştirecek: AKP'li mi olur, yoksa önce AKP mi gider, bilemem ama mutlaka gidecekler.

Corona da, AKP de , kapitalizm de!


Cvp:
Yazan Cevap içeriği
Üye Profili boşluk
melnur
[ Gelenek ]
Kurucu
Varsayılan Kullanıcı Resmi
Kayıt Tarihi: 02.08.2013
İleti Sayısı: 10.688
Konum: İstanbul
Durum: Forumda Değil
İletişim E-Posta Gönder
| Özel ileti Gönder

50 kere teşekkür edildi.
36 kere teşekkür etti.
Cevap Yazan: melnur
Cevap Tarihi: 21.03.2020- 11:21


Süreç baklendiği gibi sürüyor. Can kaybı 9, vaka sayısı 670'e ulaştı. Önüne geçilemediği sürece de böyle sürecek; vaka sayısının yarın 1000'in üzerinde çıkması hiç şaşırtıcı değil.

Coronavirüs Aralık ayından beri gündemde ve dünyayı sarsmaya, etkilemeye devam ediyor. Bizde de aynı şekilde devam edecek. Çin'de başlayan sonra Avrupa'ya sıçrayan ve nasıl bir gelişme göstereceği açıkça ortaya çıkan bir salgına böyle mi yakalanmalıydık? Sağlık Bakanı ne söylerse söylesin, hala yaygın bir test olanağına sahip değiliz. Test kitlerini üreten bir Türk firması olmasına rağmen ve dünyaya da ihraç yaparken   önlemler buradan başlayamaz mıydı? Hastaneler bu salgın seyrine göre yapılanamaz ve sahra hastaneleri devreye sokulamaz mıydı? Su-sabun, kolonya ve sokağa çıkmama önerisi elbette doğru ama tarama konusu ve hastaların acil ve yaygın müdahale konusunda yetersizlikler açıkça görülüyor.

Sonra, açıklanan önlemler: İnanılmaz bir şey. Kredi limiti yükseltildi diye müjde veriliyor. 100 milyarlık tahsisat yapılacakmış deniliyor ve Rıfat Hisarcıklıoğlu'na dönüp soğuk ve sevimsiz bir şekilde   ''gülersin değil mi?'' şeklinde bir cümle kurulabiliyor!

AKP'nin iktidarda kaldığı her gün hoşnutsuzluğu yaratan   koşullar daha da genişliyor, büyüyor ve mutsuz insan sayısı da buna paralel olarak artıyor. AKP hemen her konuda çuvallıyor,önceleri de böyleydi ama şimdilerde kabak tadı verdi, yanlışı doğru olarak gösterebilme becerisini de kaybetti. Bir anlamda deniz bitti. Düzen muhalefetiyle birlikte siyasi iktidara muhalefette bulunmak bu kaotik ortamda uygun görülmeyebilir, farklı bir siyasetin toplumsal alanda güç olabilme potansiyelini arttıracağı düşünülebilir, ama ortada da bir sorun var. Hemen her sorunu -burada benim de yapmaya çalıştığım gibi- ''sorun kapitalizmde çözüm sosyalizm'' diyerek bitirmek pratik bir yarar sağlamıyor. Corona konusunda onca yazı okuyorum sonuçta hepsi aynı şekilde bitiyor. Ama değişen bir şey yok. Ne olursa olsun yüzde 1 eşiğini bile geçemiyoruz.

Sorun bu ''kestirmeci'' tavırda mı; yoksa daha etkili bir söyleme mi ihtiyaç var?Cvp:
Yazan Cevap içeriği
Üye Profili boşluk
melnur
[ Gelenek ]
Kurucu
Varsayılan Kullanıcı Resmi
Kayıt Tarihi: 02.08.2013
İleti Sayısı: 10.688
Konum: İstanbul
Durum: Forumda Değil
İletişim E-Posta Gönder
| Özel ileti Gönder

50 kere teşekkür edildi.
36 kere teşekkür etti.
Cevap Yazan: melnur
Cevap Tarihi: 22.03.2020- 01:55


Bakanın açıklaması can kaybının 21, vaka sayısının 947 olduğu yönünde. Önlemler de artıyor. 65 yaş üstüne kısmi sokağa çıkma yasağı getirildi. Aslında Çin ve Avrupa -özellikle İtalya verileri önümüzdeyken belki çok daha önce bu ''sınırlama'' getirilebilirdi.

Bu salgının tipik özellikleri var. Bir kere bulaşma ve yayılma hızı çok yüksek. İkincisi Çin'de gösterdiği etkinin çok daha fazlasını Avrupa'da gösteriyor. Bu etkinin ülkemizde daha fazla olabileceği varsayımıyla hareket edilmeli. Çin'de ölüm vakaları 59 yaş sınırından başlıyordu; İtalya'da az da olsa 39'a inmiş, bizde bu tür veriler henüz açıklanmadı ama risk sadece 60 yaş üstünde değil, daha düşük yaş gruplarında da böyle bir risk yoğunmuş gibi hareket edilmeli.

Sokağa çıkma sınırlaması bence ciddi olarak düşünülmeli ve bu sadece 65 yaş ile ilgili olmamalı. Bakanın bir açıklaması gerçekten ciddiye alınmalı ve ''herkes kendi olağanüstü hal durumunu yaratmalı.'' Corona ile uyumlu bir şekilde birlikte yaşamaya başladığımız an'a kadar mücadele ve tedbirler arttırılarak sürdürülmeli...Karşımızda gerçekten de bir öncekilere benzemeyen bir salgın tipi var. Önlemler alındığında ölüm riski minimum düzeye iniyor, belki sıfır oluyor ama bu önlemleri ısrarla ve uzunca bir süreye yayma bilincini istisnasız bütün topluma yayabilme koşuluyla...

Umarım en kısa zamanda bu sorunun üstesinden gelinir.Cvp:
Yazan Cevap içeriği
Üye Profili boşluk
melnur
[ Gelenek ]
Kurucu
Varsayılan Kullanıcı Resmi
Kayıt Tarihi: 02.08.2013
İleti Sayısı: 10.688
Konum: İstanbul
Durum: Forumda Değil
İletişim E-Posta Gönder
| Özel ileti Gönder

50 kere teşekkür edildi.
36 kere teşekkür etti.
Cevap Yazan: melnur
Cevap Tarihi: 22.03.2020- 17:40


Yeni Başlık  Cevap Yaz
 Toplam 15 Sayfa:   Sayfa:   [1]   2   3   4   5   6   7   >   son» Forum Ana Sayfası

 


 Bu konuyu 1 kişi görüntülüyor:  1 Misafir, 0 Üye
 Bu konuyu görüntüleyen üye yok.
Konuyu Sosyal Ortamda Paylas
Benzer konular
Başlık Yazan Cevap Gösterim Son ileti
Konu Klasör 'Adnan Oktar vakası bilimsel bir suçtur' melnur 1 2149 28.10.2020- 03:17
Konu Klasör 'Gezi Davası' görüldü: Tüm sanıklar için beraat kararı... melnur 2 2082 22.02.2020- 19:18
Etiketler   Türkiyede,   ilk,   koronavirüs,   vakası,   görüldü.
SOL PAYLAŞIM
Yasal Uyarı
Sitemiz Bir Paylasim Forum sitesidir Bu nedenle yazı, resim ve diğer materyaller sitemize kayıtlı üyelerimiz tarafından kontrol edilmeksizin eklenebilmektedir. Bu nedenden ötürü doğabilecek yasal sorumluluklar yazan kullanıcılara aittir. Sitemiz hak sahiplerinin şikayetleri doğrultusunda yazı ve materyalleri 48 Saat içerisinde sitemizden kaldırmaktadır.
Bildirimlerinizi info@solpaylasim.com adresine yollayabilirsiniz.
Forum Mobil RSS