SolPaylaşım  
Ana Sayfa  |  Yönetim Paneli  |  Üyeler  |  Giriş  |  Kayıt
 
OTURUYORSAN KALK; AYAKTAYSAN YÜRÜ; YÜRÜYORSAN KOŞ!
Yurt ve dünya sorunlarına soldan bakan dostlar HOŞGELDİNİZ .Foruma etkin katılım yapabilmeniz için KAYIT olmalısınız.
Yeni Başlık  Cevap Yaz
Bu da korona goygoyculuğu olsun! - Metin Çulhaoğlu           (gösterim sayısı: 880)
Yazan Konu içeriği
Üye Profili boşluk
melnur
[ Gelenek ]
Kurucu
Varsayılan Kullanıcı Resmi
Kayıt Tarihi: 02.08.2013
İleti Sayısı: 10.025
Konum: İstanbul
Durum: Forumda
İletişim E-Posta Gönder
| Özel ileti Gönder

35 kere teşekkür etti.
45 kere teşekkür edildi.
Konu Yazan: melnur
Konu Tarihi: 12.04.2020- 06:35


Bu da korona goygoyculuğu olsun! - Metin Çulhaoğlu

İnsanların hangi konuda olursa olsun mutlaklık ve kesinlik aramaları normaldir.  

Ne var ki bu arayışın, mutlaklığa ve kesinliğe pek gelmeyen konularda insan algısını ve kavrayışını daralttığını kabul etmek zorundayız.

Bir örnek, şu meşhur “süreklilik-kopuş” meselesidir. Kendi tarihimize bakarsak, İttihat ve Terakki ile 1930’ların Cumhuriyet’i arasındaki süreklilik-kopuş meselesi icabında yıllarca tartışılabilir. O kadar ki her biri saz çalmasını bilen, biri sürekliliğe diğeri ise kopuşa vurgu yapan iki tarihçi akademisyenin bu konuda Anadolu’nun eski bir geleneğini “âşık tarihçiler atışması” şeklinde ihya etmesi bile mümkündür.

İyimserlik-kötümserlik konusu da öyledir.

Üstelik günümüzde pek revaçta olan bir başlıktır: “Korona sonrası dünya (ve Türkiye): İyimser ve kötümser senaryolar.”

***

Biliyoruz, bıktınız (biz de bıktık), ama tekrarlayalım: Korona sonrası dünya ve Türkiye için özellikle sol adına iyimser herhangi bir senaryo düşünmek mümkün değildir.

Ancak, hemen eklersek, burada bir mutlaklık değil kesinlik dile getirilmektedir. Bizce iki sözcük arasında en azından gündemimizdeki konuaçısındanönem taşıyan bir farklılık vardır. “Mutlaklık”, herhangi bir yorumdan bağımsız bir kesinliği, bir “dokunulmazlığı”, “değişmezliği” ifade ederken “kesinlik” dendiğinde burada çizilmiş ve bilinebilir sınırlar söz konusudur.

Dolayısıyla, korona sonrası dünya ve Türkiye için iyimser senaryo düşünülemeyeceği yargısı bir mutlaklığa değil kesinliğe işaret eder.   O zaman şöyle söyleyelim: Ülkelerdeki rejimlerin korona “sonrasında” karşılarındaki reel ya da potansiyel muhalefete daha baskıcı ve daha otoriter önlemler ve yeniden yapılanmalarla yükleneceği kesindir. Ancak, bu kesinlik aynı zamanda bir mutlaklık taşımaz; çünkü bu kesinliğin, muhalefetin örgütlülüğüyle, canlılığıyla ve direnişiyle çizilebilecek ve geriye doğru ittirebilecek sınırları olacaktır.

O zaman?

***

O zaman, sıra sola, sosyalistlere düşen görevlere ve goygoyculuğa gelmiş demektir ve zaten biz de bunu yapacağız.

6-7 yıl önce Haziran Direnişinden hareketle ülkedeki sosyalist hareketin durumu, yeniden yapılanma gerekliliği gibi konularda tartışma açmak isteyenler “Haziran goygoyculuğu” yapmakla suçlanmışlardı.

Şimdi söyleyeceklerimiz de korona goygoyculuğu sayılsın; buyurun:

Birincisi: Türkiye’de sosyalizm, bir yanda sürekli, hep, her zaman doğruları söyleyen (ama sadece bunu yapan) öznelerle diğer yanda göre göre, yaşaya yaşaya, dinleye dinleye sonunda “gerçeği kavrayan”   ve o öznelere gidip “al beni nereye götürürsen götür” diyecek geniş kesimlere dayanan o malum modeli artık terk etmelidir.    

Böyle bir şey tarihte olmamıştır, bundan sonra da olmayacaktır.

İkincisi: Türkiye’de sosyalizm, vizyonunda ve eylemliliğinde, öğretinin neleri gerektirdiğinden çok nelerin öğretiye ters düşmediğine ve düşmeyeceğine ağırlık tanımalıdır. Öğretinin gerektirdiklerinin spektrumu, öğretiye ters düşmeyeceklerin spektrumundan her zaman çok daha dardır.

Devrimciler geniş spektrumdan hareket etmeselerdi ne 1917, ne Çin, ne de Küba devrimleri gerçekleşebilirdi.

Üçüncüsü:   Türkiye sosyalist hareketindeki her öznenin, kendini bir “ilk oluşumla”, belirli bir tarihsel dönemin performansıyla ilişkilendirmesi ve bunları “miras” sayması normaldir; ancak belirli bir mirasın ya da genesis’in (menşein),onun taşıyıcı olduğunu düşünen özneyi peşinen “seçilmiş” kıldığı, mistisizm kokan bir düşüncedir ve terk edilmesi gerekir.

Sonuçta diyoruz ki: Özellikle yaşadığımız dönem, sosyalizmin bir “anı”, bir “kırılma noktasını”, bir “olgunlaşmışlığı” beklemesini değil, kendini yaşanan güncellik içinde sürekli yeniden ve yeniden üretip var etmesini gerektiren bir dönemdir.

Böyle bir dönemin hakkının, belirli bir ad konulsun konulmasın, birlikte hareket ederek, ortaklaşarak ve ortak müdahalelerde bulunarak verilmesi, hem sosyalist hareketin bütününe hem de kökeni ne olursa olsun tüm öznelere yarar sağlayacaktır.

Unutulmasın:

Siyaset, bir uzakta olanlarla birlikte neler yapılabileceğini, bir de yakında olanların ne zaman “su koyuvereceğini” düşünerek öğrenilir; ilki sizi biraz esnek kılabilir, ama ikincisinin hasta edeceği kesindir.

https://ilerihaber.org/yazar/bu-da-korona-goygoyculugu-olsun-111582.htmlYeni Başlık  Cevap YazForum Ana Sayfası

 


 Bu konuyu 1 kişi görüntülüyor:  1 Misafir, 0 Üye
 Bu konuyu görüntüleyen üye yok.
Konuyu Sosyal Ortamda Paylas
Benzer konular
Başlık Yazan Cevap Gösterim Son ileti
Konu Klasör Elitmişiz! - Metin Çulhaoğlu melnur 0 1326 13.07.2019- 10:48
Konu Klasör Metin Çulhaoğlu hakkında... melnur 5 1824 17.08.2022- 07:27
Konu Klasör Metin Çulhaoğlu ile sohbetler. melnur 5 1200 06.10.2022- 00:39
Konu Klasör Akıl akıldan üstündür - Metin Çulhaoğlu melnur 2 1623 30.11.2019- 11:21
Konu Klasör Zor, şiddet ve terör - Metin Çulhaoğlu melnur 0 1030 17.12.2019- 06:03
Etiketler   korona,   goygoyculuğu,   olsun,   Metin,   Çulhaoğlu
SOL PAYLAŞIM
Yasal Uyarı
Sitemiz Bir Paylasim Forum sitesidir Bu nedenle yazı, resim ve diğer materyaller sitemize kayıtlı üyelerimiz tarafından kontrol edilmeksizin eklenebilmektedir. Bu nedenden ötürü doğabilecek yasal sorumluluklar yazan kullanıcılara aittir. Sitemiz hak sahiplerinin şikayetleri doğrultusunda yazı ve materyalleri 48 Saat içerisinde sitemizden kaldırmaktadır.
Bildirimlerinizi info@solpaylasim.com adresine yollayabilirsiniz.
Forum Mobil RSS