SolPaylaşım  
Ana Sayfa  |  Yönetim Paneli  |  Üyeler  |  Giriş  |  Kayıt
 
OTURUYORSAN KALK; AYAKTAYSAN YÜRÜ; YÜRÜYORSAN KOŞ!
Yurt ve dünya sorunlarına soldan bakan dostlar HOŞGELDİNİZ .Foruma etkin katılım yapabilmeniz için KAYIT olmalısınız.
Yeni Başlık  Cevap Yaz
Lenin için Avrupa Komünist İnisiyatifi’nin Açıklaması...           (gösterim sayısı: 504)
Yazan Konu içeriği
Üye Profili boşluk
melnur
[ Gelenek ]
Kurucu
Varsayılan Kullanıcı Resmi
Kayıt Tarihi: 02.08.2013
İleti Sayısı: 9.194
Konum: İstanbul
Durum: Forumda Değil
İletişim E-Posta Gönder
| Özel ileti Gönder

34 kere teşekkür etti.
44 kere teşekkür edildi.
Konu Yazan: melnur
Konu Tarihi: 22.04.2020- 08:43


Lenin için Avrupa Komünist İnisiyatifi’nin Açıklaması


Farklı Avrupa ülkelerinden 30 devrimci komünist ve işçi partisinin üyesi olduğu Avrupa Komünist İnisiyatifi Lenin'in doğum yıldönümünde bir ortak açıklama yayınladı. Açıklamada Lenin'in politik çalışmasının evrensel sonuçları hatırlatılıyor ve teorik mirasının merkezi unsurlarının altı çiziliyor.

Resim Ekleme

Avrupa’dan 30 devrimci komünist ve işçi partisinin üyesi olduğu Avrupa Komünist İnisiyatifi, 2013’te Avrupa'da işçi sınıfı mücadelesinde devrimci bir kutup yaratmak adına kuruldu. İnisiyatif çatısı altında yakın bir ilişki içinde bulunan partiler, bugüne kadar çok sayıda toplantı ve ortak eyleme imza attı. Reformcu önerilere karşı devrimci bir yaklaşım sunmak, Avrupa Birliği dahilinde ve onun aracılığıyla uygulanan emek karşıtı politikalara karşı emekçilerin ortak sınıf hattını kurmak İnisiyatif'in yola çıkış hedefleri arasında bulunuyor. TKP'nin kuruluşundan bu yana sekreteryasında yer aldığı İnisiyatif son dönemde yükselmekte olan antikomünizme ve partilerin uğradığı saldırılara karşı da mücadele veriyor.

V.I. Lenin’in Doğumunun 150. Yıl Dönümüne İlişkin Avrupa Komünist İnisiyatifi’nin Açıklaması

Bu yıla, Marks-Engels’in aydınlanmış bilimsel aklıyla devrimci öğretilerinin önde gelen takipçisi, ünlü lider, coşkulu devrimci, yeni tipte bir partinin ve dünyanın ilk sosyalist devletinin kurucusu Vladimir İlyiç Lenin’in 150. doğum yıldönümü damgasını vuruyor. Rusya işçi sınıfının büyük lideri, hayatını işçi sınıfının ve ezilmiş halkların kurtuluşuna adadı.

Yeni tipte bir parti Lenin’in işçi sınıfına bıraktığı önemli bir ideolojik ve politik mirastır. Tutarlı, Marksist dünya görüşüne sahip yeni tür bir devrimci parti ihtiyacını dile getiren ve formüle eden ilk kişi Lenin’di. Bu türden bir parti olmadan devrimi hazırlamak ve sürdürmek imkansızdır. Tarih, yeni tipte partinin işçi sınıfının öncü kuvveti olduğunu ve partinin en gelişkin halinin kapitalizmi alaşağı edip sosyalizmi kurarken işçi sınıfına rehberlik edebileceğini göstermiştir. Lenin, Bolşevik Parti’nin Rusya’daki Sosyalist Devrimi hazırlayıp başarıyla iktidara taşıması için Nisan 1917’de, işçi sınıfı iktidarının acil ihtiyaçlarını belirlemiştir.

Lenin, Marksizm’in felsefe, siyasal iktisat ve bilimsel komünizm gibi bileşenlerini daha da geliştirdi ve belirledi.

Çok yönlü teorik ve pratik çalışmalarında Lenin, emperyalizm çağında insan toplumunun büyük ve karmaşık teorik sorunlarını aydınlattı. Elde ettiği sonuçlarla işçi sınıfının muzaffer mücadelesinin ön koşullarını ve yolunu gösterdi.

Emperyalizm üzerine öğretisi, sosyalist devrim ve prolaterya diktatörlüğü, yeni parti ve öğretileri, mülkiyet ve ulusal sorun gibi diğer öğretilerinin içinde en değerli olanıdır. Bunun yanında, yeni toplumun, yani sosyalizmin inşası için teorik temelleri de atmıştır. Teori ve pratikte Lenin’in çalışmaları büyük önem taşır. 19. yüzyılın sonu ve 20. yüzyılın başında kapitalizmin gelişimini incelemiş, en üst ve gelişkin aşamasına, emperyalizme geçtiğini ve tüm zıtlıkların bu aşamada en üst noktada keskinleştiğini ortaya koymuştur. Eşitsiz ekonomik ve siyasal gelişimin, uluslararası emperyalist sistem zincirinin en zayıf halkasından kırma ihtimali yaratmasının teorik ve pratik olarak belgelenmesi gerçekten önemlidir.

"Avrupa Birleşik Devletleri Sloganı Üzerine" adlı eseri, o dönemde Avrupa'daki komünistlerin mücadelesi için değerli ve ebedi bir kaynaktır ve sözü edilen tarzda bir mücadelenin, kapitalist bir rejim altında ya imkânsız ya da gerici olacağı vurgulanmıştır. Bu sonucun doğruluğu, hem Lenin’in zamanındaki oportünist güçlerin hem de güncel olarak AB savunucuları ve uluslararası sermaye birliklerinin zaman içinde çürütülmesiyle kanıtlanmış ve onaylanmıştır. Lenin, devrimci kuramın herhangi bir şekilde çarpıtılmasına karşıydı ve oportünizme karşı tavizsiz bir mücadelenin, sosyalist devrimin zaferi için en temel koşul olduğu görüşündeydi.

Bolşeviklerin Lenin’in kılavuzluğundaki istikrarlı uluslararası hareketi ve Üçüncü Komünist Enternasyonal’in kuruluşu (ki uluslararası komünist hareket için kilometre taşı niteliğindedir), uluslararası düzlemde devrimci güçleri oportunist partilerden ayırma görevinin altını çizmekte ve ülkelerinin burjuva sınıfını destekleyerek sermaye uğruna işçi sınıfını kıyıma sürükleyen İkinci Enternasyonal partilerinin hain tutumlarını kınamaktadır.

Bugün, Lenin'in öğretici ve ebedi çalışması, adına kara çalmaya ya da hasıraltı etmeye boşuna çabalayan herkesi teşhir ediyor.    

Kapitalist barbarlığın yanında son günlerde pandemiyle birlikte yaşadıklarımız, sağlık sekötüründeki trajik eksiklikler, insanların üzerine koca bir yük gibi binmiş tekellerin şiddetli rekabetleri, krizler, savaşlar, mülteciler, sosyalizmin gerekliliğini her zamankinden daha fazla vurgulamaktadır.

Bu, dünyadaki tüm komünist partilerinin, işçi sınıfı mücadelesinin ve müttefiklerinin çağdaş eylemleri için bir rehber ve bir yanıttır.

Avrupa Komünist İnisiyatifi, Lenin’in çalışmalarından ilham alıyor, yolunu bununla çiziyor, aynı yolda durmaksızın ilerlemeye devam ediyor, Lenin’in mirasını devrimci hedeflere ulaşmak için koruyor.

https://sol.org.tr/haber/lenin-icin-avrupa-komunist-inisiyatifinin-aciklamasi-2338Yeni Başlık  Cevap YazForum Ana Sayfası

 


 Bu konuyu 1 kişi görüntülüyor:  1 Misafir, 0 Üye
 Bu konuyu görüntüleyen üye yok.
Konuyu Sosyal Ortamda Paylas
Benzer konular
Başlık Yazan Cevap Gösterim Son ileti
Konu Klasör Avrupa Komünist İnisiyatifi üyesi partiler Lenin'in doğumgününü kutladı melnur 0 259 23.04.2021- 02:16
Konu Klasör Avrupa Komünist Toplantısı başladı: Buradayız, buz kırıldı, yol açıldı... melnur 1 1030 10.12.2019- 04:57
Konu Klasör Lenin'siz Marksizm ya da Lenin'in Marksizme katkıları... melnur 4 450 23.02.2021- 06:00
Konu Klasör TKP'den 10 Kasım açıklaması melnur 0 1212 10.11.2017- 16:28
Konu Klasör HDP'den dikkat çeken CHP açıklaması... melnur 1 1065 10.11.2019- 07:20
Etiketler   Lenin,   için,   Avrupa,   Komünist,   İnisiyatifi’nin,   Açıklaması.
SOL PAYLAŞIM
Yasal Uyarı
Sitemiz Bir Paylasim Forum sitesidir Bu nedenle yazı, resim ve diğer materyaller sitemize kayıtlı üyelerimiz tarafından kontrol edilmeksizin eklenebilmektedir. Bu nedenden ötürü doğabilecek yasal sorumluluklar yazan kullanıcılara aittir. Sitemiz hak sahiplerinin şikayetleri doğrultusunda yazı ve materyalleri 48 Saat içerisinde sitemizden kaldırmaktadır.
Bildirimlerinizi info@solpaylasim.com adresine yollayabilirsiniz.
Forum Mobil RSS