SolPaylaşım  
Ana Sayfa  |  Yönetim Paneli  |  Üyeler  |  Giriş  |  Kayıt
 
OTURUYORSAN KALK; AYAKTAYSAN YÜRÜ; YÜRÜYORSAN KOŞ!
Yurt ve dünya sorunlarına soldan bakan dostlar HOŞGELDİNİZ .Foruma etkin katılım yapabilmeniz için KAYIT olmalısınız.
Yeni Başlık  Cevap Yaz
DİSK Genel Başkanı Çerkezoğlu gözaltına alındı.           (gösterim sayısı: 118)
Yazan Konu içeriği
Üye Profili boşluk
melnur
[ Gelenek ]
Kurucu
Varsayılan Kullanıcı Resmi
Kayıt Tarihi: 02.08.2013
İleti Sayısı: 8.101
Konum: İstanbul
Durum: Forumda Değil
İletişim E-Posta Gönder
| Özel ileti Gönder

17 kere teşekkür etti.
24 kere teşekkür edildi.
Konu Yazan: melnur
Konu Tarihi: 01.05.2020- 10:11


DİSK'e polis müdahalesi: DİSK Genel Başkanı Çerkezoğlu ile çok sayıda kişi gözaltına alındı

Taksim'e 1 Mayıs kutlaması için çelenk bırakmak üzere binaları önünde toplanan DİSK üyelerine polis müdahale etti. DİSK Genel Başkanı Arzu Çerkezoğlu ve çok sayıda sendika yöneticisi gözaltına alındı.

Resim Ekleme

1 Mayıs kutlaması için çelenk bırakmak üzere Taksim'e çıkmak isteyen DİSK üyelerine polis müdahale etti. Polis DİSK Genel Başkanı Arzu Çerkezoğlu ile çok sayıda sendika yöneticisini gözaltına aldı.

DİSK Genel Sekreteri ve Birleşik Metal İş Sendikası Genel Başkanı Adnan Serdaroğlu da gözaltına alındı.

Gözaltına alınan 20'nin üzerinde DİSK üyesi, koronavirüse rağmen küçük bir minibüse alındı.  

DİSK Genel Merkezi'nin önünü kuşatılan polis her iş kolunu temsilen birer kişinin Taksim'e yürümesini engelledi.

DİSK Genel Başkanı Arzu Çerkezoğlu polise, "DİSK temsilcisi arkadaşlarımız var, bir de her işkolundan bir temsilci başkan arkadaşımız var 20 tane işkolundan. Burada olabilecek en temsili durumdayız. Buradan Taksim Meydanı’na gidip çelengimizi bırakmak istiyoruz. Bugün Türkiye’nin dört bir tarafında iççi arkadaşlarımız çalışıyorlar. Sabah erken saatlerde milyonlarca işçi arkadaşımız işe gitti, fabrikalarda, atölyelerde çalışıyorlar. Bu kamu düzenini bozmuyor, burada 25 kişinin Taksim’e gitmesi de kamu düzenini bozmaz. Yolumuzu açmanızı istiyoruz" dedi.

https://sol.org.tr/haber/diske-polis-mudahalesi-disk-genel-baskani-cerkezoglu-ile-cok-sayida-kisi-gozaltina-alindiCvp:
Yazan Cevap içeriği
Üye Profili boşluk
melnur
[ Gelenek ]
Kurucu
Varsayılan Kullanıcı Resmi
Kayıt Tarihi: 02.08.2013
İleti Sayısı: 8.101
Konum: İstanbul
Durum: Forumda Değil
İletişim E-Posta Gönder
| Özel ileti Gönder

24 kere teşekkür edildi.
17 kere teşekkür etti.
Cevap Yazan: melnur
Cevap Tarihi: 01.05.2020- 10:20


Resim EklemeCvp:
Yazan Cevap içeriği
Üye Profili boşluk
melnur
[ Gelenek ]
Kurucu
Varsayılan Kullanıcı Resmi
Kayıt Tarihi: 02.08.2013
İleti Sayısı: 8.101
Konum: İstanbul
Durum: Forumda Değil
İletişim E-Posta Gönder
| Özel ileti Gönder

24 kere teşekkür edildi.
17 kere teşekkür etti.
Cevap Yazan: melnur
Cevap Tarihi: 01.05.2020- 13:45


DİSK: Gözaltına alınanlar derhal serbest bırakılmalıdır


DİSK üyelerine polis müdahalesine ilişkin DİSK Genel Başkan Yardımcısı Remzi Çalışkan açıklama yaparak, 'Çarklar dönecek diye yüzbinlerce işçiyi ölümüne çalıştıranlar, her iş kolundan işçi temsilcilerini gözaltına aldı. Gözaltına alınanlar derhal serbest bırakılmalıdır' dedi ve bugün saat 21.00'de balkonlara, pencerelere çıkarak 1 Mayıs'ı kutlamaya çağırdı.

Resim Ekleme

DİSK Yönetim Kurulu adına DİSK Genel Başkan Yardımcısı Remzi Çalışkan, 1 Mayıs kutlaması için çelenk bırakmak üzere binaları önünde toplanan DİSK üyelerine polis müdahalesine ilişkin açıklama yaptı.

Çalışkan, "Çarklar dönecek diye yüzbinlerce işçiyi ölümüne çalıştıranlar, her iş kolundan işçi temsilcilerini gözaltına aldı. 1 Mayıs Taksim mücadelesi hükümetin ikiyüzlü politikalarını bir kez daha açığa çıkardı. Hukuksuz bir şekilde gözaltına alınan Genel Başkanımız, Genel Sekreterimiz, YK ve GYK üyesi arkadaşlarımız, sendika başkanlarımız derhal serbest bırakılmalıdır" diye konuştu.

Açıklama şöyle:

"Emeğiyle geçinen, milyonlarca yoksul işçi ve emekçi kitleleri bir yandan sağlıksız koşullarda ölümüne çalışmaya zorlanarak yaşam hakları ellerinden alınıyor, yoğun işten çıkarmalar ve ücretsiz izin uygulamalarıyla sermayenin salgını fırsata çevirmesine çanak tutuluyor, diğer yandan da sosyal yardımlara erişimleri kısıtlanarak sosyal cinayetlere kurban ediliyor.

İnsanlıktan zerre kadar nasibini almayan yöneticiler halkın gözünün içine baka baka salgına karşı önlem aldıkları yalanını utanmadan söyleyip, çıkardıkları yasakçı yasalarla emeğin ellerini kollarını bağlayarak sermayeye çanak tutarken; pandemi koşullarında çalışması zorunlu olmayan işkollarında dahi, sokağa çıkma yasağına rağmen işçileri fabrikalara doldurarak işçi ölümlerine göz yumuyor.

Bütün bunlara karşı sessiz kalamazdık! İşçi sınıfının Birlik, Mücadele ve Dayanışma Günü 1 Mayıs'ta işçi sınıfının sesini duyulur, yaşadığı çileyi görünür hale getirmek istedik. Emekçilerin yaşadığı sorunları ve taleplerini Taksim 1 Mayıs Alanı'nda haykırmak için görüşmelere başladık.

Valilikle ve İçişleri Bakanlığı'yla yaptığımız görüşmelerde, Hükümetin yasakçı tutumu ve kendilerinin belirlediği bir "gösteride” yer almamızı zorlayan dayatmaları devam etti. Ne bizi sokmaya çalıştıkları kaba sığardık ne de dayatmalarını kabul ederdik. Etmedik.

Şunu bir kez daha söyleyelim ki 1 Mayıs yasak tanımaz! Tarihin hiçbir döneminde 1 Mayıs'lar yasaklanamadığı gibi, "çarklar dönecek” anlayışının işçi sınıfını salgına karşı korumasız hale getirdiği, binlerce-milyonlarca işçinin işini kaybettiği, işverenlere sınırsız ücretsiz izin olanağı verilirken işçilerin günlük 39 Lira, aylık 1177 Lira gibi bir sefalet ücretine mahkum edildiği bir süreçte ise 1 Mayıs asla yasaklanamaz!

Yasaklarını tanımadığımızı, 1 Mayıs sabahı Genel Merkez binamızdan Taksim 1 Mayıs Alanı'na yürüyüp çelenk bırakacağımızı açıkladık.

Pandemi gerekçesiyle 1 Mayıs'ın önüne yasaklamalar getirenler,

Salgın boyunca yaptıkları sosyal cinayetlere karşı sessiz kalmamızı isteyenler,

Bize dayattıkları göstermelik seçeneklere ve yasaklarına boyun eğmediğimizi, asla eğmeyeceğimizi gördüklerinde yaptıkları şey iki yüzlülüklerini sergilemek oldu.

Çarklar dönecek diye yüzbinlerce işçiyi ölümüne çalıştıranlar, içlerinde Genel Başkanımız Arzu Çerkezoğlu, Genel Sekreterimiz Adnan Serdaroğlu, YK Üyemiz Seyit Aslan'ı, sendika başkanlarımızı, sendika GYK üyesi arkadaşlarımızı, yani her iş kolundan işçi temsilcilerimizi gözaltına aldı!

Soruyoruz: İşçi temsilcilerinin yürümesi mi kamu düzenini bozmaktadır yoksa haksız, hukuksuz ve adaletsiz bir şekilde, salgına rağmen binlerce işçiyi riskli ortamlarda çalışmaya zorlamak mı?

Hukuksuzluğu yasa haline getirenlere sesleniyoruz: Yüzbinlerce işçiyi ölüm koşullarında çalışmaya zorlayarak insanlık suçu işlemeyin! Gözaltına alınan tüm yönetici ve temsilcilerimizi derhal serbest bırakın.

Tüm işçi sınıfını ve halkımızı bugün saat 21:00'de balkonlara, pencerelere çıkarak   1 Mayıs'ı kutlamaya çağırıyoruz."

DİSK'in parçalanan çelengi Taksim Anıtı'nda
DİSK sosyal medya hesabından, 1 Mayıs çelenginin Taksim'deki anıta milletvekilleri tarafından konulduğunu duyurdu. Anıt önünde 1 Mayıs ortak açıklaması da okundu.

https://sol.org.tr/haber/disk-gozaltina-alinanlar-derhal-serbest-birakilmalidir-3215Yeni Başlık  Cevap YazForum Ana Sayfası

 


 Bu konuyu 1 kişi görüntülüyor:  1 Misafir, 0 Üye
 Bu konuyu görüntüleyen üye yok.
Konuyu Sosyal Ortamda Paylas
Benzer konular
Başlık Yazan Cevap Gösterim Son ileti
Konu Klasör TİKP Genel Başkanı İsmail Durna:YERLİ TOHUM YASAKLANAMAZ! coban-yildizi 1 794 19.02.2019- 03:43
Konu Klasör GENEL GREV GENEL BİR SAÇMALIK MIDIR? şibusa 0 1775 01.06.2014- 03:06
Konu Klasör Gazeteciler Yıldız ve Dükel gözaltında... melnur 2 73 12.06.2020- 06:35
Konu Klasör KCK Eş Başkanı Hozat'tan 23 Haziran açıklaması... melnur 1 539 11.05.2019- 09:56
Konu Klasör DİSK'in 16. Olağan Genel Kurulu... melnur 4 258 17.02.2020- 06:40
Etiketler   DİSK,   Genel,   Başkanı,   Çerkezoğlu,   gözaltına,   alındı.
SOL PAYLAŞIM
Yasal Uyarı
Sitemiz Bir Paylasim Forum sitesidir Bu nedenle yazı, resim ve diğer materyaller sitemize kayıtlı üyelerimiz tarafından kontrol edilmeksizin eklenebilmektedir. Bu nedenden ötürü doğabilecek yasal sorumluluklar yazan kullanıcılara aittir. Sitemiz hak sahiplerinin şikayetleri doğrultusunda yazı ve materyalleri 48 Saat içerisinde sitemizden kaldırmaktadır.
Bildirimlerinizi info@solpaylasim.com adresine yollayabilirsiniz.
Forum Mobil RSS