SolPaylaşım  
Ana Sayfa  |  Yönetim Paneli  |  Üyeler  |  Giriş  |  Kayıt
 
OTURUYORSAN KALK; AYAKTAYSAN YÜRÜ; YÜRÜYORSAN KOŞ!
Yurt ve dünya sorunlarına soldan bakan dostlar HOŞGELDİNİZ .Foruma etkin katılım yapabilmeniz için KAYIT olmalısınız.
Yeni Başlık  Cevap Yaz
 Toplam 2 Sayfa:   Sayfa:   «ilk   <   1   [2] 
Cvp:
Yazan Cevap içeriği
Üye Profili boşluk
melnur
[ Gelenek ]
Kurucu
Varsayılan Kullanıcı Resmi
Kayıt Tarihi: 02.08.2013
İleti Sayısı: 9.124
Konum: İstanbul
Durum: Forumda Değil
İletişim E-Posta Gönder
| Özel ileti Gönder

44 kere teşekkür edildi.
34 kere teşekkür etti.
Cevap Yazan: melnur
Cevap Tarihi: 12.09.2020- 06:49


TKP'nin 100. yıl canlı yayını bu akşam ekranda olacak


10 Eylül günü 100. yılını 500 noktada yapılan buluşma ve yeni üyelerle kutlayan TKP'nin 100. yıl canlı yayını ise çok sayıda aydın ve sanatçının katılımıyla bu akşam saat 21.00'de soL'da ve TKP'nin Youtube kanalında olacak.

Resim Ekleme

Türkiye Komünist Partisi, 100. yaşına 10 Eylül'de 500 noktada yaptığı buluşmalar ve çok sayıda yeni TKP Gönüllüsü ile girerken, 100. yıl canlı yayını ise bu akşam ekranlarda olacak.

Gazeteci Enver Aysever’in sunacağı programda TKP Genel Sekreteri Kemal Okuyan konuşmacı olacak.

TKP’nin birçok çalışma alanından parti üyeleri ve dostları partinin bugünkü mücadelesini anlatacak.

TKP’nin sanatçı üyeleri ve dostları TKP’yi 100 yaşında selamlayacak; Emin İgüs, Dengin Ceyhan, Gülcan Altan, Ruhi Su Dostlar Korosu, Yapıcılar, Orhan Aydın, Cansu Fırıncı ve Arda Kurşunoğlu canlı yayında yer alacak.

Yayın 12 Eylül saat 21.00’de TKP Youtube hesabında başlayacak ve aynı anda soL'dan da yayımlanacak.

https://sol.org.tr/haber/tkpnin-100-yil-canli-yayini-bu-aksam-ekranda-olacak-14303Cvp:
Yazan Cevap içeriği
Üye Profili boşluk
melnur
[ Gelenek ]
Kurucu
Varsayılan Kullanıcı Resmi
Kayıt Tarihi: 02.08.2013
İleti Sayısı: 9.124
Konum: İstanbul
Durum: Forumda Değil
İletişim E-Posta Gönder
| Özel ileti Gönder

44 kere teşekkür edildi.
34 kere teşekkür etti.
Cevap Yazan: melnur
Cevap Tarihi: 13.09.2020- 09:55
Yayının tamamını buradan seyredebilirsiniz.Cvp:
Yazan Cevap içeriği
Üye Profili boşluk
melnur
[ Gelenek ]
Kurucu
Varsayılan Kullanıcı Resmi
Kayıt Tarihi: 02.08.2013
İleti Sayısı: 9.124
Konum: İstanbul
Durum: Forumda Değil
İletişim E-Posta Gönder
| Özel ileti Gönder

44 kere teşekkür edildi.
34 kere teşekkür etti.
Cevap Yazan: melnur
Cevap Tarihi: 10.09.2021- 09:41Resim Ekleme

100.yılı geride bıraktık bir yıl daha geçti ve TKP 101.yaşında, öncelikle kutlu olsun. Bir önceki sayfada, 100.yıl için yaptığım yorum bugün için de geçerlidir. TKP Türkiye devriminin partisidir. Zaman zaman eleştirel yaklaştığım oluyor, bu çok doğal çünkü siyaset bir bilim değildir ve farklı yorumlara da açıktır. Ama bu farklılıklar, bu farklı yorum ve yaklaşımlar   hiçbir şekilde TKP'ye yönelik ilgi, ve desteğimin kaybedildiği anlamına gelmiyor. Yineleyecek olursam TKP'yi Türkiye devriminin öncü partisi olarak görmeye devam ediyorum, bu konuda en küçük bir kaygı da taşımıyorum; eksikler, siyasi hatalar elbette olacaktır ve onlar da zaman içinde sürüp giden mücadeleyle birlikte hal yoluna girecek, parti içinde görmek istediğim sol-sosyalist aydınlar da partiye katılacaklardır. TKP böyle böyle daha da büyüyecek ve sosyalist solda özediğimiz çekim merkezi haline gelecektir.

Bir kez daha...
101.yaşımız kutlu olsun.Cvp:
Yazan Cevap içeriği
Üye Profili boşluk
melnur
[ Gelenek ]
Kurucu
Varsayılan Kullanıcı Resmi
Kayıt Tarihi: 02.08.2013
İleti Sayısı: 9.124
Konum: İstanbul
Durum: Forumda Değil
İletişim E-Posta Gönder
| Özel ileti Gönder

44 kere teşekkür edildi.
34 kere teşekkür etti.
Cevap Yazan: melnur
Cevap Tarihi: Bugün, 07:32


Solcular, sosyalistler yıllarca ''bu düzen değişmelidir'' mottosu üzerinden siyaset yapmaya çalıştılar. Ve bu düzenin değişmesi gerektiğinin altını çizenler kapitalizmin insanlara mutluluk vermediğini değişmesi gereken düzenin kapitalizm olduğunu ve kapitalizmin yerine sosyalizm inşa edilmeden dünyada insanlığa bir mutluluk gelmeyeceğni de söylediler. Buraya kadar pek de sorun yok. Ülkemizde daha güzel bir dünyadan yana olan hatırı sayılı bir toplam var.

Sorun (bence) bu noktadan sonra başlıyor.

Kapitalizm ve sosyalizm kavramları üstünkörü geçildiğinde birarada olabilen bireyler (yığınlar) bu kavramların içinin doldurulması, somutlaştırılması ve netleştirilmesiyle birlkte farklılaşma eğilimi içine giriyorlar. Kapitalizm ve sosyalizm kavramının en merkezi yanını özel mülkiyetin oluşturduğu ve kapitalizme karşı olmanın, ya da sosyalizmi benimsemenin özel mülkiyetle doğrudan bir ilgisinin   bulunmasının dillendirilmesi, öncesinde birliktelik içinde olan kesimlerin gerçekte çok da aynı dili konuşmadıklarının ve farklı bir dünya peşinde koştukları gerçeğinin öne çıkması-çıkartılması anlamına gelmektedir. Bu durum bir anlamda süreç içinde yan yana olabilen kesimlerin gerçekte aynı hedefe kilitlendikleri ve zihinlerinden geçirdikleri düzenin (daha güzel bir dünyanın) aynı olmadığı anlamındadır bu farklılık ve bence sorunun başlangıcı da burasıdır.

Biraz daha netleştirmek gerekiyorsa ''sorun, sorun'' deyip duruyoruz da kastımız ne bu sözcükten? Önce bunu da bir açmamız gerekmiyor mu?

Türkiye'de başlangıcını Cumhuriyet koysak da sanırım çok yanlış yapmış olmayız, önemli bir toplamın çağdaşlıktan, modernizmden, akıl ve bilimden ve kısaca cumhuriyet ve demokrasiden yana olduğunu söyleyebilmek mümkün. Liberalleri saymazsak bu toplamın çok büyük bir kesimin de kendini solcu ve sosyalist saydığını da söyleyebiliriz. Özel günlerde, ve özellikle 1 Mayıslarda biraraya gelen kesimler de bu toplamdır. Bir araya gelebiliyorlar, çoğu zaman dayanışma içinde de olabiliyorlar ama aynı değiller. Farklılıklarının temelinde de özel mülkiyete olan yaklaşımları var, başka bir şey değil.

( Bu başlığa başka bir anlatım için girmiştim. Ama yazı elimden kaçtı ve başka bir yere doğru gidiyor. Bu haliyle uzadıkça da uzayacak ve anlamsız br paragraf yığınına dönüşecek. Kestirmeden buraya kadar yazılanları toparlayayıp bir yere bağlamak gerekiyor, sanrım.)

Şuraya gelmek istiyorum, sol ve sosyalizm dendiğinde kendisini bu çerçeve içinde de tanımlayabilen toplam aslında bu kavramlardan farklı anlamlar çıkarmakta ve hatta sosyalizmi de farklı yorumlamaktadır. Çoğunun özel mülkyete karşı olduğu söylenemez ve çoğu da reel sosyalizm sürecinden sonra daha güzel bir dünyayı sadece demokrasi konseptiyle ilişkilendirmektedir. Ve dolayısıyla sosyalistler için sorun da burada düğümlenmektedir. Sosyalistler bence soruna bu noktada bir çare bulamayacaklarsa bu toplam çareyi bilimsel sosyalizm dışında aramaya devam edeceklerdir ve sosyalistler de toplumsal alanda yüzde birlik bir oranı aşabilmekte zorluk çekeceklerdir.

Biraz daha netleştirelim ve sözünü ettiğimiz toplamı   sosyal demokrat kitleyle, devrimci demokrat kitle oluşturmaktadır ve belki liberal-milliyetçi kitleyi de buna dahil edebiliriz. Bu toplamın önemi bilimsel sosyalizmi savunanlar açısından kendisine en yakın olan kesimlerin bu ''kalabalık'' olduğu ve yine içine alabileceği ve kendi saflarına katabileceği kesimlerin de bu toplam olduğu gerçeğidir.

İkinci konu, hem sosyal demokrasi ve hem de devrimci demokrasi sol-sosyalizm derken farklı bir dünya tasarlamakta ve bu kavramların içini de savunnageldikleri dünyaya özgü değerlerle doldurmaktadır. Bu dünyanın içinde genel anlamda özel mülkiyet karşıtlığı yok ve bu dünya bir anlamda emeği kutsayan ve emeği özel mülkiyetli bir düzen içinde   savunmaya çalışan bir ilkeler bütünüdür. Devrimci demokrasi de aslında bu konuda çok farklı değil. Ve ikisi de bu bağlamda burjuva demokrasisinden, -liberal demokrasiden yanadır. Bugün devrimci demokrasinin   sosyal demokrasiden farkı ''acilciliği''dir ve şunu da eklemeli, en azından bir bölümü için daha güzel bir dünya tasarımı ayrılmaktan, bölgede farklı bir yapılanmaktan geçmektedir...

Üçüncü ve asıl konu; bilimsel sol, sosyalist sol toplumsal alanda bir güç oluşturmaktan yanaysa öncelikle bu toplamın dışında kalmayacak siyasetler üretmek zorundadır. Bunun için de bu toplamın dışında da kalmamalıdır. Solculuğu sanal dünyadan edindikleriyle öğrenmeye çalışanlar için söylüyorum, bilimsel sosyalizmi savunmak, enternasyonalist komünist olmak ideolojik doğru veya yanlışları bir papağan gibi ( ve yine doğru yanlış) sıralamak değildir. Toplumla bağ kurmayı heybesinin içine yerleştirmeyen bir söylem doğru bir siyasi söylem olamaz. Hem sosyal demokrasinin ve hem de devrimci demokrasinin -haklı olarak- ağızlarından düşürmedikleri demokrasiyi devre dışı bırakan bir yaklaşım ağzıyla kuş tutsa sosyalizme bir katkı yapamaz. Toplumla bağ kurmak herşeyden önce anlamayı gerektirir. Anlamadan ve bu noktada bir çözüm yolu üretmeden toplumsal alana dahil olmadan ve buraları   sola yakınlaştırmadan birtakım ezberleri yinelemeye çalışmak sadece gereksiz bir gevezeliktir ve başka bir şey değildir.

Konuyu bir şekilde TKP'ye bağlamak için bu başlığı seçmiştim, sonra bunu yapabilmek epey zaman gerekli diye buradaki yazıları Demirtaş'ın açıklamasına bağlarım ve yazdıklarımı da oraya taşırım diye geçirdim içimden. İkisi de olmadı. Yazı iki tarafa da uygunluk taşıyor bence. Sonradan biraz daha geliştirdiğimizde bence iki başlığa uygun yorumlar buradan üretilebilir...

Şimdilk biraz havada kalmış bir yazı gibi görünse de...Yeni Başlık  Cevap Yaz
 Toplam 2 Sayfa:   Sayfa:   «ilk   <   1   [2] Forum Ana Sayfası

 


 Bu konuyu 1 kişi görüntülüyor:  1 Misafir, 0 Üye
 Bu konuyu görüntüleyen üye yok.
Konuyu Sosyal Ortamda Paylas
Benzer konular
Başlık Yazan Cevap Gösterim Son ileti
Konu Klasör Dünyanın en güzel insanlarından dünyanın en güzel marşlarından biri: Çav Bella. melnur 0 744 11.07.2019- 23:47
Konu Klasör Sol komünizm: Zor günler, zor satırlar... melnur 0 489 07.07.2020- 08:01
Konu Klasör Her şey çok güzel olacak... melnur 14 4287 17.08.2019- 10:13
Konu Klasör Muzaffer İlhan Erdost'u, o güzel insanı yitirdik. melnur 4 848 07.03.2021- 03:44
Konu Klasör Mikis Theodorakis, bir güzel insanı daha yitirdik. melnur 2 67 07.09.2021- 00:49
Etiketler   TKP,   100,   yaşında:,   Güzel,   günler,   göreceğiz
SOL PAYLAŞIM
Yasal Uyarı
Sitemiz Bir Paylasim Forum sitesidir Bu nedenle yazı, resim ve diğer materyaller sitemize kayıtlı üyelerimiz tarafından kontrol edilmeksizin eklenebilmektedir. Bu nedenden ötürü doğabilecek yasal sorumluluklar yazan kullanıcılara aittir. Sitemiz hak sahiplerinin şikayetleri doğrultusunda yazı ve materyalleri 48 Saat içerisinde sitemizden kaldırmaktadır.
Bildirimlerinizi info@solpaylasim.com adresine yollayabilirsiniz.
Forum Mobil RSS